Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon G 12

Kessy (42)|20.7.2012 10:22
Dobrý den, již několik let vlastním zrcadlovku EOS 450D, s fotkami jsem spokojená ale na výlety a dovolené se moc nehodí. Tak jsem vloni koupila kompakt Canon IXUS 300 HS, ale ten se fotkami zrcadlovce nerovná, takže mám teď doma stále dilema, když někam jedeme, který foťák vzít sebou. Protože chci mít kvalitní fotky tak beru zrcadlovku a malý kompakt je prakticky nevyužitý. Zaujal mne tedy Canon G 12, něco mezi mou zrcadlovkou a malým kompaktem. Můžou se fotky z něj rovnat fotkám zrcadlovky?? Může mi někdo poradit zda je to dobrá volba, budu konečně spokojená, pokud bych ho koupila?? Prosím o zkušenosti s tímto foťákem a případné fotky z něj. Díky moc.
Juraj_K (17)|20.7.2012 20:13
Dobrý den, neporadím Vám konkrétní foťák, ale podělím se o zkušenosti. Taky jsem pro deti vybíral foťák , lepší než dosavadní kompakt. Dlouho jsem pročítal recenze různých kompaktů, protože jsem nechtěl jít nad cca 5-7tis Kč. Měl jsem na delší dobu půjčený ixus 115. Porovnal jsem výstupy z různých foťáků, které se mi za poslední léta dostaly do ruky například canony G3-G10 a zjistil jsem, že kvalita těchto fotek je lepší než z ixusu a tak jsem hledal dál, v nabídce současných profi kompaktů. Vypůjčil jsem si G12, viděl jsem asi 100fotek ze zrcadlovky EOS 500. V prodejně nafotil fotky Vámi popisovaným ixus 300 a Fuji X10. A měl jsem jasno... Abych se dostal na kvalitu fotek která se mi líbí - potřebuji něco s větším čipem - nejlépe zrcadlovku. Tu ale děti kvůli velikosti odmítly a (a poté co jsem se psychicky a tedy finančně na to připravil) z nabízených foťáku s větším čipem vybraly bezzrcadlovku. G12 má hezký výstup, ale na větší čip EOSu nebo bezzrcadlovky neměl ani zdaleka. Tady bych Vám mohl poradit - buďte ráda že vlastníte EOS a nepokoušejte štěstí :-)). Nicméně volba bezzrcadlovky byla super (cena jako G12), je lehší a děcka se sní vyblbnou. Snad Vám to pomůže v rozhodování.. Co se týče G12 ve Vašem případě, obávám se, že jej budete opět nechávat doma. JK
rousini (738)|21.7.2012 17:36
Já bych to trochu zbagatelizoval, protože jinak to ani nejde. Nedovedu porovnat kvalitu výstupu profikompaktu s tvojí zrcadlovkou, ale u kompaktu bych se soustředil na univerzálnost použití. Když vynechám GX1 nebo RX100, tak jsou snímače velikostně dost podobné a jediné v čem se můžou zásadně lišit je objektiv.
Zatímco ten Canoňácký spolu s Nikonem p7100 má asi lepší kresbu/ostrost, tak existují i mnohem světelnější přísroje, které se dají použít i v situacích, kdy podmínky z G12 udělají obyčejné šumítko...
Sakini (1174)|23.7.2012 13:11
G12 moc velkou změnu nepřinese, ovládáním a možnostmi nastavení se přiblížil zrcadlovce, ale senzorem je to stále jen kompakt. Sice s rozumným rozlišením a vylepšenými schopnostmi, "cvakátko" to určitě není, ale rychle pozná meze svých možností. Ovšem za dobrých podmínek určitě umí moc pěkné fotky, a díky rozšířenému ovládání se s ním příjemně pracuje (připadá mi obrazově o něco lepší než konkurenční "dvojče" Nikon P7100). Jen nesmí přijít slabé světlo... Vyzkoušel jsem několik různě pokročilých kompaktů jako alternativu k zrcadlovce, ale všechny šly o dům dál - člověk jak pozná určitou kvalitu, už příliš vnímá když se to nedaří. I pouze jednoduchá bezzrcadlovka toho přece jen dá víc, když opomenu profi kompakty s vysoce světelným objektivem, které nejsou "za kačku" a nejsou často ani příliš univerzální. Třeba s RX100 se dá pěkně hrát, světelnost od 1.4 a velký senzor jsou mooc hezké, ale za víc jak osmnáct "papóchů" to už přestává být sranda (za to je NEX-5 s dvěma objektivy). Koukal bych po nějakém jednodušším bezzrcadle, třeba Panasonicy GF. G12 není špatný, ale za ty peníze se dá koupít i leccos lepšího.
