Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: ultrazoom - nástupce po Lumix FZ20

Neregistrovaný (0)|23.1.2011 13:59
Tazatel: Iva

Znění dotazu: Dobrý den,
poradil byste mi někdo?
Mám Lumix FZ20 a sháním nějakého nástupce ve třídě ultrzoomů. Využívám hodně makro i zoomování a chci hlavně fotit, takže kvalita videa není rozhodující. Fotím především na cestách (rostliny, zvířata, lidi, street foto, architektura), ale samozřejmě i na rodinných akcích (v interiérech). Pročítáním skvělých recenzí na Digimanii mi z toho zatím vypadl jako nejlepší kandidáti:
Lumix FZ28 nebo FZ30
Samsung WB650
nebo Samsung WB5500, ale na ten recenze zatím není.

S FZ20 jsem celkem spokojená, ale už je to babička a ráda bych něco s kvalitnějším obrazem a menším šumem při zachování rozumného zoomu, vlastního nastavení bílé, polomanuálních režimů, kvalitního makra, ...

Díky za vaše názory a rady.
Milan Šurkala (3381)|23.1.2011 14:36
FZ28 (z bazaru), FZ38 (dokud jeste je) nebo FZ45, ma-li to byt od Panasonicu. Kazdopadne cim novejsi, tim vyssi sum. Nejlepsi vysledky bude davat ale Fuji S200EXR s velkym Super CCD EXR cipem, ktery je o tridu dal nez FZ28 a o nekolik trid proti FZ45. Kazdopadne na nejnizsi ISO podava i FZ45 vynikajici vysledky, objektiv je temer perfektni a ma lepsi makro nez predchozi modely FZ28 a FZ38. Samsung WB5500 bych urcite nebral, ten objektiv, co tam je, je jeden z nejhorsich, ktere lze u ultrazoomu najit co do optickych kvalit, na druhou stranu makro ma vynikajici.
Neregistrovaný (0)|24.1.2011 13:47
Ještě bych z té škály Panasoniců zmínil FZ-50, makro dle mého perfekt, zoom ok, jenom je to poněkud větší foťák (na dnešní poměry). Jinak ten WB650 má docela dobré recenze a taky jsem o něm uvažoval ještě trochu víc mne zaujal nový Casio EX-ZR100. Rozhodně by na makro i na dálku mohl být fajn navíc HDR/multiexpozice se občas může šiknout. Navíc nemá přehnané Mpix a vysoká rychlost snímání - např. makro letící včely s tímhle může být fakt pěkné :). Ale je to o pocitech takže zkoušet ...
Iva2 (0)|24.1.2011 23:39
Děkuju za pomoc. Ten fotoaparát od Fuji (S200EXR) vypadá dobře, pěkně sedne do ruky, ovládání je celkem intuitivní a na zbytek se asi dá rychle zvyknout. Jen se bojím toho manuálního zoomu, chvilku mi asi bude trvat než se naučím nevypínat fotoaparát, když chci zazoomovat ... zvyk je železná košile :-)
Jen bych se ještě zeptala, zda byste doporučil spíše ten nový 200EXR nebo ten starší 100FS? V jedné recenzi jsem četla, že do toho nového dali menší čip, tak jsem z toho zmatená ...
busy (782)|25.1.2011 06:44
[quote=Iva2;8467]Jen bych se ještě zeptala, zda byste doporučil spíše ten nový 200EXR nebo ten starší 100FS? V jedné recenzi jsem četla, že do toho nového dali menší čip, tak jsem z toho zmatená ...[/quote]

Ano, S100FS ma cip 1/1.5" (19MPix/cm^2) kdezto S200EXR ma o kusok mensi 1/1.6" (25MPix/cm^2) - rozdiel vo velkosti cipov je teda minimalny. Vzhladom na to ze pixelove hustoty su obidve celkom prijemne hodnoty, ale S200EXR je o rok novsi, asi by som siahol po novsom, pretoze je tu predpoklad, ze v nom budu modernejsie technologie, bude mat vecsie moznosti a pri podobnej pixelovej hustote a rovnakom ISO budu fotky z novsieho cipu kvalitnejsie. Treba pozriet ukazky fotiek na internete.
Milan Šurkala (3381)|25.1.2011 10:09
Vzal bych novejsi S200EXR. Sice nema vyklopny displej a nema tak sirokouhly obraz, ale cip je i pres vyssi pixelovou hustotu stale vynikajici, ne-li lepsi. Objektiv byl upraven a uz tolik neaberuje a navic se zlepsila vydrz na baterie.
Iva3 (0)|26.1.2011 06:51
Děkuju všem za rady a pomoc, "brouček" S200EXR už je doma. Hrála jsem si s ním až do dvou do rána a zatím jen pozitivní zkušenosti. Jen mě mate, že nejsem schopná vyvolat nabídku blesku. Po zmáčknutí tlačítka blesk na kruhovém ovladači se objevuje hlášení "Stiskni a drž tlačítko disp pro vypnutí tichého režimu" ... takže ho asi za čerstva půjdu hned reklamovat :-) Snad to rychle odstraní/vyřeší, protože v pátek bych s ním ráda vyrazila na cesty a vyzkoušela ho pěkně naostro v terénu.
Ještě jednou díky a přeju všem dobré světlo :-)
Iva4 (0)|26.1.2011 07:47
Reklamace se nekoná, řešení jsem našla v návodu ;-)