Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

panasonic 5g vs sony nex 5r

sibelius (6)|15.8.2013 10:33
Ahoj, rozhoduji se mezi zminenymi fotaky. Nebudu porizovat zadne profi fotky, je to proste jen nahrada za kompakt na dovolenou, vylety atd... jsou mi vicemene jasne rozdily. U panasonicu me laka hledacek, u sony zase vetsi cip...
Sakini (1174)|15.8.2013 11:08
Takže na co se konkrétně chceš zeptat?
sibelius (6)|15.8.2013 13:15
V podstate jen, ktery na tom bude lepe v porizenych fotografiich,jak jsou na tom s jpeg engine, popr. jak jsou na tom s videem
Sakini (1174)|15.8.2013 23:04
NEX-5R umí hodně kvalitní fotky díky velkému senzoru, a to i při vysokých citlivostech, korekce objektivu se provádějí do jpegu účinně. Video má široké možnosti nastavení a solidní kvalitu. G5 bude o trochu rychlejší při ostření (je dost rychlý), senzor je menší a ne tak výkonný jako u NEXu, v reálu šum nastupuje dřív ale pěkné fotky umí taky. Co se týče videa, Panasonicy je mají velice dobře zvládnuté a G5 není vyjímka.
G5 má určitou výhodu velkého výběru m4/3 objektivů, a o něco levnějšího příslušenství než u Sony (většinově). Navíc ergonomicky je líp řešený, dobře se drží a používá. NEX mnohem líp zvládá vyšší citlivosti, což se následně projeví i ve jpegu který nemusí být tolik odšumovaný. Výběr objektivů je menší, a ty setové nejsou zrovna nadprůměrné. Fotil jsem nějaký čas s oběma, G5 je hodně šikovný a dělá pěkné fotky i do jpegu, ale co se týče čistě výstupu a obrazového výkonu, upřednostnil bych NEX. Ohledně videa to není tak rozdílné, tam jsou použitelné oba.
Komo (840)|16.8.2013 19:26
Sakini, ty máš tuším na všetko odpoveď.
Sakini (1174)|16.8.2013 19:46
Tak to určitě ne, jen se zrovna ptá na něco co mám osahané a vyzkoušené.
Komo (840)|16.8.2013 20:34
Tak máš toho osahaného a vyskúšaného pomerne dosť. A neváhaš sa s tým podeliť, za čo ti patrí vďaka. Nie všetci sú takí.
sibelius (6)|18.8.2013 10:52
Diky moc za rady! Nakonec to preci jen vypada na g5:-)
Sakini (1174)|18.8.2013 19:46
Na stavění systému je m4/3 zatím poříád tak nějak výhodnější, i když Sony rozdíl docela rychle smazává. A opravdu dobrý hledáček spolu s výborným videem jsou pádný argument pro G5.
modus ponens (10)|27.6.2014 10:26
Zdravim, ozivim tuto temu. Uvazujem nad kupou fotaku a zaujali ma prave tu diskutovane Panasonic G5 a Sony NEX-5R, pripadne NEX-3NL. Nemam v plane kupovat prislusenstvo a rad by som si vystacil s jednym objektivom (asi ten setovy). Moje otazky a prosby o radu su:

1. je Sony so setovym objektivom lepsia volba?
2. ake su rozdiely medzi NEX-3NL a NEX-5R? Pokial by mala NEX-5R iba nezaujimave funkcie navyse, uvazoval by som asi skor nad 3-kou...

Dakujem za rady.
Sakini (1174)|27.6.2014 11:35
1. Pokud budeš brát schopnosti senzoru a míru šumu, tak Sony bude určitě lepší (s 18-55). Co se týče ergonomie, rychlosti ostření a videa, je Panasonic lepší. Je třeba si vybrat co je důležitější.
2. Oba typy v zásadě používají stejný senzor, a ostření u 5R je dost podobné tomu v trojce přesto že má být rychlejší (ve skutečnosti není nijak lepší než u starších modelů). Hlavní rozdíl je v ergonomii (lepší držení pětky), WiFi (nic moc dobrá, ale v pětce je), víc výklopném displeji (trojka má jen jednostranně zvednutelný, pětka na ramínku) a setovém objektivu (pětku koupíš většinou s 18-55, trojku jen s 16-50 která je menší ale i o něco slabší). Fotky v zásadě umí udělat stejné, rozdíl je v používání a skladnosti - 3N s 16-50 je už dost malý foťák na rozdíl od 5R s docela velkým 18-55.
modus ponens (10)|27.6.2014 12:27
Dakujem za odpoved.
Inak, presne na take fcie ako WiFi, GPS a pod. som narazal. Ozelel by som ich bez najmensieho zavahania. :-) Ale plne otocny displej by bol zase fajn, kedysi som ho mal na starom Canon Powershote a pri sucasnom Sony DSC-HX9V mi chyba. S HX9V som vcelku spokojny, najma co sa videa tyka. Tazko mi je rozhodnut sa, ci klast vacsi doraz na fotky alebo video. Fotak sluzi primarne na fotenie, ale zase uz som si odvykol so sebou vlacit fotoaparat (hoci aj maly) a aj kameru. A ta HX9V tie videa (aj podla skusenosti inych majitelov) celkom vie. Otazka je, ci je v tomto smere NEX aspon tak dobry.

