Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Špinavé zrcátko

Neregistrovaný (0)|4.10.2011 15:21
Tazatel: Terka

Znění dotazu: Dobrý den,

byla jsem na výletě v Českém ráji a zřejmě tam se mi dostal kousek smítka za objektiv na zrcátko. Když se podívám přes hledáček, je tam vidět černá tečka, na výslednou fotografii to sice vliv nemá ale vypadá to jako kdybych tam měla ''12tý ostřící bod'' a někdy mě to při focení ruší...:-) Nevím jestli bych to měla pomocí nějakého speciálního hadříku odstranit (moc se bojím:), nebo vyhledat odborníka, popř. kolik by čištění zrcátka stálo... Mám Nikon D5100

Vlastně mě teď napadá, že jsem od Nikonu dostala při koupi fotoaparátu 4 poukazy na čistění snímače zdarma... Zahrnuje se do toho i čištění tohoto zrcátka? :O) Nerozumím tomu, potřebuju radu, díky :-)

Přeji hezký den Terka

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon D5100
Rellik (1136)|4.10.2011 16:10
Taky se mi to už několikrát stalo. Stačí to ofouknout vzduchem. Jsou na to speciální balonky, které stojí kolem 150,-kč Stačí sejmout objektiv a zrcátko ofouknout. Jít na to s hadříkem nedoporučuju, protože to nikdy nebude pak pořádně čisté!

http://search.seznam.cz/?aq=&oq=&sourceid=szn-HP&thru=&q=ofukovac%C3%AD+balonek
busy (782)|4.10.2011 17:17
Pokial je to ostro ohranicena bodka, ktoru je vidno v hladaciku ale na fotke nie je, potom to nie je na zrkadle (kedze zrkadlo je mimo roviny ostrosti), ale na matnici kde sa zobrazuje obraz pre hladacik. Takze treba ofuknut matnicu.
Hupp (225)|4.10.2011 22:56
Osobně bych s tím nedělal vůbec nic. Ofukováním nebo otíráním by se tam mohlo dostat ještě víc bordelu, než tam bylo původně. A časem na snímač. Kdysi jsem si takhle naběhl.. Pokud v servisu čistí snímač, tak snad očistí i zrcátkovou komoru, alespoň si to myslím. Každopádně mě dali poukaz na 10x čištění snímače zdarma, tak nevím proč jen 4. Já bych udělal snímek jednobarevné plochy s co nejvyšší clonou, prohlídl snímek na monitoru a dokud tam nebude vidět žádný smetí, tak bych se tím vůbec neznepokojoval :-)