Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak otevřít NEF soubor v ACDSee Pro 2 ?

budo (11)|8.7.2012 11:01
Sedím u NTB paňmámy (tchýně). Není z nejzdatnějších uživatelů PC a nemá ráda, když ji něco měním. Stáhnul jsem jí na disk fotky focené naším Nikonem D5100. Jsou v RAWu - teda NEFu. Defaultní prohlížeč ACDSee Pro 2, který je součástí instalace OS Windows 7 (!!!) neumí tyto NEF soubory ani otevřít ani dávkově (paňmámě to stačí) konvertovat do JPG a nikde o tom není česky ani slovo, EN vygooglené zmínky mi v rychosti taky nic neřekly. V samotném ACDSee Pro 2 se mi nepodařilo najít možnost importu správného pluginu, google mlčí. Za momentálně nejrychlejší variantu jsem shledal dočasnou instalaci View NX 2. Tím si poradím.

Ovšem pro případné budoucí uživatele s podobným dotazem i pro uspokojení své žízně po elegantním řešení bych se zde zkušených rád zeptal, jak správně nastavit to ACDSee Pro 2 ? Přijde mi totiž kuriózně paradoxní a trapné, že obrázkový prohlížeč defaultně instalovaný s operačním systémem, tedy něco, co by mělo být uživatelsky vstřícné a odblbené, aby to mohl použít kterýkoli BFÚ, tak že takový soft není snadné naučit otevřít NEF a ANI O TOM NENÍ NIKDE V ČEŠTINĚ ZMÍNKA !

Děkuji :-)
Cejpatka (220)|8.7.2012 14:58
Nejdřív je nutné uvést na pravou míru, že:
1. ACDSee Pro 2 není žádnou defaultní součástí Windows 7. Je to zcela samostatný program.
2. ACDSee Pro 2 je verze někdy z roku 2007, nyní je aktuální ACDSee Pro 5. Tzn. takto starý software nikdy nebude donekonečna podporovat nejnovější fotoaparáty a jejich RAW (NEF) výstup.

Jinak ve Windows 7 je defaultní prohlížeč obrázků "Windows prohlížeč fotografií". Tento umí otevřít i NEF formát, ale až po doinstalaci aktuálního kodeku od Nikonu - http://www.nikonimglib.com/nefcodec/. Pak je také možné zobrazovat náhledy NEF souborů např. v Průzkumníku Windows. Samozřejmě ale nejde NEF exportovat do JPG. Na to je nutné použít programy umožňující editaci RAW - např. zdarma zmíněný View NX2 ad.
:)
budo (11)|10.7.2012 01:38
děkuji, s tím ACDSee jsem teda vedle jak ta jedle a omlouvám se za šíření paniky ;-) Nikdy jsem ho aktivně nepoužíval a dlouhý léta žiju v mylné doměnce .....