Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FW pro zrcadlovky NIKON

kubusf (49)|12.8.2013 09:34
Na stránkách Nikon klubu jsem četl zprávu o novém FW 1,009 pro zrcadlovky D7100 D7000 D5200 D5100 D5000 D3200 D3100
D90 D4 D800 a D600. Jedná se o FW opravující optické vady (distorzi) objektivů přímo v aparátu před vytvářením obrazu do jpg formátu ve fotoaparátu.
odkaz:
http://nikonclub.cz/clanek/korigujte-opticke-vady-objektivu-uz-ve-fotoaparatu
v diskuzi ke článku najdete odkazy na stažení dotčeného FW i manuálu (ang.) k uplatnění ve fotoaparátu.
Oprava se provádí stažením souboru, a instalací do fotoaparátu pomocí vložené SD karty s nahraným opravným FW..je popsáno v manuálu.

Pokud někdo FW opravoval...znamená značení FW 1,009 že se jedná již o 9. opravu a jsou někde k mání předchozí?
děkuji za odpověď
Sakini (1174)|12.8.2013 10:15
Nikon průběžně aktualizuje data pro korekci distorze objektivů, tak jak uvádí nové objektivy. Kdo průběžně nakupuje novou optiku, měl by průběžně aktualizovat aby se prováděla automatická korekce zkreslení i u nových typů. Je to vlastně aktualizace vnitřní databáze korekčních dat, proto už devátá verze. Starší verze k dispozici ke stažení stále budou, vracet se k dřívější už samozřejmě nejde, ale pokud je v přístroji starší verze jde aktualizovat na "méně starou". Je to užitečné, některé objektivy mají dost výrazné zkreslení a kdo chce rovnou hotový výsledek z foťáku a nehraje si s tím v PC, ocení to (ti kdo fotí jen do rawu samozřejmě ne, těch se to netýká).
kubusf (49)|12.8.2013 11:00
Děkuji za odpověď.
Na starší verze jsem se ptal z praktického důvodu. Pokud starší verze FW ( nainstalovaná v aparátu) již obsahuje opravu pro mnou používané objektivy,(a ty mezi nejnovější nepatří), pak je pro mne nová verze FW vlastně nevyužitelná - byť dočasně. Ovšem to mohu ověřit pouze pokud budu znát obsah u mne naistalovaného FW - tedy - zda opravná data mám nainstalována.
Z tohoto hlediska by bylo nejrozumnější zřejmě doinstalovat nejnovější a nepatlat se v tom.

Druhou otázkou je, zda některé předchozí verze FW neobsahují i jiné opravy, než opravná data týkající se distorze objektivů? Dá se toto někde zjistit?

Nebo je to tak, že Nikon veškeré opravy FW vkládá do další - nové verze a stačí prostě použít poslední...?
Ď..
Sakini (1174)|12.8.2013 11:50
Nový firmware obsahuje nejaktuálnější databázi všech podporovaných objektivů, tedy i těch starších. Takže obsahuje i informace obsažené ve starších verzích, už jen proto kdyby bylo potřeba aktualizovat tělo které nikdy aktualizované nebylo, a nemá ani nejstarší verzi. Proto není třeba se shánět po starších verzích, ta nová potřebná data obsahuje taky. Něco jiného je, pokud ve starších firmwarech pro určitý typ nějaká oprava specifického problému. Ovšem u Nikonu je to rozdělené, není jen jeden FW - veškeré současné aktualizace najdeš na českých stránkách Nikonu. Ono těch pro tělo samotné zase tolik nebývá, D3100 má jednu, D40 dvě, není to jako u Sigmy že má zrcadlovka x hlavních aktualizací (SD14 má osm). Data pro korekci zkreslení jsou od základního FW oddělená, co se jejich aktualizace týče.
kubusf (49)|12.8.2013 14:16
Tak díky. Jasně. Je to logické...tělo se časem "vychytá" , ale objektivy přibývají...tak jejich FW taky. Dík za ujasnění...třeba nejen pro mně :-))
fevlad (10)|1.9.2013 08:50
cize ked mam posledny firmware 1.006 v 5100 musim aktualizovat? pretoze ked vlozim sd kartu s novym firmwarom do fotaku tak nikde nevidim ten novy firmware na aktualizaciu.. alebo robim nieco zle... dik
Rellik (1136)|1.9.2013 09:25
fevlad: Nový firmware se týká pouze aktualizace databáze nových objektivů v těle fotoaparátu. Je označen L (jako lens). Aktualizace je velmi jednoduchá. Binární soubor, který stáhneš z webu nikonu http://nikonimglib.com/dcdata/#os-windows stačí pouze nakopírovat přímo na SD kartu. Nemusíš ji formátovat a postupovat tím postupem co je psaný na stránkách. Soubor nesmí být v žádné složce! Po zapnutí foťáku a zobrazení infa o firmwaru v menu se ti pak zobrazí "Aktualizovat firmware" - dáš ano. Aktualizace trvá cca 10s. Pak to vypíše aktualizováno vypněte fotoaparát (nebo tak nějak). Vypneš, zapneš a je to hotovo... ;)
fevlad (10)|1.9.2013 10:52
dík , podarilo sa....
jonashredblocks (129)|1.9.2013 12:32
Ahoj, mně to nějak nejde. Nakopíroval jsem to rovnou na SD kartu (pak to zkusil i do složky DCIM) zapnul a našel verzi firmwaru, a nic... nevím proč. Stáhnul jsem normálně ten S-DCDATA-001009WF-ALLIN-32BIT_.exe.
Update: Á, jsem noob, už jsem si všim, že tam mám dát ten bin po instalaci, ne exe :D cajk
Rellik (1136)|1.9.2013 12:59
Jj ten stáhnutý exe je pouze samorozbalovací archiv obsahující jeden binární soubor. A to je ten soubor, který stačí dát na kartu...