Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Zrcadlovka - Ano či ne?

nephilim (353)|8.5.2011 13:23
Nechám stranou svou fotografickou kinofilmovou minulost a rovnou se vrhnu do digitální současnosti. V posledních osmi letech jsem si prošel celou cestu - kompakt, špičkový EVF, DSLR. Pořadí je důležité a předem říkám, neměnil bych. Díky všem zkušenostem umím posoudit kvalitu jednotlivých foťáků a také vhodnost jejich určení.
Pro běžné snímky "rodina na pláži; tento hrad jsme navštívili; oslava narozenin" ¨mi stačil kompakt, pokud měl k focení hodně sluníčka, jinak si musel pomoct bleskem.
Po čase mi začala chybět možnost mít nad snímkem kontrolu. Tak jsem si pořídil EVF (Sony F828). Byl to špičkový "kompakt". Mám i tisky A2. Díky irisové cloně, ohromnému rozsahu expozičních časů a naprosto nepřekonatelným vlastnostem objektivu (ohn.vzd.28-200/2.0-2.8) jsem měl v ruce foťák díky němuž po dlouhých pět let bylo jen málo věcí, které bych nedokázal vyfotit. Jenomže to co jsem nedokázal vyfotit se začalo stávat častým motivem, jenž jsem chtěl fotit. Dcera totiž začala vystupovat v divadle ve scénickém tanci a baletu. Tady mě nezachránil ani RAW. Nazrála tedy doba na postup do "vyšší ligy" a já začal zkoumat zrcadlovky.
Odzkoušel jsem si Canon 350D, 3OD a 50D. Vše ve spojení s objektivem 70-200/2.8 L. Musím říct, že rozdíl oproti jinak perfektnímu Sony F828 byl viditelný již v náhledu. Což teprve ve 100% zobrazení. Canony pro mě ale měly jeden zásadní mínus, nedokázal jsem se sžít s jejich menu. Prostě to nešlo. Zato když jsem vzal do ruky Nikon, bylo to stejné menu jaké jsem měl u svého oblíbeného Sony F828, kde mi ovládání maximálně vyhovovalo. Tohle bylo tedy ono a tak jsem šel do D300. A proč zrovna D300? Důvod je zcela pragmatický, 51 ostřících bodů, které si dokáží v 3D režimu předávat zaostřený objekt (dítě pohybující se po scéně) a minimálně 6 snímků za vteřinu (možnost vybrat si nejlepší snímek). Tohle jsem potřeboval právě pro ono focení v šeru divadla, kdy i s objektivem f2.8 nutně potřebuji ISO3200 a 1/200.

Takže, DSLR ano či ne? Pro mé výše popsané potřeby není jiné volby a tedy DSLR jednoznačně ano. Každý by si měl dobře promyslet co bude fotit, k čemu bude fotografie používat a dle toho si vybrat. Na dnešní době je hezké, že si může vybrat každý. Obchody jsou plné.
DRIM3R (2)|8.5.2011 14:21
Jak už tady několikrát padlo, zrcadlovka je především pro lidi, kteří to s fotografováním myslí opravdu vážně. Tomu odpovídá i výšší náklady na provoz, které schlamstne především koupě dobrých skel (objektivů). Když jsem před několika lety začal s fotografováním, začínal jsem na mobilním telefonu SE K800i, který mi dal dobrou průpravu a představu, o čem je fotografování. Samozřejmě, že kvalita obrazu se nedá ani trochu srovnat s DSLR, ale byl to zkrátka první krok. Později jsem ho vystřídal za kompaktík Sony W150, který mi sloužil něco málo přes rok, než jsem usoudil, že mě brzdí v tvůrčím rozletu. Každý začínající fotograf by měl určitě začínat s nějakým jednoduším kompaktem, aby si ověřil, zda ho tento krásný koníček nadchne tak, jak nadchnul mě či nikoliv. V současné době vlastním Nikona D90 s dvojicí objektivů 18-105mm a 50mm 1.8D. Fotím už přes dva roky a za tu dobu jsem si uvědomil mnoho věcí. Především že dobrý fotoaparát (a to jak kompakt tak DSLR) nedělá počet MPix, ani kolik má rozlišení LCD, ale to, jak padne fotografovi do ruky, to jaký má hledáček ( DSLR ) či jaké portfolio objektivů je možné dokoupit atd. Určitě ale nezavrhuji kompaty, ale na vážné focení jedině DSLR. Dobré světlo, jasnou mysl

