Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparát do 8000 Kč

Shampoo1 (19)|26.9.2012 20:38
Zdravím,

již nějakou dobu plánuju pořídit fotoaparát.
Nejdříve jsem si myslel, že by mi stačil kompakt a to sice Samsung WB700, ale nakonec jsem vše přehodnotil.

Podle recenzí je výborný Panasonic LUMIX DMC-FZ45, cena je také přijatelná a hravě se do rozpočtu vejde. Další možností je kompakt s výměnným objektivem Nikon 1 J1, ale nevím, zda se investice vyplatí.

A konečně zrcadlovka.
Jediný přijatelný model v cenové hladině je Nikon D3000.

Musím podotknout, že jsem amatér a žádný z fotoaparátů jsem fyzicky neměl v ruce.
Důležité je pro mě kvalitní objektiv, ostré, sité a fotografie bez šumu. Jaký byste doporučili vy?

Díky moc za rady
Adam
Sakini (1174)|27.9.2012 08:17
Předně budeš muset ujasnit své konkrétní fotografické nároky. Co chceš převážně fotit, jestli něco v rychlosti nebo spíš statické věci, jaký potřebuješ rozsah, jestli ve špatném světle nebo za dobrého osvětlení...
WB700 je jeden z typických kapesních ultrazoomů dnešní doby, v něčem dobrý a v něčem ne, v téhle kategorii si moc nevybereš, a pokud chceš víc než průměrnou kvalitu obrazu, tak a) tudy cesta nevede, a b) tvůj finanční limit ti moc šancí nedává.
A k těm konkrétním typům: FZ45 je určitě jeden z nejschopnějších ultrazoomů, a může ti pokrýt hodně forem použití, ale pořád to bude jen ultrazoom. Samozřejmě je to o osobním vyzkoušení, jeho kvalita fotek ti může dostatečně vyhovět (já už jsem přece jen trochu moc zmlsaný), a bylo by to dost univerzální řešení. Nikon J1 pro tebe připadá v úvahu s jedním objektivem, tedy nejspíš 10-30, což je pro běžné použití rozsah dostatečný (po přepočtu, samozřejmě), obrazová kvalita je v tomto případě vysoko nad běžnými kompakty, a navíc to je přístroj ďábelsky rychlý - otázka je jestli ti to bude stačit co se týče dosahu, pak bys musel dokoupit teleobjektiv, a už jsme u nečekaných investic. D3000 jistě je zrcadlovka, ale co se týče snímače to samé už dnes umí řada top kompaktů, a funkční princip DSLR ti lepší snímky nezajistí - vzhledem k tomu že bys byl limitován pouze setovým objektivem, Vím co myslíš, taky jsem si tu srandu v nejmenovaném obchodě za sedm tisíc koupil (na hraní, dá to aspoň trošku námahy s tím fotit kvalitně, a časem tím podaruju kamarádku která se do focení teprve dostává). To "plus" u takové zrcadlovky dělá možnost fotit i přes kvalitnější objektivy, ale ty často cenově mnohonásobně převyšují cenu toho foťáku - třeba světelné pevné hodně zvýší možnosti. Taková levná zrcadlovka pro tebe není o nic lepší řešení než profi kompakt, kdybych se rozhodoval o jednom užitečném přístroji, D3000ovce bych upřednostnil třeba Samsung EX1 nebo Nikon P310. Je to prostě skladnější a modernější...
Rozmysli si hlavně, co vlastně od foťáku očekáváš a potřebuješ, a pak se zeptej znovu.
Shampoo1 (19)|27.9.2012 11:02
Nároky:
Fotit budu spíše statické objekty (textury, objekty pro 3D modelování, dovolená atp.) a to za lepších světelných podmínek. Důležitá je ostrost fotografií a podmínkou je podpora RAWu, dále závit na stativ. Zoom až tak nepreferuju, ale neumím si představit, jak bude vyhovovat cca 3x (co se týče těch setových objektivů).

Do budoucna bych i zakoupil nějaký větší objektiv (cca 6000 Kč jak u J1, tak D3000).
Co se týče té zrcadlovky, jak jsem byl v domnění, že by to byla nejlepší volba, co se týče kvality fotek, už jen z principu, že je to zrcadlovka. U Nikonu 1 J1 i D3000 mě odrazuje špatná svítivost dodávaného objektivu a nevím, jak to bude na výsledné fotografii vidět.