Na druhej strane lepsia ergonomia G5-ky...
Je rozdiel v kvalite fotiek medzi 5R a G5 vyznamny? Myslim so setovymi objektivmi 18-55 a 14-42. Som prilezitostny fotograf, preto neuvazujem napriklad nad zrkadlovkami.
Sakini (1174)|27.6.2014 13:13
Zrcadlovky ani nejsou potřeba, NEXy jsou výstupem na minimálně stejné úrovni jako amatérská zrcadlovka se seťákem, a používání je pohodlnější. Co se úrovně fotek týče z hlediska senzoru, NEX je oproti Panasonicu o notný krok dál a třeba v horším světle je to hodně poznat. Pokud jde o setové objektivy, oba jsou to takové ty standartní seťáky, ten od Sony bude přece jen lepší, ostřejší, ale ten rozdíl nebude nějak extra viditelný a oba na daném foťáku svou práci odvedou. Je to tak spíš o tom senzoru, a ve výsledku NEXy viditelně povedou, rozdíl je rozeznatelný i pro méně zkušené - to samozřejmě neznamená že G5 neumí fotit, mám ho docela ozkoušený a byl jsem s ním spokojený. Ovšem jakmile dojde na náročnější světelné podmínky, Sony povede. Jakmile ale dojde na video, nic lepšího než z Panasonicu neuvidíš. Každý nabízí něco.
modus ponens (10)|27.6.2014 13:33
Ja som tusil, ze sa to takto zamota. :-) Ten rozdiel vo videu je tiez markantny? Cena hra v prospech G5, ale tu by som zohladnil az celkom na zaver...
Sakini (1174)|27.6.2014 14:02
Zase: Panasonic má video kvalitnější, ale Sony je umí taky velice dobře a pokud je to jen jedna ze součástí celkového požadavku, tak video NEXu je bez problémů a bude ti naprosto stačit. A ten rozdíl nebude až tak viditelný. Řekl bych že co se celkové hodnoty přístrojů týče tak ten cenový rozdíl kopíruje ten výkonový.
kultus (1295)|27.6.2014 14:26
NEX 3 si nekupuj, spatne se drzi, ma otresny displej a to je za stavu kdyz nemas hledacek obzvlast problematicke. Displej u 5R neni plne vyklopny, tedy nevim jak to myslis, ale sice se da uplne otocit nahoru (pro selfies), ale neotaci se do stran. Ja jsem s nim spokojeny, ani ten vetsi setak mi nevadi. Panak ma lepsi video, ale i fotky z nej budou slusne, oproti HX9V to bude velky rozdil...takze do obchodu a zkusit si je jak se ti budou drzet, ovladat...panak ma hledacek coz muze byt zajimave, je ale vetsi a tezsi, je na tobe jestli to pro tebe bude opravdu ergonomicka vyhoda...v pripade dalsiho zajmu mas na vyber vic objektivu/ext.blesku nez na 5R. Tak je to s objektivama horsi a jsou drazsi...samozrejme jdou sehnat vyborne objektivy i na NEX, ale ceny se pak vysplhaji...jinak bych nerekl ze bude mit G5 o tolik horsi fotky novy 16Mpx senzor ma slusny vykon i na vysoke ISO...na NEX sice nema ale rozdil uz neni tak propastny jako v pripade 12Mpx...
modus ponens (10)|27.6.2014 18:06
Skusim este z druhej strany, a sice variability vyberu objektivov (resp. objektivu, kedze predbezne planujem ostat pri jednom). Tuto, co som pozeral, tak Panasonic je na tom lepsie a na rozdiel od Sony, da sa kupit samotne telo (NEX 5R som nenasiel, ale to je teraz vedlajsie) s tym, ze objektiv by som vybral iny nez setovy.

