Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Fujifilm X100 - zázračná novinka?

Petr S. (328)|10.3.2011 21:45
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Fujifilm X100 - zázračná novinka?[/SIZE]



Nedávno představený kompakt Fujifilm X100 vyvolal obrovskou vlnu zájmu a teď se ani nestíhá vyrábět. Taky po něm toužíte? A proč? Čím si získal srdce veřejnosti? Koupíte si ho? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Milan Šurkala (3381)|10.3.2011 23:12
Koupit si ho asi nekoupim, ale mile rad ho vyzkousim. Myslim, ze Fuji se docela trefil, byt nema vymenne objektivy (udajne chteli co nejmensi rozmery a co nejlepsi obrazovou kvalitu). V teto tride mame Leicu X1, ktera je dvakrat tak draha a dost pomala, zhruba stejne drahe Sigmy DP1/DP2, ktere jsou ale take pomale, nicmene maji zase zajimavy snimac Foveon. Fuji nabidne myslim slusny APS-C cip, vyborny svetelny objektiv (to ani Sigma, ani Leica nema) a predpokladam, ze i pouzitelnou rychlost a zajimavy hybridni hledacek. Uvidime, jaky to bude fotoaparat, jsem na nej dost zvedavy.
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 12:52
zaujmavý môže byť, ale foťák s pevným ohniskom nemá pre mňa a drvivú väčšinu fotografov význam. keby sa dali meniť objektívy, bola by to iná káva.
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 13:51
Pro mě je otázkou, co znamená "nestíhá vyrábět". Jestli si zájemci rozebrali všech 200 kusů a výrobu to překvapilo, nebo jestli jdou počty prodaných kusů srovnat třeba s HS10 (byť je to úplně jiná kategorie).

Jinak bych si klidně i podobný foťák koupil (tzn. pevné ohnisko, nevýměnný objektiv, malé rozměry, velký čip), ale někde o oblasti okolo - řekněme - 8000Kč. Ale (přepočítané) ohnisko bych chtěl určitě širší, než 35mm, někde okolo 28mm by se mi to víc líbilo.
Roxmen (1)|11.3.2011 14:09
Já bych se tomu nebránil. Osobně nejvíce sníkmů jsem nafotil s "20" a "24" objektivem na plný formát. Když bude za dobrou cenu, tak klidně do toho půjdu.
Martin fjo Vítek (0)|11.3.2011 14:15
[quote=Neregistrovaný;9016]zaujmavý môže byť, ale foťák s pevným ohniskom nemá pre mňa a drvivú väčšinu fotografov význam. keby sa dali meniť objektívy, bola by to iná káva.[/quote]

Ale no tak, 35 mm je pro street nejpoužívanějším ohniskem a věřím, že toto je přesně stroj pro fotografy, kteří mají klasickou SLR, ale nechce se jim stále nosit celá brašna. Prostě chtějí mit něco, co strčí do kapsy a kdykoliv mohou - a často i velmi nenápadně - použít. Ale zároveň nechtějí klesnout kvalitou záběru na úroveň kompaktu. Uznávám, jsou velmi kvalitní kompakty (C G11), ale optická kvalita pevného skla bude dál, než dobrý, ale stále zoom i u dobrých kompaktů.

A že to nemá výměnné objektivy? Docela tomu rozumím, proč to tak není. Toto řešení by uživatele opět nutilo s sebou nosit další kusy výbavy... a všechny dnes nabízené "kompakty" s výměnnými skly (i jen se základním zoomem 18-55) jsou v podstatě téměř stejně velké jako nejmenší DSLR na trhu (Olympus, Pentax) a když na ně nasadíte nějaký Pancake, stejně na tom bude Fuji X100 rozměrově lépe a cenově téměř srovnatelný.
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 14:23
Uvažoval jsem o Olympusu XZ-1 a podíval se na stránky dpreview a tam mě padl do oka právě Fuji X100. Jsem technicky založený, ale musím přiznat, že Fuji se mi líbí a to víc, než dost. Navíc mi vzhledem připomíná Minoltu Hi-matic, kterou jsem kdysi fotil (a v podstatě jakýkoliv "dálkoměr").

Můj současný kapesní foťák má sklo 25-125/2.8-5.9 a většinou fotím neustále na širokáči, hlavně kvůli světelnosti a taky proto, že fotím bezprostředně zblízka a za špatných světelných podmínek.

