Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Hokej_Tenis_volejbal

komin (48)|8.12.2008 18:44
Vážení přátelé,uvedu v život(doufám) diskusi o focení sportu v halách,tělocvičnách prostě v prostorách kde je světla minimum :-( je pravda že RTeo mi naznačil jednu z cest ale víc hlav víc ví....ještě malá poznámka...pokud možno co nejblíž objektivům 18_55 ALIImm a 50_200mm :-) jiné nemám :-))).Dík Petr
dkas (154)|9.12.2008 09:45
Co máš konkrétně na mysli? Jako jakou technikou fotit? Nebo něco jinýho? Zkus být konkrétnější...
RTeo (65)|9.12.2008 11:12
Komin má ma mysli, jakou technikou fotit, aby za daných podmínek dosáhl co nejlepších výsledků s vybavením které má k dispozici, tzn. s uvedenými skly 18_55 ALIImm a 50_200mm (jestli se mýlím, tak mě oprav Péťo) :-)...
komin (48)|10.12.2008 18:36
hmm,že by nikdo nefotil sport?to se mi nechce věřit.....Rendo zůstanu u tvých pokynů :-)))....
dkas (154)|11.12.2008 10:39
No, já sem už jednou svoje postřehy psal. V tom tvým minulym tématu, víc k tomu asi nemám...
HimiX (187)|11.12.2008 15:04
Ja uz to taky psal v minulem trheadu, kterej by se mimochodem mel presunout sem.
Takze
Fotit do RAW
Fotky klidne lehonce podexponovat hlavne, aby byl pohyb /pokud chceme/ ostry, v komplu se to da pak pri pouziti Rwa o 2EV vytahnout bez ztraty kvality.
Nahodit trochu ISO, ale do nejake rozumne miry, prece jen nikdo nechce sumak.
Nastavit continualni ostreni
Popripade zmenit nastaveni vyberu ostriciho bodu z automatu na stred a nebo rucni vyber, záleží jak je na tom člověk s ovládáním mašiny naslepo.

Takze asi tak, to jestli nastavit Av nebo Tv, uz je vec jina, podle toho co chceme zachytit a jak to ma vypadat, urcite bych ale nedoporucovala M.
fgelosh (2)|13.12.2008 19:01
Ono se se skromnou technikou ve špatném prostředí fotí těžce... taky záleží na tom, jak míníš výsledné snímky využít. Z vlastní praxe pro noviny vím, že pro nepříliš kvalitní novinový (občas i černobílý) tisk se to nemusí tolik hrotit. K předchozímu příspěvku HimiXe s přihlédnutím k vlastní zkušenosti z tisku:

1, RAW je boží, sám jej používám, když to jen jde, ale u sportu při nafocení 50-100 snímků je to velká zátěž na místo (ano, při více akcích za den to tak opravdu je!), dále při nutnosti co nejrychleji zpracovat výsledné snímky je RAW hlavně časovou překážkou.

2. ISO klidně vysoké. U malých fotek velikosti 10x15 šum zanikne i při nejvyšších citlivostech, navíc, jak jsem už psal, v novinách se často otiskují i černobílé snímky - tam už se nemusí nic řešit. Je-li zapotřebí fotit v tmavé hale, ISO 3200 není překážkou.

3. podexpozice - když to nejde na zvětšeninu na zeď nebo do časopisu, je to bez problému, hlavně ať je snímek podle představy.

4. Kontinuální ostření - fotím s kombinací Canon 30D+70-200/2.8L a i tak je použití diskutabilní, od Canonu 40D bych se díky většímu počtu křížových bodů nebál použít, chce to vyzkoušet, jak je na tom přístroj s množstvím neostrého odpadu.

5. Režim - uvnitř naopak doporučuji manuál. Světlo bývá homogenní, případné rozdíly na různých místech se lehce zkorigují kratším/delším časem. Poloautomatické režimy mohou stávkovat, při kontrastním basketu u nás v hale jsem se o tom už přesvědčil.
komin (48)|13.12.2008 23:06
[QUOTE=fgelosh;762]Ono se se skromnou technikou ve špatném prostředí fotí těžce... taky záleží na tom, jak míníš výsledné snímky využít. Z vlastní praxe pro noviny vím, že pro nepříliš kvalitní novinový (občas i černobílý) tisk se to nemusí tolik hrotit. K předchozímu příspěvku HimiXe s přihlédnutím k vlastní zkušenosti z tisku:

1, RAW je boží, sám jej používám, když to jen jde, ale u sportu při nafocení 50-100 snímků je to velká zátěž na místo (ano, při více akcích za den to tak opravdu je!), dále při nutnosti co nejrychleji zpracovat výsledné snímky je RAW hlavně časovou překážkou.

2. ISO klidně vysoké. U malých fotek velikosti 10x15 šum zanikne i při nejvyšších citlivostech, navíc, jak jsem už psal, v novinách se často otiskují i černobílé snímky - tam už se nemusí nic řešit. Je-li zapotřebí fotit v tmavé hale, ISO 3200 není překážkou.

3. podexpozice - když to nejde na zvětšeninu na zeď nebo do časopisu, je to bez problému, hlavně ať je snímek podle představy.