P.S. To, jak fotka vypadá záleží hlavně na představivosti fotografa a dobrém oku ... nikoliv na technice, i když ta mu umožní překonat řadu nesnází, které kompat prostě nemůže překonat ( obrazová kvalita, rychlost, ergonomie atd.) ;-)

Fotoportfolio zde : http://www.flickr.com/photos/37972894@N04/
vejdanek (1)|8.5.2011 20:24
Všichni ve svých příspěvcích máte pravdu a zároveň nepravdu a vše je dáno směsicí znalostí, účelností a osobními pocity.Tedy zrcadlovka,ano-či ne.Zrcadlovka ano,EVF-ano,kompakt-ano.Se všemi se fotografuje a výsledky jsou úměrné určenému použití.Jen tak pro lepší pochopení si dovolím jednoduchý příklad:do horského terénu si nepořídím sportovní auto,ale samozřejmě mohu?Úsměvné a jasné.Je faktem, že zrcadlovka je "Královna" mezi fotoaparáty.Dobré světlo všem.
Ratatabum (17)|8.5.2011 20:34
Musím uznat, že některé názory jsou úplně mimo.. Souhlasím naprosto s panem Šurkalem a s jeho příspěvky na téma profi kompakt vs. low DSLR. Já osobě cvakám s S200EXR. Je velmi dobře použitelná i na ISO 400 (pro mne) a má (pro mne) dostatečný rozsah zoomu. Další výhoda oproti DSLR je ta, že nemusím tahat 3 skla a v klidu si cvakám od makra až po vzdálené objekty. Na focení a následné prohlížení na LCD monitorech nebo FullHD TV to bohatě dostačuje. Ovšem kompakty nezavrhuji, Mám ještě i nejlevnější Samsung za 1600,-Kč. Ten má přednosti dvě - jeho velikost a cena, která mi umožňuje s ním zacházet opravdu bez obav - (tahání po kapsách, kolo, motorka, alkoakce apod ...)...

Takže závěrem:
1) Kompakt je podle mne nutnost pro každého... Buď jako doplněk do kapsy k DSLR, nebo jako primární foťák pro lidi, co fotí pouze na Auto a fotky jim slouží pouze pro zveřejnění na Facebooku.
2) Kdo chce lépe fotit běžné fotky (rodina, dovolená apod), tomu bohatě musí bez výhrad stačit lepší UZ. (FZ38/45, S200EX, Lumix TZ8)
3) DSLR (vyžší modely) bych přenechal pouze profíkům a lidem, jenž focení berou opravdu vážně....
4) DSLR (low end) nechápu, k čemu je ... - pro amatéra co používá AUTO k ničemu a navíc nepraktické, a pro člověka co to bere vážně jsou jejich výstupy slabé ...
pepacermak (13)|8.5.2011 20:51
[quote=Ratatabum;9750]Musím uznat, že některé názory jsou úplně mimo.. Souhlasím naprosto s panem Šurkalem a s jeho příspěvky na téma profi kompakt vs. low DSLR. Já osobě cvakám s S200EXR. Je velmi dobře použitelná i na ISO 400 (pro mne) a má (pro mne) dostatečný rozsah zoomu. Další výhoda oproti DSLR je ta, že nemusím tahat 3 skla a v klidu si cvakám od makra až po vzdálené objekty. Na focení a následné prohlížení na LCD monitorech nebo FullHD TV to bohatě dostačuje. Ovšem kompakty nezavrhuji, Mám ještě i nejlevnější Samsung za 1600,-Kč. Ten má přednosti dvě - jeho velikost a cena, která mi umožňuje s ním zacházet opravdu bez obav - (tahání po kapsách, kolo, motorka, alkoakce apod ...)...

