Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Zobrazené výsledky: 1 až 5 z 5

Téma: Nikon P7000 vs. Canon PowerShot G12 vs. Olympus XZ1

Nováček
    Registrace
    Jul 2011

Dobrý den,
    Plánuji nakup nového fotoaparátu, v současnosti vlastním Panasonic TZ7 a rád bych se opět posunul o kousek dál. Zrcadlovku zatím nechci, jelikož potřebuji být mobilní.

Na Digimanii jsem strávil již několik dní čtením recenzí a různých příspěvků ve fóru. Nakonec jsem se dopracoval ke trojici zařízení: Nikon Coolpix P7000, Canon PowerShot G12, Olympus XZ1. I když jsem každou recenzi četl nejméně 5x stále si nemohu vybrat svého favorita. Proto bych se chtěl zeptat co byste mi poradili. Pokud by se mohl vyjádřit i pan redaktor Milan Šurkala, který má v tomto určitě celou řadu praktických poznatků, byl bych velice vděčný.

Ještě je dobré také zmínit co vlastně budu fotit. Kromě takového běžného "spotřební" focení (rodina, dovolené apod.) je v převážné většině případů cílem mého fotoaparátu přítelkyně. Proto bych rád, aby nový fotoaparát splňoval požadavky na focení portrétů, focení v interieru, glamour apod.

S výše zmíněným požadavky je i spojena moje současná nespokojenost s Panasonicem TZ7, který trpí pro mě dost zásadní vadou (možná je to pouze chyba na straně fotografa - uvítám jakékoliv postřehy), že při focení zejména na výšku (při nejširším ohnisku) z cca. z 1-3 metrů dochází u okrajů (poměrně širokých) k "roztažení" snímané osoby. Přikládám odkaz na fotografii, která popisovaný problém vyjadřuje - oblast hlavy, zejména čelo (na kvalitu ani jiné aspekty fotografie prosím nehleďte - jedná se o rychlou nepovedenou momentku)

Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    115

Citace Původně odesláno od kesu Zobrazit příspěvek
    Dobrý den, Plánuji nakup nového fotoaparátu, v současnosti vlastním Panasonic TZ7 a rád bych se opět posunul o kousek dál. Zrcadlovku zatím nechci, jelikož potřebuji být mobilní.

Na Digimanii jsem strávil již několik dní čtením recenzí a různých příspěvků ve fóru. Nakonec jsem se dopracoval ke trojici zařízení: Nikon Coolpix P7000, Canon PowerShot G12, Olympus XZ1. I když jsem každou recenzi četl nejméně 5x stále si nemohu vybrat svého favorita. Proto bych se chtěl zeptat co byste mi poradili. Pokud by se mohl vyjádřit i pan redaktor Milan Šurkala, který má v tomto určitě celou řadu praktických poznatků, byl bych velice vděčný.
    Tak TZ7 (a TZ8,TZ10) je podla mna najlepsi vreckovy ultrazoom, a bude tazke k nemu vybrat dostojneho nasledovnika.

Ještě je dobré také zmínit co vlastně budu fotit. Kromě takového běžného "spotřební" focení (rodina, dovolené apod.) je v převážné většině případů cílem mého fotoaparátu přítelkyně. Proto bych rád, aby nový fotoaparát splňoval požadavky na focení portrétů, focení v interieru, glamour apod.
    Vsetky tri menovane "profikompakty" su vyborne a medzi kompaktami dokazu poskytnut spickovu kvalitu. Avsak na portrety je predsa len najlepsi Olympus XZ-1, pretoze jeho objektiv je daleko daleko svetelnejsi nez objektivy ostatnych dvoch, a dokaze najlepsie rozmazat pozadie - dokonca az tak dobre ako zrkadlovky - vid nedavny Milanov test:
    http://www.digimanie.cz/recenze-prof...rcadlovka/3852

Vdaka vybornej svetelnosti je velmi vhodny aj do horsich svetelnych podmienok. Tu ho uz ale dohana Canon G11/G12, ktory ma sice svetelnosti len priemerne, ale vdaka kvalitnemu cipu a postprocessingu dokaze podat na kratkych ohniskach v slabsich svetelnych podmienkach temer tak dobre vysledky ako Oly XZ-1. Ale pozadie az tak rozmazavat nedokaze.