Samozřejmě podotýkám, že jsme amatér, ale chtěl bych to nejlepší za danou cenu.
Sakini (1174)|27.9.2012 13:27
D3000 má klasický CCD senzor, používaný v DSLR Nikon dlouhou dobu (od roku 2005), tohle bylo jeho poslední nasazení do boje, a přesto že je to osvědčený hardware, přece jen dnes už jsou snímače dost jinde. Pro tvé potřeby by zřejmě byl tenhle stroj použitelný, ale proč brát míň za stejné peníze. Na druhou stranu, i přesto že je velice chudá možnostmi, je to zrcadlovka a nabízí víc volnosti ovládání než běžné kompakty. Jelikož budeš pracovat za lepších světelných podmínek, světelnost objektivů tě nemusí moc trápit, leda by sis chtěl hrát s malou hloubkou ostrosti (vidět to nebude nijak). Závit na stativ už má prakticky každý foťák vyjma nejlevnějších "krabiček od sirek". A rozsah ohniskových vzdáleností je důležitější než násobky zoomu. Objektiv 10-30 u J1 ve výsledku má reálných 27-81 mm, což je praktický rozsah pro běžné použití se kterým se potkáš i u levných a profi kompaktů (velký rozsah mají kapesní UZ které prakticky stojí mezi těmito dvěma kategoriemi). 30-110 pak má 81-297 mm, což už je solidní tele, a dá se dokoupit za necelých šest tisíc. U D3000 bys pořídil za ty peníze 55-200, která ti dá srovnatelný dosah, ale celé je to samozřejmě mnohem rozměrnější a těžší. Vzhledem k běžnému použití bys měl jít spíš cestou malého, skladného a přitom výkonného přístroje.
Vzhledem k tomu, že chceš RAW, do osmi tisíc se toho jinak moc nenajde. A pokud chceš lepší možnosti ovládání, vyhrát si s tím, tak je to ještě užší. Z kompaktů snad jen dobíhající Samsun EX1, s výbornou světelností a focením do RAWu, který má rozsah objektivu podobný seťákům 18-55. Záměrně tu nebudu nahazovat dražší tipy, když je maximum dané, jinak by se našlo dost výkonných kompaktů. Pak se ještě vejde CSC Olympus E-PM1 s 14-42 objektivem, ten taky umí dost, ale v tomhle případě bych ho do jedné roviny s Nikonem J1 nedával. Jinak nemáš při svých požadavcích moc možností, to bys musel přidat cash.
Shampoo1 (19)|27.9.2012 13:54
Jak to myslíš s tím Olympusem E-PM1, pokud bych měl na výběr mezi tímto a Nikonem?
Bude kvalita fotografií alespoň trochu srovnatelná s D3000? Psal jsi: "Proč brát míň za stejné peníze..." Jaký bys vybral ty?
Sakini (1174)|27.9.2012 15:48
Z těchhle tří J1. Jednak kvalita fotek je lepší než u D3000, a pak i další parametry jako šum, meze použitelné citlivosti, rychlost snímání, kompaktnost... Fotky z "jedničky" jsou minimálně stejně dobré, ale spíš dost lepší, i když rozlišení je stejné. CMOS u J1 dává větší limit citlivosti, u D3000 je taková snesitelná hranice ISO 800, výš už to začíná docela šumět.

E-PM1 patří k novějším PENům, ale pořád ještě používá ten původní 12 MP senzor, s kterým spočátku byly dost problémy co se týče šumu (na který všeobecně čtyřtřetinový systém vždy trpěl o něco výš), a i když je docela slušně vyladěný, Nikon je přece jen celkově lepší (čistě můj pohled, jiní mohou nesouhlasit). On už to Olympus má docela odladěné, třeba E-PL3 taky tenhle senzor používá a na ISO 1600 jsem dost zíral, ale ty malé PENy jsou opravdu dost minimalistické, neovládají se nejlíp, a navíc si výrobce neodpustil prazvláštní software díky kterému si třeba E-PL3 víceméně dělá co chce. Navíc delší objektiv M.Zuiko je dražší (40-150 za minimálně sedm tisíc), optika Zuiko byla vždycky výborná ale taky náležitě drahá. Zatím se pořád argumentuje tím, že pro Nikon 1 je málo objektivů (a je to pravda), ale upřímně který amatérský "konzument" potřebuje tři typy pancaku, čtyři telata a šest pevných světelných skel. Navíc se situace pomalu lepší, a přibývají další skla pro toho kdo si chce s "jedničkou" víc vyhrát.
Shampoo1 (19)|27.9.2012 17:46
Našel jsem ještě Panasonic Lumix DMC-GF3, ale ten prý vykazuje větším šumem ISO 800 a výše.
Škoda, že má Nikon ten vyjíždějící blesk, raději bych kombinaci jako má Olympus, Nikon má prý méně výkonný.

