Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panoramatické fotografie

Bacon (11)|3.4.2011 00:17
Dobrý večer,

abych pravdu řekl, tak se svým Canon SX130 IS nevyfotím nic extra kvalitního, a tak jsem se zaměřil spíš na "zajímavou" techniku = panoramata.

Fotí i někdo z Vás? Já mám nejraději sférické panorama, tedy plných 360° kolem dokola. Pro panoramata je doporučována speciální hlava, nejlevnější modely se ale pohybují kolem 4 tisíc, a tak si musím vystačit s tím, co je - tedy obyčejný stativ.

I přesto se mi ale podaří vytvořit celkem pěkné fotky, které po spojení vypadají jakžtakž (sem tam to prostě "ujede" a nenavazuje hrana, nebo se nepodaří ostrost, světlost).

Co mě zaujalo, tak že většina lidí fotí jeden pás 360° dokola, jednu fotku kolmo vzhůru a další kolmo dolů, což by mi ale nestačilo. Je to dáno asi objektivem mého ultrazoomu, chápu-li to správně.

Chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s focením panoramat, a zároveň se tak třeba něčemu přiučit a poučit :)
busy (782)|3.4.2011 09:51
Dnes uz moc panoramy nefotim, ale kedysi v rokoch 2002-2004 ma to hodne bavilo - a to aj klasicke sirokouhle panoramy, ale aj 360-stupnove. Napriklad:
http://tmp.mcmacko.sk/vrestov.jpg
http://tmp.mcmacko.sk/vrestov.mov
Pre spravne zobrazenie suboru mov je potrebne mat nainstalovany Quick time player. Ine playery to obvykle nezvladaju (nevedia ze to nie je video ale "iba" panorama).
Obe som nafotil skvelym fotackom Olympus Camedia C-2, a zlepil v programe Camedia Master dodavanom na cedecku k fotaku. Ziadny stativ nemam, fotak som drzal len tak v rukach (obcas je vidiet zle napasovane prechody).
Ale myslim ze ziadny specialny stativ na toto ani netreba, uplne postaci akykolvek ktory sa dokaze otacat v potrebnom smere fotenia panoramy (obvykle okolo zvislej osi).
tucnacek (9)|3.4.2011 12:11
vemeš klasickej stativ, nafotíš serii snímků kolem sebe s překrytím cca 1/4 až 1/4 a pak si vemeš microsoft ICE a ten to za tebe spojí. Můžeš v něm dokonce spojovat i řady nad sebou prostě dlaždice do obou směrů čimž můžeš mít detailnější fotky. Ten soft dokonce počítá s ohnisky zapsaný v EXIFu a podle toho všechno nastavuje. Dokonce kouká i na nastavení isa, clony, času a vůbec mu nevadí že je u každý fotky jiný a pěkně to zkoriguje a případně z něj vypadne fotka z větší bitovou hloubkou podobný rawu a můžeš si to v jinym softu doladit kontrastně a jasem (tmavý vs. světlá místa na panoramatu)

Jisně, stativ s panoramatickíou hlavou je vždy lepší. Předně proto, že když děláš fotky se snímačem 12Mpix a víc, tak objekty blíž se pak protínaji v jiných místech a to je pak ve detailu fotky vidět. Teď mluvim o hlouhých ohniscích s maximálnim detailem.

http://www.skylan.cz/galerie/v/Standa/panorama/

http://www.gigapan.org/profiles/30571/

dá se všechno i bez stativu, jenom si to musí člověk vyzkoušet a naučit se jak to správně nafotit.

tahle je dělaná mobilem a spojená v tom microsoft ice http://www.skylan.cz/galerie/v/Standa/panorama/kol__ovi.jpg.html
Germoe (26)|3.4.2011 12:30
[quote=Bacon;9306]Dobrý večer,

abych pravdu řekl, tak se svým Canon SX130 IS nevyfotím nic extra kvalitního, a tak jsem se zaměřil spíš na "zajímavou" techniku = panoramata.

Fotí i někdo z Vás? Já mám nejraději sférické panorama, tedy plných 360° kolem dokola. Pro panoramata je doporučována speciální hlava, nejlevnější modely se ale pohybují kolem 4 tisíc, a tak si musím vystačit s tím, co je - tedy obyčejný stativ.

I přesto se mi ale podaří vytvořit celkem pěkné fotky, které po spojení vypadají jakžtakž (sem tam to prostě "ujede" a nenavazuje hrana, nebo se nepodaří ostrost, světlost).

Co mě zaujalo, tak že většina lidí fotí jeden pás 360° dokola, jednu fotku kolmo vzhůru a další kolmo dolů, což by mi ale nestačilo. Je to dáno asi objektivem mého ultrazoomu, chápu-li to správně.

Chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s focením panoramat, a zároveň se tak třeba něčemu přiučit a poučit :)[/quote]

Doporučuji program Autostitch (http://cvlab.epfl.ch/~brown/autostitch/autostitch.html) vyhneš se ujetýmm hranám, rozdílné ostrosti, světlosti i různému rozlišení
Rellik (1136)|3.4.2011 12:39
A já doporučuji HUGIN http://hugin.sourceforge.net/ je zdarma a umí víc než jen klasické panoramata...
http://www.flickriver.com/photos/tags/hugin/interesting/
Bacon (11)|5.4.2011 01:58
Nejsem úplný začátečník, jak by se mohlo zdát z toho prvního příspěvku. Ale jsem rád, že jste sem napsali své postřehy.

Já používám VĚTŠINOU výše zmíněný Microsoft ICE, ale i ten občas ujede. Hodně se mi osvědčil i AutoStitch, který má sice velmi jednoduché rozhraní a je prezentován jako DEMO, ale funguje bez problémů. Znám i Hugin, ale ten je na mě až příliš složitý a časově náročnější než Microsoft ICE.

Když jsem dělal poslední panorama, měl jsem problém s oblohou, který jsem vyřešil až díky PTGui, což je (podle vzhledu) obdoba Huginu. V tom zmiňovaném PTGui jsem spojil automaticky, co se dalo, a jeden obrázek, který zbyl, jsem pořešil automatickým přidáním společných bodů.

Budu rád, když se podíváte, případně zhodnotíte má panoramata zde. Mimochodem, můžu jen doporučit pan0.net pro ukládání panoramatických fotografií. Široké možnosti nastavení, včetně geolokace, typu projekce, atp.

Našel jsem na netu panoramatickou hlavu za cca 2500 Kč včetně dopravy. Jmenuje se Panosaurus, a přemýšlím, že si ji časem pořídím. Zatím se mi ale zdá, že nemám nějaký výrazný problém s blízkými předměty, asi proto, že fotím spíš krajiny a větší celky.

Kolik záběrů musíte udělat vy, abyste dosáhli 360° x 360° panorama? U mě to vychází na cca 105 - 120. Dělám cca 1/3 překryv, podle mřížky na displeji.

Zároveň jsem narazil na další "problém". Všude se doporučuje používat u všech fotek stejné nastavení clony / závěrky. Vše ale fotím na manuál, a to tak, aby vše bylo správně exponované. Pokud je snímek podexponovaný / přeexponovaný, fotím na +-1/3 EV. Podle mě je to ale v současné době zbytečné řešit, protože softwary jsou natolik chytré, že si s tím "nějak" poradí.

Jen mě mrzí, že mi nestačí vyfotit pouze jeden pás 360° kolem dokola, asi mám na to příliš málo širokoúhlý objektiv, pokud to dobře chápu (fotím na výšku). Pokud bych chtěl totiž fotit místo, kde jsou lidé, budu tam mít části jejich těl, protože se mi logicky nevejdou (vertikálně) na jeden záběr.

Omlouvám se za dlouhý post, ale jak říkám, panoramata jsou mou "úchylkou" :)
busy (782)|5.4.2011 07:32
Olympus C-2 ma pevne ohnisko 36 mm a s nim stacilo vyfotit 9 fotiek aby som mal 360-stupnovu panoramu.
tucnacek (9)|5.4.2011 16:05
nejseš sám "uchylnej"

dneska jsem jich udělal sedum a všechny z ruky. Jedna je i z mobilu kvůli širokýmu ohnisku.

http://www.skylan.cz/galerie/v/SkyLan/vesce/panorama/
pavel_p (151)|6.4.2011 23:23
Používám Hugin+smartblend na prolínání. S každou reinstalací PC se mi zdá, že těžší a těžší spolu tyto moduly rozchodit, ale myslím, že výsledek stojí za to. Bohužel je postup tvorby každého panoramatu dost časově náročný, zvlášť práce s kontrolními body (vyhazování těch v mracích, na blízkých objektech, ve větvích za větru, ...). Něco komerčního na slepování jsem nezkoušel a různé grafické editory panoramata moc dobře nezvládají.
Určitě je kvůli blízkým objektům dobré otáčet foťákem a ne tělem, pak mám problém, že mi občas nenavazujou dlaždice nad a pod horizontem (někdy fotím 2-3 řady a nepamatuju si přesně, kde jsem začal a skončil) a další problém je občas v ostření - u kompaktu je to většinou jedno, ale jinak je rozdíl mezi zaostřením do nekonečna a na 5 metrů vzdálenou větvičku co zavazí v popředí.

Něco mám na panoramiu, ale v poslední době panoramata moc nefotím.
Největší zvětstva co jsem kdy vyrobil jsou asi tyto fotky: http://www.panoramio.com/photo/18954504, http://www.panoramio.com/photo/17436378 , obě jsou tuším tak z >20ti fotek a mají celkem velký úhel záběru na výšku (a velký odpad na krajích).

S expozicí nevím, fotím směrem od slunce a pak může být většina fotek tmavých, asi začnu taky zkoušet nedržet AE Lock.

Ale co jsem se díval, tak tvoje panoramata sou dobrý, žádné výrazně chyby v expozici, v navazování hran nebo tak a u těch kasemat mě to i překvapuje. Noční fotky doporučuju za soumraku, tmavě modrá obloha vypadá trochu přirozeněji.