Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

kalibrace LCD monitoru EIZO

Truzsa (1)|12.10.2010 15:40
Potřeboval bych poradit jak v polních podmínkách zkalibrovat LCD monitor EIZO L997 (parametry na http://www.kuku.cz/LCD-monitory-22-EIZO-L997.html). Zkoušel jsme RGB CMY kanály nastavit od oka a na fotky s dostatkem jasu jsou barvy výborné. Pokud ale zobrazím noční fotku, je modro-fialová moc výrazná a fotky zkreslené, když barvy jakž takž vyvážím u tmavých fotek, chybí modrá u fotek nebe atd. Máte někdo fintu jak na to? Případně kdyby někdo byl ochoten půjčit kalibrační sondu, rád něco zaplatím.
slonslon77 (1)|13.10.2010 13:11
Kalibrovat od oka nemáš šanci. To radeji ponech základní nastavení. Já k velké spokojenosti používám nejzákladnejší kalibrační sondu Huey Pantone.
http://www.grafika.cz/art/hw/pantone-huey-praxe.html
Pokud chces neco kalibrovat, tak se taková investice určitě vyplatí. Z mojí zkušenosti tato sonda dělá zázraky hlavně u notebooků, kde je barevný posun až neuvěřitelně velký. U normálních LCD monitorů už ten posun není tak markantní. Věřil bych, že EIZO v základním nastavení nebude zcela mimo realitu.
A ještě kontrolní otázka: kde bereš tu víru, že právě ty fotky (zváště noční) jsou barevně absolutně v pořádku?

http://photomor.blogspot.com/
busy (782)|13.10.2010 20:36
Dajme tomu ze si nakalibrujem monitor napr. cez den, ked je v miestnosti vysoka svetelna hladina a musim teda pouzit vysoky jas a kontrast. Lenze potom pride vecer a noc, a aj ked si zapnem nejaku lampu, svetelna uroven v miestnoti urcite poklesne, a ja si nastaveny jas a kontrast znizim, co sa stane s kalibraciou ? Zostane monitor nakalibrovany, alebo je potrebne pre kazde nastavenie jasu a kontrastu zvlast kalibrovat ?
piter (146)|13.10.2010 20:55
bez sondy nekalibruj. maximalne pouzit kalibracny dialog windows7, ten funguje na kontrast, gamu a jas, ale farby nemas bez sondy sancu nakalibrovat.

busy: po znizeni/zvyseni jasu zostanu farby nakalibrovane spravne (preto s kludom mozme pouzivat senzory svetla a automaticky jas) a s kontrastom by nemalo treba hybat pri zmene okolneho osvetlenia.
Milan Šurkala (3381)|13.10.2010 21:17
Ja bych si tim EIZO na vychozi nastaveni nebyl tak jisty. Mam monitor teto znacky doma (stredi S-IPS model) a na vychozi nastaveni se na to nedalo koukat.
panasonic650 (20)|10.4.2011 20:52
Dufam ze nevadi ze sa naburam do existujucej temy ale aku "amatersku" sondu co sa da kupit v sucasnoti by ste poradili ? Nie som zaiden profik ... ide mi o zakladne "ako tak" nastavenie. Ak by sa dala pouzit na nastavenie plazmy TV tak by to bolo velke plus. Co som zatial nasiel je toto


92e Datacolor Spyder3 express
135e Datacolor Spyder3 Pro
189e Datacolor Spyder3 Elite

149e Eye One Display LT
189e Eye One Display 2
pmacek (2)|1.1.2012 16:34
[Co se týká plazmy, můžete použít kteroukoliv sondu, ale kalibrace bude fungovat jen při připojení k PC. Pokud Vaše plazma má na vyvážení bílého bodu v menu ovládací prvky pro nastavení RGB tak se tyto změny projeví i při provozu jako TV, ale jemné vyvážení barev v celém jasovém rozsahu je korigováno ICC profilem a ten funguje jen přes počítač.
Obecně se dá říci, že kalibrovat se dá jakýkoliv display připojený k počítači, to je dosažení maximálního možného gamutu, vyvážení šedé a srovnání barev, které display umí zobrazit (čím lepší display, tím více barev).
Jinak mezi levnou a drahou sondou při kalibraci monitoru není tak velký rozdíl, ale levné sondy nemají většinou dlouhodobou stálost a po čase začnou měřit špatně.
Kalibraci stojí za to provést u každého monitoru, levného i drahého, alespoň zjistíme, na čem jsme.
Kalibraci mohu nabídnout foto spektrometrem Eye-One Pro.
http://members.upc.cz/2387843/barevna-kalibrace-monitoru/barevna-kalibrace-monitoru.html