Kessy (42)|23.7.2012 21:49
No abych pravdu řekla tak teď již opravdu nevím...G 12 jsem měla vytipovaný ale teď se bojím, že zase koupím kompakt a za měsíc toho budu litovat a udělám zase stejnou chybu jako to bylo u IXUSU. Mám zkušenosti jen se značkou Canon, nějak jsem si ji oblíbila a do jiné značky mám strach jít, zvlášť Panasonic u mne nebudí moc velkou důvěru ale nikdy jsem fotky z těchto foťáků neviděla....takže těžko říct. Teď opravdu nevím, z čeho mám vybírat....???
Milan Šurkala (3381)|23.7.2012 22:08
Vybírat podle značky je blbost (i když to občas také dělám), ale vždy je důležité vybírat konkrétní produkt. Ono u těchto kompaktů člověk nikdy nějak šíleně dobrý obraz sice nedostane, ale ta G12 proti IXUSu bude o něco lepší (zejména bude-li se fotit do RAWu). Proč se nepodíváte na snímky z G12 a sama neposoudíte, zda Vám to stačí???
Kessy (42)|24.7.2012 10:35
Tak se mi dnes dostal do ruky Canon G 10, jeho předchůdce, manžel ho mají v práci jako firemní, takže jsem si ho mám dneska na zkoušku..již po prvních snímcích vidím mnohem větší kvalitu fotek jak u IXUSU. Manžel ten většinou když někam jedeme vše fotí na Auto, a z IXUSU na auto byly fotky jako z nějakého lepšího mobilu, a pro mne hrůza, manželovi se zdají dobré ale já než takové fotky tak raději žádné fotky :-) Ten jsem pro zkoušku na G10 nastavila vše na automat a fotky se dají, přežiju to, není to jako z mobilu...takže budu zkoušet dál...
Kessy (42)|24.7.2012 14:48
Ještě k těm Panasonicům Lumix GF, kamarád mi poslal pár fotek z jeho GF 1. Fotky moc pěkné teda, ale u těchto foťáků se předpokládá že budu mít v záloze aspoň dva objektivy a to už můžu mít rovnou svůj EOS. To mne odrazuje, uvažovala bych o něm jen v tom případě, jestli je v nabídce nějaký univerzální objektiv, další dokupovat nemám v úmyslu...
Milan Šurkala (3381)|24.7.2012 14:54
Něco slušného by mohlo být tohle (http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gx1-cerny-powerzoom-14-42-mm). Celkem pěkně to fotí, má to 3x zoom v pancaku.
Sakini (1174)|24.7.2012 15:28
A pokud to má být jednodušší/levnější možnost, tak http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-gf5-cerny-14-42-mm - ten objektiv má rozsah naprosto dostatečný pro běžné situace, maximum 84 po přepočtu. Pokud by zoufale nechybělo delší ohnisko, není nic víc potřeba. A GF3 se stejným objektivem je už po deset tisíc. Je to jen o prioritě - dobré fotky, nebo dlouhý dosah? A teď babo raď, že :-) bohužel vhodný 14-140 už ulítá na ceně dvaceti tisíc, za to je tělo + dvě skla nebo nová zrcadlovka.
Milan Šurkala (3381)|24.7.2012 16:51
No, tady je ten objektiv ale už trochu větší, proto bych uvažoval o tom powerzoomu.
Sakini (1174)|25.7.2012 10:49
Tak to určitě, víc to odpovídá představě kompaktního přístroje... Tam se budou bít hlavně finanční možnosti, pokud to má být druhý foťák. Naštěstí dneska je ten trh tak rozsáhlý, že jde vybírat celé měsíce.
Kessy (42)|25.7.2012 14:34
Panasonic Lumix DMC-GF5- PowerZoom 14-42 mm, ten by taky nemusel být špatný, jen ta cena už je vysoká na druhý foťák. To jsem dala za EOS před lety taky...Ale nemusel by být vůbec špatný....v porovnání s G 12. Zatím jsem ale z něj nikde moc fotky nenašla...
Milan Šurkala (3381)|25.7.2012 16:46
Pak mě napadá ještě Samsung NX200, jen škoda, že se nedělá v setu s 20-50mm objektivem (18-55mm je už docela velký objektiv). Na druhou stranu to koupit s 30mm pancakem... To jej ani nesundáte. Přestože nemá zoom, je to ukrutně návykový objektiv.
