Moaré
Je to interference mezi dvěma pravidelnými vzorky, v reálném životě by člověk možná mohl zkusit například dívat se současně přes dvě drátěná síta současně a v určitém poměru velikostí "řádkování" a úhlu natočení by to uviděl. Ale občas je k vidění v televizi - když si někdo vezme na sebe vodorovně jemně proužkované oblečení. Oko samo si obraz neřádkuje, takže například v přírodě není prakticky šance moaré vidět.
Ako sa vola jav , ked v televizii vidim napriklad lajnu na tenisovom kurte nie so suvislymi okrajmi, ale akusi zubkovanu? A myslim, ze natacanim pohladu kamery sa aj ta zubkovitost meni. To nie je moare?
Moire, aliasing. Preco to tu v lastne pisem.... Dnes som ten jav spozoroval vonku volnym pohladom. Zaskocilo ma to, lebo som si myslel, ze je to mozne vidiet len zasluhou techniky. V pozadi boli zvisle linky na stene budovy a v popredi strom s konarmi a haluzkami. Ten efekt bol taky silny , az sa doslova vlnil vzduch. Ciary a konare boli uplne rozkockovane.
V tomto prípade mohla byť príčinou aj difrakcia. Aliasing je vlastnosť digitálov, vzniká vtedy, keď nie je rozlišovacia schopnosť snímača dostatočne vysoká na to, aby zachytila v scéne detaily od určitej veľkosti (alebo lepšie povedané "malosti"). Treba si pomaly na aliasing zvykať, bude horšie, keďže výrobcovia sa zbláznili a začali z foťákov odstraňovať antialiasing filtre. Alebo sa vrátiť k filmu, u toho sa aliasing už z princípu nevyskytuje. ;)
K odstraňování antialiasing filtrů - rozlišení snímačů dosáhlo takové úrovně, že jako AA filtry začínají fungovat objektivy. Protože ten filtr nedělá nic jiného, než lehké rozmazání obrazu tak, aby v něm neexistovaly detaily odpovídající rozlišovací schopnosti čipu nebo menší. Se zmenšováním světlocitlivých buněk se AA filtry tak jako tak dělají stále jemnější a slabší.
Pak si ovšem nasadíte sklo, které má podstatně lepší rozlišení, než je průměr, vyfotíte plot a moaré je na světě.
Pak si ovšem nasadíte sklo, které má podstatně lepší rozlišení, než je průměr, vyfotíte plot a moaré je na světě.