Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic FZ38 - Nejlepsi ultrazoom? To nemyslite vazne!

cibulicka (4)|12.11.2010 08:12
Tak jsem se po precteni zdejsich recenzi nechal nahlodat a zakoupil FZ38. Doma jiz mame Panasonic FS3, malej kompakt za 3 tisice. Tak jsem cekal ze si trochu polepsim. Ovsem po tom co jsem udelal par testovacich snimku mi padla brada. Protoze takovou hruzu co produkuje FZ38 za 7 a pul tisice jsem necekal.

Naprosto nechapu jak neco takoveho muzete povazovat za nejakou kvalitu. Ci nejlepsi ultrazoom roku 2009, vzdyt to co produkuje je naprosto sileny. Nejsem zadny odbornik, ale ten osmimegac FS3 produkuje naprosto nadherne fotografie!!! Od ted bude opecovavan jeste vice nez doposud, protoze tenhle odpad FZ38 tak za 1500,- Kc dobry.

Testovacich fotek mam vice, ale myslim ze staci na ukazku tyto dve. Ten sum ve tmavych castech u FZ38 silenost! kresba na nabytku silenost! podivejte se na obrazovku televize! u FS3 sum velice jemny, FZ38 humus. Dobre je se podivat na sedive ctverce na dverich nabytkove steny a uvidite to hruzu jeste lepe. Fotka z FZ38 je pouze orizla, abych zmensil velikost a mohl ji sem nahrat, jinak ani jedna z nich neni nijak upravena.

Kdyz jsem vyfotil portret sve pritelkyne, FS3 super ostry obraz, FZ38....sakra to ji nekdo nasypal na oblicej mouku???

Nezlobte se na me, ale FZ38 rozhodne neni dobrej fotoaparat. Kdyz to porovnam s FS3 za 3000,- versus FZ38 za 7500,- tak to je nehoraznej sunt a vyhozeny penize.

A FS3 je sice "ruzovej" ale od ted bude spat v domecku pro barbiny, protoze jiz ted vim jakou vzacnost mame doma.

Takze zaver:

FS3 - 90 bodu TREFA!
FZ38 - 10 bodu za vzhled a 10 za video = 20 bodu OBLOUKEM SE VYHNOUT!

S pozdravem
Martin

PS: fotky si prohlizejte 1:1 v plne velikosti, at vidite tu "kvalitu" co nejlepe.
televize FS3 P1160678.jpg televize FZ38 P1000025.jpg
Milan Šurkala (3381)|12.11.2010 11:40
Tak predne, kdybych uz neco srovnaval, tak nastavim stejne testovaci podminky. Kdyz je s FS3 pouzito ISO 125 a na FZ38 ISO 250, tak je logicke, ze z FZ38 asi nevyleze nic uzasneho. Muzes zkusit koupit jiny ultrazoom. Nicmene preji hodne stesti a zhruba 10 zbytecnych nakupu a vraceni ;-) Smir se s tim, ze FZ38 je proste to nejlepsi, co je na trhu ultrazoomu, takovy jednooky mezi slepymi ;-) Pak uz jen Fuji S200EXR, ale to dnes uz v podstate nesezenes.