- ktory objektiv je v rozumnej cene lepsou alternativou za setovy Lumix Vario G 14-42?
- ak by som namiesto G5 uvazoval nad G6-kou, dostanem kvalitou podobny obrazovy vystup ako NEX 5R?

Panasonic ma momentalne v ponuke 5-rocnu zaruku, co po osobnej skusenosti s reklamaciou HX9V pred koncom zaruky nemusi byt nezaujimave...

kultus:
Pod plne vyklopnym displejom som myslel aj do stran. Ten Panasonic by ho taky mal mat, ako pozeram. Co sa velkosti tyka, tak napriklad FZ-38 mi prilis velka neprisla...
kultus (1295)|27.6.2014 18:36
ja se omlouvam, panasonic G5 bude mit o dost horsi snimky co se tyce kvality senzoru jako NEX, hlavne za spatneho svetla :) uz jsem z tech dotazu na levny fotak kde se porad dokola doporucuje EPM2, zblblej :D panasonic nema nijak zazracny senzor, ale vyber objektivu je bohatsi, nevim jak je to s kompatibilitou panasonic-olympus pro 4/3 nebo m4/3. Konkretne nemam zkusenost takze neporadim, displej plne otocny NEX nema a zatim mi to ani nebylo treba 99% vyklopeni potrebuji pri foceni/toceni seshora (makro, video) nebo sdola. Nevim jestli G5 a G6 nemaji stejny senzor...
Sakini (1174)|27.6.2014 18:40
G5 fotit umí, ale senzor není zrovna nejgeniálnější. Použitelné ISO max těch 1600 ještě jde, i když na té hodnotě se NEXy teprve rozdýchávají, ale dynamický rozsah je opravdu slabý, snad i slabší než u G6. G6 je líp vybavený, dosahuje o něco lepších výsledků, a i když má své slabiny tak je to talentovaný všeuměl - úplně jako NEX to nebude, ale nijak extra horší a s lepšími objektivy umí podat dost dobrou kvalitu (stejně jako G5). A v obou případech ten hledáček vůbec není k zahození a je velice slušný. Otázka je za kolik můžeš mít G5, a jestli ti ten cenový rozdíl za to bude stát.
Pro Panasonic je k dispozici podstatně víc objektivů než pro Sony, musíš ovšem počítat s tím že nějaká alternativa k seťáku může být docela drahá, a prakticky v rozumné ceně nic podobného nenajdeš. Snad z bazaru něco použitého, nějaký širokorozsahový zoom který sice nebude světelný ale zato ti dá mnohem větší použitelnost. Starší verze Panasonicu 14-140 se momentálně pohybuje okolo šesti tisíc, je to jeden z mála opticky rozumných výměnných superzoomových objektivů a dá ti dost široké možnosti využití.

Přes to všechno, pokud platí že nechceš víc než jeden objektiv a jsi jen příležitostný fotograf, přemýšlel bych aktuálně spíš o NEX-5T (prakticky to samé co R) protože díky svému velkému výkonu ti víc odpustí a budeš se moci spolehnout na jeho opravdu dobrý senzor. I s Panáky si zafotíš, ale už to tam chce víc snažení a lehčeji fotku zmastíš (ovšem ten kompletně otočný a výklopný displej je velice praktický).
modus ponens (10)|27.6.2014 20:49
NEX-5T je ale tusim len s objektivom 16-50, na ktory si pisal, ze je oproti 18-55 horsi...
Sakini (1174)|28.6.2014 06:39
Dobrá námitka - nikdy jsem si neuvědomil že u nás byl vždycky jen s 16-50, tak to by sis musel pohlídat 5R aby ti neutekl, jedině ten je s 18-55.
kultus (1295)|28.6.2014 07:02
Jeste bych zvazil ICLE3000, ma novy snimac, ergonomii zhruba jako panasonic, ale zase ten horsi displej a slabsi hledacek, ma taky 1855
modus ponens (10)|28.6.2014 15:14
Kde maju ten starsi Panasonic 14-140 za 6 tisic? Ak myslis Lumix Vario G 14-140, tak ten som nasiel len nasobne drahsi...

