Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka + teleobjektivy na sport

jojka.cz (1)|16.10.2012 19:04
Ahojky, našla jsem tu spoustu názorů, co si zakoupit od různých značek přes všemožné teleobjektivy.
Sháním fotoaparát + teleobjektivy na focení sportu a atletiky, můžete prosím poradit? cena do 50 000. Díky
Gamilena (85)|16.10.2012 19:10
Ahoj,každopádně Canon EOS 7D +Canon EF 70-200mm f/4L USM (Canon EF 70-200mm f/2.8L USM, ale tam už je cena trošičku víš...).
Sakini (1174)|16.10.2012 21:37
To není vůbec jednoduché, jsem zvědavý na ten roztržený pytel návrhů...

Od Canonu tělo EOS 7, všechno lepší je dražší (budu zmiňovat jen nová těla, ojeté nechme stranou), a 70-200/4 bez stabilizace. Stabilizovaný, nebo 2.8 jsou dost daleko za horizontem. Tělo je opravdu rychlé, a objektiv dobrý.

Od Nikonu minimálně D7000. Všechno ostatní je dražší (dost), v případě D300S navíc i slabší (už aby přišlo něco nového). Originální 70-200/2.8 je strašidelně drahý, ale existují jiné možnosti:
a) 80-200/2.8 AF-S - starší, masivní objektiv, výkonný a kvalitní, ale jako nový už nesehnatelný
b) Sigma 70-200/2.8 bez stabilizace - ne tak dobrá jako originál Nikkor, ale solidně výkonná a rychlá, dělá hezké fotky
c) Sigma 70-200/2.8 OS - verze se stabilizací, měl jsem s ní výborné výsledky, kresba pěkná a ostření rychlé, společná cena by trošku přesáhla limit

Nesvětelné 70-300 jsou minimální řešení, mají je Nikon i Canon, s Canoňáckým nemám konkrétní zkušenosti ale s Nikkorem ano - pokud je aspoň nějaké světlo, a nastaví se správně foťák, dá se s tím hodně dosáhnout a ostření je dost rychlé.
Zajímavá alternativa pro Nikon je 28-300/3.5-5.6, začátek sice nemá tak úplně širokoúhlý ale ty milimetry pod sedmdesátkou se hodí když se někdo přiblíží. O světle platí to samé co u 70-300, ale rozdíl je v rychlejším autofokusu (z teleobjektivů N. je rychlejší jedině 70-200/2.8) a optická kvalita je opravdu dobrá, na rozdíl od stejně drahé 18-300 pro DX formát (srovnal jsem je, a na stejném ohnisku za stejného nastavení je hlavně na dlouhém konci markantní rozdíl). Výkon je překvapivě dobrý, a automatická korekce v těle vyrovná jeho jedinou velkou slabinu, zkreslení.

Pentax K-5 je hodně srovnatelný s Nikonem D7000 (používá stejný senzor), navíc je zodolněný a utěsněný, výborně zvládá šum. Pro něj je k dispozici 60-250/4, kvalitní ostrý objektiv s rychlým (i když ne bleskovým) autofokusem, nebo Sigma 70-200/2.8 (jako u Nikonu). Zajímavé bude za kolik reálně nastoupí do prodeje K-5 II, jaký tam bude rozdíl, každopádně K-5 je pořád ještě stroj který má co říct. Tamron 70-200/2.8 sem nepletu, připadně mi ze všech světelných 70-200 nejprůměrnější.

Ze zrcadlovek je to v cenovém limitu tak všechno, třeba ještě někdo příjde s dalším nápadem. Nejnovější CSC přístroje se už rychlostí autofokusu a kvalitou obrazu silně blíží zrcadlovkám, ale pokud jde o seriózní práci, ještě bych je do tohoto výběru nemíchal (za rok dva už to třeba bude úplně jiné). Hlavní otázka je, jak moc vážně to je s tím sportem myšlené, a za jakých podmínek - temné haly nebo venku na sluníčku? Možná to nakonec nebude muset být tak "top". A co se značky týče, každá má něco svého a záleží na preferencích.

