Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Upgrade galerie na nejnovější verzi kvůli novému vBulletinu

Karel Polívka (315)|6.2.2012 14:50
Před 2 týdny proběhla změna galerie (software PhotoPost vBGallery) na nejnovější verzi kvůli zabezpečení funkčnosti s novou verzí vBulletinu.

Pro skalní odpůrce velkých změn - upgrade byl nevyhnutelný, jelikož stará verze vBulletinu byl 3 roky starý software, který už není podporován z hlediska vývoje a odstraňování chyb a v novém vBulletinu stará verze galerie nefungovala.

Upgrade galerie s sebou kromě několika nových funkcí přinesl (v defaultní podobě) i pár změn v layoutu a rozmístění prvků, které se ve starší galerii dodatečně upravovaly - podobné úpravy tak bylo třeba dodatečně provést i v nové verzi galerie.


Co je nového?
 • Na stránce s fotkou postranní sloupec s informacemi
 • Na stránce s fotkou je nový postranní sloupec zobrazující informace o fotce včetně nově obsažených odkazů pro sdílení na sociálních sítích. Tento sloupec má stejný design a chování jako postranní sloupec na fóru, tzn. v jeho horní části je dvojitá šipka, pomocí které jej lze zasunout (a kdykoli vysunout).

 • Lze měnit pořadí komentářů
 • U komentářů pod fotkou si lze měnit jejich pořadí (zda mají být od nejnovějšího po nejstarší nebo naopak).

 • Nastavení fotky jako avatara
 • Svou fotku si můžete snadno nastavit jako svůj avatar (Možnosti fotky -> Upravit fotku -> vpravo bude odkaz "Nastavit fotku jako avatar").

 • Konfigurace bloků s fotkami na fóru
 • Více konfigurovatelné bloky s fotkami na HP fóra (horní a postranní). Teď se v horní části fóra zobrazuje čtveřice nejnovějších fotek a v pravém sloupci trojice náhodných fotek z posledních 30 dní (mění se každou minutu).

 • Umístění filmového pásu na stránce s fotkou
 • Přesunul jsem jej z pozice pod fotografií nad ní; přijde mi to takto logičtější - hned pod fotkou ať jsou informace, které se týkají právě jí.

 • Přidání k oblíbeným na stránce s fotkou
 • Název fotky je přímo pod ní (ve starší verzi galerie byl nad; avšak typické bývá název pod - ať už jde o webovou galerii, nebo fyzickou galerii). Pod názvem je stejně jako ve staré galerii část věnovaná hodnocení pomocí hvězdiček a menu pro další akce (úprava, přidání mezi sledované, upozornění moderátora...). Na stejném řádku vlevo se nově zobrazuje odkaz pro přidání mezi oblíbené s ikonkou srdíčka (kliknutím na plné srdíčko dojde k přidání, kliknutím na zlomené srdíčko fotku z oblíbených odeberete).

Známé problémy
 • Pokročilá editace při psaní komentářů k fotkám - nefunguje vkládání smajlíků.
 • Vyskytly se připomínky ohledně toho, že u některých fotek nejsou zobrazovány EXIF informace, přestože jsou v souboru přítomny – zatím k tomu nemám info, avšak tohle nebylo zcela spolehlivé ani ve starší verzi galerie.
 • Na stránce s fotkou jsou v postranním sloupci v sekci s informacemi klíčová slova (pokud jsou přítomna) hned vedle sebe bez oddělujících mezer.

Již nějakou dobu požadovanou změnu hodnocení nebo omezení uploadu pro 1 den nelze ve stávajícím softwaru nastavit (bez ohledu na to, že jde o jeho nejnovější verzi). Tento upgrade galerie byl kvůli zachování funkčnosti v novém vBulletinu, nikoli kvůli rozšíření funkčnosti.