Stale totiz zvazujem aj Panasonic G6, pokial by mal mat podobne dobre fotky ako NEX-5R. Vyhodou by boli: trosku lepsia ergonomia, hladacik, sikovne vyklopny displej a v neposlednom rade aj aktualna 5-rocna zaruka na G-modely. Mozno sa to nezda byt vyznamny atribut, ale ako som pisal, je to elektronika a moj HX9V musel do servisu. Byt po zaruke, tak tipujem opravu na nerentabilnu (to vsak plati napriec znackami). Ale prioritou je vystup, ci uz obrazovy alebo video.

Ten ILCE 3000 by ako dopadol v porovnani s porovnavanymi modelmi? Myslim tym najma vystup...

Este dodam, ze cenu je tazko pisat, optimalizovat ju budem az na konci. G6 som vsak zbezne videl za 80E priplatok oproti G5 (obidva v sete s 14-42 objektivom). NEX-5R (s 18-55 obj.) tak v cene tej G6-ky...
metatron123 (166)|28.6.2014 15:36
Test ilce3000 mas aj tu na digimanii. Osobne ho mam, myslim ze za 250 eur so setakom je to slusna volba. ale porovnavat nemam s cim. Ak mas otazky na tento typ tak sa pokusim zodpovedat. Prihodim dve foto, ale som tu z mobilu takze len zmensene, fotene setakom.[ATTACH]1068[/ATTACH][ATTACH]1069[/ATTACH]
uploadfromtaptalk1403962545579.jpg uploadfromtaptalk1403962570525.jpg
kultus (1295)|28.6.2014 17:05
vystup z A3000 by mel byt trochu lepsi nez na 5R podle mne co se tyce senzoru panasonic smete, co se tyce setaku nevim. Mne by vadil ne zrovna kvalitni displej a hledacek mne taky neoslnil kdyz jsem ho zkousel...

meta, snaha se ceni, ale takove fotky jsou pro posouzeni kvality uplne k nicemu! ;)
metatron123 (166)|28.6.2014 18:43
Máš pravdu, som si neuvedomil v rychlosti. Tady:
DSC00691_1
DSC00475_2
Sakini (1174)|28.6.2014 20:24
Vzhledově zajímavé, i když je tam vidět vliv zpracovbání a bokeh je hlavně u sklenice opravdu děsivý, ale schopnosti senzoru tam zřejmé jsou. Osobně mám pocit že 16 MPx senzor je lepší než ten nový 20 MPx, kterému zvýšení rozlišení spíš trošku ubralo, ale pořád dokáže podat dobrý výkon. Slabinou jsou ty levné aspekty, které ale při té ceně tomu foťáku ani nejdou vytýkat - hledáček je opravdu jen záloha, ovládání limitované, displej hodně jednoduchý. Ale jinak má v podstatě všechno potřebuje, včetně focus peakingu, vždyť je to vlastně malý NEX v plastové bublině a za pár kaček. Ale je to fakt už o vyzkoušení, někomu nepolíbenému lepšími foťáky to vadit nebude, ale kdo si čichl k něčemu pokročilému už nebude moc nadšený (já bych s ním tedy fotit problém neměl, sice občas trochu zdržuje ale všechno funguje jak má).
14-140 jsem myslel bazarem, samozřejmě jako nový je hodně drahý, ale na Paladixu je průběžně několik zachovalých kusů za 6-7.000 což je solidní. Výstupem A3000 bude lepší než Panasonicy, ovládáním horší, ale ty fotky budou pěkné.
kultus (1295)|28.6.2014 21:19
otazka je jestli dokaze ten setovy objektiv tech 20Mpx nakrmit...ale to zrejme nebude zajemce trapit. Ve vysledku tak mozna tech 20Mpx nebude tolik poznat :) no hodne stesti pri vybere
metatron123 (166)|28.6.2014 21:45
Sakini, myslim, ze si to napisal presne. Ak to pouziva clovek, ktory nevidel este hladacik s 900 tis. pixelmi tak mu to staci. Aj displej je pouzitelny. No a focus peaking nema chybu - aj jed nie vzdy sa "chyti" pochopitelne, na malo kontrastnych hranach je to tazke.
Mne co mozno vadi je este trochu zalostne sekvencne snimanie. Necele 3 snimky za sekundu. Tu malinu v pohari som dal asi na 80-ty pokus :-D . A to som ju chcel zachytit tesne po dopade na hladinu :-P
modus ponens (10)|30.6.2014 22:06
Pisem trochu neskor. Ta ILCE 3000 ma len HD ready video pri 50fps? Prekladanych 50i? Vzhladom na cenu by som asi akceptoval aj horsi hladacik a displej (predsalen vo finale ide o fotky/video), ale absencia 50p HD videa je skoda. Na HX9V som si na to celkom zvykol a na Full HD plazme je to parada pozerat...

