Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt na interiér

janek88 (8)|11.10.2011 13:30
Zdravím,
potřeboval bych poradit který kompakt nejlépe fotí interiér. Cenový strop mám 5.000,-. Potřebuji co nejširší ohnisko (pod 24mm jsem nic nenašel, ani nevím jestli vůbec něco takového existuje) abych toho zabral co nejvíce. Našel jsem si tyhle typy: Samsung WB650/WB2000, SONY Cyber-shot DSC-WX5, Canon IXUS 220 HS. Když jsem si pročetl recenze tady z digimánie stal se pro mně favorit Sony WX5. Mohli byste mi prosím Vás tedy poradit, který z těchto modelů bude nejlépe fotit interiér? Klidně mi poraďte také jiné kompakty, které budou mít min. ohnisko 24mm. Předem děkuji za reakci.
Milan Šurkala (3381)|11.10.2011 14:06
Co se tyce sirsiho ohniska nez 24mm v teto cenove relaci, tak to najdes u Samsungu WB210 (21mm) a Fujifilmu F300/F500/F550/F600 EXR. Fuji sice udava 24mm, ale ve skutecnosti je o neco sirsi (asi 22-23mm). Oba pristroje maji ale na nejsirsim ohnisku velmi spatnou svetelnost (F3,4, resp. F3,5).
Osobne bych si koupil asi WB2000, ale WX5 je rozhodne taky skvela volba, doporucil bych se podivat na Canon IXUS 310 HS, ktery ma 24mm ohnisko a svetelnost F2,0. Cip je stejny jako u IXUSu 220 HS. Tento fotoaparat by mohl byt do interieru skutecne vyborny (za dane penize), bohuzel jsem jej zatim netestoval.
janek88 (8)|11.10.2011 14:56
Dík za odpověď. Jdu si počíst něco o WB210. Ale zatím je pořád favorit WX5. Musím se rozhodnout co nejdříve protože WX5 už má málokterý obchod :-( pak bych bral asi WB2000 nebo ten WB210 pokud se něčemu dobrému dočtu :-) Za každý další tip budu samozřejmě rád.

edit: ještě k tomu WB210, když nebudu vůbec zoomovat a nastavím poměr 16:9 tak budu mít teda min. ohnisko 21mm? takže s tímhle kompaktem budu mít větší část interiéru(pokoje) než třeba WB2000 nebo W5. Tzn, že když budu fotit pokoj z jednoho rohu tak pomocí WB210 budu mít největší část pokoje?
Milan Šurkala (3381)|11.10.2011 19:06
Pri pomeru stran 16:9 dochazi k orezani snimku, takz ohnisko bude mensi. Dochazi ale k orezu seshora a zdola, takze na sirku bude uhel zaberu stejny, na vysku bude nizsi. Diky 21mm ohnisku bude zabirat nejvetsi cast pokoje, protoze jine fotoaparaty maji zakladni ohnisko delsi. Jinak ale WB210 nefoti nijak zazracne, takze bych sel radeji do 24mm kompaktu. Ale to uz zalezi na tom, zda je pro tebe dulezitejsi ohnisko nebo kvalita fotek.
janek88 (8)|11.10.2011 20:00
Dělám v realitách, takže potřebuji na fotce největší část pokoje, takže nejspíš by bylo dobré zvolit tu WB210 ale abych ten foťák použil taky někde jinde půjdu asi do té WX5 nebo WB2000. Jinak já jsem myslel, že když budu fotit na "širokoúhlo" poměr 16:9 budu mít menší ohnisko, takže mi to více zabere toho pokoje ale to je blbost? Budu mít pořád stejnou část toho pokoje na té fotce když to bude ve formátu 4:3 nebo 16:9? Až na to, že 16:9 se mi ořeže vrh a spodek, to vím. Předem díky za objasnění tohoto problému ;-)
Milan Šurkala (3381)|11.10.2011 22:15
Drtiva vetsina kompaktu resi fotky 16:9 orezem 4:3 fotky (sirokouhle to neni tim, ze by se rozsiril uhel zaberu do sirky, ale tim, ze se zmensi uhel do vysky). Uz z toho je jasne, ze tam nemuze byt vetsi uhel zaberu. Takze zatimco 4:3 fotka ma treba 10 MPx, 16:9 snimek ma jen 8 MPx - to znamena, ze je tu stejny uhel zaberu na sirku, ale mensi uhel zaberu na vysku ve smeru podlaha-strop. Jedinou vyjimkou je asi Panasonic LX5, ktery inteligentne vyuziva vetsi snimaci cip a pri snimani na 16:9 ma (a ted to bude znit hodne blbe) sice stejne ohnisko, ale sirsi uhel zaberu.