Takže závěrem:
1) Kompakt je podle mne nutnost pro každého... Buď jako doplněk do kapsy k DSLR, nebo jako primární foťák pro lidi, co fotí pouze na Auto a fotky jim slouží pouze pro zveřejnění na Facebooku.
2) Kdo chce lépe fotit běžné fotky (rodina, dovolená apod), tomu bohatě musí bez výhrad stačit lepší UZ. (FZ38/45, S200EX, Lumix TZ8)
3) DSLR (vyžší modely) bych přenechal pouze profíkům a lidem, jenž focení berou opravdu vážně....
4) DSLR (low end) nechápu, k čemu je ... - pro amatéra co používá AUTO k ničemu a navíc nepraktické, a pro člověka co to bere vážně jsou jejich výstupy slabé ...[/quote]

1-3 souhlasím, ale:
Ad 4) Jsem amatér a AUTO nepoužívám, spíše P a M, občas (jen velmi zřídka) scénické režimy. Profesionál ale nejsem. Navíc, zrcadlovku jsem koupil teprve nedávno (do té doby Panasonic DMC FZ50). Fotit mě baví a rád fotím co se mi líbí a zkouším experimentovat. Takže myslím si, že low-end zrcadlovka význam určitě má
Ratatabum (17)|8.5.2011 21:01
[quote=pepacermak;9751]1-3 souhlasím, ale:
Ad 4) Jsem amatér a AUTO nepoužívám, spíše P a M, občas (jen velmi zřídka) scénické režimy. Profesionál ale nejsem. Navíc, zrcadlovku jsem koupil teprve nedávno (do té doby Panasonic DMC FZ50). Fotit mě baví a rád fotím co se mi líbí a zkouším experimentovat. Takže myslím si, že low-end zrcadlovka význam určitě má[/quote]

Promiň, já ale prostě nevidím rozdíl mezi low end DSLR a tím co mám já (Fuji S200EXR). Funkce mají stejné - experimentovat se dá téměř stejně (akorád mám krátkej max čas - 30s). Navíc ty musíš mít minimálně 2 skla a to už je přítěž, starost a peníze navíc ....

ad režimy) Já P zase nepoužívám skoro vůbec ... Z 80% si vystačím s prioritou clony a zbytek M ....

Ale asi máš pravdu. Já si nějak pořád neuvědomuji, že se foťáky podobné mému vůbec nedělaj. Takže kdo chce manuální zoom a podobně, tak musí koupit teď nevydařeného nástupce S200exr - HS20EXR a nebo sáhnout po low DSLR (jako ty) ...

EDIT: oprava slovíčka :)
Neregistrovaný (0)|8.5.2011 21:41
[quote=pepacermak;9751]
Ad 4) Jsem amatér a AUTO nepoužívám, spíše P a M, občas (jen velmi zřídka) scénické režimy. [/quote]

Len pre upresnenie - P je v podstate to iste ako AUTO, akurat vecsina beznych kompaktov v rezime AUTO neumoznuje nastavit niektore parametre. Dokonca aj rezimy A a S (priorita clony a casu) by sa dali oznacit za AUTO, lebo aj tu automatika stale pracuje a snazi sa vypocitat expoziciu. Jediny skutocne manualny rezim je M - manual (s pevnym nastavenim ISO).
pepacermak (13)|8.5.2011 21:51
[quote=Neregistrovaný;9754]Len pre upresnenie - P je v podstate to iste ako AUTO, akurat vecsina beznych kompaktov v rezime AUTO neumoznuje nastavit niektore parametre. Dokonca aj rezimy A a S (priorita clony a casu) by sa dali oznacit za AUTO, lebo aj tu automatika stale pracuje a snazi sa vypocitat expoziciu. Jediny skutocne manualny rezim je M - manual (s pevnym nastavenim ISO).[/quote]

Děkuji za upřesnění, vím, že P je automatický režim, ale je v něm možno nastavit kompenzaci expozice, měnit program, nastavovat bílou apod. A a S jsou poloautomatické režimy, kdy si nastavíš hodnotu clony (resp. času) a automat dopočítá tu druhou hodnotu (čas, resp. clonu), třetí hodnotu (ISO) máš nějak nastavenou.
Myslím si, že tato diskuse není o vysvětlování režimů, ale o tom aby každý řekl svůj názor, zda zrcadlovku ano či ne
Neregistrovaný (0)|8.5.2011 23:16
[quote=Ratatabum;9752]Promiň, já ale prostě nevidím rozdíl mezi low end DSLR a tím co mám já (Fuji S200EXR). Funkce mají stejné - experimentovat se dá téměř stejně (akorád mám krátkej max čas - 30s). Navíc ty musíš mít minimálně 2 skla a to už je přítěž, starost a peníze navíc ....

ad režimy) Já P zase nepoužívám skoro vůbec ... Z 80% si vystačím s prioritou clony a zbytek M ....

