Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotak do 6000 KC na foto 3mes syna

Eske939 (5)|22.12.2010 10:55
Ahojte,

chcel by som poprosit o radu. Potrebujem fotoaparat na fotografovanie nasho 3 mesacneho syna. Rozpocet mam okolo 6000 KC( nejaku tu tisicku by som vedel prihodit ak by to stalo za to).

Potreboval by som ostre jasne fotky, aby sa dalo rozmazane pozadie a podobne(znamy nam odfotil maleho zrkadlovkou NIKON D50 to bola bomba) . Som total amater, ale fotky z tej zrkadlovky ma fascinuju. Viem, ze sa to s danym rozpoctom neda, ale predsa...
Taktiez by sa siklo HD video.

Zatial sa mi pozdava CAnon SX 130 IS, ale to je len skromy nazor.

Prosim odporucte nejaky fotak, ktory by sa priblizil v tejto skromnej cenovej relacii fotkam zrkadloviek.

Dakujem
Milan Šurkala (3381)|22.12.2010 13:08
Obavam se, ze tato trida kompaktu zacina nekde na 8 tisicich u Samsungu EX1 a dalsich kompaktech s 1/1,7" cipy. Kompakty s 1/2,3" senzory moc pozadi rozmazavat neumi (ostatne to nejak zvlast nezvladne ani ta EX1, ten cip je proti zrcadlovce proste strasne prtavy) a pokud ano, tak to neni vhodne pro portrety, ale spise telemakro - fotky z cca 1 metru na plny zoom.
Dalsim resenim muze byt napr. Samsung NX5 s 18-55mm objektivem (10 tisic korun, vysledky to bude mit asi takove - https://www.digimanie.cz/recenze-samsung-nx100-zrcadlovka-do-kapsy/3571 nebo https://www.digimanie.cz/recenze-samsung-nx10-vitezny-novacek/3207). To uz ma vlastne cip ze zrcadlovky, velmi podobny objektiv, takze to bude fotit jako zrcadlovka.
Eske939 (5)|22.12.2010 14:02
Dobry den,

dakujem velmi pekne za odpoved...zial navrhnute fotoaparaty su uz mimo mojej kategorie(naklady na 3mes syna su pomerne vysoke:)) Skor by som potreboval nieco max 6000KC, najlepsie 5.000.

Mohli by ste mi teda odporucit fotoaparat, ktory urobi dobre ostre fotky (moznost vytlacit aj na vacsi format napr A4), netreba rozmazavat pozadie a pod. Len nech su fotky fakt jasne, ostre, nerozmazane, aj ked s amaly trochu pohne, aj pri foteni dnu s osvetlenim, v cenovej kategorii tych 5.000 kc? Co ten Canon SX 130? Stoji za to?

Dakujem velmi pekne za vas cas a odporucenie.
Milan Šurkala (3381)|23.12.2010 17:40
Pokud se maly pohne a chcete, aby to nebylo rozmazano, potrebujete kratky expozicni cas. Kratky expozicni cas dosahnete dvema zpusoby, pripadne kombinaci obou. Tedy vyssi citlivosti ISO a nizsi clonou (lepsi svetelnosti). Kompakty maji male cipy s hodne megapixely, takze to sumi uz na nejnizsi ISO, natoz na ty stredni. Pri ISO 400 uz z vetsiny malych kompaktu i ultrazoomu lezou docela nepekne patlaniny bez kresby (nasledek silneho odsumovani). Takze je to neco za neco. Vyssi ISO sice potlaci pohybouvou neostrost diky kratsimu casu, na druhou stranu ale prida sum, zvysi odsumovani a nyni mizi naopak ostrost detailu (zde uz o detailech v podstate nelze mluvit). V kategorii, o ktere se bavime, ma v podstate vsecko 1/2,3" 12MPx nebo 14MPx cip.
Druhym pristupem je svetelnost. Nicmene opet jsme ve slepe ulicce, protoze v podstate vsechny kompakty maji svetelnost spatnou.

Ve Vami zadane cenove kategorii tak musime hledat fotoaparat, jehoz zpracovani obrazu neni prilis agresivni (aby zachoval alespon nejake detaily, byt za cenu trochu vyssiho sumu) a takovy, ktery tu svetelnost objektivu nema vylozene spatnou. Suma sumarum mi z toho nejlepe vychazi asi Panasonic TZ7 (prip. novejsi modely TZ8 a TZ10), za 7500 Kc pak Canon IXUS 300HS, ktery ma vyborne zpracovani obrazu, ktere ze sveho CMOS BSI snimace dokaze vytriskat az nechutne mnoho. CMOS cipy maji zvlastni charakteristiku, kdy na nizsich citlivostech dost sumi, ale s vyssim ISO se to nezhorsuje tak, jako u CCD. Tedy CCD ma lepsi fotky na nizsich ISO citlivostech, na strednich je to srovnane a na vyssich je lepsi CMOS. Canon udelal ale vynikajici vec a i na nizsich citlivstech ma snimky velmi kvalitni. Dalsi vyhodou je svetelny objektiv. Kazdopadne ostre fotky z kompaktu na A4 se udelat daji, z interierovych fotek bych na to moc odvahu nemel.

Canon SX130 IS mi neprijde nijak vyjimecny. Svetelnost na nic, cip na svou tridu standardne sumici, ale zase na druhou stranu, oproti doporucovanemu Panasonicu TZ7 to zas tak velky rozdil nebude. Ono ostra fotka a kompakt dnes opravdu moc nejde dohromady.
Eske939 (5)|30.12.2010 16:36
Dobry den Pan Surkala,

dakujem za odpoved. Velmi ste mi pomohli. Trocha som cez vianoce posurfoval na nete a z toho vsetkeho mi vysli nasledujuce alternativy:

1-panasonic TZ8
2-Canon SX 130 IS
3- Samsung WB600

Ktory by ste odporucili najviac vzhladom k mojim potrebam - foto najma portretov maleho syna aj v interieri, sem tam video zaznam a pod?

Vopred dakujem

PS: este som natrafil aj na Panasonic FZ45, myslite ze by stalo za to doplatiti tych 3.000 KC vzhladom na moje potreby? Stoji to zato?
Milan Šurkala (3381)|30.12.2010 18:01
S modelem SX130 IS nemam zkusenosti, osobne od nej neocekavam zazraky, ale mel by to byt relativne slusny kompakt spise pro ty, kteri si chteji hrat a nechteji utracet. Podobne na tom bude WB200, ten ale nabidne jeste vice moznosti. Panasonic TZ8 ale bude asi nejlepsi alternativa, prave vcera jsem jej kupoval s kamaradkou a opet me prijemne prekvapil celkovou kvalitou. Fotky z nej jsou na kompakt dost dobre, video je nadprumerne a v interieru foti vsechny vybrane pristroje bidne. Za FZ45 bych ve Vasem asi neinvestoval. Sice by se daly zlepsit interierove fotky pomoci RAWu, ale obecne si nemyslim, ze to, co ma FZ45 navic, je pro Vas dulezite. Z tech tri vybranych kompaktu bych sestavil poradi asi takto: 1. TZ8, 2. WB600, 3. SX130IS.