Kessy (42)|26.7.2012 10:49
Tak po otestování G 10 jsem zjistila že fotky jsou lepší než z Ixusu, o tom není pochyb, zvlášť při focení na auto je to velký rozdíl...to by využil zvlášť manžel, ten totiž fotí jen na auto a nastavovat se mu nic nechce. Horší už jsou fotky při hořším světle, večer nebo v interiéru při slabším osvětlení...takže teď babo raď...myslíte že u G 12 bude znát dolů těch 5MGP na šumu?? Stále je mi nejvíce sympatická....nevím proč ale Canon mi pořád leží nejvíc v srdci...
Kessy (42)|26.7.2012 11:34
A ještě se zeptám na značku Nikon, co nabízejí v této kategorii jako G 12?? Našla jsem Nikon CoolPix p7100. Jaký máte názor na tento foťák?? Jsem už z toho docela znavená, nechci udělat zase chybu a za pár dní toho litovat.... :-((
Sakini (1174)|26.7.2012 11:49
Pochopitelné... P7100 a G12 jsou si poměrně blízko koncepcí a schopnostmi, i parametry jsou dost podobné (o vzhledu nemluvě, tam jdou ruku v ruce). To snížení rozlišení u G12 určitě pomohlo, nový senzor se zlepšil, což hlásí nejeden uživatel G12. Já osobně dlouhodobě jedu na Nikon (ale určitě neodmítám ostatní značky) a dost jsem tuhle dvojici zkoumal, když jsem se zajímal o "pro" kompakty. Oba dělají na běžná ISO líbivé obrázky, a oba mají podobné schopnosti, ale uznávám že G12 působí lépe. Může to být čistě subjektivní, ale jakoby u Nikonu šum nastupoval o něco dřív (ten neustálý vizuální pocit z testování mě přesvědčil nekupovat ho, proti zrcadlovce to pro mě nebylo dost dobré). A barevné podání se mi u Canonu taky líbí víc (cvičené oko to u testovacích fotek vedle sebe uvidí, určitý rozdíl tam je). Mám kompletní výbavu Nikon, a P7100 je hodně dobrý, ale z těchle dvou bych si vybral Canon (pokud bych tedy vůbec chtěl kompakt). Jako druhý foťák k zrcadlovce je ok, pokud to tedy nebude bezzrcadlo ;-). A to se za těch jedenáct tisíc dá taky koupit slušné...
Kessy (42)|28.7.2012 10:56
Tak asi tu G 12 nakonec koupím, nevím který jiný bych vzala místo tohoto.....škoda že si člověk nemůže vzít tak pět foťáků na dva dny a ten nejlepší si nechat a zbytek vrátit :-)) ale stále mám takový pocit že udělám zase chybu a za pár dní budu zase zklamaná...jako s tím Ixusem.
Sakini (1174)|28.7.2012 20:42
Kdyžtak dej vědět, jak to dopadlo. Takové testování by byl ideál, ale holt musíme skákat do vody rovnýma nohama, to by člověk jinak nic nekoupil.
Kikapu1 (71)|29.7.2012 22:10
Musím potvrdit, že pancake 30mm se fakt nesundává, taky na 20mpix čipu jdou dělat výřezy úplně krásně.
Kessy (42)|5.8.2012 20:54
tak jsem si G12 byla včera v obchodě odzkoušet...jsem ale stále nerozhodlá, fotky jsou dobré ale přeci jen nejsou velmi dobré...tak fakt nevím...velice moc mi ho ale doporučovali že je to teď asi nejlepší kompakt co bych mohla koupit. Kamarád byl u nás a ten má Panasonic Lumix DMC-GF1 a fotky se mi velice líbily, něco takového bych si představovala. Jen se mi nelíbí ty výměné objektivy, jak už jsem psala výše mám zrcadlovku takže tento Panasonic je už myslím si zbytečný...ale z těch fotek jsem byla unešená....takže mám teď zase brouka v hlavě protože jsem chtěla G12 už příští týden koupit. Je možné aby fotky z těchto kompaktů byly lepší než z G 12??? Jaký by byl k tomu Panasonicu universální objektiv abych nemusela dokupovat žádné jiné a měla jen jeden na vše??
