Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Má setový objektiv schopnosti ke spolupráci s čipem 16 Mpx?

chalupník (85)|28.12.2012 19:20
Tedy, koupil jsem stroj s 16 Mpx. Seťák , původně vyvinutý pro 6 Mpx jsem, prodal. Jenomže za pár týdnů jsem zjistil, že
a) setový je nejlehčí a nejmenší b) setový se nevysouvá metr dopředu, c) setový docela svižně ostří. Vlastně mi nejlépe vyhovoval po mechanické stránce. Takže, mohu se domnívat, že dnešní seťáky se posunuly dopředu se zvyšujícím se rozlišením snímačů? Asi ho zase budu muset koupit zpět.
DiGiPes (32)|28.12.2012 19:25
Chalupníku piš konkrétně. Vůbec nerozumím :)
O jaký "stroj" a "seťáky" se jedná?
chalupník (85)|29.12.2012 07:34
Mám značku Pentax. Ale myslel jsem to obecně.
V dobách 6 Mpx zrcadlovek byl k tomu vyvinut setový objektiv. Dnes máme 16 Mpx a tak se ptám, jestli se stále oprašuje původní konstrukce ??zastaralého?? seťáku.
Rellik (1136)|29.12.2012 09:34
Osobně si myslím, že čím novější v podstatě všechno, tím je to horší. Teď valí všichni na "kvantitu" a kvalita je vedlejší. Plastové čočky, plastové bajonety, zvyšování rozlišení na stále stejné velikosti čipu... Dřív byla kvalita myslím o poznání lepší. Vyzkoušel sem hromadu fotoaparátů a z kompaktů měl nejlepší výsledky dnes už historický olympus C-315 s 5,1MPx. Stále ho používám a má velmi slušný výstup. Hlavně současné kompakty jsou kolikrát horší než nějaký mobil. Objektivy na tom budou podobně. Pokud nekoupíš nějaký extra drahý objektiv, který by měl být podle výrobce na špici tak kvalitu asi moc nečekej. Osobně používám objektivy ruské výroby ještě někdy z 80' let (ZENIT). Tam je kvalita oproti dnešním plasťákům o moc lepší. Vše co jsem napsal je jen a jen můj názor a určitě ho někdo bude vyvracet, ale já osobně si za tím stojím... ;)
DiGiPes (32)|29.12.2012 10:23
V podstatě pokud je bajonet stejný, jít by to mělo.
Ale není vždy pravdou, že starší jsou lepší.
Já si naopak myslím, že technologie urazily z 6Mpix do 16Mpix velký kus cesty a rozhodně bych si koupil odpovídající objektiv k novému stroji ;)
Sakini (1174)|30.12.2012 13:37
Setové objektivy je potřeba vidět v jejich skutečné roli, co vlastně znamenají. Pokud by výrobci chtěli prodávat jen samotná těla, jednak by byli omezení na majitele objektivů, a jednak by se jim skoro nerozrůstali kupci lepších objektivů. Seťák pro ně je ten přívěšek, který umožní tělu rovnou po koupi fotit - jak dobře a co vlastně, to není zásadní. Tak tomu je celou digitální éru, a dnes když jsou zrcadlovky mnohem dostupnější o to víc. Současně zvýšený zájem umožňuje výrobcům chovat se poměrně drze až cynicky, a tláskat do setů prakticky pořád ty samé objektivy - kdo se nevyzná bude mu to jedno, a kdo se vyzná má nějaké lepší sklo nebo si ho koupí. Takže základní seťáky jako 18-55 zůstávají léta stabilním jevem: a) Nikon svůj průběžně vylepšil a vybavil stabilizací, takže se aspoň dostal nad průměr, ale pořád nabízí i starší typ b) Canon uvedl několik obměn svého typu, což bylo nutné protože původní byl pod psa, a teprve nejmodernější verze mají nějakou úroveň c) Pentax laboruje se svým typem s malými změnami, přičemž některé starší verze jsou lepší než novější d) Sony se dodnes nedostalo na stálou úroveň. Co se týče zrcadlovek, základní setové objektivy už dnes nedokážou plnohodnotně doplnit těla s kterými jsou prodávané (neberu v úvahu sety fullframů, které dostávají do vínku objektivy které by si majitel "malé" zrcadlovky často ani nemohl dovolit), ale pro dosažení obchodního cíle dostačují. Současnost ten problém ještě zvýrazňuje, kdy se potkává nahrazování optického skla pryskyřicemi s masivním nárůstem megapixelů, a ruku v ruce deklasují výkon i lepších sestav.
Pokud ti ten seťák vyhovoval, a stačí ti jeho obrazová kvalita, tak si ho pořiď - jde v první řadě o tvou potřebu. Ovšem myslím si že 16 MPx Pentax si jako základ zaslouží 17-70 (ať už Pentax nebo Sigmu), škoda neyužít celý potenciál toho senzoru.
chalupník (85)|1.1.2013 12:11
Vidím, že se tu objevil odborník. Prosím, podotázku:
Mohou nám dnes staré (značkové) manuální pevné objektivy něco nabídnout ve smyslu použití s vysokými rozlišeními snímačů?
Sakini (1174)|1.1.2013 15:17
Kde vidíš odborníka? Zadrž s tou nadsázkou :-) Ale když se teda ptáš...
Kinofilmové objektivy generálně vzato nemají mít pro současnou digitální techniku potřebné předpoklady, ať už je to skutečné rozlišení optiky nebo chybějící antireflexní úprava zadního členu kvůli odleskům od senzoru. V reálném světě je to ale tak, že i v dřívějších dobách se dělaly skla různých kvalit a tříd, a mnohdy zdaleka překonávaly nároky na ně kladené. Takže ano, leckteré pevné objektivy jsou natolik dobré, že i dneska při nějakých šestnácti megapixelech dávají výborné výsledky (a může se to týkat i zoomů). Typickým příkladem jsou pevné objektivy Minolta, které bez problémů zvládají i současné SLT Sony, nebo velice oblíbené Heliosy které používá hodně lidí přes M42 redukci s výbornými výsledky. A i u zoomů to je možné, například legendární Minolta Beercan 70-210/4 z osmdesátých let je natolik dobře udělaná, že se s ní dá fotit dodnes. Ale u všech značek platí hlavně že je to typ od typu. Některý funguje, jiný je na nic, a přitom se můžou být zdát skoro stejné. Takže je potřeba vybírat podle zkušeností uživatelů, studovat fóra nadšenců, a poučit se než něco koupíš.
A pokud jde konkrétně o Pentax, ten je známý tím že i u digitálních zrcadlovek myslí na možnost použití starých objektivů (ostatně dodnes vyrábí některé objektivy z té doby), a pevná skla z kinofilmové éry na nich fungují velice dobře. Vynikající a oblíbený je například A 50/1.7, který lze používat v režimu priority clony, takže pokud má člověk trochu v paži manuální ostření, jen mění clonu kroužkem a může dynamicky fotit. A hodně dalších na digitálu funguje, občas s nějakou tou malou slabinou, ale víc než jen "použitelně". Je je potřeba se informovat, který se konkrétně hodí a který to nedá...