Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký máte názor na 16 Mpx u kompaktu?

chalupník (85)|1.11.2012 16:04
Chtěl jsem si vybrat obyčejný kompakt a našel jsem asi jen dva typy s 12 Mpx.
Jinak všechno 14-16 Mpx. Může si to vůbec koupit alespoň trochu obeznámený člověk? Už ISO 400 na 12 Mpx je na hraně snesitelnosti.
Rellik (1136)|1.11.2012 19:35
No jo co naděláš. U výrobců je hlavní hnací silou nevědomost obyčejných uživatelů. Proto pořád zvyšují počet Mpx a obyčejný neználek se raduje - paráda vyšel lepší foťák protože má víc Mpx. Ale opak je bohužel pravdou... Podle mého názoru se měla tato Mpxmánie ukončit maximálně někde u 10MPX. Kompakty si stejně většinou kupují lidi, kteří si z toho pak dělají fotky do alba o velikosti 10x15cm. U tohoto nejrozšířenějšího formátu přitom stačí na kvalitní fotku cca 3Mpx! Na to už bohatě stačí i dnešní mobily. Tak na co kupovat kompakt? Já mám třeba 5Mpx foťák na mobilu, se kterým normálně fotím i do toho alba a fotky jsou srovnatelné skoro i s mým Nikonem D90 když nechám dělat fotky 10x15cm. Sám sem byl překvapený jak ty fotky jsou parádní. Neříkám že jsou dobré i u zhoršených světelných podmínek , ale na to denní focení na výletech bohatě postačuje. Aź tohle lidi pochopí, tak snad výrobci začnou zlepšovat kvalitu snímků a přestanou honbu za vyšším rozlišením...
Sakini (1174)|1.11.2012 22:31
Bohužel, dneska neexistuje opravdu upřímně doporučitelný kompakt s více megapixely. 16 Mpx většina je svorná ve výstupu, a některé 14 MPx varianty dokáží být i o dost horší (Panasonic a jeho digitální pomsta). Dvanáct mega maximálně na větší kompaktní senzory profi kompaktů, jinak míň je líp - stejně lidi víc než A4 netisknou, a na to stačí šest bohatě. Takže ne, aspoň trochu obeznámený člověk hledající něco víc si tohle nekoupí, radši víc hledá, nebo si přidá a koupí některý z profi kompaktů které jsou zatím ještě primárně zaměřené na fotografii, a marketingoví joudové při jejich navrhování musí většinu doby sedět zavření ve sklepě. Jen se obávám, že jednou i tahle kategorie podlehne a bude jedno jak to fotí - jak se říká, no tak sice je to špatný, ale aspoň je to drahý... Malý Sony 18 MPx senzor totiž asi nebude konečná hranice, víc pruhů víc Adidas.

Jako kdysi s počítači: ty brďo, to má 500 GB hadr? Tak to je silnej stroj :-)