Sakini (1174)|5.8.2012 21:49
[QUOTE=Kessy;14560]Jaký by byl k tomu Panasonicu universální objektiv abych nemusela dokupovat žádné jiné a měla jen jeden na vše??[/QUOTE] To je právě to dilema... Nejlevnější univerzální objektiv 14-140, který by ti všechno pokryl, je za dvacet tisíc. Všechno levnější je jen v určité části rozsahu, a bez dvou objektivů se neobejdeš. Hodně lidí používá jako univerzální 20 mm pancake, ale ti určitě nefotí na větší vzdálenost - to je jen na hodně široko nebo blízko, zřejmě nic pro tebe.
G12 není nejlepší dostupný, jen nejlepší běžně dostupný. Kvalitou fotek prostě nemůže CSC konkurovat, to je to dilema. Buď větší univerzálnost, nebo lepší fotky.
Je tu ještě jedna možnost mezi kompakty, ale dost mezní a specifická - Fuji X10. Uživatelé si ji chválí, ale má své mouchy. Kvalita snímků má být o něco lepší než u G12, ne super lepší, ale znatelně. Ovšem vyskytly se různé technologické potíže a je to s touhle Fujinou složitější...
Ovšem pokud jsi už ochutnala CSC, budou ti asi kompakty malé.
Milan Šurkala (3381)|5.8.2012 22:06
Jak tu už bylo několikrát řečeno, jediný univerzální a malý objektiv pro GF je 14-42mm powerzoom. Ten je docela maličký a nabídne 3x zoom. Vše ostatní buď zoom nemá vůbec nebo je to už moc velké a proti zrcadlovce si moc nepomůžeš. Absence zoomu ale vůbec nemusí vadit, osobně by mi 20mm F1,7 pancake stačil skoro na vše :-) Na většinu fotoaparátů tu máš recenze, takže se stačí podívat na fotografie z Canonu G12 i z Micro 4/3 fotoaparátů Panasonicu (GF1, G1, G2, G3,..., ty 12MPx modely fotí všechny zhruba stejně, takže je jedno, zda se díváš na fotky z GF1 nebo G2, 16MPx je o něco lepší, powerzoom jako takový jsem ale netestoval)

Jinak z profi kompaktů bych doporučil se mrknout na Sony Cbyer-shot RX100 a Fujifilm X10, ty by se mohly hodně líbit ;-)
pavel_p (151)|6.8.2012 01:18
Jak se to s tou univerzálností vezme, 14-42mm nemá zas tak moc velký zoom, byť většinou stačí a díky cloně se moc nehodí do tmy (profikompakty mají zpravidla menší clonové číslo, ale rozdíl v kvalitě nedokážu posoudit) a nedá se s tím vyfotit ani moc dobré makro. Nicméně na dovolené a výlety to nutně zas takové omezení není. Jen si myslím, že objektiv profikompaktu bude univerzálnější.
Já měl prvně 20mm/f1,7 a ten je fakt super, na absenci zoomu se dá zvyknout, protože šířka záběru je na 75% situací tak akorát (narozdíl od těch 14mm ze kterých je většinou lepší zazoomovat). Pravděpodobně v těch 75% případů překoná nejen kompakt, ale i APSC zrcadlovku se setovým objektivem. Pokud bych se měl vybrat jeden objektiv, tak tento. Jenže na 25% situací se nehodí, takže venku za dobrého počasí ho nakonec skoro vůbec nepoužívám.

Ve tvém případě bych ale taky nevěděl, asi bych se podíval na Canon G12 / Panasonic LX5/LX7 /Sony RX100 a nevím jak je na tom Nikon J1.

Doufám, že to co jsem napsal v tuhle noční dobu dává aspoň trochu smysl :)
Kessy (42)|6.8.2012 11:13
je to opravdu dilema ale vidím to asi přeci jenom na G 12, ty objektivy u Panasonicu mne odrazují...a se značkou Sony nemám vůbec žádné zkušenosti.
Jirka X (60)|6.8.2012 12:46
Jaký to má smysl pořizovat k zrcadlu další cihlu? Ta G12 není zrovna skladná. Ještě bych to zvážil.
Kessy (42)|6.8.2012 14:20
vždyť to není zase taková cihla. Mi naprosto vyhovuje v porovnání se zrcadlovkou. Do kabelky se v pohodě vejde a ještě se tam vejde i zpoustu jiných věcí :-) Menší foťák nepotřebuji. Po kapsách jsem foťáky nikdy nenosila takže do mé kabelky ideální velikost...
suke001 (48)|6.8.2012 16:12
no je to taková zrcadlovka bez velkého objektivu :-)
Jirka X (60)|6.8.2012 16:13
Ok. Asi už to po letech vidím jinak.