Celkově to vypadá spíše na J1, ale když jsou zkoukl fotografie všech fotoaparátů, tak že bych se z nich posadil na pr***, to se říci nedá. Když se podívám na Samsung WB700, který stojí 3300 Kč, tak by tam ten rozdíl měl být výrazný... Asi to v tom nevidím :(
Shampoo1 (19)|27.9.2012 17:58
Příspěvek výše nereaguje na příspěvek od Karlos5573.

Na těchto příkladech se mi Nikon také nelíbí a u 1100D je to opravdu rozdíl, to by stálo o tom zapřemejšlet...
Sakini (1174)|27.9.2012 19:23
No aby Nikon nepatlal - do jpegu. Ono to je taky na těch fotkách už hodně radikální ISO, s kterým za normálního světla nikdy nebudeš fotit, to má samozřejmě 1100D s největším CMOS čipem nad ostatními převahu. V reálu pak budeš fotit ze stativu na citlivost 100 do rawu, a to by vypadalo úplně jinak. A 1100D už dneska taky není žádné disko, má i slabiny - křehké laciné tělo, malý hledáček, pomalé sériové snímání, vyšší ISO už tak dobře nezvládá, a do jpegu ztrácí detaily, navíc když nedáš pozor nekoupíš ho se současným 18-55 IS II ale s mizerným nestabilizovaným 18-55 DC III (a to při cenové akci hrozí nejvíc). Tohle je těžké, ani jeden jsi neměl v ruce, dokud si nezkusíš reálné focení tak jak to potřebuješ tak tě bude mást kdejaká zkušební fotka a názor.

A ještě jednou říkám: na kvalitní focení do rawu to je málo peněz, úplné nutné minimum. A stejně tak málo je to na sednutí na spodní konec zad.
Karlos5573 (269)|27.9.2012 21:28
Sakini no ale to jsou RAWy z foťáku ale tak je jasné, že se převedou do jpegu nebo prezentuješ na internetu fotky ve formátu RAW? pokud fotí přímo na jpeg tak je ten nikon ještě horší
http://www.dpreview.com/reviews_data/nikon_j1/boxshot/dsc_1019.jpg 1100D jpeg 3200iso
http://www.dpreview.com/reviews_data/nikon_j1/boxshot/dsc_1019.jpg 1J jpeg 3200iso

iso 3200 není radikální, pokud chci všestraný foťák a potřebuju fotit v šeru nebo běhající děcka v pokoji tak potřebuju použít iso 3200
největší čip neznamená nejmenší šum jsou tu i foťáky co fotí lépe než 1100D ale taky stojí o dost víc.
v reálu si na iso 100 foť ze stativu co chceš ale nevím jakti to pomůže pokud se ti objekt bude hýbat a nefotíš jen krajinky
křehké laciné tělo ano protože je to laciná zrcadlovka a proto taky malý hledáček ovšem vlastním i 50D a nepozoruju rozídl, že by se mi 1100D v ruce rozpadalo nebo bych přes hledáček nemohl fotit.
vyšší iso zvládá lépe než J1 a je jasné proč a ano překvapivě v jpegu ztrácí detaily o proti RAWu jako každý jiny foťák.
mizerný nestabilizovaný 18-55 DC III no ukaž mi lepší objektiv za cca 1500kč v setu ... ten objektiv je OK a pokud majitel zrcadlovky chce může později našetřit na lepší.

závěrem chci říct, že J1 má nejspíš více funkcí, je menší a hezčí ale výstup v RAWu i jepgu má Canon 1100D lepší a toho je pro mě nejdůležitejší. J1 je určitě dobrý foťák a ať si Shampoo1 vybere co je pro něj důležitější.
Shampoo1 pokud se bavíme čistě o kvalitě obrazu tak neseženeš lepší foťák než 1100D jedině že by sis připlatil kolem 12 tisic za tělo či koupil nějakou bazarovku.

popřemýšlej a nejlepe běž odzkoušet do obchodu a sám uvidíš co je pro tebe lepší.
kubusf (49)|27.9.2012 21:58
[QUOTE=Sakini;17871]No aby Nikon nepatlal - do jpegu. Ono to je taky na těch fotkách už hodně radikální ISO, s kterým za normálního světla nikdy nebudeš fotit, to má samozřejmě 1100D s největším CMOS čipem nad ostatními převahu. V reálu pak budeš fotit ze stativu na citlivost 100 do rawu, a to by vypadalo úplně jinak. A 1100D už dneska taky není žádné disko, má i slabiny - křehké laciné tělo, malý hledáček, pomalé sériové snímání, vyšší ISO už tak dobře nezvládá, a do jpegu ztrácí detaily, navíc když nedáš pozor nekoupíš ho se současným 18-55 IS II [/QUOTE] ...
...ještě bych přidal citaci původního příspěvku od Adama...aby bylo jasné co svým příspěvkem myslím, ale každý se může nahoru kouknout sám...