A že jsem nezmínil Sony? Jejich SLT mají rychlý autofokus, ale o jeho přesnosti se toho zase tolik pozitivního nepíše - pěkný příměr jsem nedávno četl "rychlost střelce, přesnost slepce". Snad A77 by výkonově za něco stála, ale ta už zrovna není nejlevnější, a i kritika je na ni slyšet (přemegapixelovaný senzor například), nižší a jednodušší modely byly vyrovnanější. A ano, A77 s 16-50 jsem v ruce měl, i zkušební fotky jsem si domů donesl (od té doby se prodavač v Sony "šopě" na mě nějak blbě dívá, protože jsem ho tam tehdá držel v presu tři hodiny). A k tomu světelný teleobjektiv, to už je vážně dost velký ranec, zvlášť když jde o "cajzly" (Carl Zeiss) tak je Sony dost hrabivé.
A abych tedy neopoměl i zbytek výrobců, tak Olympus E-5 a vrcholná Zuiko skla jsou drahá jak prase, a Sigma SD1 taky a ještě k tomu se absolutně nehodí na akci. Takže ten výběr je vážně docela zjednodušený.
adosl (12)|25.10.2012 11:55
[QUOTE=Sakini;19525]To není vůbec jednoduché, jsem zvědavý na ten roztržený pytel návrhů...

Od Canonu tělo EOS 7, všechno lepší je dražší (budu zmiňovat jen nová těla, ojeté nechme stranou), a 70-200/4 bez stabilizace. Stabilizovaný, nebo 2.8 jsou dost daleko za horizontem. Tělo je opravdu rychlé, a objektiv dobrý.

Od Nikonu minimálně D7000. Všechno ostatní je dražší (dost), v případě D300S navíc i slabší (už aby přišlo něco nového). Originální 70-200/2.8 je strašidelně drahý, ale existují jiné možnosti:
a) 80-200/2.8 AF-S - starší, masivní objektiv, výkonný a kvalitní, ale jako nový už nesehnatelný
b) Sigma 70-200/2.8 bez stabilizace - ne tak dobrá jako originál Nikkor, ale solidně výkonná a rychlá, dělá hezké fotky
c) Sigma 70-200/2.8 OS - verze se stabilizací, měl jsem s ní výborné výsledky, kresba pěkná a ostření rychlé, společná cena by trošku přesáhla limit

Nesvětelné 70-300 jsou minimální řešení, mají je Nikon i Canon, s Canoňáckým nemám konkrétní zkušenosti ale s Nikkorem ano - pokud je aspoň nějaké světlo, a nastaví se správně foťák, dá se s tím hodně dosáhnout a ostření je dost rychlé.
Zajímavá alternativa pro Nikon je 28-300/3.5-5.6, začátek sice nemá tak úplně širokoúhlý ale ty milimetry pod sedmdesátkou se hodí když se někdo přiblíží. O světle platí to samé co u 70-300, ale rozdíl je v rychlejším autofokusu (z teleobjektivů N. je rychlejší jedině 70-200/2.8) a optická kvalita je opravdu dobrá, na rozdíl od stejně drahé 18-300 pro DX formát (srovnal jsem je, a na stejném ohnisku za stejného nastavení je hlavně na dlouhém konci markantní rozdíl). Výkon je překvapivě dobrý, a automatická korekce v těle vyrovná jeho jedinou velkou slabinu, zkreslení.