Vysvetlim to jednoduse: Pokud mi nejaky fotak foti snimky 4000x3000 (4:3), tak pri (16:9) bude fotit 4000x2250 pixelu (tech 750 pixelu proste zahodi). To znamena, ze na sirku je to porad stejne, ale na vysku mene - ohnisko se lehce snizuje.
U LX5 by to ale bylo tak, ze pokud by na 4:3 fotila 4000x3000 (coz ale nefoti), tak pri 16:9 by fotila treba 4400x2475 pixelu. Diagonalni uhel by byl porad stejny, ale na sirku by uhel byl vetsi (onech 400 pixelu navic). Tento fotoaparat je do interieru vhodny i tim, ze ma vetsi cip a skvelou svetelnost, je vsak brutalne pres cenovy limit. U beznych kompaktu je uplna blbost fotit do formatu 16:9, tam nic sirokouhleho navic proste neziskas.
arkij (95)|12.10.2011 07:17
[quote=janek88;11945]Dělám v realitách, takže potřebuji na fotce největší část pokoje....[/quote]

Pro tento účel jde u WX5 použít režim panorama (jak na šířku, tak na výšku), kde dostaneš na fotku široký záběr místnosti a navíc vypadá zajímavě, možná právě pro tu realitku to obrázek ozvláštní.

My to často na naší HX5 používáme při průzkumech v objektech, kde potřebujeme zachytit co nejvíce informací z místnosti. Akorát to chce trochu světla, aby to nebylo moc zašuměné, neboť při tom samozřejmě nejde použít blesk.
janek88 (8)|12.10.2011 10:02
Děkuji za vysvětlení pane Šurkala ;-) zase jsem o něco chytřejší, jinak ten LX5 je opravdu nad rozpočet. Ještě k té WX5 a panoramatickým fotkám. Tohle mně taky napadlo, že by to šlo takhle fotit ale vůbec nevím jak by to vypadalo v reálu ta fotka, když se panorama použije na místnosti. Chtělo by to zajít do prodejny a vyzkoušet to. Bohužel jsem ho v Ostravě nikde nenašel v kamenném obchodě :-/ na heurece už ho mají pouze v 15ti obchodech. Nevím proč tak dobrý foťák nahradili tou WX7 která je poměrně slabší.
arkij (95)|12.10.2011 10:56
[quote=janek88;11959]... vůbec nevím jak by to vypadalo v reálu ta fotka, když se panorama použije na místnosti...[/quote]

Vyzkoušet si to sám je samozřejmě nejlepší.

Pro rychlou představu Ti přikládám jednu narychlo vytvořenou fotku z malé místnosti (2,6x3m), focenou z ruky jako panorama na výšku, za malého osvětlení jen horním světlíkem nad mojí hlavou za dnešního zamračeného dne. Fotka je převzorkovaná na menší velikost. Myslím, že z ní můžeš posoudit šířku záběru (skoro celé tři stěny, u té čtvrté jsem stál těsně zády). Taky je na ní vidět míru šumu a jak je kde ostrá.

Za lepšího světla jsou fotky samozřejmě lepší, tady jsem záměrně nedosvicoval.