jeho výběr je tu rozebírán jako rady fungujícímu fotografovi.... To si jako Adam vybírá vhodný aparát a bude se s ním učit zároveň fotit a hned zpracovávat fotky v RAWu?
Myslím, že by bylo dobré se soustředit na radu co vybrat za foťák a který bude mít slušné výsledky už v Jpeg. Možná je to zbytečná poznámka, protože i Adam ( Shampoo1) tu není úplný nováček ( 2010) a třebas si s tím bude vědít rady hned..
Stejnako mi nepříliš sedí označit Nik 3000, kerej je z roku 2009 za překonanou záležitost. V vím, že existují další dva v řadě za ním. Takovým kalupem ale zase ten vývoj neupaluje. ( a když jo - tak mnohdy jinam, než by bylo potřeba...) To bychom si pořizovali nový foťák každého půl roku.. Určitě to fotí taky a ne špatně...a to i v Jepegu.. tedy - pokud zrovna nechcete hodnotit ISO 3200 - to snad není normální na ni fotit...že? Tak proč ji používat jako příklad pro hodnocení kvality snímku a aparátu??
přesto, co uvádím výše - já bych osobně ze jmenovaných Adamovi doporučil J1ku . Ne snad, že by 3000covka byla horší, alespoň v mých očích je to spíš u obého o použitém objektivu, ale jestli chce začít - tak si s J1 kou víc vyhraje právě díky nabídce funkcí, kde je ten "ukrutnej vývoj 3" let poznat nejvíc. Navíc ho nebude tolik v začátcích trápit rozměrnost a váha zrcadlovky..někdy to chce trošku sebezapření to tahat...i když, pokud píše o stativu - tak zřejmě ho váha a rozměry nijak neděsí :-D
Co se týče 1100D stačí to plastový tělo, aby bylo jasné kdo a kde šetří...tedy - při vší úctě ke zbývajícím parametrům...snímaši , šumu..ale rychlosti to taky moc nepobralo a to to nemá CCD snímač ;-) apropo - nakonec...nemělo to stát do 8000Kč?
Doufám , že to nezní jako kritika ;-) , neb co Sakini píše jistou logiku a fakta má.
Sakini (1174)|27.9.2012 22:06
Ale já si nechci fotit "co chci ze stativu" - takové požadavky má Shampoo, chce fotit statické objekty a scény v dobrém světle, a vyžaduje závit na stativ, takže z něho evidentně bude fotit. Takže ano, ať si vybere co je pro něj nejdůležitější. Já mu rozhodně nechtěl věšet na nos něco, co je mimo jeho požadavky.

A který lepší seťák v setu do patnácti stovek? Nikkor 18-55 (např. u D3200 vychází na 1000,- proti tělu), Pentax 18-55 (v setu K-30 vychází na devět stovek), oba jsou lepší i podle oficiálního srovnání a k tomu stabilizované (u Pentaxu už z podstaty systému). A detaily 1100D v jpegu ztrácí na zrcadlovku trochu víc - samožřejmě, dobře tak tomu kdo se zrcadlovkou fotí do jpegu... A ISO 3200 není radikální, pokud ho ten foťák běžně zvládá, ale to se nedá docela očekávat když maximum je 6400 - neslyšel jsem zatím o digitálu, který by dokonale využil maximální rozsah citlivosti. Na D700 taky nevyužiju "v pohodě" ISO 12800, když maximum je 25600. Šlo mi jen o to, že tazatel není tolik znalý věci, a ty laboratorní vzorky focené při citlivosti na kterou se většinou ani neodváží jít, ho můžou zbytečně mást a odvádět od reality. On si to musí nejdřív vyzkoušet sám na normální situaci za běžného světla. Někomu stačí běžný ultrazoom a je spokojený až až, a tvrzení "vyber si co je pro tebe důležitější, ale tohleto je ono" není nestranné ani nezaujaté. Každý jsme samozřejmě ovlivnění svou vlastní technikou (já teda J1 nemám, jen ho znám) a zkušenosti, jen doufám že ho to chudáka úplně nezmate...
Sakini (1174)|27.9.2012 22:14
[QUOTE=kubusf;17879]Ne snad, že by 3000covka byla horší, alespoň v mých očích je to spíš u obého o použitém objektivu, ale jestli chce začít - tak si s J1 kou víc vyhraje právě díky nabídce funkcí, kde je ten "ukrutnej vývoj 3" let poznat nejvíc.[/QUOTE]