S výše zmíněným požadavky je i spojena moje současná nespokojenost s Panasonicem TZ7, který trpí pro mě dost zásadní vadou (možná je to pouze chyba na straně fotografa - uvítám jakékoliv postřehy), že při focení zejména na výšku (při nejširším ohnisku) z cca. z 1-3 metrů dochází u okrajů (poměrně širokých) k "roztažení" snímané osoby. Přikládám odkaz na fotografii, která popisovaný problém vyjadřuje - oblast hlavy, zejména čelo
    Vzhladom na to ze neviem ako ta slecna vyzera normalne, ziadne roztiahnutie okrajov nevidim

Avsak predpokladam ze sa jedna o klasicky problem "šišaté hlavy" o ktorom som uz pisal, tak s tym sa zial nic robit neda, to je proste fyzikalna vlastnost vsetkych sirokych ohnisk a budu to robit vsetky fotoaparaty so sirokymi ohniskami. Jedna sa narovnanie linii, resp. kompenzacia sudkovej vady, aby obraz nevyzeral ako z rybieho oka (t.j. vyrazny vypukly stred a linie mimo stredu "vybulene" k okraju). Jedina moznost ako tomu predist je odist kusok dalej a malicko zazoomovat (ohniska od 32 mm uz byvaju v pohode).

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2011
    Fotografií
    42

Za cenu uvedených kompaktů se dá pořídit "bezzrcadlovka" Samsung NX, nebo Sony NEX (teď jsem to pořídil na kolo). Vzhledem k podstatně většímu čipu je to na portrét vhodnější než sebelepší kompakt - a třeba v porovnání s G12-kou to není nějak větší. Já jsem teda koupil Samsung NX100 + 20-50/3,5-5,6 - hlavně kvůli ceně, ale oni to vzali nějak hákem postupně uvádí celkem dost objektivů, třeba chystají i portréťák 85mm/f:1,4 ale to bude asi darda... Jinak můřu říct, že i když mně nejdříve velikost zarazila, tak je ve finále skladnější, než jsem čekal.
    Fotka je na 50mm f:5,6 zajímavé by bylo vidět výsledek s palačinkou 30mm/f:2, ten asi bude na portréty lepší
    tady tip: http://www.mall.cz/kompakty-vymenite...-30mm?v=479629
    http://www.exa.cz/digitalni-fotoapar...v-nx100-cerny/
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: SAM_3137.jpg 
Zobrazení: 243 
Velikost: 3.13 MB 
ID: 327  
    Naposledy upraveno uživatelem Kikapu1: 05-07-2011 v 21:32

Nováček
    Registrace
    Jul 2011

Citace Původně odesláno od busy Zobrazit příspěvek

Vdaka vybornej svetelnosti je velmi vhodny aj do horsich svetelnych podmienok. Tu ho uz ale dohana Canon G11/G12, ktory ma sice svetelnosti len priemerne, ale vdaka kvalitnemu cipu a postprocessingu dokaze podat na kratkych ohniskach v slabsich svetelnych podmienkach temer tak dobre vysledky ako Oly XZ-1. Ale pozadie az tak rozmazavat nedokaze.
    To srovnání jsem četl několikrat, ale i v samotné recenzi a v obecných hodnoceních je ten Olympus docela kritizován za přílišné odšumování, méně kvalitní chip a obecně po strance ergonomie mi nepřijde příliš povedeny (ovladacích prvku je skutečně po skromnu). Také by mě zajímalo srovnáni s Nikonem, který je pro mě momentálně asi favoritem.

