Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Kompakt/Vysoké detaily/Cena nerozhoduje

Neregistrovaný (0)|5.8.2013 23:03
Tazatel: Tomáš

Znění dotazu: Zdravím. Chtěl bych poprosit o radu jaký typ foťáku by byl ideální na zakoupení. Dostali jsme v práci od šéfa za úkol zakoupit foťák kterým budeme fotit nakládku zboží do kamionu. Momentálně máme starý Olympus co má nějakých 5Mpx a 3x zoom. Což vyfotí ale není to žádná hitparáda. Požadavek co máme je abychom vyfotili poslední řadu nakládaného zboží v otevřením přívěsu kamionu cca z 3-5m a když pak fotku přetáhneme do počítače, aby byl šéf si schopen nazoomovat etiketu o formátu A6 a bez problému z ní přečíst veškeré informace. Nevím ale jaké přesně parametry by měl fotoaparát splňovat. Nicméně to budou míti na starost skladnící, takže by to měl být nějaký trochu automatický kompakt aby se nemuselo nic extra nastavovat a měnit ručně parametry. Děkuju moc za radu popřípadě i za typ foťáku co by splňoval toto kritérium.
rousini (738)|6.8.2013 08:56
Samozřejmě záleží jak velký je font písma na té etiketě. S ohledem na to, že je to A6, tak to bude asi skoro kancelářský font a to za šere kompakt nedá. Leda, že by se etiketa fotila extra z menší vzdálenosti...
Napadá mě Sony RX100 nebo třeba Olympus E-PL3 + 17mm f/1,8 (ev, 12mm f/2,0)
Neregistrovaný (0)|6.8.2013 09:44
Teď sem si změřil výšku písma na etiketě (toho nejmenšího) a je to font o velikosti přesně 0,5cm. Co za parametry bys doporučoval, abych měl fotku o vysokém rozlišení abych mohl výslednou fotku přiblížit s minimálním rozostřením. Co by měl být nejdůležitější parametr po kterým bych se měl dívat - Rozlišení? Optický zoom? Inteligentní zoom? Mpx? Nebo je to všechno jenom v typu objektivu? Protože skladníci nejsou zorvna nejmladší a potřebují hlavně jednoduchost proto s kolegyní přemýšlíme spíše o kompaktu. Napadlo by tě ještě něco mimo zmiňovaných dvou - Sony RX100 a Olympus E-PL3. Btw. ten 17mm objektiv vypadá našlapaně! Díky
rousini (738)|6.8.2013 10:33
Především potřebuješ objektiv, který zabere ze 3m plochu o velikosti zadního čela kamionu. Odhadem přepočtené ohnisko 35mm a míň.
A teď ten zbytek:
- světelný objektiv, který dokáže poslat na snímač světlo z kterého vyčte i drobné písmo a ne šedou plochu...
- rozlišení bych neřešil, to je dnes přemegapixelováno všude.

Mě z toho vyplývá pořádný objektiv jako nutnost a kdyby to pořád nebylo ono, tak popřemýšlet o lepším těle s lepším snímačem (E-PL5). Tyto systémové kompakty mají i slušně fotící automatický režim, eventuálně opakující se kompozi, po krátkém zaškolení na co se zaměřit, dovede manuálně nastavovat i cvičený orangutan...

Než poradí zkušenější a udělaš finální rozhodnutí je řešením i návštěva speciálky a vyzkoušení odfocení etikety z požadované vzdálenosti, tak aby snímek zabíral celkovou plochu cca 2,5x2,5m a ověření čitelnosti. ten interiér na prodejně by se mohl světelně přibližovat podmínkám pod plachtou kamionu...
Neregistrovaný (0)|6.8.2013 23:17
Perfektní, hele díky moc. No ikdyž přirovnání s orangutanem mě pobavilo, tak by si byl velice překvapen jak někteří lidé nedokáží akceptovat nové věci a mají problém s něčím podobným. Hlavně když jsou pokročilejšího věku a na cokoliv navíc se ti z vysoka vy*erou. Takže fakt budeme muset vzít nějaký ten kompakt - to RX-ko ale vypadá velice slušně takže si ho zkusíme kdyžtak v prodejně a uvidíme jaké z toho vylezou fotky. Ještě jednou moc díky za rady.
rousini (738)|6.8.2013 23:56
rádo se stalo, já jsem taky v pokročilejším věku, ale člověk musí jít s dobou jinak je technologická mrtvola..