Jestli ho koupím ovlivní pan Šurkala, co napíše o XZ-1 :-D
Dělám si trochu legraci, ale Fuji je sice drahý, ale už má hledáček, nemusí se dokupovat něco "podivného" a drahého, jako k Olympusu...
Milan Šurkala (3381)|11.3.2011 15:17
Kdysi jsem taky mel hodne rad siroka ohniska (Samsung NV24HD jako snad prvni kompakt s 24mm ohniskem byla srdecni zalezitost v tomhle ohledu), ale jak clovek "starne", zjistuje, ze to neni zas tak idealni. Pokud bych mel mit jedno pevne ohnisko, asi by to bylo prave nekde mezi 35-45 milimetry. Ale to je ciste subjektivni. Osobne si myslim, ze Fuji X100 to vymyslelo velmi dobre. Uvidime, az X100 prijde na test.
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 16:31
Moje dlouholetá zkušenost:

1) nejzajímavější záběry krajin vznikly ohniskem 20mm
2) skládané panorama ohniskem 50mm a delším
3) momentky v exteriéru ohniskem 50mm (H.C.B. měl pravdu)
4) momentky v interiéru ohniskem 28mm nebo 24mm

Takže můj závěr je jednoznačný. S Fujinou X100 se sice bude moc udělat spousta snímků, ale pro většinu z nich to nebude to pravé ohnisko.

Mějte se
PK
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 17:33
[quote=Neregistrovaný;9016]zaujmavý môže byť, ale foťák s pevným ohniskom nemá pre mňa a drvivú väčšinu fotografov význam. keby sa dali meniť objektívy, bola by to iná káva.[/quote]

nesouhlasím, pomalu vytahuju strou Ol OM4 plná manual s pevnáma sklama. digi už enom na kšefty
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 19:26
myslim, ze je to velmi premysleny krok a nastatie zvolili pevny objektiv! Nie je to ziadny zazrak, len nas konecne niekto vypocul - sice cena je pre nasincov dost vysoka, ale inak super napad a dufam v pokracovanie!
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 19:27
[quote=Neregistrovaný;9026]nesouhlasím, pomalu vytahuju strou Ol OM4 plná manual s pevnáma sklama. digi už enom na kšefty[/quote]
suhlasim, ze nesuhlasis!
Neregistrovaný (0)|12.3.2011 11:06
[quote=Neregistrovaný;9027]myslim, ze je to velmi premysleny krok a nastatie zvolili pevny objektiv! Nie je to ziadny zazrak, len nas konecne niekto vypocul - sice cena je pre nasincov dost vysoka, ale inak super napad a dufam v pokracovanie![/quote]
Objektiv ma trocha problemy s tiltom : http://www.flickr.com/photos/kv492/5494018871/in/pool-1530211@N23/ ale pozrite si http://www.flickr.com/photos/dirtytricks/5478651485/in/pool-1530211@N23/ - je to snimka pri 3200 ISO, ktoru s kompaktom neurobim (Jeden vesely komentar ku snimke: Retired John Wu with his all time favourite pigeons (though they are not white).). Parkour shot, pouzity opticky VF - http://www.flickr.com/photos/dirtytricks/5485724190/in/pool-1530211@N23/. Intimna chvila zachytena X100 - http://www.flickr.com/photos/26706225@N08/5490930663/in/pool-1530211@N23/
Ako street camera je to bomba, nedivim sa ze ludia stoja v radoch. Ak mi financie vyjdu, pojdem do toho.
ctrl_j (neprihlasen) (0)|12.3.2011 23:29
[quote=Neregistrovaný;9016]zaujmavý môže byť, ale foťák s pevným ohniskom nemá pre mňa a drvivú väčšinu fotografov význam. keby sa dali meniť objektívy, bola by to iná káva.[/quote]

Zjevne zustal nepochopen koncept pristroje. Vymenne objektivy by to poslaly uplne jinam. Tohle proste neni primarni fotak pro narocnejsiho fotografa, ale vyborny druhy/portable fotak na street, momentky apod.
Kuprikladu objektiv 18-200 pro radu NEX je opravdu ulet, neb je to v podstate velikostne totez jako DSLR se zakladnim sklem. Ona i ta 18-55 je dost velka, takze jsem to stejne nosil jen s pevnou 16. Tyhle mirrorless fotaky s velkymi cipy ma smysl vyrabet jen s pevnymi skly, v opacnem pripade se kompaktnost tela "zabije" obrovskymi objektivy.
Milan Šurkala (3381)|13.3.2011 00:00
[quote=ctrl_j (neprihlasen);9042]Tyhle mirrorless fotaky s velkymi cipy ma smysl vyrabet jen s pevnymi skly, v opacnem pripade se kompaktnost tela "zabije" obrovskymi objektivy.[/quote]

