Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lze odstranit opakujici se modre presvetleni?

j4ku8 (44)|21.11.2010 19:55
S upravou snimku nemam zadne zkusenosti a i s focenim je teprve sbiram. Po porade zde na foru jsem si poridil Canon SX120IS a protoze mi nektere funkce chybely, nahral si i CHDK, byt v beta verzi. Problem je, ze kdyz fotim pri malem osvetleni na cas uz pod minutu, vzniknou na fotce vzdy stejne modre cmouhy.
1) Cim je to zpusobeno?
2) Lze po vyfoceni co nejmonotonnejsi tmy, kde tyto cmouhy vzniknou, je nasledne odstranit z ostatnich snimku?
Zkusil jsem 2 kusy fotoaparatu SX120 se stejnym vysledkem. Jeste dodam, ze normalne je mozne nastavit cas na max 15s a pri nem se mi tuto chybu zatim vyvolat nepodarilo.
IMG_0013.JPG IMG_0014.JPG IMG_0018.JPG
piter (146)|21.11.2010 20:45
[quote=j4ku8;7830]S upravou snimku nemam zadne zkusenosti a i s focenim je teprve sbiram. Po porade zde na foru jsem si poridil Canon SX120IS a protoze mi nektere funkce chybely, nahral si i CHDK, byt v beta verzi. Problem je, ze kdyz fotim pri malem osvetleni na cas uz pod minutu, vzniknou na fotce vzdy stejne modre cmouhy.
1) Cim je to zpusobeno?
2) Lze po vyfoceni co nejmonotonnejsi tmy, kde tyto cmouhy vzniknou, je nasledne odstranit z ostatnich snimku?
Zkusil jsem 2 kusy fotoaparatu SX120 se stejnym vysledkem. Jeste dodam, ze normalne je mozne nastavit cas na max 15s a pri nem se mi tuto chybu zatim vyvolat nepodarilo.[/quote]

podla mna je to vyvazenim bielej, aj ked ty to nevidis, ta tma nieje monotonna, tam kde je fialovy flak, je o trochu viac svetla (ak skusis odfotit z druhej strany tu istu scenu, flak by mal byt na opacnej strane fotky). pri dlhych casoch je to normalne (dlhe casy ako minuta a viac)
ale mozno sa mylim... tiez neviem aku clonu pouziva tento fotak, ci normalnu irisovu alebo len ND... pri ND by to bolo tiez normalne.
tiez to moze byt UV svetlo... atd... chce to viac pokusov s roznymi scenami.
j4ku8 (44)|22.11.2010 23:11
Dik za odpoved. Clona je iridiova.Z druhe strany vuci jedinemu zdroji svetla (z vedlejsiho pokoje) jsem to zkousel fotit hned. Zatim se mi ty cmouhy neobjevily jinde nez vlevo. Na nasledujici fotce jsou evidentne silnejsi zdroje svetla a cmouhy opet na stejnem miste. Kolega v praci mi rikal, ze spousta fotaku na delsi casy obcas produkuje fialove rohy. Je to pravda?
IMG_0023.JPG
piter (146)|22.11.2010 23:28
[quote=j4ku8;7846]Dik za odpoved. Clona je iridiova.Z druhe strany vuci jedinemu zdroji svetla (z vedlejsiho pokoje) jsem to zkousel fotit hned. Zatim se mi ty cmouhy neobjevily jinde nez vlevo. Na nasledujici fotce jsou evidentne silnejsi zdroje svetla a cmouhy opet na stejnem miste. Kolega v praci mi rikal, ze spousta fotaku na delsi casy obcas produkuje fialove rohy. Je to pravda?[/quote]

to nevyzera dobre... neviem ti poradit co sa dlheho casu tyka, ja mam 450d-cko a to mi fialove rohy nerobi, len ked pouzivam ND filter mam celu fotku fialovu. tu ti skor poradi nejaky borec na elektroniku fotakov, mozno sa pri takom case prehrieva cip alebo nieco podobne...
stalak (162)|23.11.2010 14:17
[quote=j4ku8;7846]Dik za odpoved. Clona je iridiova.Z druhe strany vuci jedinemu zdroji svetla (z vedlejsiho pokoje) jsem to zkousel fotit hned. Zatim se mi ty cmouhy neobjevily jinde nez vlevo. Na nasledujici fotce jsou evidentne silnejsi zdroje svetla a cmouhy opet na stejnem miste. Kolega v praci mi rikal, ze spousta fotaku na delsi casy obcas produkuje fialove rohy. Je to pravda?[/quote]
Já tedy irisovou clonu nemám u žádného mého foťáku,ale několik kompaktů jsem zkusil a nikdy nic podobného nedělal ani jeden.Tohle není vlastnost a kolega nevím kde přišel na to že to dělá spoustu foťáků(fialové fleky v rohu)mě to neudělal nikdy žádný a noční jsem testoval na všech,ale podle mého chyba přístroje.Jak píše Piter,je možná vadný čip,možná by pomohlo přehrát softwar ve foťáku,ale rozhodně bych toto reklamoval.Viděl jsem někde také noční z tohoto přístroje a v pohodě.Ty flekance už nejdou přehlédnout,to není nic "zašitého"v koutku fotky.
j4ku8 (44)|23.11.2010 23:16
Mohlo by to byt pouzitim CHDK, ktere je pro tento model zatim v betaverzi. Fleky jsou pokazde uplne stejne.
Bohuzel za 15s, ktere jsou maximem fotaku (bez CHDK) nelze fotit v takovem seru, aby pripadne fleky byly zretelne videt. Lze zde na foru zjistit, kdo dany fotak ma, ze bych ho pozadal aby otestoval, jestli se chova stejne?

Pri casu 2 min se objevila mala cmouha navic vpravo dole. Zkusim jeste 30 minut, jestli zfialovi cela fotka.
j4ku8 (44)|27.11.2010 10:39
Tak i na 30 minut se to nekdy objevi, nekdy ne. Na foru o chdk jsem se dozvedel, ze se tomuto v anglictine rika "amp glow" a je to zpusobeno mnoha ruznymi pricinami. Zahratim cipu pri dlouhe expozici, od baterii atd. Pry se v ruzne mire vyskytuje v podstate u vsech digitalnich fotoaparatu diky jejich konstrukci. Astrofotografove pouzivaji na dlouhe casy chlazene sensory, aby tento jev redukovali.
duves1 (25)|15.6.2011 06:17
S Canon A590IS som taky jav nepozoroval.