Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lumix G6 - objektiv??

Mrazone (8)|5.10.2013 19:42
Dobrý den, chtěl jsem si pořídit lumix G6, ale četl jsem že setový objektiv 14-42 mm není příliš kvalitní. Nechci pevnou ohniskovou vzdálenost.Poradili byste mi nějaký univerzál? Případně odkud kupovat, kde jsou slevy za set nebo nejlevnější fotoaparaty a objektivy - ověřené obchody
...
např tento? http://objektivy.heureka.cz/nikon-af-s-50mm-f-1_8g/
je nějaký lepší, levnější, výhodnější?

Chtěl bych se vlézt do 20 000 Kč i s tělem. Děkuji
rousini (738)|6.10.2013 13:23
Ověřené obchody jsou velké obchody s fototechnikou. S cenama poradí vyhledávače.
Jinak bych doporučil začít studovat problematiku hlouběji, protože zatím ani nevíš, jaký bajonet má vybrané tělo. Prozatím využij fotomobil...
Sakini (1174)|6.10.2013 18:41
A aby bylo jasno u G6 - jedinou další setovou alternativou je 14-140, když tělo a objektiv koupíš samostatně vyjde tě nad třicet tisíc, v setu minimálně 26. Takže u G6 není jiná možnost do dvaceti tisíc. 14-42 není vůbec špatný objektiv, jen je docela podceňovaný, ale pro tenhle foťák stačí až až...
Mrazone (8)|6.10.2013 19:00
Achjo, chtěl jsem poradit, no jako vždycky se najde nějaký chytrak...měl bys začit studovat že existují adaptéry mezi tělo a objektiv, chtěl jsem poradit jaka by byla nejlepší možnost, co jde všechno udělat...nevadí, už to zkoušet nebudu, nemá to cenu.
pac a pusu:
rousini (738)|6.10.2013 20:13
No tak se neurážej, omlouvám se. Ale jak mám tušit, co máš za lubem??? A proč nevzít komplet Nikon namísto redukce?
Mrazone (8)|6.10.2013 23:05
Takze ten setak stačí? Da se nějak srovnat s nikonem d7000 s 18-105 setovym objektivem? Nikde jsem žádné srovnání neviděl, ale připadá mi ze má g6 o něco kvalitnější video,ale možná se pletu, tak se ptám - stoji za to si připlatit ty 2 000 za nikon?
Využíval bych to tak 50% na video a 50% na fotky.
Sakini (1174)|7.10.2013 08:29
G6 je na video jednoznačně lepší, a 14-42 obvykle jen potřebuje rozhýbat protože z výroby jde zoom trochu tuho, a u videa by se to nepříjemně trhalo. Každopádně na natáčení je naprosto dostačující, navíc tiše a rychle ostří (prakticky všechny zoomy Panasonicu jsou na tohle optimalizované). Ve srovnání s D7000 je to co se videa týče úplně jinde, prakticky víc než co má G6 nejde sehnat, pak až profi kamery za sto tisíc. A pokud by šlo o kreativnější natáčení, vyřeší to asi nejlíp nějaký kvalitní starý objektiv (M42 či podobné) přes adaptér, to jsou často na video hodně dobré kousky a za pár korun.
Co se focení týče, je D7000 samozřejmě výrazně lepší, ať už jde o výstup nebo autofokus, ale s videem to není vůbec ideální a pokud chceš hodně točit, asi ti to úplně nevyhoví. Ať už jde o mono zvuk (G6 má stereo), nemožnost měnit clonu v live view, nebo celkový vzhled (u sedmitisícovky je černa typicky modrá). Nevařím z vody, sám dodnes sedmitisícovku na natáčení používám, a když toho není moc je to slušně použitelné (natáčím orientální tance třikrát do roka, tak se nevyplatí kupovat něco extra), ale video není moc ovladatelné a AF vyloženě na dvě věci (ostřím manuálně, tak mi to může být jedno). Poté co jsem letos měl nějaký čas k dispozici Panasonic G5, už vím co si jednou pořídím na video - G6 má i jack pro externí mikrofon, takže využiju svůj Rode.
Co se fotek týče, je G6 na dostatečné úrovni a fotí pěkně, to už uměl i G5. Navíc je k dispozici velký výběr m4/3 objektivů, které za levno ještě zvýší kvalitu snímků. Úrovně APS-C to samozřejmě jen tak nedosáhne, ale je to dost schopné - autofokus je opravdu rychlý, senzor umí i vyšší ISO, ergonomie je velice šikovná, a hledáček je hodně v pohodě. Pokud chceš hodně točit, G6 je pro tebe mnohem lepší volba, a fotky nijak extra neutrpí. Na focení je samozřejmě zrcadlovka jako D7000 mnohem výkonnější, ale je to o prioritách a ne vždy je to nejsilnější řešení to nejlepší.
Mrazone (8)|7.10.2013 13:48
Tak to bylo hodne přesvědčivý, diky moc! :) Vypada to jednoznačně pro g6, ale kámoš mě tu jeste přemlouvá na Canon 650D se základním objektivem (18-55) . Nejake vyhody/nevyho oproti g6?
Sakini (1174)|7.10.2013 16:43
No, teoreticky se uvádí jako výhoda hybridní ostření u 650D, ale co si budeme vykládat - jednak pro seriózní natáčení AF nehraje roli (není nad manuální ostření), a jednak už je dostatečně známo že 650/700D s hybridním ostřením není nijak extra lepší než 600D s klasickým kontrastním (prostě se jim to moc nepovedlo, lepší je až 100D a konečným řešením je 70D, kde je to výrazně lepší). Jinak co tu máme - výklopný dotykový displej, externí mikrofon, veskrz umí oba vše potřebné. G6 má rozsáhlejší možnosti nastavení a ovládání videa, a dá se s ním natáčet i přes hledáček (zrcadlovka to principielně neumí). Canon jde určitě taky používat, pak je to o volbě systému, o tom jaké objektivy v budoucnosti hodláš používat a co s tím přístrojem všechno zamýšlíš. U Canonu máš na výběr z velké řady objektivů, ale taky je ten systém znatelně nákladnější pokud jde o vyšší kvalitu. Na druhou stranu větší senzor je znát, i když ten v 650D momentálně představuje spíš ohon mezi zrcadlovkami než špičku. 650D není ve videu nijak lepší než G6, ale není ani řádově horší, jen je to potřeba vnímat při rozhodování v širším kontextu objektivů, nákladů a používání. Co se fotek týče, Panasonic se na amatérské Canony hodně dotahuje, a skutečným důvodem pro pořízení 650D by mohlo být spíš vlastnění nějaké výbavy či objektivů, než video schopnosti. Ovšem pokud začínáš s čistým listem, můžeš se vydat kteroukoliv z těchto cest. Mě osobně se kvalita videa a možnosti ovládání líbí víc u Panasonicu, ovšem každý máme svůj pohled a názor. A fotit bych se nebál s kterýmkoliv z těchto přístrojů.

[video=youtube_share;adDMM4iCwSc]http://youtu.be/adDMM4iCwSc[/video]

[video=youtube_share;pZoMWfiUY24]http://youtu.be/pZoMWfiUY24[/video]