Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt pro lepšího fotografa

Radek_ (12)|2.12.2010 17:30
spíš má být nadpis lepší kompakt pro horšího fotografa
Zdravím,
rád bych si pořídil nějaký lepší kompakt.
Původně jsem chtěl základní zrcadlovku ale její velikost nakonec prohrála a rád bych tedy kompakt ale aby ty fotky za něco stály. Hodně fotím momenty a po večerech kamarády v klubu, na akcích a pod.
Rád natáčím i videa ale stačí mi taková kvalita abych to mohl dávat na youtube případně na facebook
Taky bych chtěl kompakt, který fotí rychle a ne abych čekal vteřinu něž se něco vyfotí

Chtěl bych utratit okolo 7 000,- a mezi moje kandidáty zatím patří tyto kousky:

Canon S90
Sony wx5
Samsung WB2000
a asi i Samsung EX1 ale ten už mi připadá velký

Co by jste mi doporučily? Rád bych aby nebyl příliš složitý na ovládání

Díky moc za pomoc
Milan Šurkala (3381)|2.12.2010 20:55
Kvuli videu bych vyhodil S90 (EX1 ma sice take VGA, ale mnohem kvalitnejsi). Ono take zalezi na tom, zda chces fotit predevsim na automat (WX5), nebo si rad hrajes, pak WB2000 nebo EX1. Pokud chces neco hodne kapesniho, bral bych WB2000, pokud nevadi vetsi rozmery, pak EX1.
Radek_ (12)|2.12.2010 22:25
a když chci co nejlepší fotky ve špatném světle? Třeba na koncertě
Jinak mam HD kameru, takže to video je taky jenom taková nouzovka. Když chci natáčet tak vezmu kameru, spíš aby se to dalo na ty videa alespoň omezeně použít. Využívá některý z nich stabilizaci i pří videu?
potřebuju kompakt který budu moc pořád tahat v kapse a fotit asi spíš při umělém osvětlení nebo v přítmí (v klubu, za pouličního osvětlení...)
A fotit bych chtěl tak 80% automat a 20%manual
Milan Šurkala (3381)|3.12.2010 09:51
Na koncert se hodi co nejlepsi svetelnost pri co nejdelsim ohnisku. To bohuzel nesplnuje ani WX5 ani WB2000. S90 je na tom o trochu lepe, ale take zadny zazrak. EX1 je v tomhle naopak mezi kompakty naprosty prebornik, ale za cenu maleho zoomu, takze opet problematicke. Nejvhodnejsi na koncerty by byl asi Panasonic LX5, ktery ma primereny zoom (neco mezi EX1 a WX5/WB2000), ale pritom si zachovava vynikajici svetelnost.
Radek_ (12)|3.12.2010 11:09
chodím na koncerty do menších klubů takže zoom není potřeba ex1 i lx5 mi bohužel nesedí velikostně a ani moc cenově.
Zatím je pro mě favorit wb2000.
Jsem amatér a asi budu hlavně fotit lidi v pohybu a pak si možná budu hrát s manuálním nastavením ale hlavní pro mě je abych mohl sekat hodně fotek v pohybu
Milan Šurkala (3381)|3.12.2010 13:46
No, WB2000 patri k fotakum, ktere na veci v pohybu moc dobre zrovna neostri, obzvlast na delsim ohnisku (typicka nectnost Samsungu, ktera se vyhnula jen EX1, protoze ma vyrazne lepsi svetelnost).
Radek_ (12)|3.12.2010 16:19
Tak co si mam pořídit když chci teda foťák za 7000,- a chci s nim fotit tak jak jsem psal??
Milan Šurkala (3381)|3.12.2010 18:10
No za takovych podminek NIC. V necem se musis omezit, at chces nebo ne. Bud pridat na cene nebo se smirit s tim, ze to bude desne sumet, pomalu ostrit nebo to bude velke. Vsechno mit nemuzes, bohuzel. Zkusim ti to napsat znovu trochu prehledneji, at vis, co ktery fotak nabizi.

Canon S90 - vyborne foceni v noci na siroke ohnisko, horsi na nejdelsim, nepouzitelne video, podpora RAW, manualni nastaveni BTW. cenu ma jako EX1
Sony WX5 - dobre foceni na siroke ohnisko, zejmena s multiexpozicni stabilizaci, nevhodna na delsich ohniscich, vynikajici Full HD video, slusna rychlost ostreni, nema manual
Samsung WB2000 - dobre foceni na siroke ohnisko, velmi spatne na nejdelsich, obzvlast ostreni je zde pomale, vynikajici Full HD video, podpora RAW a manualu
Samsung EX1 - vynikajici vysledky na sirokem i dlouhem ohnisku, pomerne dobre video (byt jen VGA), plny manual i RAW, vetsi rozmery

Nicmene v pritmi, v klubech a podobnych podminkach bude jakykoli kompakt dost pomaly a obzvlast pri foceni v pohybu. Zde i kdybys koupil ten nejlepsi kompakt, rychlosti budes zklamany. Do takovych podminek pro slusne vysledky jedine zrcadlovka a svetelny objektiv. Nebo i kompakt, ale musis se naucit predostrovat (namacknout spoust a domacknout ve vhodny okamzik - na primy stisk je to nepouzitelne, proste to nemas sanci stihnout).
Radek_ (12)|3.12.2010 19:14
teď mam Sony DSC-W110 a přes den ty ještě ujde ale u focení v přítmí bez blesku jsou fotky hnusné a s bleskem to trvá dost dlouho a kvalita taky není nic moc.

Novým kompaktem se nechci dostat na hranici dokonalosti ale spíš si polepšit. Nejlépe už z hlediska ceny mi vychází wb2000 ale zas po reakcích zde mam strach aby to nebylo to stejné co už mam doma jenom za vyšší cenu.
Poznám znatelný rozdíl? Budu spokojený?
Milan Šurkala (3381)|3.12.2010 20:12
Sumet to bude tak ci tak (ono dost sumet bude i S90 a EX1, ktere maji podstatne vetsi cip), WB2000 ma ale RAW, takze si to pak muzes na pocitaci upravit dle libosti (odsumovani ve fotoaparatu neni vzdy prave nejlepsi). Kazdopadne jsem jeste nevidel kompakt, ktery by v pritmi delal nejak vyrazne dobre fotky. S W110 nemam zkusenosti, takze moc neporadim. Kazdopadne necekam, ze by WB2000 byla nejak vyrazne rychlejsi a obecne vhodnejsi, vyhodou by mohl byt nizsi sum na vyssich citlivostech - ty CMOSy , co tam jsou, sice dost sumi ve dne, ale s vyssi ISO citlivosti se to prilis nezhorsuje (u CCD je naopak propad vyrazny). Za malo penez proste nemuzes cekat zazraky, smir se s tim.
Radek_ (12)|6.12.2010 20:14
Tak nakonec jsem se po dlouhých rozhovorech a pročítaní dostal až na
Sony NEX-3 s základním objektivem. Myslíte že je to dobrá volba?
za nějakých 9000,- se mi to zdá docela schůdné tak nevím...
Milan Šurkala (3381)|6.12.2010 20:54
No pokud bude dostacovat objektiv (je naprosto bez zoomu, ma prilis siroky uhel zaberu a bez stabilizace - tu ale v tomto pripade neni vubec potreba), pak nabidne myslim velmi slusne fotky. Ta cena je velmi pekna a Exmor CMOS cip, co do toho montuji, je vynikajici.