Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 5 z 5

Téma: Makropředsádka, prosím poraďte

Občasný diskutér
    Registrace
    Feb 2010
    Fotografií
    16

Zdravím, mám Samsung NX11 se seťákem 18-55mm, ale chtěl bych zkusit makro, jenže na objektiv nemám peníze, a i kdybych je měl, tak mi to přijde jako vcelku zbytečná investice pro někoho, kdo to dělá jen pro zábavu. To je ale vedeljší. Rozhodl jsem se, že bych si koupil nějakou Makropředsádku, a tak se chci zeptat, co říkáte na tuto:

http://www.befoto.cz/kenko-makropred...ioptrie-p2446/ ?

Zajímalo by mně, jaké s touto předsádkou budou výsledky. Pak by mě zajímalo, jakou roli hrajou dioptrie u těchto předsádek, čím víc, čím větší zvětšní a tím lepší výsledek? Díky.
    Odpovídat lze po přihlášení

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

No já nevím. K těm jednočočkovým předsádkám nemám důvěru, to prostě nemůže kreslit dobře. Směrem k rohům to bude příšerně aberovat, vždyť si to můžeš sám zkusit s běžnou lupou, je to v podstatě totéž (lupa zasazená do objímky tak, aby šla namontovat na objektiv). Čím vyšší dioptrie, tím větší zvětšení, ale většinou i optické vady měrem k rohům. Také se ti o to více zkrátí ostřící rozsah, takže komfort práce půjde někam. Zatímco normálně můžeš ostřit třeba od 10 cm do nekonečna, u 4 dioptrií to může být třeba od 6 cm do 15 cm a u 8 dioptrií třeba jen od 4 do 5 cm... a nikdy nevíš, zda jsi stále ještě moc blízko nebo už moc daleko. Normálně bych ti doporučil makropředsádku Raynox DCR-150, ta ale s tímto objektivem bohužel moc dobře nefunguje (hodně vinětuje). Dá se to použít, ale kvůli tmavým rohům budeš muset ořezávat tak, že ti zbude cca něco kolem 8-10 MPx. Další pořádné makropředsádky jsou už v řádech několika tisíců, a to nemá význam. Škoda že se nevyrábí makrokroužky, tady Samsung trochu zaspal. Hned bych si koupil taky jeden, kdyby to šlo. Makro s NX11 není levná záležitost (v podstatě jediná rozumná možnost je 60mm makroobjektiv za 14 tisíc nebo prostě koupit Raynoxe a řezat to na těch cca 9 MPx).

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Souhlas. Měl sem taky makro předsádku. Uprostřed kreslila parádně. Po obvodu už to bylo neostré a rohy nepoužitelné. Takže po výřezu z 10Mpx zbyly třeba jen 2Mpx. Pro praktické využití zbytečně vyhozené peníze... To si raděj kup starší objektiv HELIOS 58mm + makro předsádky + redukci na tvůj fotoaparát. Dáš za to zhruba 2x tolik jak za tu čočku, ale výsledek neocenitelný.

Nováček
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    20

Zkus se podívat tady...http://www.daganet.cz/m42-na-samsung...06.html-----je to lepší řešení než samotná "čočka". Redukce a starší objektiv...dá se sehnat levně. Zdravím

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Rellik
    Registrace
    Aug 2009
    Fotografií
    16

Citace Původně odesláno od metol Zobrazit příspěvek
    Za 1200,- tři kroužky?! No potěš. Já mám redukci, mezikroužky i starší objektiv celkem za cca 500,- všecno dohromady...

Podobná témata

1. Prosim poradte s nakupem obj.
    Od JakeSim v sekci Objektivy
    Reakcí: 5
    Poslední příspěvek: 27-06-2013, 19:58
  2. Makropředsádka
    Od Benvoluto001 v sekci Konvertory, filtry a předsádky
    Reakcí: 0
    Poslední příspěvek: 16-11-2012, 20:13
  3. Reakcí: 0
    Poslední příspěvek: 26-10-2012, 21:59
  4. Poradte, prosim, ake objektivy k D5100?
    Od j4ku8 v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 04-10-2011, 11:23
  5. Prosím poraďte
    Od Monča v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 7
    Poslední příspěvek: 22-02-2011, 20:58