Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Slunce v hledáčku aneb kde je ta škodlivá hranice.

tommikcz (9)|1.5.2012 20:22
Ahoj,
zrovna dneska jsem vyrazil fotit nějaké ty krajinky a jak jsem tak přejížděl po prostoru s okem na hledáčku a hledal nejlepší záběr, narazil jsem objektivem přímo na odpolední slunce. Co bych psal, dvakrát příjemné to samozřejmě nebylo. Pak jsem si vzpomněl na poučky z manuálu a začal jsem přemýšlet o tom, kde je vlastně ta hranice škodlivosti, když už se něco takového přihodí :).

Pakliže je objektiv taková lepší lupa, může se působením silného světla na jedno místo tento prostor po čase jednoduše "vypálit" - u zrcadlovky se na čipu můžou vypálit pixely, které dané světlo jednoduše nedokážou pobrat. Potom na čip samozřejmě působí také samotné teplo :). Mě by ale zajímalo, co je konkrétně pro lidské oko v tomto případě nejvíce škodlivé - jak to vůbec probíhá a za jakou teoretickou dobu by se mohlo něco přihodit (vím pouze o řádu sekund).

Vzhledem k tomu, že z doposud nevysvětlitelných důvodů trpím rozšířenými zornicemi, což znamená že i obyčejné denní světlo mi je někdy nepříjemné, vrtá mi tato otázka hlavou ještě víc. Objektiv a zrcadlovka mají samozřejmě svou filtrovou ochranu před UV zářením, což lze lehce pozorovat, ale nezabrání to samozřejmě ani zdaleka všemu. Co si o tom myslíte vy? Máte už s touto problematikou nějaké zkušenosti?

Díky za odpovědi ;-)
Rellik (1136)|2.5.2012 09:04
Zkušenost max takovou - nedívat se foťákem do slunka... :-) i když po použití tmavých filtrů a vysoké clony, se dá slunce i vyfotit. Já tak třeba fotil zatmění. Byla ještě výhoda, že byla trochu oblačnost a mraky to ještě přitmavily.
Jinak co vím od svařování, není dobré moc dlouho koukat jak to bliká - je tam několik škodlivých záření. Takže stačí pár expozic a "písek" v očích je hned následující noc. To samé bude i s tím foťákem i když má UV filtr, tak ten je většinou těsně před senzorem a pokud není našroubovaný nějaký i na objektivu tak oko chráněné proti tomuto záření není. U tohoto pohledu do slunce spíše hrozí světelné ozáření, které může vést k dočasnému oslepujícímu účinku, případně k "světloplachosti", což s Vaším problémem rozšířených zornic je velmi pravděpodobné, že se stane.
Navíc to může zničit čip, když se bude dlouho exponovat. U zrcadlovky je sice čip chráněný právě tím zrcátkem a tak by to mělo být bez problému. nicméně fotit slunko v záběru je stejně prakticky naprd, protože to udělá jen šílený přepal.
Takže to shrnem - do slunka nekoukat a nefotit... :)