Pentax K-5 je hodně srovnatelný s Nikonem D7000 (používá stejný senzor), navíc je zodolněný a utěsněný, výborně zvládá šum. Pro něj je k dispozici 60-250/4, kvalitní ostrý objektiv s rychlým (i když ne bleskovým) autofokusem, nebo Sigma 70-200/2.8 (jako u Nikonu). Zajímavé bude za kolik reálně nastoupí do prodeje K-5 II, jaký tam bude rozdíl, každopádně K-5 je pořád ještě stroj který má co říct. Tamron 70-200/2.8 sem nepletu, připadně mi ze všech světelných 70-200 nejprůměrnější.

Ze zrcadlovek je to v cenovém limitu tak všechno, třeba ještě někdo příjde s dalším nápadem. Nejnovější CSC přístroje se už rychlostí autofokusu a kvalitou obrazu silně blíží zrcadlovkám, ale pokud jde o seriózní práci, ještě bych je do tohoto výběru nemíchal (za rok dva už to třeba bude úplně jiné). Hlavní otázka je, jak moc vážně to je s tím sportem myšlené, a za jakých podmínek - temné haly nebo venku na sluníčku? Možná to nakonec nebude muset být tak "top". A co se značky týče, každá má něco svého a záleží na preferencích.

A že jsem nezmínil Sony? Jejich SLT mají rychlý autofokus, ale o jeho přesnosti se toho zase tolik pozitivního nepíše - pěkný příměr jsem nedávno četl "rychlost střelce, přesnost slepce". Snad A77 by výkonově za něco stála, ale ta už zrovna není nejlevnější, a i kritika je na ni slyšet (přemegapixelovaný senzor například), nižší a jednodušší modely byly vyrovnanější. A ano, A77 s 16-50 jsem v ruce měl, i zkušební fotky jsem si domů donesl (od té doby se prodavač v Sony "šopě" na mě nějak blbě dívá, protože jsem ho tam tehdá držel v presu tři hodiny). A k tomu světelný teleobjektiv, to už je vážně dost velký ranec, zvlášť když jde o "cajzly" (Carl Zeiss) tak je Sony dost hrabivé.
A abych tedy neopoměl i zbytek výrobců, tak Olympus E-5 a vrcholná Zuiko skla jsou drahá jak prase, a Sigma SD1 taky a ještě k tomu se absolutně nehodí na akci. Takže ten výběr je vážně docela zjednodušený.[/QUOTE]