Kessy (42)|6.8.2012 20:01
Panasonic Lumix DMC-GF5 + PowerZoom 14-42 mm, tento se mi taky moc líbí, cena je sice hodně vysoko než jsem si původně představovala za kompakt dát ale našla jsem si pár fotek z tohoto foťáku a moc se mí líbí, toto by mi stačilo. Zatím jsem ale nikde nenašla recenzi... fotky jsou ostré, málo šumu...vystačil by mi tento jeden objektiv na vše?? Prosím o zkušenosti s tímto foťákem. Mohla by to být lepší volaba než G 12 ??
Kessy (42)|7.8.2012 14:21
po dvou týdnech hledání a zkoušení asi nakonec kupovat nic nebudu...mám obavy že mi fotky vyhovovat nebudou ze žádného foťáku a dopadne to jako s mým současným kompaktem Ixusem který leží ve skříni. G 12 nemá špatné fotky ale pořád to není to, co bych si představovala. S tím Panasonicem mám taky strach, že to bude to samé, ale ten jsem neměla možnost nikde vyzkoušet...a odrazuje mne u něj ten dotykový displej, není nad tlačítka. Takže raději počkám a uvidím, jestli se nakonec pro něco rozhodnu.
Sakini (1174)|7.8.2012 17:19
GF5 je hodně dobrý, a myslím že pro použití jako druhý by ti s tímhle objektivem techicky plně vyhovoval (velké vzdálenosti pokryješ stejně zrcadlovkou), ale pokud máš takové pocity, tak by se ti lehce mohlo stát že by si se na to dívala negativně a byla zklamaná i třeba bezdůvodně. Lepší bude měsíc dva si dát oraz, sledovat nové modely, a třeba tě to najednou chytne a koupíš to pravé pro tebe. Teď bych do toho nebušil, ještě nakonec uděláš zbytečnou chybu. Však máš zrcadlovku, nejsi úplně bez foťáku.
Kessy (42)|8.8.2012 10:14
jj máš pravdu, docela se toho bojím nakonec něco kupovat a hrotit to teď a pak být zase zklamaná. Třetí kompakt už bych fakt nekupovala :-) A ta G 12 mne v obchodě fakt moc nepřesvědčila...fotky nejsou špatné ale pořád to není ono. Ale jak říkáš Sakini tak už mám obavy že se na všechny ty fotky dívám negativně a na každé něco hledám a pořád to není ono. Kamarád mi na vyzkoušení půjčí ten jeho Panasonic Lumix DMC-GF1, poslal mi z něj pár fotek z hor a jsou super, to by mi stačilo. Nevím přesně který objektiv k němu má a jistě není universální na vše. Ale fotky z venku běžné a nebo i krajinka byly fakt super, nadchly mne...já mám doma jen Canony, nějak jsem na ně zatížená a k Panasonicu jsem neměla nikdy moc důvěru a tak mne to dost překvapilo...takže jsem se dívala Na tu GF1, ale tu už nikde neseženu, te´d je její další nástupce GF5 s Powerzoomem a těžko říct jestli to bude v kvalitě fotek stejné...ale tady ve Zlíně ji nikde nemají což mne mrzí. Potřebovala bych ji vidět a vyzkoušet. Ach jo....
Kessy (42)|10.8.2012 08:06
Tak jsem se rozhodla že peníze investuji do lepší výbavy zrcadlovky. Bud dokoupím nový objektiv ke své 450D nebo uvažuji i o něčem lepším. Pro mne je důležitá kvalita obrazu a to u kompaktu mít nikdy nebudu. Tak mi teď poraďte. Zakládám novou diskuzi na zrcadlovkách.
Milan Šurkala (3381)|10.8.2012 12:53
Jak říkám, jediný kompakt, který se opravdu vyrovná zrcadlovce a je malý, je dnes Sony Cyber-shot RX100 (má-li to mít i nějaký rozumný zoom).
Kessy (42)|28.8.2012 12:06
Po delší odmlce zatím u mě vše při starém, stále vyčkávám. Ale švagrové se podařilo ztratit kompakt takže jsou bez foťáku a ted potřebují honem něco nového na dovolenou. Líbí se jí ta G 12 ale ještě i Panasonic Lumix GX 1. Především jde o kvalitu snímků a má na to dva dny se rozhodnout. Co poradíte?? Který??
