Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Je ostrost Canon 24-70 2.8L závislá kus od kusu?

MipMartin (3)|30.12.2010 09:19
Včera jsem důkladně testoval nově koupený objektiv Canon 24-70 2.8 L a nejsem spokojený s jeho ostrostí. Porovnával jsem s objektivem C 100mm 2.8 L Macro, C 17-55 2.8 a C 17-85 4.0-5.6. Barevné podání a soudkovitost má 24-70 nejlepší, bohužel s ostrostí obrazu je to horší - doufal jsem, že se přiblížím kvalitě objektivu 100mm L Macro, ale nebyl jsem schopen dostat ostřejší obraz než s levnějším objektivem 17-55 2.8 – po zkušenostech s manuálním ostřením s výše uvedenými objektivy, prostě něšlo s 24-70 zaostřit. Podobnou skepsi při manuálním ostření jsem zažil se setovým objektivem 17-85 - ne a ne zaostřit. Co mě udivilo, že některé denní manuálně ostřené snímky jsou dokonce lepší se setovým objektivem 17-85!

Má někdo zkušenost s proměnlivou kvalitou objektivu 24-70 2.8 L kus od kusu? A jak se k tomu staví Canon?

Zajímalo by mě, zda je to tak normální (velice by mě to zklamalo), nebo, zda si mám svůj objektiv vyměnit za jiný kus a mít více štěstí. Děkuji za vaši zkušenost.
harryscz (5)|30.12.2010 16:06
Ahoj Martine, mám od vánoc stejný, nasazený na 50D a zatím spokojenost :-D
Pokud chceš, můžeme porovnat fotky za stejných podmínek, pokud tedy 50D bude vyhovující...
MipMartin (3)|30.12.2010 20:20
Díky harryscz, to bych moc rád porovnal fotky z mého a tvého 24-70 objektivu. A vůbec nejlepší by bylo, kdybychom se přímo sešli, pokud ti to nevadí - ja jsem z Brna.

Mimochodem, udělal jsem web, kde jsem pár fotek vystavil: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
harryscz (5)|31.12.2010 17:41
Ahoj Martine,
to by asi nebyl problém, často se pohybuji v Rosicích nebo Ivančicích, nicméně po svátcích budu do konce února v zahraničí, takže můžu fotky max. poslat...
Jinak jsem jej testoval na front/back fokus a výsledek je OK. Odchylka na tabulce nebyla větší než 1 mm.
Jinak připojuji stejné obrázky v porovnání se sigmou 17-70 f2,8-4,5.
Mrkni na ně, a dej vědět :-) Viděl jsem tvůj web, a nepřijde mi, že bych měl tak velký rozdíl. No porovnej sám, jsem amatér a asi nevidím tolik co ty :-D
MipMartin (3)|1.1.2011 17:30
Ahoj harryscz,
díky za poslání vzorové fotky. I já jsem udělal podobnou fotku stromečku (stejná clona, čas) a výsledek jsem porovnával. Nevím, čím to je, ale stále mi přijde, že moje fotky nejsou tak osté, jako tvoje. Možná, že to dělá větší rozlišení 50D oproti 40D, a nebo nedostatek světla u mě. Fotečku jsem přiložil - můžeš se podívat, a zkontrolovat zda nejsem moc zaujatý proti mému kusu objektivu.
IMG_2667_5.6.jpg
harryscz (5)|1.1.2011 21:00
Ahoj Martine,
pokud porovnávám poslední fotku od tebe, bohužel i já si nyní myslím, že máš asi pravdu, a tvoje obava je opodstatněná :-(
Pokud sleduji tu ozdobu, vypadají obdobně, ale největší rozdíl vidím na jehličkách stromku.
Udělal jsem ještě fotku s menším rozlišením, ale to asi nebude to pravé, protože se mi zdá ještě ostřejší než s velkým rozlišením...
Bohužel nemám stativ, a fotky noční ulice jsou pro mě oříškem :-) pokud se mi to ale podaří, můžeme porovnat i to.
IMG_1602.jpg
Deee-aN (97)|2.1.2011 11:38
[quote]It should be mentioned that the Canon EF 24-70mm f/2.8 USM L is a bit of a personal nemesis. A couple of years ago I tested the lens on the old EOS 350D (APS-C) and it took me 4 (f-o-u-r) samples of the lens to get a good one - please note: "good", not a "great" sample. [/quote]
(http://www.photozone.de/canon_eos_ff/528-canon2470f28ff?start=1) :(
piter (146)|2.1.2011 11:48
pozrel som obe vzorove fotky a v pripade MipMartina sa mi zda, ze je tam lahky front-focus. myslim, ze 50d ma doladovanie front/back focusu. kvalita mi pride rovnaka, mozno bola chybas fotit na rovnaky cas a clonu pri rozdielnom svetle, aj preto sa mozu trochu lisit. tot moj nazor ;)
alesak1188 (3)|3.1.2011 08:39
Ahojte, i mého pohledu a amaterského zkouknutí fotek, mi opravdu přijde dát za objektiv kolem 30tis. a aby dělal takovéhle mlhavé fotky? Bych dokonce tvrdil, že s mým EOS300 a set EFS18-55 udělám ostřejší snímek a to mě stál dva tisíce. Ale asi bych to nesrovnával s pevnou 100, vždycky bude světlejší než teleobjektiv je to tak?
focusx (76)|5.1.2011 10:56
Canon 24-70 2.8L je zřejmě poměrně neostré sklo. Tady je srovnání s jinými objektivy Canon
http://www.traumflieger.de/desktop/objektive/weitwinkel/index.php
Bitmat (13)|10.7.2011 14:38
[quote=MipMartin;8177]Ahoj harryscz,
díky za poslání vzorové fotky. I já jsem udělal podobnou fotku stromečku (stejná clona, čas) a výsledek jsem porovnával. Nevím, čím to je, ale stále mi přijde, že moje fotky nejsou tak osté, jako tvoje. Možná, že to dělá větší rozlišení 50D oproti 40D, a nebo nedostatek světla u mě. Fotečku jsem přiložil - můžeš se podívat, a zkontrolovat zda nejsem moc zaujatý proti mému kusu objektivu.[/quote]