Mám také zájem koupit zrcadlovku a objektiv na sport jen mám cenový strop 18000. prozačátek alespoň tělo s nějakým základním objektivem s tím že bych časem dokoupil lepší objektiv. zatím mám v hledáčku pentax K30 set s 18-55wr. je to dobrá volba pro sport (snowboarding). případně jaké další varianty by jste mi doporučili.
Midzi (19)|25.10.2012 21:36
ja by som siel kludne do nejakeho pevneho skla, su ostra a rychle a hlavne lacne. Ak by si fotil nejake skoky tak sup pod rampu a mozno aj taka 50 by stacila. Podla vyrobcu cca 100-200€. To na tvoj rozpocet by na zaciatok aj stacilo. Ale to je len moj nazor, ja sport nefotim.
Sakini (1174)|25.10.2012 21:46
Na tak rychlý pohyb bude setový objektiv skoro určitě příliš pomalý. Bohužel limit 18 nestačí na víc než zrcadlovku s normálním seťákem (občas dvěma), ať je značka jakákoliv. Veškeré 18-55 jsou při nejlepším průměrně rychlé, některé Nikony se vejdou do ceny s 18-105 který je vyloženě pomalý při ostření, a nejlevnější teleobjektivy s kterými sety do osmnácti tisíc existují jsou slabé a pomalé (Canon 75-300 u EOS 1100D). Sony SLT jsou při ostření rychlé, ale to je jen modul autofokusu, záleží i na schopnostech objektivu a ty základní nejsou nic vyjimečného.
Dostatečně rychlý zoom, ať už základní nebo tele, znamená cca deset tisíc minimálně, a každé amatérské tělo taky není dostatečné. Pentax K-30 není špatné řešení, pak třeba Nikon D5100, Sony A57 nebo Canon EOS 600/650D. Základní modely jako EOS 1100D nebo Nikon D3100 brzo narazí na limit možností. Za nějakých pětadvacet tisíc by šlo už něco sehnat, ale šetřit se nevyplatí.
Do osmnácti tisíc by se s rychlým ostřením a snímáním vešly jedině některé CSC systémy, tedy bezzrcadlovky, které můžou poskytnout i dostatečně pěkné fotky. Momentálně je v doprodeji Nikon 1 V1 s dvěma objektivy za zhruba čtrnáct tisíc, který má sice o něco menší senzor než zrcadlovky, ale dělá výrazně lepší fotky než kompakty, a co je hlavní je opravdu velmi velmi rychlý (vzhledem k tomu že snowboarding probíhá ve dne na sněhu, o světlo nebude nouze a snímky budou bez nutnosti vysokých citlivosti pěkné) což je pro tak rychlý sport důležité. Navíc je to všechno mnohem kompaktnější než zrcadlovka. Jen o něco dražší pak je Sony NEX-5N (taktéž s dvěma objektivy), který má výkonný senzor srovnatelný s lepšími zrcadlovkami, rychlý autofokus, Full HD video, a je opravdu schopný ve velmi malém balení. Je celkově ještě lepší než Nikon V1, a teď když silně klesla cena, je to už dost zajímavý tip - mě osobně by jen chyběl hledáček, který Nikon má.
Tyhle sety jsou od počátku optimalizované s jejich objektivy, a fungují už opravdu schopně. U toho Pentaxu je totiž docela problém s objektivy, ty schopné začínají cenově jinde - jako základní Pentax 17-70/4, případně dobrá Sigma 17-70/2.8-4. Tele Pentax 55-300 není špatný, ale úplně nejrychlejší není, bohužel velmi dobrý Tamron 70-300 VC se pro Pentax nedělá (a Sigma 70-300 OS není zdaleka tak dobrá). Další rychlý zoom je až hodně drahý Pentax 60-250. Takže pokud jde o sport a rychlou akci všeobecně, není to jednoduché vybavit tělo Pentaxu náležitou optikou s omezeným rozpočtem.