Přesně tak jsem to myslel. Když se na D3000 nasadí kvalitní sklo, umí to výborné fotky, stejně jako to umí dodnes D60, D200 a D80 (stejný senzor). A i se seťákem se lecos zvládne - ale proč na to jít takhle, když modernější přístroj má víc funkcí, a nabídne víc než dostatečnou úroveň. Přece jen D3000 opravdu měla ty funkce a ovládání zminimalizované na opravdový low-end.
Karlos5573 (269)|27.9.2012 22:17
já jsem to pouze nabídnul jako alternativu, 1100D má klady a to 1) kvalitní výstup za málo peněz 2) rychlé ostření přes hledáček 3) lépe se drží 4) možnost připoji velký systémový blesk či odpalovač blesků a fotit tak v ateliéru nebo venku se sadou systémových blesků + X-sync 1/200 o proti 1/60 u J1
J1 má taky klady, 1) menší tělo 2) modernější funkce 3) lepší displej

teď záleží kdo co preferuje .....

k levnému plastovému tělu, hele ono se to tělo samo od sebe nerozpadne a pokud s tím foťákem nebo jakýmkoliv jiným hodíš o zem tak se v první řadě bojíš jestli ti nepraskl displej či se neponičila eketronika ....

pro mě je důležitá výsledná fotka a né jestli foťák má obrovský displej nebo točí full hd video či má vestavěné filtry ale akceptuji, že pro někoho může být důležité něco jiného a taky pouze píšu názor a nikomu nic nenutím.
Sakini (1174)|27.9.2012 22:25
Pokud s tím foťákem hodíš o zem, tak si můžeš vrazit jednu z každé strany - mě spadla jen jedinkrát D7000, vůbec nic se nestalo, ale nejradši bych se tehdá kousl do hlavy :-) Myslím že už jsme toho člověka, který se jen nenápadně zeptal, dostatečně zaplavili informacemi, a teď už to bude hlavně na něm. Třeba se ještě na něco zeptá...
kubusf (49)|27.9.2012 22:40
Ahoj Karlosi
koukám jsem se nějak rozepsal :-D Neměla to být reakce na Tvůj příspěvek - psali jsme to zároveň...no...co člověk to názor.. Jestli s 1100 kou fotíš - pak víš své. Ano je to levná zrcadlovka...teď bych nejradši napsal..nejlevnější, ale to by nebylo fér, ani užitečné...jistě to splní co si člověk zaplatí. Pravděpodobně i bude lepší v jepegovém výstupu, než J1 , ale je na Adamovi co mu sedne. Máš pravdu - ať jde a vybírá. Fyzicky.
Pokud se mu nebude výstup Jepegu líbit ( jestli fakt chce fotit textury a objekty pro 3D)- stejně nakonec skončí u zpracování RAWu..a tam bych polemizoval, co je lepší výstupem. Nemluvě o způsobu zpracování , fotošopu, a HW na čem to bude dělat a jak to bude Umět... Nicméně u běžného focení - kolik lidí to opravdu dělá že ? Takže proto moje rada byla J1.
ahoj
Shampoo1 (19)|30.9.2012 00:59
Díky všem moc za rady, nejlepší bude si zajít a vyzkoušet fotoaparáty osobně, ale nejspíše budu vybírat z bezrcadlovek anebo pokud klesne cena nějaké ze zrcadlovek.
Vachi (6)|6.1.2014 17:12
Zdravím,
dovolím si "zrecyklovat" toto vlákno.
Už delší dobu plánuju koupi foťáku a vždy když si nějaký vyberu tak se najde jinej, kterej se mi taky zamlouvá. Takto vybraných foťáků už mám kolem 5 a tím končí veškerá legrace, protože už se nemůžu rozhodnout kterej vybrat. Proto sem se rozhod udělat ze sebe vola a zeptat se odborníků.

Cenovej limit: +/- 8000 Kč (Původní limit před cca. 4 měsíci bylo 5000 Kč)

Použití: Od každýho tak trochu. Makro (rybičky), výlety (krajinky), interiéry atd...

Požadované funkce:
* Provoz na akumulator.
* Ukládání do RAW.
* HDR.
* Seriové snímání.
* Panorama.

Bonusové funkce:
* Vysokorychlostní záznam videa.

Nepotřebné funkce:
* Wi-Fi
* GPS

Nechci nic s výměnnými objektivy atd. Prostě all in one, který zvládne obsluhovat amatér.