Canon 40D má agresivnější zpracování obrazu a proto s tímto objektivem by měl podávat lepší ostrost než nižší třída, která zpracovává obraz měkčeji. Tímto způsobem se nedají objektivy porovnávat. Je fakt, že se kvalita objektivů kus od kusu liší, ale až tak výrazně ? V porovnání Vašich snímků se mi zdá v ostrosti jen nepatrný rozdíl, spíš je rozdíl v málo kontrastním světle. Navíc, 50D a 40D nemájí úplně totožné měření expozice, i to má vliv na visuální posuzování ostrosti. Myslím že Váš objektiv je v normě a zdá-li se Vám krezba málo ostrá, přidejte ostrost v nastavení fotoaparátu. Krezba není vůbec špatná. Zkuste nafotit pár snímků venku na denním světle. Přeji Vám dobré světlo a hezký fotky.
Bitmat (13)|10.7.2011 14:52
[quote=MipMartin;8177]Ahoj harryscz,
díky za poslání vzorové fotky. I já jsem udělal podobnou fotku stromečku (stejná clona, čas) a výsledek jsem porovnával. Nevím, čím to je, ale stále mi přijde, že moje fotky nejsou tak osté, jako tvoje. Možná, že to dělá větší rozlišení 50D oproti 40D, a nebo nedostatek světla u mě. Fotečku jsem přiložil - můžeš se podívat, a zkontrolovat zda nejsem moc zaujatý proti mému kusu objektivu.[/quote]

Vaše ukázková fotografie stromečku je focena z velké blízkosti a tedy se na ní projevuje malá hloubka ostrosti. Proto v popředí a hlubokém pozadí je mírná neostrost. Na ozdobách, kde bylo zaostřeno, je krezba a ostrost perfektní. Je to naprosto normální a Váš objektiv je v pořádku.
Horry (7)|16.1.2012 23:50
Má zkušenost s 24-70 je také bídná ... před lety jsem ji koupil za randál, bez mála 40 litrů a oproti pevným sklům je to na krajinu sra.ka !! Dnes mi na ni sedá v šuplíku prach. Na reportáž a dokument je to sklo vhodnější. Nicméně má praxe ukazuje na to, že kus od kusu (ne jen zde) se dosti liší. V poslední době při koupi objektivů vybírám z vícero kusů !!!