Sakini (1174)|28.8.2012 12:25
Tak čistě z těch dvou, když to budu brát jen po výkonové a obrazové stránce, GX1 toho dá o dost víc než Canon, sice nemá takový rozsah ale po ostatních stránkách je výkonnější a schopnější. Ten cenový rozdíl se bohatě vyplatí, je to holt jiná liga.
Kessy (42)|28.8.2012 14:13
JJ, taky by se mi líbil víc ten Panasonic, jediné co by mne dost odrazovalo je ten dotykový displej, nevím ale přijde mi to nevýhoda oproti G12. Aspoň mám ten pocit protože to naprosto nesnáším co mám zkušenost u mobilu a mít to i ve foťáku....:-(( Není nad klasická tlačítka. Z toho důvodu bych ho asi nekupovala. Ale těžko říct, třeba je to jen o zvyku a nakonec by to bylo fajn, ale nevím nevím....
Sakini (1174)|28.8.2012 15:41
Je to o zvyku - a u foťáku na něm nejsi tak úplně závislá jako u mobilu, pořád máš regulerní spoušť :-) To chce vyzkoušet, třeba zaostřování dotykem na displeji, na místo kam chceš, si hodně lidí chválí. Tohle nebudeš vědět dokud to nepoznáš.
Milan Šurkala (3381)|28.8.2012 17:17
[QUOTE=Kessy;15179]JJ, taky by se mi líbil víc ten Panasonic, jediné co by mne dost odrazovalo je ten dotykový displej, nevím ale přijde mi to nevýhoda oproti G12.[/QUOTE]

To je zase pěkný nesmysl :-) Dotykové ovládání je tam bonus navíc. Fotoaparát má klasická tlačítka, o žádné nepřišel a dotykové ovládání jen rozšiřuje možnosti. Nikdo tě nenutí ho používat ;-)
Sakini (1174)|28.8.2012 18:19
[QUOTE=Milan Šurkala;15197]Nikdo tě nenutí ho používat ;-)[/QUOTE]Takže žádný strach, to není jako ty holé dotykové mobily ;-)
Kessy (42)|6.9.2012 09:53
Tak teď vybíráme se švagrovou vhodný foťák, nakonec ještě nic nekoupila, půjčila jsem jí můj. Byl nám doporučen Sony NEX F-3. Tu G 12 nám nikde moc nedoporučili a místo Panasonicu GX 1 nám doporučili právě Sony. Dívala jsem se na pár fotek, špatně nevypadají. Co si myslíte o tomto foťáku?? Jsme docela bezradné...
Jirka X (60)|6.9.2012 12:17
Na to je celkem jednoduchá odpověď. Snímky z něj budou lepší než z toho Canonu 450.
Sakini (1174)|6.9.2012 12:49
NEX-F3 se zlepšil v zásadních rysech - design a ergonomie byly změněny na základě zkušeností s NEX-7, líp se teď drží/ovládá , dostal vestavěný blesk (místo nasazovacího u C3), Full HD video, a poladěná byla i obrazová kvalita. Šum zvládá dobře, v jpegu sice dost drsně (jak je u Sony zvykem) odšumuje ale moc detailů se neztratí, a ISO 1600 není problém. Senzor je jeden z nejlepších, a fotí to opravdu moc pěkně. Na základní objektiv 18-55 SEL jsou rozporuplné názory, někdo ho vynáší do nebe jako super sklo, a někdo zuří že je to katastrofa. Pravda bude zřejmě v realitě která se právě Sony týká, a to že některé typy objektivu mají silně kolísavou kvalitu kus od kusu. Typicky je to vidět u 18-55 SAL pro SLT Sony, kde je snad každý jiný, a vyskytují se u nich vady typu "půlka obrazu neostrá". Co jsem 18-55 SEL zkoušel na NEX-5N a NEX-7 když je v pořádku je to slušné sklo které dělá pěkné fotky, jde jen o to narazit na kus v pořádku. Nevím jestli se u Sony už dali do pořádku, a kvalitu objektivů si konečně hlídají.