Pokud narazíte na nějakou chybou, anglický text nebo byste něco rádi změnili, dejte vědět napsáním příspěvku v tomto tématu.
kubiii (61)|10.2.2012 14:43
Plusy v nové verzi:

1) Nevím, jestli je to subjektivní pocit nebo fakt, ale zdá se mi, že kvalita zmenšené fotky je o poznání lepší než v předchozí verzi.
2) V galerii zůstávám přihlášen a nemusím se pořád dokola kvůli každému prdu znovu přihlašovat, jak jsem musel ve staré galerii.
3) Lze editovat své komentáře - užitečné, zvlášť když mi z nepozornosti ulítne nějaká ta hrubice, překlep či celý slovosled. :D
4) Průběžné ukládání rozepsaného příspěvku - už jsem využil, když se mi kousl noťas. Po restartu jsem se octl tam, kde jsem přestal.
5) Návrat k malým náhledům v původních poměrech stran a otevírání fotky v novém okně kvituji s povděkem.


Co by se dalo ještě pořešit:

1) Název fotky umístit nad fotku a vynechal bych to uvození "Název fotky:"
2) Chybí mi hvězdičkové hodnocení na stránkách s malými náhledy. Diskuze o tom, kolik informací má být u náhledů, už nějaká proběhla. Taky bych jich bral více.
3) Zaznamenal jsem nějakou hlášku, že snad nemám nějaké oprávnění při pokročilé editaci komentáře pod fotkou nebo diskuzního příspěvku, ale už si přesně nepamatuji, při jaké příležitosti to bylo, až na to narazím, tak to napíšu.

K.
Rellik (1136)|10.2.2012 16:58
[QUOTE=kubiii;13304]Plusy v nové verzi:
Co by se dalo ještě pořešit:

1) Název fotky umístit nad fotku a vynechal bych to uvození "Název fotky:"
[/QUOTE]

Tak to já bych nechal jak je. i na výstavách je název pod fotkou a ne nad ní... :-)
kubiii (61)|10.2.2012 17:52
[QUOTE=Rellik;13306]Tak to já bych nechal jak je. i na výstavách je název pod fotkou a ne nad ní... :-)[/QUOTE]

Já nevím, na mě ta stránka s fotkou působí hodně nevyrovnaně (nahoře nic, dole všechno), před upgrade byl název tuším nahoře a působilo to na mě příjemněji. Možná je to taky tím, že se vystředěný název fotky dole dost bije s odkazem "Přidat k oblíbeným" (včetně toho valentýnskýho srdíčka :-/). Teď jsem zjistil, že se dá schovat ten filmový pás, což je dobře. Přijde mi nešťastné, že je součástí boxu s fotkou.
Karel Polívka (315)|10.2.2012 18:17
[QUOTE=kubiii;13304]1) Nevím, jestli je to subjektivní pocit nebo fakt, ale zdá se mi, že kvalita zmenšené fotky je o poznání lepší než v předchozí verzi.[/QUOTE]
Není to subjektivní pocit, je to fakt.
[QUOTE=kubiii;13304]1) Název fotky umístit nad fotku a vynechal bych to uvození "Název fotky:"[/QUOTE]
Viz Rellik - někdo to chce tak, někdo zase jinak.
[QUOTE=kubiii;13304]3) Zaznamenal jsem nějakou hlášku, že snad nemám nějaké oprávnění při pokročilé editaci komentáře pod fotkou nebo diskuzního příspěvku, ale už si přesně nepamatuji, při jaké příležitosti to bylo, až na to narazím, tak to napíšu.[/QUOTE]
Je možné, že jde o nějaké nesprávné nastavení něčeho, nebo je taky možné, že to bylo při akci, na kterou mít oprávnění skutečně nemáte :-).
[QUOTE=kubiii;13307]Já nevím, na mě ta stránka s fotkou působí hodně nevyrovnaně (nahoře nic, dole všechno), před upgrade byl název tuším nahoře a působilo to na mě příjemněji. Možná je to taky tím, že se vystředěný název fotky dole dost bije s odkazem "Přidat k oblíbeným" (včetně toho valentýnskýho srdíčka :-/). Teď jsem zjistil, že se dá schovat ten filmový pás, což je dobře. Přijde mi nešťastné, že je součástí boxu s fotkou.[/QUOTE]
Tohle jsou už vážně věci, na které se bude každý dívat trochu jinak. Pokud změnu, tak na základě výsledků nějaké ankety, kde se vyjádří vícero uživatelů. Mě zase přijde vyrovnanější mít pod fotkou rovnou vše, co se týká právě jí a nikoli filmový pás s jinými fotkami a teprve až pod ním informace o právě zobrazené fotografii.