V mým výběru uvízli:
* Fujifilm FinePix HS30 EXR - U něj si nejsem jistej jesli umí HDR
* Panasonic Lumix DMC-FZ62 - Neumí RAW
* Nikon Coolpix P520 - Nezjistil sem jestli umí RAW

Nejlíp mi zatím vychází ten FujiFilm co vy na to?
Milan Šurkala (3381)|6.1.2014 18:15
Při těchto požadavcích HS30EXR. HDR sice přímo nemá, ale má EXR DR režim, který je v podstatě ještě lepší (fotí snímky s vysokým dynamickým rozsahem jedinou expozicí - netrpí tedy na duchy jako běžné HDR, ale zas nedělá takový ten umělecký HDR efekt). FZ62 a P520 nemají RAW.
Begy_cz (537)|6.1.2014 20:00
asi budu trochu hnidopich, ale požadovat přímo po fotoaparátu výsledné HDR a panorama... já bych to tedy nechtěl ani zadarmo. Nikdy nevíš co foťák "vyblije"... a zpátky to už vzít nejde.
na HDR používám EV bracketing a posléze zpracovávám, na panorama nasekám fotky a posléze zpracovávám v PTGui.
Nehledě na to, že třeba panorama 2x2, 2x3 atd. foťák neudělá nikdy

spoléhat se slepě na to co vypotí soft foťáku rozhodně nehodlám. Pravděpodobnost že to nevyjde není zrovna malá
Vachi (6)|6.1.2014 20:32
OK blbě sem to napsal. HDR i panorama beru jako zajímavé možnosti pořízení fotografie při dostatku času. Takže bych si udělal normální fotku + třeba HDR.
Milan Šurkala (3381)|6.1.2014 20:32
[QUOTE=Begy_cz;28647]Nehledě na to, že třeba panorama 2x2, 2x3 atd. foťák neudělá nikdy[/QUOTE]

Tím bych si nebyl tak jist. Fotoaparáty Casio mají speciální režim pro rozšiřování úhlu záběru pomocí panoramat. 24mm objektiv tak fotí 18mm a 14mm snímky. Docela bych se vsadil, že zrovna ten 14mm režim je 2x2 panorama (na vlastní ruce jsem to ještě nezkoušel).
Vachi (6)|8.1.2014 18:41
Ještě jedna otázka. Je lepší "dražší" ultrazoom či levnější zrcadlovka (v setu) jako např. Nikon D3100?
Milan Šurkala (3381)|8.1.2014 19:00
Lepší v čem? Pro někoho může být lepší ultrazoom, pro někoho zrcadlovka. D3100 je vysoce nevhodná pro HDR. Zrcadlovka (nebo CSC fotoaparát) bude mít za tuto cenu velmi malý 3x zoom.
Vachi (6)|8.1.2014 19:06
Lepší v parametrech (bez ohledu na mé požadavky).

Např.
Fujifilm FinePix HS30EXR Vs. Nikon D3100

Který je parametrově lepší, který dělá lepší fotky....
Milan Šurkala (3381)|8.1.2014 19:45
Lepší v parametrech... to je pořád naprosto nic neříkající, obzvlášť když navíc dodáš "bez ohledu na mé požadavky", nic horšího jsi už říct nemohl :-) Jakých parametrech, kterému přikládáš větší váhu? Ultrazoom má lepší světelnost, větší zoom, lepší makro... Pokud chceš velký zoom a makro, je parametricky lepší ultrazoom. Pokud chceš nižší šum, je zase lepší zrcadlovka. Nikdy nic není lepší než to druhé, vždycky můžeš poskládat priority tak, že jeden fotoaparát vyjde parametricky lépe než ten druhý. I kompakt za patnáct stovek může být parametricky lepší než zrcadlovka za sto litrů, pokud základním parametrem, který se porovnává, je cena nebo velikost a hmotnost.

Lepší fotky... Co jsou lepší fotky? Hezčí barvy, nižší šum, menší hloubka ostrosti, lepší automatika, více detailů? Zrcadlovka určitě nabídne detailnější fotky (lépe prokreslí jednotlivé detaily) a nižší šum. Na druhou stranu má malý zoom, takže když budeš fotit něco na velkou vzdálenost (nebo s úzkým úhlem záběru), bude mít lepší kvalitu ultrazoom, protože zrcadlovka to díky setovému objektivu vyfotí strašně maličké a ani výřez ti nepomůže. Na širokoúhlé fotky bude lepší zrcadlovka, na velký zoom bude lepší ultrazoom, který to i přes tu mizernou kvalitu vyfotí aspoň nějak. U zrcadlovky sice můžeš vzít objektiv s velkým zoomem, ale to znamená mnohem vyšší cenu - pokud chceš velký zoom s kvalitními fotkami za nízkou cenu, podíval bych se na kompakt Nikon Coolpix P7700/P7800 (7x zoom) nebo CSC fotoaparát Olympus E-PL3 se 14-150mm objektivem (11x zoom) za 11 tisíc Kč.
Vachi (6)|8.1.2014 20:18
OK, takže pro mé potřeby bude zřejmě lepší nějaký ten ultrazoom. Požadavky zůstavaj stejný macro, RAW, HDR...
Nejspíš nakonec skončím u toho FujiFilm(u) HS30EXR, který bude pro začátek tak akorát a pokud mě focení chytne můžu přejít na něco lepšího.
rousini (738)|9.1.2014 10:32
Zadání: makro, výlety, interiéry
Výsledek: ultrazoom

