Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

RAW editory

fabikp (40)|29.10.2011 12:25
Dobrý den, víte někdo jestli existuje levný (příp. free) RAW editor, který umí pracovat s výběry nebo i s vrstvami. Díky Pavel
Rellik (1136)|29.10.2011 13:10
Myslím že takový program neexistuje. A to ani v placené verzi...
fabikp (40)|14.11.2011 20:59
Možná to vidím moc optimisticky, ale vím, že např. Adobe Camera Raw zvládá lokální úpravy, tak proč by teoreticky nebylo možné provádět s fotkou v RAWu to stejné jako v JPEGu, včetně výběrů a vrstev ? Nebo tomu RAWy nějak principielně brání ? Zdá se mně trochu krkolomné nejdřív upravit RAW celoplošně, pak ho převést na TIFF a na něm dělat lokální úpravy. Poučí mě někdo, jak na to, nebo proč to nejde? Díky Pavel
busy (782)|14.11.2011 23:19
Nejde to uz z principu :) RAW su "surove" originalne data z cipu, este nespracovane akymkolvek postprocessingom (ci uz vo fotaku alebo v pocitaci) a po akejkolvek uprave tychto dat to uz proste nie su originalne data produkovane cipom - uz to nie je RAW. Jednoducho, subor RAW aj ked obsahuje data ktore predstavuju obrazok, nie je klasicky obrazok ako taky ako sa vecsinou chapu subory jpg, gif, tiff...

Preto vsetky RAW editory umoznuju RAW iba nacitat, a vysledok nikdy neukladaju nazad do povodneho suboru RAW, ale iba do klasickych obrazkovych formatov. Pretoze ulohou tychto programov je z obrazovych dat zo snimaca vypocitat vysledny obrazok (plus nejake zakladne upravy), ale nikdy z vysledneho obrazku spetne nepocitaju povodne obrazove data zo snimaca.
Maximalne co umoznuju, je zapametat si postupnost uprav a tieto potom neskor aplikovat pri prevode dalsich RAWov do niektoreho z klasickych obrazovych formatov.

Pokial chcete robit upravy s RAWom, tak si ho pomocou RAW editora preveddte do 16-bitoveho bezstratoveho TIFFu (tym sa plne zachova kvalita) a ten potom upravujte v lubovolnom editore ktory podporuje 16-bitove TIFFy.

Skusil by som to prirovnat ku klasickej filmovej fotografii: RAW predstavuje negativny film, a akekolvek upravy a retuse fotky sa zvyknu robit az pri exponovani samotnej pozitivnej papierovej fotky z negativu pod zvecsovakom. Tieto upravy robene pomocu zvecsovaka sa nikdy neulozia priamo do negativu, pretoze ten sa vo zvecsovaku nijak nemeni.
fabikp (40)|17.11.2011 07:04
Dobrý den Busy, díky za odpověď, ale buď si nerozumíme nebo špatně chápu. Podle vašeho zdůvodnění by nebylo možné dělat na RAWech vůbec žádné úpravy. A přitom např. jednou ze základních možností většiny RAW editorů je prosvětlení tmavých oblastí, aniž by se při tom ovlivnil zbytek obrázku a původnímu souboru dat to nijak neublíží. Jinak jak už jsem uvedl Adobe Camera Raw nebo Capture One ( a určitě i jiné) umí i pokročilejší druhy lokálních úprav. A teprve potom se může výsledek převést na TIFF (nebo cokoliv jiného). Pokud vás s tím už neunavuju, prosím o váš názor - samozřejmě i kohokoliv dalšího. Díky Pavel
busy (782)|17.11.2011 10:31
Na zaklade "možné provádět s fotkou v RAWu to stejné jako v JPEGu" som to pochopil tak, ze tu ide o to urobit upravy v RAW editore a vysledok ulozit nazad do povodneho RAWu. A to z principu nie je mozne.

Vsetky RAW editory umoznuju RAW loadnut, na obrazku v pameti robit nejake upravy, avsak vysledok sa uz neda ulozit nazad do povodneho RAWu, ale iba do nejakeho klasickeho obrazoveho formatu (napr. ulozit ako TIFF).

Takze vlastne je to o tom ze RAW sa hned na zaciatku pri loadnuti interne skonvertuje 1:1 do nejakeho bitmapoveho formatu obrazku v pameti, a vsetky upravy obrazku ktore dany konvertor alebo editor umoznuje, sa robia az na tomto bitmapovom obrazku presne tak ako v akomkolvek inom fotografickom editore.
fabikp (40)|17.11.2011 17:10
Ano přesně tak, teď už si rozumíme dokonale, takže se vrátím k původní otázce: ví někdo o levném nebo free RAW editoru, který by uměl aplikovat běžně používané úpravy jen na vybrané oblasti snímku a zbytek nechal jak je ?
Rellik (1136)|17.11.2011 18:58
[quote=fabikp;12483]Ano přesně tak, teď už si rozumíme dokonale, takže se vrátím k původní otázce: ví někdo o levném nebo free RAW editoru, který by uměl aplikovat běžně používané úpravy jen na vybrané oblasti snímku a zbytek nechal jak je ?[/quote]
Na to je celkem jednoduchá odpověď: http://www.darktable.org/ je to clon lightroomu od adobe, jen s tím rozdílem že je zdarma. Umí celkem dost věcí a to i třeba korekci nějaké vady v obraze - něco podobného jako klonovací razítko, odstranění "vadných" pixelů... no prostě chce si to vyzkoušet ;)
fabikp (40)|17.11.2011 21:00
Rellik, moc děkuju za přesnou a jednoduchou odpověď na (asi) složitou otázku. Podívám se, vyzkouším, uvidím. Pavel
fabikp (40)|2.6.2012 19:43
Zdravím všechny a znovu se po půlroce vracím k tématu, tentokrát to zkusím polopatě :) krok 1: vyfotím fotku v Rawu a stáhnu do počítače. krok 2: otevřu v některém Raw editoru ( zatím jsem zkusil ACDSee a Raw Therapee), upravím (např. zesvětlím, zkontrastním, doostřím). krok 3: převedu na TIFF nebo JPEG a uložím. A teď otázka: existuje Raw editor, který umí v kroku 2 používat výběry, vrstvy a masky ? (ACDSee umí výběry, ale dost omezeně). Díky za odpovědi a trpělivost. Pavel
piter (146)|2.6.2012 21:52
s vrstvami sa pracuje az po exporte. ak chces pracovat s vrstvami napr. jedna vrstva viac a druha menej kontrastu, musis exportovat kazdu vrstvu zvlast a potom mozes pouzit hociktory bitmap editor s vrstvami (gimp, photoshop...) aj photoshop najprv importuje a az neskor pracuje s vrstvami, a ubezpecujem ta ze ak nieco nevie photoshop, nevie to ziaden poriadny editor.
fabikp (40)|3.6.2012 07:15
Děkuji, rozumím tomu správně, že i ve photoshopu musím nejdřív jednu a pak i druhou fotku vyexportovat např. do TIFFu, a teprve pak je dát na sebe jako 2 vrstvy ?
Pavel Olivík (160)|3.6.2012 10:06
[QUOTE=fabikp;14063]Děkuji, rozumím tomu správně, že i ve photoshopu musím nejdřív jednu a pak i druhou fotku vyexportovat např. do TIFFu, a teprve pak je dát na sebe jako 2 vrstvy ?[/QUOTE]

Ano...

Rozumíš tomu velmi dobře...Práce s vrstvami není zase tak složitá,ale někdy je časově náročná...