Název fotky se mi taky líbil více nad ní s odkazy na další po stranách (proto jsem to tak ve staré galerii upravoval), ale je pravda, že na výstavách a v řadě online galerií bývá název díla pod ním. Anketu :-)
revival (7)|12.2.2012 14:06
Ohledně umístění názvu a popisu fotografie na stránce s náhledy vycházím z*Rellikova příspěvku. Upravil bych ale poněkud zarovnání náhledů, které je dle mého pohledu přehlednější apod. Z přiloženého obrázku je patrné že náhledy a popisy jsem zarovnal ke spodní hraně buněk v tabulce, - popis je tak*přilepen ke*spodní hraně náhledu, což mě připadá z hlediska grafického i typografického řešení přijatelnější. Nadpisy jsou pak jemně zdůrazněny silnějším písmem (to jsem provedl jen v prvním řádku náhledů).*

[ATTACH=CONFIG]722[/ATTACH]

Tuto úpravu navrhuji hlavně proto, že mě poněkud vadí, když na první pohled není zcela zřejmé ke kterému náhledu popis náleží.
nahledy.jpg
Karel Polívka (315)|12.2.2012 15:37
Diskuze výše o umístění názvu fotografie se ale týká stránky s fotkou, ne výpisu miniatur. Příklad: https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=15119

Popisovat změny v CSS pro takovéto úpravy alá tučný font nebo umístění textu skutečně není třeba :-), ale díky za iniciativu.

Později o něco zmenším odsazení od miniatury, ale zcela bez mezery to nechávat nebudu.
revival (7)|12.2.2012 17:23
Ale samozřejmě pane Polívko, nakonec je to Váš web, a když si na stránce s náhledy ponecháte ten „rozsypaný čaj“, tak je to jedině a pouze Vaše věc :-).
Karel Polívka (315)|12.2.2012 20:30
Rozsypaný čaj je věc názoru. Text nalepený přímo na obrázek prostě nevypadá dobře, pane s přezdívkou revival :-). Jak už jsem psal - později to odsazení zmenším, ale nějaké tam bude, ať je zachováno optické oddělení.
Rellik (1136)|12.2.2012 20:49
Je fakt, že ten odskok popisu mohl být menší, ale doteď sem si toho v podstatě ani nevšiml. Takže mě osobně to nějak zvlášť nevadí.... :)
revival (7)|12.2.2012 22:02
[QUOTE=Karel Polívka;13322]Rozsypaný čaj je věc názoru. Text nalepený přímo na obrázek prostě nevypadá dobře, pane s přezdívkou revival :-). Jak už jsem psal - později to odsazení zmenším, ale nějaké tam bude, ať je zachováno optické oddělení.[/QUOTE]

Ano, text nalepený přímo na obrázek by určitě nevypadal dobře. Pro upřesnění ještě doplním že v prohlížečích IE7, Firefox 3.6, Chrome 17 vypadá stránka dobře.
*V prohlížeči Opera 10.61 je to jiné. Tam je popis přilepen s asi 20px mezerou na miniaturu o řádek níže, zatímco miniatura patřící k popisu je od tohoto popisu v extrémním případě až 80 px pod miniaturou ke které náleží. Vypadá to prostě tak, jakoby popis patřil k miniatuře která je o řádek níže.
Vážím si Vašeho času, a proto se již prosím neobtěžujte s odpovědí na tento příspěk :-).
Karel Polívka (315)|12.2.2012 22:55
[QUOTE=revival;13328]Ano, text nalepený přímo na obrázek by určitě nevypadal dobře. Pro upřesnění ještě doplním že v prohlížečích IE7, Firefox 3.6, Chrome 17 vypadá stránka dobře.
*V prohlížeči Opera 10.61 je to jiné. Tam je popis přilepen s asi 20px mezerou na miniaturu o řádek níže, zatímco miniatura patřící k popisu je od tohoto popisu v extrémním případě až 80 px pod miniaturou ke které náleží. Vypadá to prostě tak, jakoby popis patřil k miniatuře která je o řádek níže.[/QUOTE]
Jak jsem již napsal - později zmenším odsazení. Vypadá to dobře u miniatur z galerie v horní části homepage, kde je odsazení menší.
revival (7)|13.2.2012 10:37
[QUOTE=Karel Polívka;13329]Jak jsem již napsal - později zmenším odsazení. Vypadá to dobře u miniatur z galerie v horní části homepage, kde je odsazení menší.[/QUOTE]