Ale asi máš pravdu. Já si nějak pořád neuvědomuji, že se foťáky podobné mému vůbec nedělaj. Takže kdo chce manuální zoom a podobně, tak musí koupit teď nevydařeného nástupce S200exr - HS20EXR a nebo sáhnout po low DSLR (jako ty) ...

EDIT: oprava slovíčka :)[/quote]

Tak to jste tomu nasadil korunu. Zahajite vetou o blabolech a vyrocich mimo (souhlasim, ze jich je tu dost) a pote prohasite, ze nevidi rozdil mezi low end DSLR a Fuji S200EXR. Nic proti S200EXR, sveho casu to byl bez debat nejlepsi UZ a od jeho doby uz zadny takovy nevyrobil ani Fuji, ani nikdo jiny, pricemz ty soucasne UZ jsou ve srovnani s nim detske hracky. Naprosto chapu lidi, kteri si ho drzi dodnes. Nicmene, kdyz uz bych byl ochotny nosit tak velky fotoaparat, rozhodne bych sel do jakekoliv slusnejsi levne DSRL (Pentax K-x, K-r, Nikon D3100). Kdyz uz nic, tak budu mit pomerne zasadni vyhody v pouzitelnosti vysokych ISO a rychlejsi, presnejsi ostreni. Pokud bych nic z toho nepotreboval (minim tim napr. foceni sportu v casech kolem 1/500 - 1/1000 kdyz je pod mrakem) ... Ale bohuzel (bohuzel pro uzivatele, zakazniky) mate pravdu i v tom, ze dnes uz se skutecne nic takoveho nedela a pro jakekoliv byt jen trochu narocnejsi podminky, ktere driv byly s trochou snahy resitelne dobrym UZ, je uz dnes nutne jit o kategorii vys. Vyrobku sice pribylo co do poctu modelu, ale vyber jako takovy je ve skutecnosti mnohem mensi :/ JV
Ratatabum (17)|9.5.2011 15:11
"a pote prohasite, ze nevidi rozdil mezi low end DSLR a Fuji S200EXR. "

- a za tím si +- stojím. Samosebou né tak doslovně. Levné dslr nemá velký náskok oproti S200EXR v kvalitě fotek. Dá se tam sice použít o jeden stupeň vyžší ISO (já cvakám s přivřenýma očima na ISO800 a low DSLR ISO3200 už nedá) a delší čas (já max 30s, dslr bulk). To je podle mě tak vše z jejich výhod. Velký rozdíl v rychlosti ostření není. Další výhoda je opt. hledáček. Oproti tomu k DSLR je potřeba min 2 skla a to už leze do peněz (a starostí) a už jsme zase jinde než s cenou kolem 10t, za kterou se levné zrcadla (a S200exr) prodávájí...

- tak to bylo myšleno. Podle mě prostě levné zrcadlo nemá nijak moc výhod. Já vidím spíš nevýhody, které by mě jako laikoj vadily... A když už se budu chtít focení věnovat, tak sáhnu po lepším zrcadle...

howk .. domluvil jsem :)
metol (7)|9.5.2011 16:08
Jasně, že zrcadlovka ! Mám ale i slušný kompakt Sams. EX 1.Nejhorší je ta lenost. Vyjdu si na toulačku a vezmu si kompakt. No a samořřejmě možnost náderného snímku. A je to tady- nemám stativ, filtry.... A co je zajímavé - obráceně to většinou neplatí!
Měl jsem možnost fotit profi zrcadlovkou a to byl jiný šálek kávy, ale ta cena. Já fotil celý život jen do "šuplíku" pro svoji zábavu a potěšení.
busy (782)|9.5.2011 19:51
[quote=Neregistrovaný;9760]Nicmene, kdyz uz bych byl ochotny nosit tak velky fotoaparat, rozhodne bych sel do jakekoliv slusnejsi levne DSRL (Pentax K-x, K-r, Nikon D3100). Kdyz uz nic, tak budu mit pomerne zasadni vyhody v pouzitelnosti vysokych ISO a rychlejsi, presnejsi ostreni.[/quote]

To je pravda, ze clovek ziska celkovu sviznost, mensiu hlbku ostrosti a moznost pouzitia vyssieho ISO, ale zase na druhej strane pride o ohniskovy rozsah. Samozrejme kupa a viacerych objektivov ohniskovy rozsah riesi, ale potom sa uz v ziadnom pripade neda hovorit o "tak velkom" fotoaparate. Na to aby clovek so zrkadlovkou ziskal taky rozsah, idealne pri aspon tak dobrej svetelnosti, musi investovat mnohonasobne viac penazi a cela vybava bude ovela tazsia a neskladnejsia.