UZ je sen všech začínajících fotografů. Tož hodně štěstí s tím pertinaxem.

Abych nebyl jen ironický. Vyber si něco, co normálně fotí a HDR či ostatní pičičmindy vyčaruj ze slušného výstupu v počítači
Trpaslo (6)|9.1.2014 11:05
Nechci zakládat nové téma a tak se připojím do tohoto.

V podstatě hledám foťák ne bežné focení - příroda, dovolená, rodina atd. Doteď jsem používal v podstatě jen kompakt s kterým jsem ale nebyl moc spokojen (fotky byly často rozmazané)
Rozhodně nepotřebuji nějaké detailní manuální nastavování (spíše naopak - uvítám automatický režim)
Cenově bych se rád dostal někam kolem 10ti tisíc, ale zas nemám problém si přihodit tisícovku, dvě pokud by rozdíl stál za to.

Byl bych rád kdyby foťák uměl nahrát video v rozumné kvalitě pro domácí použití (ale to již dnes umí většina) a vzhledem k tomu že se krom mobilu bude jendat o jediný foťak, který budu mít, tak oceňuji univerzálnost.

Vzhledem k tomu, že jsem opravdu amatér, tak si rád nechám poradit - prozatím jsem koukal zejména na levnější CSC ( např. PEN E-PL3) ale je mi jasné že k tomu bude potřeba nějaký objektiv ještě, pak mě napadl nějaký ultrazoom ( např. Nikon Coolpix P520) ale zde zase očekávám že kvalita zoomovaných nebude moc dobrá?

Nebo raději volit něco jako: NIKON D3100 + 18-55 mm VR

Nějak moc si nedokážu představit ty rozdíly.. chápu správně že u nikonu získám s objektivem zoom 3x? ultrazoom bude mít dobrý zoom ale horší kvalitu a PEN bude menší, lehčí ale potřebuji objektiv a zoom poté bude podle tohoto objektivu? Jde s PEN fotit bez přikoupení objektivu?

Dík moc za rady a případné nápady
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 11:24
Pokud chceš slušnou kvalitu a ultrazoom, uvažoval bych o E-PL3 se 14-150mm objektivem (11x zoom) za 11 tisíc. Jinak E-PL3 se 14-42mm objektivem má jen 3x zoom (42/14 = 3), Nikon D3100 s 18-55mm objektivem pak 3,1x zoom (55/18= 3,1). Pokud chceš velký zoom a ještě vcelku dobrou kvalitu, podíval bych se na Panasonic FZ200, ten je ale více přes limit.
Pavel Matějka (394)|9.1.2014 12:10
No, on ten PEN nejspíš taky bude v sadě se základním 3x zoomem, stejně jako D3100. Jenom bude mít ten objektiv kratší ohniska, protože PEN má menší snímací čip - ve výsledku to ale bude totéž. A ano, zoom se počítá vydělení delšího ohniska kratším.
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 12:40
Jenže právě PEN E-PL3 je v setu mimo jiné i se 14-150mm objektivem (vedle setů se 14-42mm, 12-50mm, 14-42mm+40-150mm) a cena celého setu s tím 14-150mm je jen 11 tisíc korun (přitom samotný 14-150mm objektiv stojí 15 tisíc).
Trpaslo (6)|9.1.2014 13:11
Je možné s foťákem fotit i bez toho objektivu? Předpokládám, že asi moc dobře ne. Právě já bych docela ocenil pokud by bylo možné foťák provozovat i s nějakým menším objektivem pro takové to obyčejné focení (na pláž atd). Myslíte že je tedy cenově lepší pořídit s objektivem 14 - 150mm a pak dokoupit nějaký obyč objektiv 14-42 např? Nebo že by mi mohla postačovat např. sada 14-42mm + 40-150mm?
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 13:36
Tak stačí se mrknout do ceníků:

E-PL3 7000Kč (bez objektivu)
E-PL3 + 14-42mm 7000Kč (bez objektivu to naprosto nemá smysl kupovat, když s objektivem je to za stejnou cenu)
E-PL3 + 14-150mm 11000 Kč
14-42mm 8000 Kč
14-150mm 15000Kč