Co som si (neskor ale predsa) uvedomil, ze NEX-5R nema interny blesk. :-( Chapem pripadne argumenty, ze aj tak by nestal za nic, ale obcas sa na necakane momentky hodi. Co s tym? Je nejaka rozumna alternativa?
Komo (840)|1.7.2014 07:52
Co citam v specifikaciach, tak 3000 nema hd video , ale full hd 50i, alebo 25p.
Alternativa je mat na 5r blesk stale nasadeny. Je celkom maly.
kultus (1295)|1.7.2014 08:02
blesk mi taky ze zacatku vadil, ale jak jsem si na nej zvykl tak ho ani nevnimam, dokonce bych uz bral klidne i "bridge" telo oproti kompaktove placce :D samozrejme s HW/SW vlastnostma 5R. Se podivej jake blesky dava samsung a olympus...integrovany je samozrejme lepsi kor kdyz nema 5r norm.patici a nic normalniho tam nepripojis a ten maly ma ho*no vykon, staci na mensi mistnost. Ale ze by to byla stezejny vlastnost/problem...co se tyce videa 50p je slusnej zrout mista :) 25p mi prijde prirozenejsi, ale nehodi se na rychle deje/sport. 50i je podle mne nepouzitelne, zkousel jsem to nekolikrat a neveril jsem jak hnusne video z toho vyslo opravdu uz radeji 25p. Co se tyce chybejici 50p rekl bych, ze to bude zase marketingovy zasah do software, 5R to umi a oba maji stejny procesor, resp. stejny novy 20Mpx snimac maji drazsi modely, ktere 50p umi...
Sakini (1174)|1.7.2014 08:13
No na tak levný přístroj bys už chtěl moc, fHD 50p, i když by to vůbec neškodilo - ale umí fHD 50i nebo 25p, takže to vůbec není špatné. Navíc celkově ve videu dobře funguje autofokus a dost se toho dá nastavovat.
NEX-5R nemá interní blesk, ovšem součástí balení je malý externí. Sice je podobně slabý jako jsou interní, ale už jeho umístění je výhodnější než když je v těle. Takže základní řešení tam každopádně máš.
modus ponens (10)|1.7.2014 10:55
Neviem odhadnut, do akej miery realne vplyva 50p fullHD video na cenu, najma ked NEX-5 ho ma (tiez by som to odhadol na upraveny FW, cize len marketing). Kazdopadne som si nan zvykol z HX9V a krok spat by som asi lutoval. Skoda, uz som sa s tou ILCE 3000 zacinal stotoznovat.

Asponze ten externy blesk na NEX-5R ergonomicky nerusi. Na poriadne fotenie treba nieco vacsie a ako som pisal, prislusenstvo by som aj tak prilis nenosil, a nasledne ani nepouzival. Takze to zatial vyzera na NEX-5R. Inak, to fullHD video je, dufam, aspon na takej urovni ako na HX9V. Fotky cakam vyrazne lepsie, ale to je normalne. :-)
Sakini (1174)|1.7.2014 11:06
Samozřejmě že jde o marketing, technologicky není skoro nic problém, i kompakty s malým senzorym například dokážou zvládnout 4K pokud by je tak někdo chtěl udělat. Celkově si určitě polepšíš v obojím, ne jen ve fotkách.
modus ponens (10)|1.7.2014 12:03
Myslel som marketing v zmysle, ze funkcionalita je len umelo vypnuta. A to je skoda, pretoze 50p fullHD video by bola celkom slusna konkurencna vyhoda.

Chvilu si dam cas a potom zacnem optimalizovat cenu. Ak sa nic nestane, tak to vyzera na NEX-5R. Dik za rady. :-)

Inak, ma niekto s NEX-5R aj zle skusenosti, kupil by namiesto neho nieco ine?
Komo (840)|1.7.2014 12:37
Dlzka nahravaneho videa moze byt nevyspytatelna. Fotak sa moze prehriat a vypnut vraj uz po 5-10 minutach. Mne sa to stalo asi po 12-ich. Zavisi to asi od okolitej teploty ,zvolenej kvality a ISO.