A kedze ja osobne velmi rad pouzivam dlhe svetelne ohniska, preto pre mna osobne je dobry ultrazoom (aspon zatial) vhodnejsi ako zrkadlovka.
Mara42 (18)|9.5.2011 21:18
[quote=Ratatabum;9764]

- a za tím si +- stojím. Samosebou né tak doslovně. Levné dslr nemá velký náskok oproti S200EXR v kvalitě fotek. Dá se tam sice použít o jeden stupeň vyžší ISO (já cvakám s přivřenýma očima na ISO800 a low DSLR ISO3200 už nedá)
[/quote]

Ovšem to si pište, že i to low end zrcadlo dá ISO3200 lepší než Váš S200EXR (low end zrcadlem nemyslím 1000D apod.). Máte beze sporu klenot mezi UZ se všemi výhodami, které tato cesta přináší.
Pokud ale nevidíte žádný rozdíl oproti fotoaparátu s 3x větším čipem:
1) Jak sám říkáte, nemá pro Vás DLSR vůbec žádný význam. Jste svým způsobem i šťastný člověk.
2) Dobře známe "mám to nejlepší".

Dál bych řekl, že jako hlavní výhodu zrcadlovek nevidím ani tak úroveň šumu, ale spíš hloubku ostrosti.
Neregistrovaný (0)|11.5.2011 10:53
Trochu mi unikl smysl této diskuse, dle mého má stejnou hodnotu diskuse na téma nákl. auto ano, či ne. Je přeci jasné, že koho fotografování opravdu baví a chce něčeho dosáhnout a nemusí být nutně profesionál, nemá fakticky jinou možnost, než fotit zrcadlovkou a neřeší, že má s sebou na výletě o pár deka výbavy víc. Pokud je někdo jednoúčelovně zaměřen jako třeba uživatel "busy", nebo mu stačí fotit momentky ze života, tak si zřejmě vystačí s ultrazoomem nebo kompaktem. Ale rozhodně bych nepsal, že jeho objektiv je srovnatelný se zrcadlovkovými objektivy. Rád bych třeba docela viděl, co se děje, když zdvihne ISO na víc, než 200, příp. jak fotí sport v hale, návštěvu jeskyně bez blesku nebo portréty. Tož tak.
lojza_ (3)|13.5.2011 11:58
Zrcadlovku ne. Přestože bych si jí rád pořídil a jednou asi i pořídím, je to přístroj k náročnějšímu fotografování a nevhodný k běžnému používání. Zdůrazňuji běžné používání.

1. Příliš drahá. I když se někomu nezdá dát 15-20 000 Kč za tělo + dalších x tisíc za objektivy jako moc peněz, pro mladé lidi, kteří právě založili rodinu a řeší bydlení to jsou cca 2 až 3 splátky hypotéky a to je hodně.

2. Nepříliš pohotová. Představte si, že jdete na procházku s malým dítětem, zrcadlovka v brašně. Brašna, protože je velká a těžká leží pod kočárkem. V určitém okamžiku potřebuju rychle něco vyfotit ... dítě totiž udělalo první krůčky nebo vylezlo na prolézačku a vítězoslavně se směje na jeho vrcholu (jen těch pár sekund, než z ní spadne). To se nedá stihnout vyfotit, pokud nemáte přístroj na krku. Ale zase mějte ho tam pořád, když je tak těžký, objektiv vám trčí dopředu a jakmile se skloníte, předkloníte, tak s ním o něco bouchnete ...

3. Ač foto nadšenec, v drtivé většině fotím osoby. Lidi v krajině, v obytných místnostech, zkrátka rodinu. Tady je velmi důležitá pohotovost a rychlost. Kompakt je v tomto ohledu ideální volba - zapnu a mačkám spoušť. Na druhou stranu požaduju kvalitu, volnost v nastavení a kompozici a to vše v dobrém poměru k ceně přístroje. To nesplňuje jak kompakt, tak ani zrcadlovka. Splňuje to ale ultrazoom, např. FZ38. Rychlý, kompaktní, lehký, rozumně velký a fotí nadprůměrně (ve svém oboru) dobře. Kvalita fotek není sice srovnatelná se zrcadlovkou, nicméně to je ústupek vůči výše zmíněným nevýhodám. Ne vždy jde totiž jen a pouze o kvalitu fotek.
busy (782)|13.5.2011 12:42
[quote=lojza_;9803]Kvalita fotek není sice srovnatelná se zrcadlovkou, nicméně to je ústupek vůči výše zmíněným nevýhodám. Ne vždy jde totiž jen a pouze o kvalitu fotek.[/quote]

