Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Zobrazené výsledky: 1 až 6 z 6

Téma: Zaostřování na AF

Občasný diskutér
    Registrace
    Feb 2010
    Fotografií
    16

Zdravím, chtěl bych se zeptat. Může se s objektivem něco stát když je nastavený AF a já bych manuálně zaostřil? Jedná se o Tamron 50-200mm u Nikonu D3100. Díky.
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér Avatar uživatele NHKG
    Registrace
    Mar 2008

Spousta objektivů umožňuje manuální doostření při nastaveném autofokusu, takže u těch to můžeš dělat dle libosti. Ale obávám se, že zrovna ten Tamron není jedním z nich (nenašel jsem nikde jestli to umí nebo ne) a netuším jestli ho tím můžeš poškodit.

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Pokud objektiv umoznuje manualni doostreni, nic se nestane. Pokud to neumi, muze se AF poskodit, resp. poskodi se. Poznas to jednoduse, pokud je nastaveny AF a nejde otacet ostricim krouzkem volne (muze mit sice slabou vuli, ale nejde otocit vice nez o cca milimetr) jako pri manualnim ostreni, nejde to a manualni ostrit pri AF urcite nezkousej.

Občasný diskutér
    Registrace
    Feb 2010
    Fotografií
    16

To jsem potřeboval vědět. Díky.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Apr 2009
    Fotografií
    114

Manualne ostrit pri zapnutom AF obvykle umoznuju objektivy s ultrasonickym ostrenim. Cize v nazve by malo byt nieco ako USM, a ostrenie by malo byt velmi tiche.

Občasný diskutér Avatar uživatele Flayer
    Registrace
    Feb 2011
    Fotografií
    14

Řekl bych, že záleží také na tom, zda má má ostřící kroužek mechanickou vazbu s motorem, tzn. zda se při AF otáčí (v tomhle případě mi připadá logičtější, že by se mohl při zapnutém AF a násilném otočení poškodit). Jinak mám dva objektivy s SWM(USM) a na jednom je režim M/A který umožňuje manuální doostření a na druhém ne, je tam pouze A a ani podle manuálu se manuální doostřování nedoporučuje (konkrétně nikkory 70-300 a 18-135).

Podobná témata

1. Reakcí: 6
    Poslední příspěvek: 22-07-2013, 08:17
  2. Zaostřování Panasonic Lumix FZ45
    Od valdin v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 12-03-2013, 19:24
  3. Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 05-04-2012, 15:40
  4. NIKON D5100 - automatické zaostřování
    Od milan.haluska v sekci Zrcadlovky