To zas neni uplne pravda, byt souhlasim, ze kouzlo techto pristroju vynikne zejmena s pevnymi objektivy. Zejmena u 4/3" kompaktu jsou ty objektivy casto o neco mensi, a tak se clovek priblizuje velikosti vetsich ultrazoomu pri kvalite blizici se zrcadlovkam. A ostatne NX100 s 20-50mm objektivem je velmi kompaktni pristroj, objektivem urcite nezabity.
Neregistrovaný (0)|13.3.2011 13:54
[quote=Martin fjo Vítek;9022]Ale no tak, 35 mm je pro street nejpoužívanějším ohniskem a věřím, že toto je přesně stroj pro fotografy, kteří mají klasickou SLR, ale nechce se jim stále nosit celá brašna. Prostě chtějí mit něco, co strčí do kapsy a kdykoliv mohou - a často i velmi nenápadně - použít. Ale zároveň nechtějí klesnout kvalitou záběru na úroveň kompaktu. Uznávám, jsou velmi kvalitní kompakty (C G11), ale optická kvalita pevného skla bude dál, než dobrý, ale stále zoom i u dobrých kompaktů.

A že to nemá výměnné objektivy? Docela tomu rozumím, proč to tak není. Toto řešení by uživatele opět nutilo s sebou nosit další kusy výbavy... a všechny dnes nabízené "kompakty" s výměnnými skly (i jen se základním zoomem 18-55) jsou v podstatě téměř stejně velké jako nejmenší DSLR na trhu (Olympus, Pentax) a když na ně nasadíte nějaký Pancake, stejně na tom bude Fuji X100 rozměrově lépe a cenově téměř srovnatelný.[/quote]trvám na tom, že foťák s pevným ohniskom si veľa ľudí nekúpi. nemám žiadne výhrady k objektívom s pevným ohniskom, ale foťák s takýmto objektívom je len veľmi málo vyxužitelný, ak nie je možné ten objektív vymeniť.
Ostnák (0)|13.3.2011 19:45
Myslím, že už ten retro vzhled něco napovídá: podle mého názoru jde o pokus o něco, co by svými parametry co nejvíc připomínalo klasický kinofilmový přístroj se základním (zpravidla taky pevným) objektivem a poskytovalo taky srovnatelnou kvalitu. A kdo pamatuje dobu před 20 a více lety, ten ví, že tehdy se za základní pokládal objektiv 50 mm. Kolem této ohniskové vzdálenosti se perspektiva jeví zhruba stejná, jako při pohledu lidským okem. Špičkové objektivy měly světelnost kolem 2. Zoom byl tehdy nedostupnou exkluzivitou. Tento Fuji má 36 mm, to už je spíš krajní mez jakési univerzálnosti. Kolem 25 mm to může být dobré na krajinu, ale na univerzální "momentky" už je to moc široké, perspektivní zkreslení je zřetelné - zkuste si třeba portrét tak, aby hlava jakž takž vyplnila obrazové pole. Nos bude jako okurka, a když se nedá zazoomovat, je to dost nepříjemné omezení. Tak asi tento foťáček zaútočí na city pamětníků. Kvalita do kapsy. Dobrý nápad!
vlsladky (21)|14.3.2011 15:22
Fuji nabízí fotoaparát, který zřejmě dobře fotí a od toho se odvozuje zájem o něj.
Neregistrovaný (0)|4.4.2011 22:31
Neviem, či si môj príspevok ešte niekto prečíta, ale skúsim. X100 neviniká iba svojim retro vzhľadom, Má kvalitný objektív, ale zrejme hlavne snímač. Fotím na SIGMU DP1. Dajú sa s ním urobiť krásne veci, ale má ešte jednu dobrú vlastnosť. Môžete ho mať stále so sebou vo vrecku (kapse). A že má pevné ohnisko, bez problémov si za svojím motívom zájdem aj peši, aspoň ho vidím z blízka. Má ale aj horšie vlastnosti. Môžete fotiť iba na níske ISO. A tak som hľadal niečo podobné ale s technicky na vyššej úrovni (vysoké ISO, malý šúm. A našiel som. Čo sa týka šumu, je asi neprekonateľný (určite vo vreckovej kategórii). Pozrite si link a môžete si tam pozrieť hociaké iné foťáky. Takže sa nedivím, že je naň poradovník.

http://www.photographyblog.com/reviews/fujifilm_finepix_x100_review/image_quality/

Miro
busy (782)|4.4.2011 23:08
S tym pevnym ohniskom - no, bol by som dost nerad keby som musel pri foteni tygra za nim zajst do jeho ohrady ... :)