Tedy
E-PL3 + 14-42mm a až následně 14-150mm = 7000+15000 = 22000 Kč
E-PL3 + 14-150mm a až následně 14-42mm = 11000+8000 = 19000 Kč (přitom výběr 14-42mm objektivů je široký, lze se podívat i na Panasonic, starší verze seťáků, bazary,...)
Begy_cz (537)|9.1.2014 14:04
případně se dá E-PM1 + 14-42 za 6000Kč - E-PM1 je stejný jako E-PL3, jen volič režimů má softwarový (v menu)

jen koukám 14-150 nemá MSC? takže to bude při ostření celkem lenoch

(na E-PL3 jsem používal přes AF redukci m4/3-4/3 objektiv 40-150 který MSC neměl a rychlost byla opravdu bída. 14-42MSC přeostření z jednoho ohniska na druhé bylo otázkou 2-3 desetin vteřiny. Ta 40-150 byla zhruba 2x pomalejší)
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 14:13
[QUOTE=Begy_cz;28732]jen koukám 14-150 nemá MSC? takže to bude při ostření celkem lenoch[/QUOTE]

Zas tak hrozné to není. Na širokém ohnisku jsem naměřil 0,45 sekundy, na max. zoomu 0,8 sekundy.
Trpaslo (6)|9.1.2014 16:06
Hm, ale ty sady se už začínají šplhat mimo finanční limit, navíc budu potřebovat blesk předpokládám. To již se na lepší cenu dostává PANASONIC Lumix DMC-FZ200, což vypadá jako dobrá hračka pro každou příležitost, co by měla dělat hezký fotky bez složitýho sestavování, atd..

Existuje něco podobného mezi kompakty? např Olympus Stylus XZ-10. Stojí za to v dnešní době mobilních fotoaparátů vůbec zvažovat kompakt?
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 16:32
Blesk je součástí balení s E-PL3, alespoň teda dle stránek Olympusu. Nemám pocit, že by to s tím 14-150mm objektivem bylo zas až tak dramaticky větší než ultrazoom. Každopádně možnost 14-42mm +40-150mm je také možná a je rovněž za 11 tisíc. Panasonic FZ200 z ultrazoomů lze rozhodně doporučit a XZ-10 z malých kompaktů rovněž (to je tak první kompakt, který stojí za to doporučit). Tam bych ale uvažoval i o Olympusu XZ-2, velmi zajímavou hračkou může být i Canon G15, má-li to mít nějaký rozumný zoom a Nikon F7700 (https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-prosinec-2013/5340-5). Plus další profi kompakty, viz odkaz.
Vachi (6)|9.1.2014 16:54
[QUOTE=rousini;28708]Zadání: makro, výlety, interiéry
Výsledek: ultrazoom

UZ je sen všech začínajících fotografů. Tož hodně štěstí s tím pertinaxem.

Abych nebyl jen ironický. Vyber si něco, co normálně fotí a HDR či ostatní pičičmindy vyčaruj ze slušného výstupu v počítači[/QUOTE]

No to je právě ono "Co normálně fotí". Ultrazoom má pro mě tu výhodu že je to vše v jednom, kdežto k zrcadlovce už jsou potřeba objektivy (skoro na každý druh fotky jiný objektiv) a to už přesahuje můj limit. I-když jsem procházel galerii fotek pořízených Nikonem D3100 s obyčejným objektivem 18-55 AF-S DX VR a nezdáli se mi nejhorší. I-když se mi u toho objektivu nezdá světelnost 3,5 - 5,6.

Technická: HDR fotka se dá udělat z normálně pořízené fotky (JPEG, RAW)?
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 17:17
Na HDR potřebuješ tři fotky s různou expozicí, tedy ideálně aby fotoaparát měl expoziční bracketing, což zrovna D3100 jako naschvál nemá (přitom to mají i vcelku běžné kompakty - s trochou nadsázky se dá říci, že není horšího fotoaparátu na HDR než D3100). A je jedno, zda ty tři fotky uděláš v RAWu nebo JPEGu. Někteří vyrábí tyto tři snímky z jednoho RAWu (z jednoho RAWu vytvoří podexponovanou a přeexponovanou verzi), to ti ale dynamický rozsah moc nerozšíří... jen o tolik, o kolik má RAW vyšší dynamický rozsah než JPEG.
Begy_cz (537)|9.1.2014 17:27
jen pro hrubou předdstavu co lze z jednotlivých těl získat za obraz: http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1100D/17 (pak stačí naklikat požadovaný model)