Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12
Zobrazené výsledky: 16 až 18 z 18

Téma: kalibrace monitoru

Občasný diskutér Avatar uživatele arkij
    Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od ulyses1 Zobrazit příspěvek
    .......aby ostatní viděli na svém monitoru víceméně to, co já a né nějakou strašidelnou patlaninu z poloviny vypálenou - i když, kolik lidí má nakalibrovaný monitor...
    To je právě to, co Ti ta kalibrace nezajistí, každý to má nastaveno jinak ale pro dobrý pocit proč ne...

Na tom příkladu s videem, kde jsem to řešil, jsem právě ukazoval, jak je ten výstup vlastně nevyzpytatelnej. Dělal jsem něco trochu jako "retro z padesátých let" a chtěl jsem použít takové mírné tónování do sépie, na TV u PC to bylo tak jak jsem si představoval, u mne doma už to bylo více béžové a u rodičů to šlo nechutně do růžova. Když jsem jim chtěl trochu přenastavit televizi, zarazili mne, že to mají tak jak jim to vyhovuje, ať to nechám, že je to dobrý a vůbec se jim to růžový nezdá, že blbě vidím. A to vůbec nemluvím o rozdílném kontrastu a jasu ale jen o barevném valéru.
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Jan 2012

Pomocí Adobe gamma jiných podobných metod bych nastavil maximálně jas a kontrast, gamu bych nastavil ručně na 2,2 u všech kanálů.
    Objektivní nastavení je jen kalibrací sondou.
    Podle mě se vyplatí kalibrovat i levný monitor alespoň jednou. I když výsledek nebude závratný, víme na čem jsme.
    Také je potřeba se rozhodnout pro jakou práci budeme kalibrovat. Editace pro tisk, nebo prohlížení obrázků na monitoru a publikaci na web.
    Po kalibraci se samozřejmě nesmí hýbat s nastavením monitoru ani grafické karty.
    Po kalibraci se zlepší prezentace obrázků ve všech prohlížečích, které máte k dispozici, ale pro editaci je dobré použít editor, který používá správu barev (Color Management) a ICC profily. Samozřejmě je nutné v editorech správně nastavit správu barev.
    I když na Internetu většina uživatelů nemá kalibrovaný monitor, uvidí obrázky celkem správně v rámci svých možností. Vy se kalibrací dostanete přibližně do středu tolerančního pole prodávaných monitorů a tím minimalizujete odchylku mezi Vaším a cizím monitorem. Víc toho udělat pro ostatní nemůžete. Pokud by Váš monitor například zdůrazňoval modrou část spektra, tak ostatní uvidí Vaše obrázky do červena.
    Já osobně dokud jsem monitor nekalibroval, tak při editaci jsem na barvu vůbec nesahal.
    Při uložení špatně editovaného obrázku přijdete nevratně o spoustu obrazových informací. Zpět je již nedostanete ani při použití monitoru kalibrovaného.
    Kalibraci a konzultaci mohu nabídnout: http://members.upc.cz/2387843/

Nováček
    Registrace
    Sep 2015

Problematiku kalibrace monitoru a s tím související problematiku normovaného osvětlení jsem rozebral prakticky:
    http://blog.reptisk.cz/normovane-osv...-a-jak-na-nej/
    http://blog.reptisk.cz/navod-jak-zka...rok-za-krokem/

Strana 2 z 2 PrvníPrvní 12

Podobná témata

1. sRGB IEC61966-2.1 = vybledlé barvy barvy na monitoru
    Od MrPierc v sekci Volná témata
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 09-09-2013, 20:38
  2. Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 24-05-2013, 17:20
  3. Víkendová diskuze: Z monitoru na papír, jak nejlépe?
    Od Michal Srna v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 24
    Poslední příspěvek: 12-07-2012, 08:58
  4. kalibrace LCD monitoru EIZO
    Od Truzsa v sekci Tiskárny a tisk fotografií
    Reakcí: 6
    Poslední příspěvek: 01-01-2012, 15:34