A mimochodem, proc by mela vubec FZ38 delat kvalitnejsi snimky nez FS3? Vetsi cena nerovna se lepsi fotky, ale lepsi moznosti. Ultrazoomy a obecne vsechny kompakty jsou porad jen fotoaparaty s malym cipem. Tzn. fotak za 2000 Kc by mel fotit stejne jako kompakt za 10000 Kc, protoze tam je stejny snimaci cip a casto i procesor. Za ty penize navic dostavas vetsi zoom, manualni ovladani, lepsi displej, vetsi vydrz na baterku,... Ne lepsi fotky. Na to jsou tu zrcadlovky, pripadne profi kompakty s vetsim cipem. Ultrazoomy opravdu nejsou kategorie, kde lze ocekavat lepsi fotky proti obycejnym kompaktum. Pokud chces nejlepsi ultrazoom, prave sis jej koupil.
cibulicka (4)|12.11.2010 15:07
Stejne podminky?, sedel jsem na stejnem miste, oba fotoaparaty na automat a vysledek toto.
Proc jeden volil iso takove a druhy jine nevim a uprimne je mi to jedno, ocekaval bych zkratka dobrou fotku od obou, ci spise od FZ38. Nicmene pokud je FZ38 to nejlepsi z ultrazoomu tak to je opravdu dost smutne. Diky za reakci.
Milan Šurkala (3381)|12.11.2010 16:29
Ano, je to smutne, bohuzel cim novejsi kompakt, tim hure.
stalak (162)|12.11.2010 16:46
Však jsem od podobné koupě také kvůli tomu co je zde psáno už ustoupil.A to jsem ze začátku chtěl ultrazoom moc ;)
Milan Šurkala (3381)|12.11.2010 16:57
Ono je take mozne, ze na FZ38 byla zapnuta nejaka funkce jako inteligentni expozice, inteligentni ISO a podobne a prave se stalo neco, co zapricinilo vyssi ISO (napr. inteligentni iso funguje jako digitalni stabilizace a pokud clovek trochu skubne rukou, muze skokove zvysit ISO,...). Pokud clovek aspon trochu chce, z FZ38 polezou velmi pekne fotky (nicmene automatiku ma Panasonic jednu z nejlepsich).
cibulicka (4)|12.11.2010 19:48
Nic jsem navic nezapinal, cerstve jsem ho vyndal z krabice. Pred focenim jsem oba fotaky nahodil do tovarniho nastaveni, takze vse bylo tak jak to nastavil vyrobce defaultne. FZ38 jsem jiz vratil, ale predpokladal bych, ze od vyroby by mel byt v zakladu nastaven tak, aby fotil co nejlepe.
busy (782)|12.11.2010 20:46
Nemozes predsa chciet od fotaku co ma 43 Mpix/cm^2 aby robil tak ciste a ostre fotky ako fotak co ma iba 33 Mpix/cm^2. Dalej, je mi trosku zahadou, preco si u FZ38 pri foteni s bleskom pouzil prioritu casu. Ved to je holy nezmysel. Fotak vtedy predpoklada, ze pravdepodobne chces urobit fotku s nocnym pozadim a s popredim osvetlenym bleskom
tzv. blesk do dlhej expozicie) a vtedy nahodi take ISO aby spravne exponoval ako keby nemal blesk. A pokial si fotil vnutri, tak tie hodnoty ISO su proste take ake su.

Tak isto ako Milan spomenul, mohla byt zapnuta inteligentne ISO. To je nieco akoze HDR - tmavsie casti foti s vyssim ISO, kvoli zvyseniu dynamickeho rozsahu. Do exifu ale zapise iba zakladne ISO pre svetle plochy. Myslim ze tovarenske nastavenie ma prave inteligentne ISO zapnute, aby boli lepsie prekreslene tiene a menej prepalene jasy.

Ked sa tak podrobnejsie pozeram na tie fotky televizora, nezda sa mi ze fotka z FZ38 je nejak vyrazne horsia. A s prihliadnutim na pouzite 2x vyssie ISO sa mi zda ze FZ38 rozhodne na tom nie je tak zle ako popisujes v uplne prvom prispevku. Vratit FZ38 bola podla mna velka chyba. Z ultrazoomov ktore su dnes v ponukach lepsi proste nevyberies. Ak chces nieco co bude fotit vyrazne kvalitnejsie a ostrejsie ako FS3, zabudni na ultrazoomy a kup si nejaky profikompakt, napr. Canon G11.

Pokial chces naozaj zodpovedne porovnat kvalitu obrazoveho vystupu, nastav FZ38 do rezimu P, vypni vsetky funkcie ktore FS3 nema (inteligentnu expoziciu, inteligentne ISO)... a az takto vyfot tu istu scenu. Ako dalsie na oboch fotakoch nastav ISO 100 a tiez sprav test. Dalsia vec ktora ovplyvnuje kvalitu, je nastavenie odsumovania. Skontroluj pre istotu aj to.