Ja by som si to dovolil zhrnut do vyroku: Lepsia menej kvalitna fotka z kompaktu, nez sice potencialne technicky vynikajuca, ale v skutocnosti ziadna zo zrkadlovky :)
pepacermak (13)|13.5.2011 14:40
[quote=lojza_;9803]Zrcadlovku ne. Přestože bych si jí rád pořídil a jednou asi i pořídím, je to přístroj k náročnějšímu fotografování a nevhodný k běžnému používání. Zdůrazňuji běžné používání.

1. Příliš drahá. I když se někomu nezdá dát 15-20 000 Kč za tělo + dalších x tisíc za objektivy jako moc peněz, pro mladé lidi, kteří právě založili rodinu a řeší bydlení to jsou cca 2 až 3 splátky hypotéky a to je hodně.

2. Nepříliš pohotová. Představte si, že jdete na procházku s malým dítětem, zrcadlovka v brašně. Brašna, protože je velká a těžká leží pod kočárkem. V určitém okamžiku potřebuju rychle něco vyfotit ... dítě totiž udělalo první krůčky nebo vylezlo na prolézačku a vítězoslavně se směje na jeho vrcholu (jen těch pár sekund, než z ní spadne). To se nedá stihnout vyfotit, pokud nemáte přístroj na krku. Ale zase mějte ho tam pořád, když je tak těžký, objektiv vám trčí dopředu a jakmile se skloníte, předkloníte, tak s ním o něco bouchnete ...

3. Ač foto nadšenec, v drtivé většině fotím osoby. Lidi v krajině, v obytných místnostech, zkrátka rodinu. Tady je velmi důležitá pohotovost a rychlost. Kompakt je v tomto ohledu ideální volba - zapnu a mačkám spoušť. Na druhou stranu požaduju kvalitu, volnost v nastavení a kompozici a to vše v dobrém poměru k ceně přístroje. To nesplňuje jak kompakt, tak ani zrcadlovka. Splňuje to ale ultrazoom, např. FZ38. Rychlý, kompaktní, lehký, rozumně velký a fotí nadprůměrně (ve svém oboru) dobře. Kvalita fotek není sice srovnatelná se zrcadlovkou, nicméně to je ústupek vůči výše zmíněným nevýhodám. Ne vždy jde totiž jen a pouze o kvalitu fotek.[/quote]

Mám několik poznámek:
ad1) ne všechny zrcadlovky jsou drahé, dají se sehnat i levněji
ad2) co se týče pohotovosti dovlím si nesouhlasit, moje zrcadlovka je celkem rychlá adítě se s ní dá též bez problémů vyfotit. Ev. lze použít sekvenční snímání, pak máte zajímavé fotky, když "právě padá z prolézačky"
ad3) také krom jiného fotím osoby a mám i kompakt (FZ50) a ač je to jeden z nejlepších kompaktů od panasonicu, tak ze zrcadlovky jsou hezčí fotky. Záleží jak se s tou zrcadlovkou sžijete
Milan Šurkala (3381)|13.5.2011 16:43
[quote=pepacermak;9805]
ad2) co se týče pohotovosti dovlím si nesouhlasit, moje zrcadlovka je celkem rychlá adítě se s ní dá též bez problémů vyfotit. Ev. lze použít sekvenční snímání, pak máte zajímavé fotky, když "právě padá z prolézačky"
[/quote]

Tady lojza se druhym bodem nesnazil rici, ze by byla zrcadlovka pomala, ale ze to trva, nez ji vytahne z brasny a mnohdy se mu ani nechce. Zatimco s kompaktem toto zvladnete do cca 5-7 sekund, se zrcadlovkou je to v tom lepsim pripade aspon deset, nez otevrete brasnu, vytahnete zrcadlovku, sejmete krytku z objektivu a vyfotite snimek. Samozrejme, ze pokud je zrcadlovka v pohotovosti, kompakt se ani v nejmensim nechyta.
busy (782)|14.5.2011 09:25
[quote=Milan Šurkala;9806]se zrcadlovkou je to v tom lepsim pripade aspon deset, nez otevrete brasnu, vytahnete zrcadlovku, ...[/quote]