4. Kontinuální ostření - fotím s kombinací Canon 30D+70-200/2.8L a i tak je použití diskutabilní, od Canonu 40D bych se díky většímu počtu křížových bodů nebál použít, chce to vyzkoušet, jak je na tom přístroj s množstvím neostrého odpadu.

5. Režim - uvnitř naopak doporučuji manuál. Světlo bývá homogenní, případné rozdíly na různých místech se lehce zkorigují kratším/delším časem. Poloautomatické režimy mohou stávkovat, při kontrastním basketu u nás v hale jsem se o tom už přesvědčil.[/QUOTE]


dík za reakci a pravdu máš v manuálním režimu je to (podle mne) lepší
HimiX (187)|15.12.2008 10:12
[QUOTE=fgelosh;762]
1, RAW je boží, sám jej používám, když to jen jde, ale u sportu při nafocení 50-100 snímků je to velká zátěž na místo (ano, při více akcích za den to tak opravdu je!), dále při nutnosti co nejrychleji zpracovat výsledné snímky je RAW hlavně časovou překážkou.[/QUOTE]
Nevidím problém se zpracováním, přece jen už nejedeme na tři osm šestkách, snad všechny moderní PC si musí s Rawem celkem v klidu poradit.
Jediný problém u RAWU je malý buffer u amatérských zrcadlovek, ve spojení s pomalou kartou je seriové snímání skoro nepoužitelné.

[QUOTE=fgelosh;762]
2. ISO klidně vysoké. U malých fotek velikosti 10x15 šum zanikne i při nejvyšších citlivostech, navíc, jak jsem už psal, v novinách se často otiskují i černobílé snímky - tam už se nemusí nic řešit. Je-li zapotřebí fotit v tmavé hale, ISO 3200 není překážkou.
[/QUOTE]
Využíváš už poměrně vysokou třídu zrcadlovek a Canon obecně moc nešumí. U Pentaxu je to horší, podle mého je ISO 3200 u Pentaxu skoro nepoužitelné. Viz. dole, jistě všichni poznají čí je čí.

[QUOTE=fgelosh;762]
3. podexpozice - když to nejde na zvětšeninu na zeď nebo do časopisu, je to bez problému, hlavně ať je snímek podle představy.
[/QUOTE]
Naprosto souhlasím.

[QUOTE=fgelosh;762]
4. Kontinuální ostření - fotím s kombinací Canon 30D+70-200/2.8L a i tak je použití diskutabilní, od Canonu 40D bych se díky většímu počtu křížových bodů nebál použít, chce to vyzkoušet, jak je na tom přístroj s množstvím neostrého odpadu.
[/QUOTE]
Kontinualní ostření funguje na Pentaxu obecně dobře.

[QUOTE=fgelosh;762]
5. Režim - uvnitř naopak doporučuji manuál. Světlo bývá homogenní, případné rozdíly na různých místech se lehce zkorigují kratším/delším časem. Poloautomatické režimy mohou stávkovat, při kontrastním basketu u nás v hale jsem se o tom už přesvědčil.[/QUOTE]
Hmm, zajimavé, zkusim, ale nevěřim :-)
K20D_ISO3200_crop.jpg 30d_iso3200_crop.jpg
komin (48)|15.12.2008 18:58
Pan Neff radí jak na beach_volejbal inu to ISO?(1600) hmm to bude asi pěknej šumák ikdyž je to nafukovačka né klasická tělocvična....a co Vy přátelé reakce na článek??(PS:já ho moc nemusím (Neff_a) http://www.digineff.cz/art/jaknato/081215beach.html
fgelosh (2)|15.12.2008 21:56
[QUOTE=HimiX;767]Nevidím problém se zpracováním, přece jen už nejedeme na tři osm šestkách, snad všechny moderní PC si musí s Rawem celkem v klidu poradit.
Jediný problém u RAWU je malý buffer u amatérských zrcadlovek, ve spojení s pomalou kartou je seriové snímání skoro nepoužitelné.[/QUOTE]

Samozřejmě RAW není problém, ale když beru v potaz svůj případ tzn. co nejrychleji po akci fotky lehce upravit a poslat, je to zbytečné ztížení práce.
iceman01 (2)|15.7.2009 14:42
Stále se nemůžu do takových rychlých snímků trefit,od namáčknutí do exposice je dlouhá prodleva.Kartu mám Extreme III/1.0GB.Přijmu každou radu.
Karlos5573 (269)|15.7.2009 15:26
HimiXu neříkej, že ti to tak šumí. Teď jsem zkoušel na svojí zrcadlovce. Je to sice vysoká řada ale stará a ISO 1600 je absolutně dobře použitelné i pro web a barevně. Ale je možné že tím že mám velký čip a malé rozlišení, že díky tomu mi to nešumí ale myslel jsem si že nové i když třeba levné zrcadlovky na tom budou lépe. Ta technologie asi tak moc nepokročila. Chce to někdy dát sraz a otestovat :)
Filcka (300)|15.7.2009 19:22
[QUOTE=iceman01;3094]Stále se nemůžu do takových rychlých snímků trefit,od namáčknutí do exposice je dlouhá prodleva.Kartu mám Extreme III/1.0GB.Přijmu každou radu.[/QUOTE]

Zkus kartu naformátovat na velikost clusteru 64kB. Fuckt to pomáhá....:cool:...pokud teda nemáš pomalý foťák... :p