Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

jaký kompakt na HDR?

maen (14)|31.5.2011 10:43
Zdravím, máte zkušenosti s focením HDR na kompaktech? Jaký by jste doporučili? Případě by byly dobré ukázkové snímky. Předem díky
Milan Šurkala (3381)|31.5.2011 11:05
Staci mrknout na recenzi Samsung WB2000, EX1, Sony HX5, TX10, WX5, WX7 a SLT-A33. Funguje to docela dobre, jen to u nekterych fotaku nema rado pohyb (resp. pohyb nesmi byt na rozhrani svetle a tmave plochy.
maen (14)|31.5.2011 11:55
Recenze jsem si přečetl, ale o HDR se tam píše spíše okrajově, zajímalo by mě, zda jde na jakém přístroji fotit z ruky, nebo u kterého je stativ podmínkou a ty snímky focené touto technikou jsem tam také nenašel. Jinak recenze mi připadají profesionálně zvládnuté, HDR , ač pro mě atraktivní,je prostě spíše pro ostatní okrajová záležitost.
Milan Šurkala (3381)|31.5.2011 12:08
Vsechny pristroje, ktere jsem uvedl, umoznuji fotit z ruky (pokud je na to potreba stativ, beru to, jako by to HDR ani nemelo - dnesni Canony). Snimky s HDR jsou vzdy v kapitole Protisvetlo, nekdy i v Galerii.
maen (14)|31.5.2011 12:19
Díky za odpověď, už jsem si jich také všiml. Přečetl jsem si ještě jednou recenzi na Samsung EX1 a začíná se mi rýsovat favorit. Tak ještě jednou díky.
aleskla (9)|1.6.2011 21:23
Jsem tu dnes poprvé a jestli můžu poradit tak pravé HDR žádný kompakt ani zrcadlovka z jedné fotky neudělá!!!! Pokud se ti jedná o opravdové HDR tak je to spíše studie softwaru než foto!! Snímek musíš udělat ze stejné pozice serií několika snímků s různou expozicí a následně složit v softwaru. Ani to neni tak jednoduché. Já měl možnost tento víken vyzkoušet Olympus XZ 1 a můžu říci, že jsem byl mile překvapen!!! Rychlý, ostrý!!! a podle mě poměrně slušně zvládnutý efekty vč. HDR. Doporučuji!!!!!! Ostaní je na tobě!! Je to špička mezi kompakty, ale jak tvdím, nejde udělat HDR z jednoho snímku. Takže stativ a trpělivost, zkušenosti a výsledek bude skvělej!!
Milan Šurkala (3381)|1.6.2011 21:55
No, ma to jeden problem. Vsechny fotoaparaty, ktere tu byly vyjmenovany, delaji HDR z vice snimku (vetsinou ze tri). O jednosnimkovem HDR tu vubec nebyla rec :-)
aleskla (9)|2.6.2011 14:02
Dělají HDR ze tří snímků a nejlépe z ruky :) Pokud fotoaparát bude na stativu tak Ok, ale pořád to není to pravé HDR.
maen (14)|2.6.2011 14:13
Ahoj, jasně vím co myslíš mám zrcadlovku a s "uměleckým" HDR si taky hraju (zatím mi to moc nejde), ale kompakt chci jako foťáček na kolo do lesa a to HDR budu využívat více-méně na omezení přepalů a prosvětlení stínů, viz přiložené foto v recenzi na samsung ex1 sekce protisvětlo. Jo a ten Oly je moc pěknej, ale už přesahuje mé finanční rezervy, takže se uskromním.
j4ku8 (44)|3.6.2011 13:54
HDR se svym kompaktem zkousim, neco mam v galerii. Jedno z toho je z ruky, jedno ze stativu. Az budu mit chvili pridam dalsi. Fotim Canonem s CHDK do RAWu, coz je imho potreba - z jpegu by to bylo o dost horsi.
Problem je s pohybem rostlin ve vetru - to jsem zatim nezjistil, jak to upravit, aby to vypadalo hezky.
maen (14)|6.6.2011 11:45
sice sem to nepatří, jediná rada na pohyb ve větru - počkej si až přestane foukat... nebo si pohraj s fotkou softwarově v RAWu jsou občas zajímavé rezervy. Jinak o víkendu jsem měl na zkoušku ten samsung a celkem dobrý až na ten čas zápisu RAWu, prostě zrcadlo je nej, jen se nehodí na kolo... Ale za tu cenu palec nahoru a fotky celkem kvalitka.
maen (14)|6.6.2011 12:32
jinak zajímavý software na tvorbu HDR http://qtpfsgui.sourceforge.net/
maen (14)|8.6.2011 11:28
tak jsem si šel pro Samsung ex1 a vedle mne si nějaký pán prohlížel SAMSUNG NX11, no a já jsem zase na začátku... je sice větší, dražší, ale ty fotky jsou o poznání lepší (hlavně s ubývajícím světlem), ovládání i-Function, má to hledáček a v neposlední řadě ostření je také někde jinde i když zrcadlovka je stále rychlejší... babo raď :-))) já vím, musím si určit priority...
swatpo (2)|14.6.2011 13:15
Zajímalo by mě, jak se rozhodneš. U mě probíhá podobné dilema. Byl jsem pevně rozhodnut pro Samsung EX1, teď váhám mezi NX10, vzhledem k poslední ceně. Snažím se zvažovat všechny pro i proti. Přivítám každý názor, nebo vlastní zkušenost.
duves1 (25)|14.6.2011 21:36
[quote=maen;10081]Recenze jsem si přečetl, ale o HDR se tam píše spíše okrajově, zajímalo by mě, zda jde na jakém přístroji fotit z ruky, nebo u kterého je stativ podmínkou a ty snímky focené touto technikou jsem tam také nenašel. Jinak recenze mi připadají profesionálně zvládnuté, HDR , ač pro mě atraktivní,je prostě spíše pro ostatní okrajová záležitost.[/quote]
Kup si taky, čo fotí do raw-ka. Z jedneho raw suboru sa da urobiť HDR snimka
http://flog.pravda.sk/duvesov.flog?foto=395879
duves1 (25)|14.6.2011 21:41
[quote=j4ku8;10123]HDR se svym kompaktem zkousim, neco mam v galerii. Jedno z toho je z ruky, jedno ze stativu. Az budu mit chvili pridam dalsi. Fotim Canonem s CHDK do RAWu, coz je imho potreba - z jpegu by to bylo o dost horsi.
Problem je s pohybem rostlin ve vetru - to jsem zatim nezjistil, jak to upravit, aby to vypadalo hezky.[/quote]
Ja som začinal experimenty s HDR tiež pomocou CHDK v Canon A590IS. Ale raw-ko sa mi napr. nepodarilo nikdy otvoriť, ani konvertovať na DNG. Takže kablova spušť (vlastna vyroba) a 3 snimky jpg. No už s tym nefotim, vyše roka mam zrkadlovku. Ale možem povedať, že ak HDR, tak jedine z raw-ka.
Vo vinici.jpg
Milan Šurkala (3381)|14.6.2011 22:12
[quote=duves1;10277]Kup si taky, čo fotí do raw-ka. Z jedneho raw suboru sa da urobiť HDR snimka
http://flog.pravda.sk/duvesov.flog?foto=395879[/quote]