S 18-55 můžeš počítat s reálným rozsahem 24-83 mm (cca 3.5x zoom), což na běžné situace stačí. Nabídka objektivů pro NEX se momentálně rozšiřuje, takže už to nebude tak omezené, ovšem musíš počítat s nezanedbatelnými částkami na případné další vybavení. Sony si objektivy nechá dobře zaplatit, obvláště ty "cajzly" - rozuměj objektivy Carl Zeiss. Ovšem pro tebe je třeba vyřešit dostatečný rozsah, alespoň do 200 mm reálně, pokud se nepletu. Toho můžeš dosáhnout teleobjektivem 55-210 SEL, který podává minimálně stejný výkon jako 18-55, a je za cca 8 tisíc. Širokorozsahový 18-200 stojí minimálně 17 tisíc, což už je neúměrné, a obrazová kvalita bude na straně kombinace 18-55 + 55-210. Tamron 18-200 pro NEXy není o moc levnější.
55-210 není nejrychlejší, ale opticky dobrá, velice skladná, a stabilizace OSS je velmi účinná. Tělo s dvěma objektivy se dá docela lehce nosit na cestách bez potřeby velké bagáže. A pokud zatoužíš po kreativní fotografii s něčím světelným, tak takové pevné objektivy jsou už levnější a opravdu miniaturní

NEX-F3 je už dneska řešení, umí dělat pěkné fotky a má hodně funkcí a vychytávek. I co se týče optiky už se dneska dá vybavit podle potřeby, a na cestě jsou další objektivy. Ovšem finální rozhodnutí je na kupujícím, v tom tě přesvědčovat nebudu - je to jedna z funkčních možností. Každopádně G12 postavená proti současným NEXům se samozřejmě jen tak klepe strachy, je to jiná liga.

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=Jirka X;15974]Na to je celkem jednoduchá odpověď. Snímky z něj budou lepší než z toho Canonu 450.[/QUOTE]

Ano, to je víc než pravděpodobné...
m.a.g.g.o.t (27)|6.9.2012 16:51
Canon G12 určitě špatnej foťák není. Nevím proč ho nedoporučujou. Jsou lepší, to ano, ale taky za jiný peníze. Měl jsem ho před nějakým časem půjčenej a fotky super. Když bych ale řešil koupi foťáku, jako že jsem ještě nedávno řešil, tak bych to spíš řešil jinak. Zbpůsob Kessy je podle mě dost chaotickej a zmatenej na někoho, kdo se fotografování věnuje. Ptal bych se sebe, jestli chci jen kompakt se kterým budu jen fotit a o víc se nestarat nebo do toho budu chtít investovat víc. Jestliže kompakt, tak vybírám podle článků, recenzí, vlastních pocitů (opravdu není nad to si to taky všechno osahat),.... na výběr mám několik modelů, např. Fujifilm FinePix X10, Canon PowerShot G12, Canon PowerShot G1 X, Nikon Coolpix P7100, Sony Cyber-shot RX100, Panasonic Lumix LX5 a jiné. Jestliže chci do toho investovat víc, tím myslím například kupování lepších objektivů, ale chci pokud možno zachovat velikost a hmotnost, tak pak se koukám po CSC fotoaparátech. Koupit si CSC a používat ho pouze se setovým objektivem mi přijde hodně hloupý a ztrácí to smysl výrobku. Jestliže vím, že bych další objektivy určitě využil a investoval bych do nich, tak pak budu přemýšlet, kterej model si pořídím, na výběr mám zase spousty modelů, které bych členil podle požadavků jestli chci s elektronickým hledáčkem nebo bez něj, váha, rozměry, nabídka objektivů (hodně důležitý), osobní pocity.... Je toho hromada podle čeho vybírat, ale základ je si říct, co chci, bez toho se nehnu dál. Tuhle diskuzi už nějaký pátek tak nějak po očku sleduju a přijde mi to jak nekonečný příběh. Kessy, nemůžeš se divit, že ti tvůj Canon IXUS 300 HS nebude dělat fotky jako zrcadlovka, to je prostě nesrovnatelný. Zrcadlovce se přiblížíš buď opravdu top kompakty (tam bych Canon G12 asi neřadil, ale určitě to je hodně slušnej doplněk k zrcadlovce) nebo bezzrcadlovkou. Další variantou je dokoupení lepšího objektivu, ale někdy převládá potřeba a natěšení na komplet nový zařízení.