...a zistite ze na vyfotenie sceny potrebujete iny objektiv :)
libb (7)|20.5.2011 15:09
[quote=lojza_;9803]Zrcadlovku ne. Přestože bych si jí rád pořídil a jednou asi i pořídím, je to přístroj k náročnějšímu fotografování a nevhodný k běžnému používání. Zdůrazňuji běžné používání.
[/quote]

Dovolím si napsat pár postřehů. Nemyslím si, že by zrcadlovka byla nevhodná pro běžné používání.

[quote=lojza_;9803]
1. Příliš drahá. I když se někomu nezdá dát 15-20 000 Kč za tělo + dalších x tisíc za objektivy jako moc peněz, pro mladé lidi, kteří právě založili rodinu a řeší bydlení to jsou cca 2 až 3 splátky hypotéky a to je hodně.
[/quote]

S tímto musím souhlasit, že cena může být důležitá a mně dlouho trvalo, než jsem si mohl dovolit koupit to, co mám. Na druhou stranu se ale dají koupit zrcadlovky kolem 10 000 Kč i s objektivem, případně něco z druhé ruky a pak už to vychází jen o málo víc, než lepší kompakt.

[quote=lojza_;9803]
2. Nepříliš pohotová. Představte si, že jdete na procházku s malým dítětem, zrcadlovka v brašně. Brašna, protože je velká a těžká leží pod kočárkem. V určitém okamžiku potřebuju rychle něco vyfotit ... dítě totiž udělalo první krůčky nebo vylezlo na prolézačku a vítězoslavně se směje na jeho vrcholu (jen těch pár sekund, než z ní spadne). To se nedá stihnout vyfotit, pokud nemáte přístroj na krku. Ale zase mějte ho tam pořád, když je tak těžký, objektiv vám trčí dopředu a jakmile se skloníte, předkloníte, tak s ním o něco bouchnete ...
[/quote]
Existují brašny, se kterými máte pohotový přístup. Existují těla a objektivy, které neváží až tolik. Existují popruhy na nošení těla na ruce. Zrcadlovka se dá pohodit do kočárku - je to trochu jiná filosofie, než kompakt.
No a dál: zatímco vy jste tedy vytáhnul kompakt, čekáte, než se vysune objektiv, najede systém (protože se to mezitím uspalo), hledáte, jak si zastínit displej, abyste něco viděl a snažíte se zaostřit to smějící se dítě, já sice budu zrcadlovku tahat 3x tak dlouho, ale naběhnutí je tak rychlé, že než ji dám k oku, je připravená fotit, ostření trvá s mým USM světelným objektivem (cena asi 8000 Kč za nový) trvá desetiny sekundy a mám nafoceno 10 fotek. Tohle je třeba zažít a mít tu zrcadlovku v ruce, aby to člověk docenil.

[quote=lojza_;9803]
3. Ač foto nadšenec, v drtivé většině fotím osoby. Lidi v krajině, v obytných místnostech, zkrátka rodinu. Tady je velmi důležitá pohotovost a rychlost. Kompakt je v tomto ohledu ideální volba - zapnu a mačkám spoušť. Na druhou stranu požaduju kvalitu, volnost v nastavení a kompozici a to vše v dobrém poměru k ceně přístroje. To nesplňuje jak kompakt, tak ani zrcadlovka. Splňuje to ale ultrazoom, např. FZ38. Rychlý, kompaktní, lehký, rozumně velký a fotí nadprůměrně (ve svém oboru) dobře. Kvalita fotek není sice srovnatelná se zrcadlovkou, nicméně to je ústupek vůči výše zmíněným nevýhodám. Ne vždy jde totiž jen a pouze o kvalitu fotek.[/quote]

Jenže ten ultrazoom nesplňuje jinou věc, a to je rychlost a kresba. Ultrazoom z principu ostří hodně pomalu a kresbu má mnohem horší.
Tento týden mně shodou okolností poslaly dvě slečny na upravení fotky, obě focené kompakty (nevím už jaké, asi nějaké střední třídy). Na obou byl dost šum, ale hlavně, artefakty vzniklé odšuměním a následným doostřením.

