Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Polarizační filtry a jejich značení

ivule7 (2)|28.2.2011 20:02
Dobrý den,

mám docela laický dotaz k označení polarizačních filtrů. Jedny jsou značeny NC (jsou levnější) druhé jsou PL-C. Můžete mi prosím říct, v čem je rozdíl?

Díky za zprávu. Ivoš.
Tchutcho (186)|1.3.2011 17:44
Označení NC je "neutral color",čiliže nějaký neutrální filtr.Tyto filtry slouží,jako základní ochranný filtr na objektivy.Proto patří zřejmě i mezi ty nejlevnější.PCL,nebo C-PL,je vlastně polarizační cirkulační filtr.Je to filtr,s kterým se nechá otáčet,(tudíž název cirkular), a tak nastavit správný tón,nebo efekt na snímané expozici.Tyhle filtry slouží k potlačení odlesků,k vykreslení příliš modrýho nebe a pod.Stejně tak značení např.ND - filtr neutrální šedý,nebo přechodový.Filtry mohou mít i jiná označení,jako třeba MRC,nebo DMC.V těchto zkratkách se neorientuji,ale myslím,že jde o nějaké značení vrstev,z kterých se to sklo skládá,takže asi tovární značení.Kdyžtak,ať mne někdo poupraví.
ivule7 (2)|1.3.2011 18:00
[quote=Tchutcho;8884]Označení NC je "neutral color",čiliže nějaký neutrální filtr.Tyto filtry slouží,jako základní ochranný filtr na objektivy.Proto patří zřejmě i mezi ty nejlevnější.PCL,nebo C-PL,je vlastně polarizační cirkulační filtr.Je to filtr,s kterým se nechá otáčet,(tudíž název cirkular), a tak nastavit správný tón,nebo efekt na snímané expozici.Tyhle filtry slouží k potlačení odlesků,k vykreslení příliš modrýho nebe a pod.Stejně tak značení např.ND - filtr neutrální šedý,nebo přechodový.Filtry mohou mít i jiná označení,jako třeba MRC,nebo DMC.V těchto zkratkách se neorientuji,ale myslím,že jde o nějaké značení vrstev,z kterých se to sklo skládá,takže asi tovární značení.Kdyžtak,ať mne někdo poupraví.[/quote]
Ahoj, díky moc. :-)
busy (782)|1.3.2011 18:03
Len male upresnenie. Polarizacne filtre byvaju dva druhy: klasicky a cirkularny. Otacat sa daju obidva typy (polarizak bez moznosti otacania uplne straca zmysel), rozdiel je v tom, ze klasicky polarizak pusta za seba polarizovane svetlo, kdezto cirkularny toto svetlo za sebou depolarizuje, pretoze niektore snimace mozu mat problem so snimanim polarizovaneho svetla.

Ale co pozeram po obchodoch, klasicky sa uz asi ani nerobi a vsade maju iba cirkularne.
Tchutcho (186)|1.3.2011 18:26
Přesně tak Busy.Ty starý "lineární" se používaly na manuály,na klasiku.Myslím,že by na nových strojích asi problémovaly s autofokusem.Ale taky jsem na ně nikde už nenarazil.
Tchutcho (186)|1.3.2011 18:32
Tak jsem právě zjistil.že označení MRC,je označení nejvyšší optické kvality a jak jsem se nemýlil,jedná se o nějaký povlak,vrstvu z který se ta optika skládá.