Ano, vypadá to dobře. Udělal jsem chybu, že jsem si galerii ještě před napsáním prvního příspěvku neprohlédl také v jiných prohlížečích, ale jenom v Opeře. Měl jsem spíš přiložit obrázek jak stránka vypadá v Opeře 10.61. Nikdy jsem na Digimanii neměl s Operou ani ten nejmenší problém, – naopak komfortní Opera umocňuje můj požitek jak z prohlížení fotografií, tak i při procházení jakéhokoliv obsahu Digimanie. Z toho důvodu pro mě uspořádání miniatur není nejvyšší prioritou. Pro Vaši představu přikládám ještě snímek z úvodní stránky Galerie, tak jak jej vykreslí Opera 10.61:

[ATTACH=CONFIG]733[/ATTACH]
opera10.61.jpg
kubiii (61)|13.2.2012 11:10
[QUOTE=revival;13317]
[ATTACH=CONFIG]722[/ATTACH]
[/QUOTE]

Toto řešení se mi líbí, jak zarovnání fotek ke spodnímu okraji, tak tučný název a přiblížení popisku k dané fotce. Osobně bych ten čistý design nové verze ještě více pošpinil ;)
revival (7)|13.2.2012 19:45
[QUOTE=kubiii;13332]Toto řešení se mi líbí, jak zarovnání fotek ke spodnímu okraji, tak tučný název a přiblížení popisku k dané fotce. Osobně bych ten čistý design nové verze ještě více pošpinil ;)[/QUOTE]

Děkuji Ti za reakci. Přemýšlel jsem i o Tvém návrhu (umístění názvu fotky nad miniaturou), ale chtěl jsem nejprve vyřešit to, co mě nejvíce vadilo. Tu ukázku se zarovnáním ke spodnímu řádku jsem zamýšlel jen jako jakýsi náčrt, větší odsazení je samozřejmá věc ve smyslu „webové typografie“. Další Tvůj návrh týkající se hvězdiček pod miniaturami bych také také podpořil. Myslím že v současné době je nová verze stále ve stadiu dolaďování. Jinak tu hlášku „Nemáte oprávnění“ jsem také dostal při odesílání komentáře z pokročilé editace. Byl jsem vybídnut k přihlášení. Naštěstí systém po novém přihlášení nezapomněl text mého příspěvku. V opačném případě by mne to velice rozhněvalo :-). Tak právě teď se mě to stalo opět: Nejste přihlášen. Došlo k tomu když jsem si z pokročilé editace zvolil button „Náhled příspěvku“.
Rellik (1136)|13.2.2012 20:34
[QUOTE=revival;13331] Pro Vaši představu přikládám ještě snímek z úvodní stránky Galerie, tak jak jej vykreslí Opera 10.61:

[ATTACH=CONFIG]733[/ATTACH][/QUOTE]