Uznám jeden argument: zrcadlo se mně nechce tahat všude, takže když už fotím, dám ruku do ohně za to, že technicky jsou moje fotky lepší, ale na druhou stranu je možné, že dost fotek nemám čistě proto, že jsem se zrovna s tím krámem nechtěl tahat :-)

Ale silně doporučuju koupit zrcadlo rychle, protože pobíhající dítě se kompaktem fotí hodně blbě ;)
lojza_ (3)|25.5.2011 14:54
to libb: zrcadlovku si jednou určitě pořídím, nicméně zatím mám ultrazoom, který na moje začátečnické fotografické ne/schopnosti plně postačuje a pořád se s ním sžívám (FZ38). Vaše postřehy si ale zapamatuju ;-)
bedalak (10)|18.6.2011 16:45
[quote=xvasek;9670]Nedávno jsem zapomněl svůj kompakt (WB2000, velký jako větší mobil) doma, když jsme šli se známou a dětmi do zoo (3 dospělí, 4 děti, 2 kočárky). Jeli jsme je vyzvednout u nich doma, takže jsem se zeptal, jestli nemají foťák na půjčení, dostala se mi do ruky zrcadlovka od Olympusu (E-420 tuším). Byl celkem natěšený, jak si naflákám nějaké ty fotky jakože na zrcadlovce.

Když jsme zastavili na parkovišti za začali vybalovat kočáry, děti a vybavení, tak to tak nějak začalo. Foťák byl v brašničce, která ho měla chránit, tak jsem ji rozepnul, vytáhnul foťák, sundal krytku, prásknul tři fotky a zabalil to zase zpátky, aby se tomu nic nestalo - nebyl přece můj. Pak jsme se dostali za bránu a když jsem rituál rozbalení brašničky opakoval potřetí, začalo mě dost dopalovat, že furt jenom rozbaluju brašničku a navíc, než se dostanu k hledáčku, tak jsou ty děcka a zvířata pryč. Dobře brašnička a krytka je k prdu, hodil jsem je do kočáru dolů (ještě že jsme ty kočáry měli) a vyrazili jsme dál. Zhruba v té době (150m od brány) začaly malé holky bolet nožičky, takže se začaly sápat za krk. Zrcadlovka na krku rozbalená, dřepnout, neprásknout s ní o zem, hodit holku za krk, dát pozor, ať do ní nekopne nohou, po sto metrech s podobnými potížemi holku dolů a výměna dětí. Uááááááá. Teď zkuste něco fotit s holkou na krku přes hledáček - nevím, jestli je tam stabilizace, ale toto opravdu nedá. Dobře, pár fotek rodičů, dětí a zvířat jsem v těch chvílích, kdy mi nikdo seděl za krkem udělal, ale pak jsem přišel na další problém. Když čučím do hledáčku, nevidím kam prchají děti, na které zrovna nemíří objektiv. Taky když chci fotit od země, tak si musím dřepnout. Óóó, kam se poděl můj skvělý AMOLED se zornými úhly snad 178°? Když chci fotit "od boku" tak, že dám ruku s foťákem přes plot ke zvířeti, tak zaprvé vidím prdinec a zadruhé i kdybych ten liveview uměl zapnout, tak stejně jednou rukou nezazoomuju.

Samozřejmě by to nemuselo být tak hrozné. Kdybych byl sám, mohl se tomu na 100% věnovat a nemusel hlídat a nosit děti, tak bych si to určitě užil, ale takto bylo mé "odpanění" zrcadlovkou spíš odrazujícím zážitkem. Ale teď, kdykoli jedu na motorce, nebo beru drobotinu na vycházku, strčím svou WB2000 (ve futrálu od Palmu i s ministativem) do kapsy bundy, kapsáčů, nouzově na chvilku i riflí a mám takový jakože pocit, že je mi dobře...[/quote]

No, za podobne situace s detmi,je nejlepsi, fotak nechat doma. Pokud nekoho zajimaji zvirata, mel by se do ZOO vypravit sam...
busy (782)|18.6.2011 19:49
[quote=bedalak;10350]No, za podobne situace s detmi,je nejlepsi, fotak nechat doma. Pokud nekoho zajimaji zvirata, mel by se do ZOO vypravit sam...[/quote]

A co ak mi ide prave o spolocne fotky a fotky deti so zvieratami ? Co ak miesto fotenia zvierat chcem proste fotit nejake pametne fotky ako sme boli cela rodina v zoo ?