Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Výběr CSC fotoaparátu do 15 tis.

Neregistrovaný (0)|3.11.2013 20:56
Tazatel: Petr

Znění dotazu: Prosím o radu, chtěl bych si koupit csc fotoaparát a rád bych se dostal do ceny vč. objektivu kolem 15 000 Kč. Prosím o radu, který si vybrat, je jich hrozně moc a výběr přetěžký. Děkuji za vaše rady.
rousini (738)|3.11.2013 21:46
a) co budeš fotit
b) jak velké hodláš dělat tisky
c) kolik jsi ochoten investovat do další výbavy
nephilim (353)|3.11.2013 21:53
U foťáků s výměnnými objektivy je klíčové zajímat se o objektivy. Případně další příslušenství. Určitě bych doporučoval udělat si jasno v tom jaké objektivy si budu chtít výhledově koupit, zda je výrobce má a jakou kvalitu nabízí. Samozřejmě, že je dobré zvážit i ceny. Zde se může ukázat, že si vystačím s jedním, základním, objektivem. Rázem se tím zásadně zlepší podmínky rozhodování.
Totéž platí o dalším příslušenství, např. o blescích. Nabízí výrobce externí blesky? Jaké vlastnosti mají? Dají se odpalovat dálkově nebo si k nim za tímto účelem musím pořídit speciální odpalovač, tj. další investice? Zvládnu ufinancovat externí blesk? Nemá konkurence levnější nebo lepší za stejnou cenu?

Je dobré si hned na začátku dát práci s odpověďmi na tyto otázky. Na mnohé z nich existují články a diskuse na netu. Není tedy nutné hned všemu rozumět.
Neregistrovaný (0)|4.11.2013 14:09
Díky za odpovědi.
Hodně cestuji a fotoaparát chci použít na cestách, proto preferuji menší rozměry. Zatím jsem používal kompakty a chtěl bych pokročit o něco výš s kvalitou fotografií a tak mířím do kategorie CSC. Fotografie tisknu max do rozměru A3, co se týče objektivů, zde nějaké další nákupy neplánuji, chtěl bych spíše jeden univerzálnější. Přemýšlím nad Samsung NX300, nebo něco od Sony, mají dobré recenze, ovšem těch modelů v podobných cenových relacích je hodně a jako amatér se neumím rozhodnout. Díky za pomoc. Petr
rousini (738)|4.11.2013 17:10
No univerzálnější objektivy jsou třeba pro MFT m.zuiko 14-150 nebo 12-50. Jejich nevýhodou spolu se seťáky je dle mého názoru, že oproti dobrýmu profikompaktu nepřinesou nic navíc (kromě hmotnosti). Pro tento systém to chce světelné objektivy a to je jářku ranec...
CSC s APS-C by mohlo fungovat i se seťákem, ale obvyklý rozsah 18-55 je trochu limitující, protože tak jako na profikompaktu občas chybí něco nad 120mm (přepočteno), tak tady to chybí o to více. Ale záleží, kdo co fotí. A taky bych u CSC trval na EVF a to je další limit s ohledem na plánovanou investici. Přece si nekoupím lepší aparát, abych fotil s nataženýma rukama...
Kissofdark (95)|14.4.2014 14:35
Já mám například Olympus pen mini 2 (koupeno s objektivem 14-42 mm za 7000,-) - dokoupila jsem si k němu portrétní objektiv a jsem spokojená:)

Rozhodovala jsem se nad Sony nexem nebo Olympusem pen mini, protože chci také něco menšího, ale s možností měnit objektivy a dokupovat příslušenství.

Nakonec vyhrál Olympus - Nex má sice větší snímač, ale hůře sehnatelné příslušenství a je celkově cenově dražší. Navíc má pen rychlejší ostření, rychlejší sériové snímání apod.)

K Olympusu si můžeš dokoupit objektivy od Olympusu (Olympus M.Zuiko), Panasonic (pro micro 4/3), Sigma (pro micro 4/3).
Blesky se dají používat originály Olympus, Metrz, Nissin (mám vyhlídlý třeba Nissin Di466)
Olympus má hromadu předsádek (makro, širokoúhlou, rybí oko)

apod.

A tuším, že se dá teď koupit Olympus pen mini 2 s dvěma objektivy kolem 9.000,- ;)
Pavel Matějka (394)|14.4.2014 15:21
E-PL5 (výklopný displej, výborný čip) se dvěma objektivy je po slevě za dvanáct.
Begy_cz (537)|14.4.2014 15:42
na PENy lze používat i skla z DSLR - přes patřičnou redukci ( [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] )
a hned je výběr zase veselejší. Navíc skla na DSLR jsou levnější