Podobně to vypadá i ve Firefoxu 9.0.1 o něco líp v Google Chrome 17.0.963.46 a v Konqueroru 4.6.5
kubiii (61)|28.2.2012 12:37
EXIF se mi objevil u fotky... Hurá, ladění zřejmě pokračuje! Ještě hvězdičky na stránce s náhledy by byly fajn.
Karel Polívka (315)|28.2.2012 19:29
[QUOTE=kubiii;13452]EXIF se mi objevil u fotky... Hurá, ladění zřejmě pokračuje! Ještě hvězdičky na stránce s náhledy by byly fajn.[/QUOTE]
Já (a ani nikdo jiný) jsem teď ohledně EXIFu nic nedělal.
kubiii (61)|29.2.2012 17:37
Zvláštní, u posledních 2 fotek exify mám, u starších ne (vše upravováno stejným sw)...
mejfid (6)|14.3.2012 08:32
Zdravím,mám jen smělý dotaz,počítá se do budoucna opět s hězdičkováním u miniatur??Podle mě to mělo smysl,lepší aspon nějaká reakce než nic,posledí dobou je reakcí at už kladných či záporných pomálu.Hvězdičky byli aspoń takový náznak zda se připojit k reakci,zda se pozastavit a ohodnotit.
Pavel Olivík (160)|14.3.2012 10:01
No co se týče hvězdičkování neboli bodování,tak to je věc názorů všech galeristů tady...Já ač moc nerad zasahuji do bodování fotografií radši zanechám nějaký komentář,jelikož co řeknou autorovi fotografie nějaké hvězdičky...Spíš si myslím,že daleko víc mu řekne pár slůvek jiného autora,ať už jde o pozitivní či negativní komentář...Ale to je asi víc lidí,kteří by o tomhle mohli diskutovat...

Spíš bych byl pro to,aby zde bylo možné zakázat hodnocení...Na hodně galeriích to je,ale tady mi to celkem chybí...
Gamilena (85)|14.3.2012 17:31
[QUOTE=Pavel Olivík;13557]No co se týče hvězdičkování neboli bodování,tak to je věc názorů všech galeristů tady...Já ač moc nerad zasahuji do bodování fotografií radši zanechám nějaký komentář,jelikož co řeknou autorovi fotografie nějaké hvězdičky...Spíš si myslím,že daleko víc mu řekne pár slůvek jiného autora,ať už jde o pozitivní či negativní komentář...Ale to je asi víc lidí,kteří by o tomhle mohli diskutovat...

Spíš bych byl pro to,aby zde bylo možné zakázat hodnocení...Na hodně galeriích to je,ale tady mi to celkem chybí...[/QUOTE]

Je fakt že komentář potěší víc než nějaké hvězdičky.:o
Pavel Olivík (160)|14.3.2012 20:28
[QUOTE=Gamilena;13562]Je fakt že komentář potěší víc než nějaké hvězdičky.:o[/QUOTE]

Nejde o to,že člověka potěší komentář,ale spíš jde o to,že člověk se dozví názor jiných...Třeba co je špatně nebo naopak co fotografii vyzdvihuje...Nějaké hvězdičky jsou potom úplně k ničemu...
mejfid (6)|15.3.2012 14:51
Tak nevím,mě to nepřišlo na škodu,byl to takový první moment rozlišit zajímavé fotky mezi hromadou ostatních,navíc někdo třeba nemá připomínek k hodocení a jen tak prostě kliknutím dá najevo že ho fotka zaujala bez vysvětlování podrobností.Samozřejmě pak může psát své připomínky a postřehy dál.Myslel jsem to jen víceméně z hlediska prvního pohledu.Komentář samozřejmě potěší víc to souhlasím.
Gamilena (85)|15.3.2012 17:52
Je fakt že někdy galerie přípomíná "rajce.net."
Rellik (1136)|16.3.2012 08:37
Já nevím co zas řešíte hvězdičkování. Není to tak dávno co se o něj psalo aby tu bylo a teď zase píšete že je na nic... Spíš by se hodil ten denní limit pro upload, ale to bohužel v současnosti nejde.
Možná by bylo lepší zjistit, proč po nahraní fotky v menším rozlišení, se fotka při zobrazení rozmázne. Když si je dám zobrazit pomocí pravého myšítka, tak jsou ostré, v galerii jako takové už nikoliv.
Gamilena (85)|16.3.2012 15:02
To je nějaké divné mně přijdou stejné,asi mám nějaký super monitor(nebo mám oči z kašparovi krá..)
mejfid (6)|16.3.2012 15:37
Tak to jsem taky už pozoroval,někdy je rozdíl znatelný dost.