Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ultrazoom do nepohody? Panasonic x Nikon x Fuji

na_ex (4)|12.3.2012 16:02
Aktuálně přemýšlím o koupi nového foťáku, rovnou představím favority:

- Panasonic DMC FZ 48
- Panasonic DMC FZ 45

- Nikon Coolpix L120

- Fujifilm Finepix HS10

Fotím převážně vlaky a přírodu + takové to domácí a hospodské focení - však víme ;)

Speciální funkce typu GPS, automatika při úsměvu, nebo nahrávání videa je zcela podružná ,ikdyž nebráním se ničemu.
Podstatné je jak už to bývá kvalita fotografií.
Zvláštní důraz bych však kladl na světelnost,(obvykle fotíme při ne zrovna ideálním světle) rychlost,(někdy jsou ty věcičky na kolejach fakt rychlé a nestaví), zoom (min 15x a více) a měl by vydržet "lehký outdoor" - tj. týdenní výlet pod stanem a podobně.

Panasonic je favorit kvůli dobré zkušenosti (LZ7) a dobrým recenzím, jen se stále nemůžu rozhodnout který:
- 45 - má RAW, zřejmě lepší baterku a kapku cena
- 48 - nižší rozlišení na čipu, ale nemá RAW (co se týče ceny, původně jsem chtěl něco do 6tis. , ale ukecal jsem se)

- s tím RAW-em dosud nemám zkušenosti, takže netuším o jak moc "přidanou hodnotu" tu jde, navíc na nějaké zdlouhavé vylepšování nemám čas..

Co se týče toho Nikonu , zaujal především cenou, pak znovu cenou, dobrou recenzí (dTest a i tady je mezi nejkupovanějšími, tak snad není úplně špatný) a fachčí na baterky (fakt se to někdy shání lépe než zásuvka..)

A nakonec Fuji: - 10Mpx, F2,8-5,6, 30x zoom, polohovatelný display!! (škoda že to nemá ten Panasonic), provoz na baterie.
- naproti tomu je prý dost pomalý! , ta světelnost při nejdelším ohnisku je horší a taky cena je vyšší.

Tak jsem se rozepsal, pomůžete mi s výběrem, nebo nějaké jiné návrhy??
Milan Šurkala (3381)|12.3.2012 17:36
U ultrazoomu jsou docela jasnymi favority Panasonicy (krome FZ100). Takze ani jednim neudelas chybu. Nicmene Fuji take neni spatna, osobne bych koupil o neco lepsi model HS20EXR, ktery je k sehnani uz za cenu pod 7 tisic korun vcetne dane. S tim Nikonem nemam zkusenosti, na vlaky bych ho spis nekupoval (kdybys chtel foit treba panning, tak to moc dobre nepujde, kvuli absenci manualnich rezimu), naproti tomu na prirodu (makro) bude skvely. Ale na makro jsou velmi dobre i ty dva dalsi. Osobne jsem pro model FZ45, nicmene prave dneska jsem koupil HS20EXR :-) Potrebujeme doma vyborne makro (v podstate mikroskop) a s makropredsadkou se da dosahnout 4x virtualni zvetseni :-) Na HS10 se urcite vykasli, vzdyt novejsi HS20EXR je levnejsi nez HS10 i ty Panasonicy.
Gamilena (85)|12.3.2012 18:05
[QUOTE=Milan Šurkala;13546]U ultrazoomu jsou docela jasnymi favority Panasonicy (krome FZ100). Takze ani jednim neudelas chybu. Nicmene Fuji take neni spatna, osobne bych koupil o neco lepsi model HS20EXR, ktery je k sehnani uz za cenu pod 7 tisic korun vcetne dane. S tim Nikonem nemam zkusenosti, na vlaky bych ho spis nekupoval (kdybys chtel foit treba panning, tak to moc dobre nepujde, kvuli absenci manualnich rezimu), naproti tomu na prirodu (makro) bude skvely. Ale na makro jsou velmi dobre i ty dva dalsi. Osobne jsem pro model FZ45, nicmene prave dneska jsem koupil :-) Potrebujeme doma vyborne makro (v podstate mikroskop) a s makropredsadkou se da dosahnout 4x virtualni zvetseni :-) Na HS10 se urcite vykasli, vzdyt novejsi HS20EXR je levnejsi nez HS10 i ty Panasonicy.[/QUOTE]