Ak ak stale nebudes spokojny s kvalitou fotiek, skus zohnat starsi model FZ28. Ten ma o nieco lepsiu obrazovu kvalitu, ale nema tak kvalitny zvuk vo videu. Ja osobne som si kupil prave FZ28 a som s nim spokojny. Jasne ze zrkadlovkovu kvalitu, hlavne na vyssich ISO z toho nevytrieskam, ale v kategorii ultrazoomov je to proste to najlepsie (spolu s FZ38 a S200EXR), co existuje. Ak ani s tymito nebudes spokojny, potom ti nezostava nic ine ako zainvestovat niekolkonasobne viac bud do zrkadlovky alebo do niektoreho dnes tak polularneho kompaktu s velkym cipom a vymennymi objektivmi. Ale v takom pripade sa priprav na to, ze pokial budes chciet velke ohniska, velkym a tazkym objektivom sa nevyhnes a celkova vaha fotaku plus objektivu bude niekolkonasobok vahy klasickeho ultrazoomu.
bublich (7)|12.11.2010 20:55
No nedalo mi to.Zvolil jsem stejnou scénu.Jednou auto+blesk,foták zvolil iso 125.Druhá fotka,vnutil jsem mu iso 400.Posudťe sami.FZ28 se snad tolik neliší.Fotky jsou přímo z výstupu.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

edit:než jsem to odeslal ozval se Busy.
cibulicka (4)|13.11.2010 06:23
Busy: Dalej, je mi trosku zahadou, preco si u FZ38 pri foteni s bleskom pouzil prioritu casu

Probuch tak znovu, ja nic NEVOLIL!!!!, vyndal jsem ho novej z krabice a pro jistotu jsem jeste pred testem dal reset do tovarniho nastaveni a nechal jsem to na automatiku. Nesnazte se hledat chybu v nejakem mem nastaveni. Sedel jsem rano ve tme v obyvaku oba fotaky na automat, TAK JAK JE VYROBCE NASTAVIL a blesknul jsem par snimku. Dnes rano mi to nedalo a zkusil jsem u FS3 zapnout to intelginetni iso a vzdycky to udela super fotku 100-125 iso. U FZ38 je u vsech testovacich fotek iso 300-400 jednou 250. Proc to tak je mi je zahadou.
busy (782)|13.11.2010 11:59
V exife som videl "Shutter priority" tak som myslel ze koliesko rezimov bolo otocene do tohto rezimu. Ale potom som si aj v exife obrazku z FS3 vsimol "Shutter priority" tak to bude asi problem u mna... Nepametas si ako si mal nastaveny fotak ? Totiz nejake idealne nastavenie, pri ktorom by vzdy, v kazdej situacii, vo vsetkych svetelnych podmienkach, fotil najlepsie ako sa len da, neexistuje. Preto ma take bohate moznosti nastavovania, aby ho bolo mozne prisposobit na konkretnu scenu a konkretne svetlo. Je pravda, ze od toho je tam automatika, ale ani automatika nie je vsemocna. Alebo, nepametas si aspon aky rezim bol nastaveny na koliesku rezimov ? Pokial to bola inteligentna automatika Ai, tak kludne mohlo dojst k tomu ze fotak, na zaklade toho co videl na scene, automaticky aktivoval niektory zo scenickych rezimov, nejaky ktory nastavuje 300-400 ISO. Ja na svojom FZ28 na bezne "plnoautomaticke" fotenie zasadne pouzivam rezim "P" a ked fotim nieco co nie je daleko (ako to bolo v tvojom pripade) tak pri takychto fotkach s bleskom mi automatika vzdy voli ISO 100.
Deee-aN (97)|17.11.2010 12:57
To samé se mi kdysi stalo u FZ50. Konečně to (za 15k) dorazilo a já večer pod žárovkou na automat (jak jsem byl zvyklý z FX09) pořídil pár snímků. Při jejich kontrole mě polil smrtelný pot - bylo to nekoukatelné. Šumák jak prase. Od té doby vím, že první, co je potřeba udělat, je vypnout automatické ISO. Nebo aspoň, pokud to přístroj umožňuje, nastavit ISO limit. V poledne je to jedno, ale jak se zhorší podmínky...:thumbdown. Ověřeno u několika dalších lidí s novým kompaktem (a nejen Panáky).