Focení je jednoduché. Nastavíš režim panorama na výšku (na šířku je to nudle, hodící se spíše pro krajiny, v místnosti by jsi neměl strop a podlahu), namáčkneš spoušť pro nastavení automatu na místě kde to chceš mít ostré a dobře exponované, posuneš na začátek, zmáčkneš spoušť a otáčíš.

Při troše cviku to jde z ruky a trvá to jako běžné focení. Běž někde do prodejny a vyzkoušej si to.
DIGI_VZOREK.jpg
janek88 (8)|12.10.2011 11:14
Tak tohle je paráda!!! Dík moc. Bohužel v prodejně jsem zatím našel pouze WX7, sice tuhle bych nebral ale panorama fotí taky, takže si to vyzkouším na ní a pak bych si objednal WX5. Fakt supr funkce. Myslíš, že budou ještě tak do dvou měsíců tyhle foťáky? Nebo za 2měsíce to už bude celkem problém sehnat?
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 12:20
Kdyz uz tu probirate ta panoramata, tak bych uprednostnil novejsi model WX7. WX5 ma urcite lepsi snimky pokud se foti normalne na 24mm ohnisko, ale pokud jde o skladana panoramata, zvolil bych WX7. Problem je totiz v tom, ze WX5 dela panoramata z videa, takze rozliseni je jen 3424x1920 pixelu (cca 114°), pripadne 4912x1920 pixelu (cca 164°, mozna o par stupinku vice). To muze samozrejme stacit, nicmene WX7 nabizi rezim panoramat, ktere se skladaji nejen z videa, ale take primo z fotografii porizenych sekvencnim snimanim (samozrejme automaticky). Vysledne rozliseni je pak 10480x4096 pixelu (172°).
janek88 (8)|12.10.2011 13:32
Pokud bych teda ty místností fotil panoramaticky (nestačilo by mi min. ohnisko 24mm) a ve výsledku ty fotky budu stejně zmenšovat na rozlišení 800x600 aby mi to sežraly různé realitní servery. Tak budu volit WX5, protože s tím budu fotit také pro sebe. Teďka jen záleží jak dlouho ještě bude v e-shopech. Doufám, že tak 2 měsíce ještě jo. Ještě bych se chtěl zeptat kdyby se mi nepodařilo sehnat WX5, nahradila by ji dobře HX5? Uvidím velký rozdíl mezi min. ohniskem 24mm a 25mm? Myslím teďka kdybych fotil místnost 4x4m z rohu a né nějaké objekty v dálce.
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 14:22
No v interieru se kazdy milimetr ohniska hodi, by to nejak drtive rozdily nejsou. Pokud ale budes ty interiery fotit panoramaticky, tak ti muze byt jedno, zda to bude mit 24 nebo 25mm. HX5 je ale kvuli velmi spatne svetelnosti prave do interieru docela nevhodna. Zde ti WX5 udela mnohem lepsi sluzbu (rozdil ve svetelnosti lehce pres 1 EV).
janek88 (8)|12.10.2011 14:41
HX5 má o něco horší světelnost to jsem se dočetl. Takže je to jasné SONY Cyber-shot DSC-WX5 je jasná volba :-) jen doufám, že za měsíc max dva bude stále v prodeji. Všem děkuji za příspěvky a rady ;-)
janek88 (8)|12.10.2011 17:54
Ještě jeden dotaz pánové, snad poslední. Kdybych ještě přihodil nějaký ten dukát co říkáte na HX9 na mé požadavky focení interiéru? A jaké to je tady s panoramaty? Dělají se z videa jako u wx5 nebo je tady už lepší technologie? Opět děkuji za každé info.
Milan Šurkala (3381)|12.10.2011 18:35
U HX9 je to stejne jako u WX7, tedy panoramata z videa i ze sekvencniho snimani. Jenze zde je opet spatna svetelnost objektivu... Jinak vyborny pristroj.