Ale taky by to melo byt neco, co ma v tom RAWu dostatecny dynamicky rozsah. To vetsinou kompakty moc nezvladaji ani v tom RAWu (ale lepsi nez nic).
duves1 (25)|15.6.2011 06:23
[quote=Milan Šurkala;10280]Ale taky by to melo byt neco, co ma v tom RAWu dostatecny dynamicky rozsah. To vetsinou kompakty moc nezvladaji ani v tom RAWu (ale lepsi nez nic).[/quote]
Tak prave ten zaber je z DSLR Pentax k-x, len som demonštroval vystup HDR, soft Mediachance
http://www.mediachance.com/hdri/index.html
maen (14)|16.6.2011 11:59
[quote=swatpo;10273]Zajímalo by mě, jak se rozhodneš. U mě probíhá podobné dilema. Byl jsem pevně rozhodnut pro Samsung EX1, teď váhám mezi NX10, vzhledem k poslední ceně. Snažím se zvažovat všechny pro i proti. Přivítám každý názor, nebo vlastní zkušenost.[/quote]
Ahoj, tak nakonec to vyhrál Samsung NX10 s 30mm, ale upřímně pokud bych neměl doma už zrcadlovku a nebyl z ní tak rozmazlený, tak bych šáhl po EX1. Jestli můžu doporučit tak oba dva jsou super :-)) pohrával jsem si i s NX11, měl jsem jí i chvilku doma, ale rozdíl od NX10 je tak nepatrný, že ty tři tisíce navíc jsou zbytečně vyhozený peníze. Jinak s NX10 jsem nadmíru spokojenej a ten 30mm objektiv byl ten pomyslný jazýček na vahách, ale nevím jestli ho ještě někde seženeš v setu.
swatpo (2)|17.6.2011 12:03
[quote=maen;10301]Ahoj, tak nakonec to vyhrál Samsung NX10 s 30mm, ale upřímně pokud bych neměl doma už zrcadlovku a nebyl z ní tak rozmazlený, tak bych šáhl po EX1. Jestli můžu doporučit tak oba dva jsou super :-)) pohrával jsem si i s NX11, měl jsem jí i chvilku doma, ale rozdíl od NX10 je tak nepatrný, že ty tři tisíce navíc jsou zbytečně vyhozený peníze. Jinak s NX10 jsem nadmíru spokojenej a ten 30mm objektiv byl ten pomyslný jazýček na vahách, ale nevím jestli ho ještě někde seženeš v setu.[/quote]

Máš pravdu, na NX10 s 30mm jsem ještě v setu nenarazil. Pro mě by tedy připadal v úvahu s 18-55mm a tam, pokud porovnám s EX1, je ten pomyslný jazýček přesně uprostřed. U EX1 vede světelnost objektivu, u NX 10 rozměr čipu.
maen (14)|20.6.2011 08:10
[quote=swatpo;10334]Máš pravdu, na NX10 s 30mm jsem ještě v setu nenarazil. Pro mě by tedy připadal v úvahu s 18-55mm a tam, pokud porovnám s EX1, je ten pomyslný jazýček přesně uprostřed. U EX1 vede světelnost objektivu, u NX 10 rozměr čipu.[/quote]

byla to výprodej, měli ho na prezentaci a byl poslední, ještě mi k tomu dali brašnu a kartu, ale ta je skoro nepoužitelná na RAW, tak bude záložní. K té světelnosti, pokud to chceš na hloubku obrazu, tak vede celkem jasně rozměr čipu a to i stou 18-55mm, u EX1 je to nej celková velikost přístroje a ty fotky z ní jsou taky velmi solidní. No tak přeji pěkné rozhodování.