Pevné světelné sklo přidá rychlost a optickou kvalitu, ale obávám se že při něčem tak mobilním jako snowboarding by zoom hodně chyběl. Pevná pětatřicítka nebo padesátka je například docela dobře použitelná u sportovců, kteří se pohybují v přísně vymezeném prostoru (tenisti) a neutíkají daleko z obrazu. Bohužel pár metrů dál a máš malou postavičku uprostřed obrazu....
didrik (75)|26.10.2012 10:18
Rozmyslali ste nad zakladnym svetelnym zoomom, napriklad tamron 17-50 2.8. zevraj verzia bez VC je krasne ostra a na vela svetla pri snowboardingu by stacila (aj bez toho VC)? Dalej pre pentax, ktory ma stabilizovany snimac VC nie je potrebne. popripade tamron verzia s VC alebo aj sigma 17-50 2.8 je dost ostra, ked sa nevyskytne problem s front focusom/back focusom, alebo v tom pripade sa necha dostelovat. Tato sigma je v strednej casti obrazu dokonca ostrejsia ako vychvalovany canon 17-55 2.8 (na krajoch to tak uz nie je). spod ruky sa daju kupit za lacny peniaz. otazka je, ci by dlzka 50mm * crop stacila.
Sakini (1174)|26.10.2012 10:36
Tamron i Sigma (ta hlavně) jsou jistě oba schopné objektivy, od clony 4 i bezproblémově ostré, a dostatečně rychlé - i jimi jsem myslel ty lepší základní zoomy. Nebral jsem v potaz použité z druhé ruky, to už je na každého rozhodnutí, a jako nová Sigma stojí minimálně šestnáct tisíc. Tamron ve verzi A16 (starší bez stabilizace, opravdu lepší než VC verze) je od osmi tisíc, a je tak nejdostupnějším schopným objektivem pro diskutované téma (co si budeme vykládat, canon 17-55 není žádný geniální výtvor za ty nekřesťanské peníze). Občas se objeví bazarový Tamron za šest tisíc, ale ten je obvykle prodaný jakmile prodávající dopíše poslední větu, a na Pentax je ultra vzácný, většinou pro Ni/Ca. Takže tyto objektivy patří taky mezi ty přece jen nákladnější, a tazateli se s tělem do osmnácti tisíc určitě nevejdou.
adosl (12)|26.10.2012 20:47
díky všem za odpovědi. Já ale psal že základní objektiv k tělu budu brát jen jako všestranný objektiv s tím, že bych časem dokoupil nějaký lepší objektiv právě na focení snowboardingu. Je n by mě zajímaly jestli je dobrá volba toho těla. Líbí se mi hlavně že je utěsněný takže by mu snad nevadilo sněžení. do toho objektivu na sport bych chtěl dát tak kolem 15000. Dají se pak s objektivem v této cenové relaci dělat rychlé a hlavně kvalitní fotky?
Sakini (1174)|27.10.2012 00:14
Z řazení slov vyznělo, že se dotazuješ předně na ten objektiv, jestli je vhodný na sport - takhle to je samozřejmě bez problému, za patnáct už koupíš solidní a rychlé objektivy, byla tu zmíněná opravdu schopná Sigma 17-50/2.8 nebo Pentax 17-70/4. A seťák 18-55 je všestranně (na běžné nenáročné věci) dobře použitelný, sníh mu určitě vadit nebudeš, tuhle sestavu můžeš klidně třeba sprchovat (to už zvídavci dávno vyzkoušeli).
adosl (12)|27.10.2012 11:16
[QUOTE=Sakini;20522]Z řazení slov vyznělo, že se dotazuješ předně na ten objektiv, jestli je vhodný na sport - takhle to je samozřejmě bez problému, za patnáct už koupíš solidní a rychlé objektivy, byla tu zmíněná opravdu schopná Sigma 17-50/2.8 nebo Pentax 17-70/4. A seťák 18-55 je všestranně (na běžné nenáročné věci) dobře použitelný, sníh mu určitě vadit nebudeš, tuhle sestavu můžeš klidně třeba sprchovat (to už zvídavci dávno vyzkoušeli).[/QUOTE]

jak všeobecně ze specifikací poznám že se jedná o rychlý objektiv vhodný pro rychlé ostření a focení sportu?
Sakini (1174)|27.10.2012 22:48
Všeobecně a papírově to to nepoznáš. Na to máš dvě možnosti: 1. chodit na prezentace, zkoušet v obchodech a nebo u známých co přijde nového pod ruku 2. spolehnout se na seriózní testy, číst a zjistit si to sám (nebo se zeptat). Základním předpokladem dneska je pohon ultrazvukovým motorem, starší principy nejsou většinou tak rychlé - ale ne vždy USM pohon je zárukou rychlosti. Světelné zoomy taky bývají rychlé díky lepšímu pohonu autofokusu, a dobrá světelnost umožňuje velkou rychlost závěrky při rozumné citlivosti, takže splňují dva hlavní předpoklady pro focení sportu
Bohužel si to musíš zjistit u každého typu zvlášť, protože výrobci (hlavně ti třetí) mají zvyk vyrábět ty nejrůznější nepochopitelné výtvory a zázraky. Modelovým příkladem je Tamron 70-200/2.8 s výbornou optickou úrovní, ale ve své třídě snad vůbec nejpomalejším a nejméně přesným ostřením, které se na rychlý pohyb hodně těžko chytá. Ale ty schopné a rychlé objektivy jsou dost známé, stačí se trošku rozhlédnout nebo někde zeptat - je to ten nejjednodušší a nejrychlejší způsob.