Nezlobte se na mě, jestli tu pro odborníky fotografy plácám nesmysly, ale prostě jsem měl už nutnost napsat svůj "amatérskej" názor.:)
Jirka X (60)|6.9.2012 19:20
Neplácáš nesmysly, má to hlavu i patu. Jenom s touto větou bych nesouhlasil. Cituji: "Koupit si CSC a používat ho pouze se setovým objektivem mi přijde hodně hloupý a ztrácí to smysl výrobku.". Svým způsobem máš pravdu, ale zohledni i velikost čipu a jeho výhody, byť pro někoho i nevýhody. Osobně bych nesouhlasil i s tím, že G12 je vhodný doplněk k zrcadlu, je pořád dost velký. Ale nevnucuji, tak to vidím já.
m.a.g.g.o.t (27)|6.9.2012 20:07
[QUOTE=Jirka X;16015]Neplácáš nesmysly, má to hlavu i patu. Jenom s touto větou bych nesouhlasil. Cituji: "Koupit si CSC a používat ho pouze se setovým objektivem mi přijde hodně hloupý a ztrácí to smysl výrobku.". Svým způsobem máš pravdu, ale zohledni i velikost čipu a jeho výhody, byť pro někoho i nevýhody. Osobně bych nesouhlasil i s tím, že G12 je vhodný doplněk k zrcadlu, je pořád dost velký. Ale nevnucuji, tak to vidím já.[/QUOTE]

souhlasím, asi je to věc názoru a každej může mít jinej úhel pophledu;)
Kessy (42)|6.9.2012 21:19
Zmatená už z toho asi jsem. Po menší odmlce jsem se k výběru foťáku opět vrátila. Usoudila jsem že zrcadlovku si nechám, s kavlitou fotek jsem zpokojená takže to zatím řešit nebudu. Ale jelikož s kompaktem se nedá fakt fotit, tak jsem usoudila že to co potřebuji je kompakt, který můžu brát sebou kamkoliv na dovolenou, výlety atd. Problém je v tom, že ze zrcadlovky jsem zvyklá na jistou kvalitu fotek a to bych si zhruba představovala i od kompaktu. Když nafotím fotky na dovolené kde nafotím hafo fotek a pak zjistím že sotva polovina nestojí za nic tak to naštve a zrcadlo sebou fakt nechci tahat. Takže uvažuji zda koupit kompakt nebo kompakt s vyměnitelnými objektivy ale to nevím zda bych využila protože zatím neuvažuji, že bych dokupovala další objektivy. To plánuji do budoucna u zrcadlovky. A ještě k tomu jakou značku?? Vždy jsem věřila značkám Canon a Nikon a další značky jako jsou Panasonic, Sony, Fuji, atd. jsem nebrala v úvahu. Technika ale dost pokročila, konkurence je obrovská, takže jak vidím, mnohdy tyto značky ty dva velké rivaly v mnohém i předčí. Takže zpočátku jsem o těchto značkách vůbec neuvažovala a automnaticky jsem hledala nějaký Canon nebo Nikon. Nyní mi spíše všude doporučují značku ve kterou jsem nikdy neměla důvěru. Proto jsem z toho teď opravdu dost zmatená a nevím do které značky jít. Hlavně neudělat chybu a po pár fotkách nebýt zase zklamaná....
Sakini (1174)|7.9.2012 09:22
Jelikož jsi spokojená s kvalitou ze zrcadlovky, nemůžeš už být spokojená s nižší, ovšem tím si dopředu diskvalifikuješ prakticky jakýkoliv běžný kompakt. Potom ti ovšem zbývají jen drahé top kompakty s velkým CMOS senzorem, případně i APS-C velikostí - což je ovšem zase mimo limit, za ty peníze bys měla novou zrcadlovku. Takže jsi v pasti.
Na značky se dneska už vůbec nedívej, podle toho se nedá řídit a v některých kategoriích jsou ti výrobci, které nebereš v úvahu, hodně daleko. Pokud chceš něco dobře přenosného, a budeš dělat hodně fotek, tak si ten kompromis budeš muset najít, a jelikož jsi náročná na obrazovou kvalitu, musíš přemýšlet tím směrem. Upřímně, EOS 450D už má své roky a dnešní CSC systémy se mu obrazovou kvalitou minimálně vyrovnají. Pokud nechceš nasypat hromadu peněz do dvou věcí, které ti souběžně dají dostatečnou kvalitu fotografií, budeš to muset spojit tak aby jsi současně mohla lehce pořizovat fotky z dovolené, a přitom se mohla i fotograficky vyžít na vyšší úrovni. Dvě drahé věci současně živit je dnes i dost zbytečné. Dokud si v tomhle neuděláš jasno, nebudeš mít klid.

Apropos, tohle mi jako nekonečný příběh nepřijde - na rozdíl od posledních diskuzí okolo produktů, jako k RX100, nebo líté souboje o pravdu pravdoucí s Gancem, z toho by člověk zcepeněl...