Citace Původně odesláno od busy Zobrazit příspěvek

Vzhladom na to ze neviem ako ta slecna vyzera normalne, ziadne roztiahnutie okrajov nevidim

Avsak predpokladam ze sa jedna o klasicky problem "šišaté hlavy" o ktorom som uz pisal, tak s tym sa zial nic robit neda, to je proste fyzikalna vlastnost vsetkych sirokych ohnisk a budu to robit vsetky fotoaparaty so sirokymi ohniskami. Jedna sa narovnanie linii, resp. kompenzacia sudkovej vady, aby obraz nevyzeral ako z rybieho oka (t.j. vyrazny vypukly stred a linie mimo stredu "vybulene" k okraju). Jedina moznost ako tomu predist je odist kusok dalej a malicko zazoomovat (ohniska od 32 mm uz byvaju v pohode).
    Díky za tip určitě vyzkouším

Citace Původně odesláno od Kikapu1 Zobrazit příspěvek
    Za cenu uvedených kompaktů se dá pořídit "bezzrcadlovka" Samsung NX, nebo Sony NEX (teď jsem to pořídil na kolo). Vzhledem k podstatně většímu čipu je to na portrét vhodnější než sebelepší kompakt - a třeba v porovnání s G12-kou to není nějak větší. Já jsem teda koupil Samsung NX100 + 20-50/3,5-5,6 - hlavně kvůli ceně, ale oni to vzali nějak hákem postupně uvádí celkem dost objektivů, třeba chystají i portréťák 85mm/f:1,4 ale to bude asi darda... Jinak můřu říct, že i když mně nejdříve velikost zarazila, tak je ve finále skladnější, než jsem čekal.
    Fotka je na 50mm f:5,6 zajímavé by bylo vidět výsledek s palačinkou 30mm/f:2, ten asi bude na portréty lepší
    tady tip: http://www.mall.cz/kompakty-vymenite...-30mm?v=479629
    http://www.exa.cz/digitalni-fotoapar...v-nx100-cerny/
    Díky za tip, ale jak jsem psal v prvním příspěvku vyžaduji značnou mobilitu a univerzálnější použití. A jak vyplývá z tohoto článku http://www.digimanie.cz/recenze-prof...rcadlovka/3852 není rozdíl mezi levnými zrcadlovkami a profikompakty nijak výrazný

Občasný diskutér
    Registrace
    Jun 2011
    Fotografií
    42

Měl jsem právě za to, že NX je kompaktní dost :-) ...a jeho objektiv je trošku jinde, než seťák Canon, ten je fuj. Co se kompaktů týká, koukal jsem podrobně na recenze a dodám ještě jednoho kandidáta - Canon S95. Od těch ostatních se liší hlavně tím, že nejenom netrpí žádnou slabinou, ale je to fakt kompaktní foťák - z ostatních vždy něco čouhá a kvalitou mu těžko může cokoliv z původního výběru konkurovat. Favorizovaného Nikona Ondřej Neff sepsul za pořádné soudkové zkreslení na krátkém konci, takže to na portréty určitě nebude to vono. Osobně bych laboroval mezi Canonem S95 (skladnost) a Olympusem XZ-1 - ten má bezkonkurenční objektiv a jako jediný nabídne nějakou použitelnou míru rozostřeného pozadí - hlavně teda na dlouhém konci. V recenzi kritizovaná absence gripu se nechá vyřešit v pohodě navléknutím nějakého poutka , horší je to s odšumováním - podle Dxo marks všechny profi kompakty mají horní použitelné ISO podle měření cca 140-160, Oly jen 113 a navíc odšumuje přímo blbě, takže je nutné fotit do RAWu a odšumovat až v PC. Což já teda tak dělám furt, jenže někdo to má za zdržování. Ten Oly - v případě RAWu - je ovšem celkem dobrá náhrada zrcadlovky, bych řekl, Canon S95 zase svoje kouzlo neztratí ani po jejím pozdějším nákupu, protože je fakt prcek, jedinej mazák košiloidně kapesní. Jo, u Nikonu prý blbne ostření už za mírně blbejch podmínek...

Podobná témata

1. Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 02-10-2014, 00:07
  2. Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 28-02-2014, 21:46
  3. olympus vr-360 vs Canon PowerShot A4000 IS
    Od palo8484 v sekci Kompakty
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 15-07-2013, 15:02
  4. Panasonic DMC-LX5 vs. Canon G12 vs. Nikon P7000
    Od dawelus v sekci Fotoaparáty s EVF