Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: kompkat do 8 000

Neregistrovaný (0)|31.10.2013 09:06
Tazatel: Lucka

Znění dotazu: Ahoj mám obyčejný problém, chci si koupit foťák a nevím jaký, chtěla bych aby měl fullHd video a hezké fotky, četla jsem že fotky mají co do činění se světelností a ta minimální by měla být do F3 ,ale jak říkám moc tomu nerozumím.Značku bych chtěla Canon, Nikon nebo Panasonic, ty jsou prý kvalitní. Prosím o pomoc s výběrem. Dík Lucka
nephilim (353)|31.10.2013 13:39
Tak to bude těžké. Nic ve zlém, ale zdá se, že o focení moc nevíte. Tudíž je otázkou co budete považovat za hezkou fotku a co už ne. Co by obrazový záznamník nošený v kabelce, aby byl vždy po ruce, stačí něco "levného". Na to je těch osm tisíc škoda. Pokud se ale budete chtít dělat fotky víc podle sebe, než jak vám je podá automatika, pak by se dalo vybrat něco z výprodejů profi kompaktů, např. XZ-1, Nikon1 J1, Olympus E-PL3 apod.
Asi by pomohlo trochu víc rozvést cíle. Hlavně ne: "budu fotit, doma, venku, zvířátka, děti, přírodu, sport a v klubu". ;)
Neregistrovaný (0)|31.10.2013 20:21
[QUOTE=nephilim;28019]Tak to bude těžké. Nic ve zlém, ale zdá se, že o focení moc nevíte. Tudíž je otázkou co budete považovat za hezkou fotku a co už ne. Co by obrazový záznamník nošený v kabelce, aby byl vždy po ruce, stačí něco "levného". Na to je těch osm tisíc škoda. Pokud se ale budete chtít dělat fotky víc podle sebe, než jak vám je podá automatika, pak by se dalo vybrat něco z výprodejů profi kompaktů, např. XZ-1, Nikon1 J1, Olympus E-PL3 apod.
Asi by pomohlo trochu víc rozvést cíle. Hlavně ne: "budu fotit, doma, venku, zvířátka, děti, přírodu, sport a v klubu". ;)[/QUOTE]

Mám doma Lumix DMC-FZ4 a jsem s ním spokojená, ale je to moc velký foťák a video nemá kvalitní.Dívala jsem se na Canon S110 , nechci žádný velký foťák , potřebuju ho mít po ruce a fotit lidi a zvířata v klidu tak i v pohybu. Budu ho používat jak doma tak i venku a při pohybu (jízdě na koni) . Mám doma ještě olympus fe-47 a s ním spokojená nejsem vůbec, fotky jsou mdlé, zrnité a to nemluvím o tom, když použiju zoom:-(
Lucka
nephilim (353)|1.11.2013 13:25
[QUOTE=Neregistrovaný;28023]Mám doma Lumix DMC-FZ4 a jsem s ním spokojená, ale je to moc velký foťák a video nemá kvalitní.Dívala jsem se na Canon S110 , nechci žádný velký foťák , potřebuju ho mít po ruce a fotit lidi a zvířata v klidu tak i v pohybu. Budu ho používat jak doma tak i venku a při pohybu (jízdě na koni) . Mám doma ještě olympus fe-47 a s ním spokojená nejsem vůbec, fotky jsou mdlé, zrnité a to nemluvím o tom, když použiju zoom:-(
Lucka[/QUOTE]