Skoro všechno už bylo řečeno a na víc do HS20EXR dáš 4 AA baterie a nafotíš mraky fotek.
Milan Šurkala (3381)|12.3.2012 21:31
[QUOTE=Gamilena;13547]Skoro všechno už bylo řečeno a na víc do HS20EXR dáš 4 AA baterie a nafotíš mraky fotek. [/QUOTE]

Stejne mraky fotek ale nafotis i s Panasonicem :-)
Gamilena (85)|13.3.2012 14:44
[QUOTE=Milan Šurkala;13549]Stejne mraky fotek ale nafotis i s Panasonicem :-)[/QUOTE]

To určitě ,ale né na tužkovky.:-D
na_ex (4)|13.3.2012 19:49
Díky všem za reakce!
Ta 45-ka od Panasonicu se mi zamlouvala od začátku.
Nicméně teď jste mi dali trochu brouka do hlavy s tím Finepixem HS20EXR. Jak jsem se dočet měl by být rychlejší, naproti tomu těch 16MPx..
Nejsem rozhodně žádný profík, jenom rozmýšlím všechny pro a proti kvůli nemalé investici.

Jestli bych mohl poprosit pana Šurkalu, když je hrdým majitelem. Jak se Vám jeví rychlost vzhledem k jiným fotoaparátům, jste jistě zkušenější.
Jde mi hlavně o pořízení první fotky po zapnutí fotoaparátu a dalších následujících při použití "normální" karty - myslím tím žádné superrychlé potvory.
Také by mě zajímal šum při špatném osvětlení - asi jaké nyní panuje venku, případně v interiéru v pozdějších denních hodinách.
Moc děkuji!
Mirda4 (79)|13.3.2012 19:59
Taky jsem tohle nedávno řešil a nakonec zvolil FZ48. RAW je pro mě osobně naprosto nedůležitá věc, já fotím-nevytvářím,neretušuji. A po dvou měsíčním používání jsem fakt moc spokojen. Točím s tím i videa mého malého syna a na foťák jsou ty videa úplně super! A jelikož jsem za celou dobu baterii nabíjel celkem 3x, a to jsem cvaknul cca 800 fotek a natočil cca hodinu videa, tak myslím že výdrž je velmi dobrá. Můj starší kompakt Lumix na tužkovky by na jedno nabití vydržel sotva polovinu. Ale je pravda, že někdy se tužkovky můžou trochu hodit. Takže za mě doporučuji Panasonic, to jestli zvolíš FZ45(výhoda RAW) a nebo FZ48 (je tam upravený rychlejší snímač a umí FHD videa) už je na tvých osobních potřebách...
Milan Šurkala (3381)|13.3.2012 22:05
HS20EXR jeste neni doma (nebyl na sklade), nicmene FZ45 je pro bezne foceni rozhodne vyrazne rychlejsi. Ostatne v recenzich jsou zmerene casy, 1,65 s (FZ45) proti 3,7 s (HS20EXR) je u nabehu brutalni rozdil. Na druhou stranu pokud chcete fotit na nejdelsim zoomu, HS20EXR nabidne porad zhruba ony cca 4 sekundy (rucni zoomovani je okamzite), FZ45 potrebuje elektronicky zazoomvat, takze foti az za 4,8 sekundy. Prodlevy mezi snimky jsou u FZ45 take nizsi. Naopak sekvencni snimani je lepsi u HS20EXR. Osobne kdybych nepotreboval supermakro s predsadkou a nebyla tak dulezita cena (ten fotak bude hodne jednoucelovy, takze jsem nechtel zbytecne utracet), tak jdu osobne urcite do FZ45.