Takže to je přesně jak jsem psal. Foťák na všechno. ;)
Canon S110 je určitě zajímavý kousek. Klame tělem. Na první pohled tuctová mýdlová krabička, ale uvnitř elektronika profikompaktu. Rozsah ohniskových vzdáleností (zoom) nepatří k jeho silným stránkám, ale to je naopak jeho výhoda, protože si mohl podržet docela slušnou kvalitu objektivu. Tedy až na ten dlouhý konec, kde F5.9 není žádná výhra. Kamarád ho má coby doplněk ke Canon 7D a musím říct, že tenhle prcek dělá opravdu moc hezké fotky. Totéž platí o videu.
Chápu, ženy obvykle samy od sebe nevyhledávají tzv. velké a těžké foťáky. Je to ale jako se vším. Buď si koupím boty u ťamanů, které na první pohled budou hezké, ale budou z papíru a lepené Herkulesem, takže se mi do čtrnácti dnů rozpadnou. Doslova. Nebo si pořídím koženou šitou obuv, která možná nebude vypadat stejně hezky, ale bude sloužit za všech okolností. Ano, trochu mi v tom schází ono hledisko velikosti a váhy. Zaměňme jej za cenu a zúžený výběr. Takže, pokud chci foťák, na který se budu moct v 99% případů spolehnout, že mi udělá fotku (byť mu za limitních okolností budu muset poradit jak má fotit), pak je nezbytné slevit z rozměrů a váhy a začít se zajímat o takové stroje, o nichž jsem psal výše. Výhodou je, že se doprodávají "staré" modely, takže ceny se dostaly tam, kde bychom je všichni rádi viděli hned při jejich uvedení na trh.
Já vím, odvádím pozornost k těm velkým, těžkým a nevzhledným věcem, namísto toho, abych ukázal na nějakou barevnou, lesklou "mýdlovou krabičku", ale jiná cesta ke kvalitě opravdu není. Světlou výjimkou jsou právě Canon S110, Olympus XZ-1 nebo Samsung EX2. Všechny ale mají jedno společné. Vypadají jako kompakty, ale uvnitř mají elektroniku z vyšší třídy. Takové foťáky, navíc do 8 tisíc, a to nemluvím o možnosti vybrat pouze ze tří značek, jsou vzácnější než pověstný šafrán. Canon, Nikon ani Panasonic vlastně nic takového v oblasti kompaktů nemají (snad bych vzal na milost Nikon P330). Pouze ony CSC foťáky, kterým už ale trčí vpředu objektiv. Za to se ale odmění výtečným výkonem.
Neregistrovaný (0)|1.11.2013 16:33
[QUOTE=nephilim;28024]Takže to je přesně jak jsem psal. Foťák na všechno. ;)
Canon S110 je určitě zajímavý kousek. Klame tělem. Na první pohled tuctová mýdlová krabička, ale uvnitř elektronika profikompaktu. Rozsah ohniskových vzdáleností (zoom) nepatří k jeho silným stránkám, ale to je naopak jeho výhoda, protože si mohl podržet docela slušnou kvalitu objektivu. Tedy až na ten dlouhý konec, kde F5.9 není žádná výhra. Kamarád ho má coby doplněk ke Canon 7D a musím říct, že tenhle prcek dělá opravdu moc hezké fotky. Totéž platí o videu.
Chápu, ženy obvykle samy od sebe nevyhledávají tzv. velké a těžké foťáky. Je to ale jako se vším. Buď si koupím boty u ťamanů, které na první pohled budou hezké, ale budou z papíru a lepené Herkulesem, takže se mi do čtrnácti dnů rozpadnou. Doslova. Nebo si pořídím koženou šitou obuv, která možná nebude vypadat stejně hezky, ale bude sloužit za všech okolností. Ano, trochu mi v tom schází ono hledisko velikosti a váhy. Zaměňme jej za cenu a zúžený výběr. Takže, pokud chci foťák, na který se budu moct v 99% případů spolehnout, že mi udělá fotku (byť mu za limitních okolností budu muset poradit jak má fotit), pak je nezbytné slevit z rozměrů a váhy a začít se zajímat o takové stroje, o nichž jsem psal výše. Výhodou je, že se doprodávají "staré" modely, takže ceny se dostaly tam, kde bychom je všichni rádi viděli hned při jejich uvedení na trh.
Já vím, odvádím pozornost k těm velkým, těžkým a nevzhledným věcem, namísto toho, abych ukázal na nějakou barevnou, lesklou "mýdlovou krabičku", ale jiná cesta ke kvalitě opravdu není. Světlou výjimkou jsou právě Canon S110, Olympus XZ-1 nebo Samsung EX2. Všechny ale mají jedno společné. Vypadají jako kompakty, ale uvnitř mají elektroniku z vyšší třídy. Takové foťáky, navíc do 8 tisíc, a to nemluvím o možnosti vybrat pouze ze tří značek, jsou vzácnější než pověstný šafrán. Canon, Nikon ani Panasonic vlastně nic takového v oblasti kompaktů nemají (snad bych vzal na milost Nikon P330). Pouze ony CSC foťáky, kterým už ale trčí vpředu objektiv. Za to se ale odmění výtečným výkonem.[/QUOTE]

Hmm moc pěkně napsané, takže mi tím chceš říct, že jsem si vybrala relativně dobře? :-)
nephilim (353)|1.11.2013 18:30
[QUOTE=Neregistrovaný;28025]Hmm moc pěkně napsané, takže mi tím chceš říct, že jsem si vybrala relativně dobře? :-)[/QUOTE]

V případě Canon S110 určitě ano. Podívej se na jeho recenzi zde na Digimanii (https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-s110-solidnost-do-kapsy/5015). Větší čip je prostě znát. Oproti cenově srovnatelnému Nikonu1 s 1" čipem nebo dokonce oproti systému 4/3 (např. Oly E-PL3) to je ale slabota. ;) Prostě za srovnatelný peníz se dá koupit foťák, který bude mít technicky podstatně lepší výstup. Jen bude větší a těžší. :(