Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Proč mám přesvětlené fotky vyfocené s použitím blesku?

Neregistrovaný (0)|12.12.2013 18:17
Tazatel: Klára

Znění dotazu: Dobrý den,
prosím o radu. Mám NIKON D7000 s objektivem AF-S NIKKOR 18-200 f/3,5-5,6G DX VR. Mám ho něco přes rok a poslední týden mi začal přesvětlovat fotky focené v interiéru (doma) za použití vestavěného blesku. Fotím převážně na poloautomat. Dřív to nikdy nedělal, začal až minulý týden tak, že vyfotí několik fotek normálně osvětlených a pak několik přesvětlených, aniž bych změnila cokoliv v nastavení. Snažila jsem se měnit různé nastavení (expozici, čas, clonu, vyvážení bílé) a bylo to vždy horší. Jediné co zabralo je snížení intenzity blesku, ale to pak mám několik fotek moc tmavých. Může být něco s bleskem?
Dneska jsem si hrála i s manuálem a vznikl stejný problém - se stejným nastavením po sobě jdoucí fotky různě jasné (nebo jak to nazvat).
Moc děkuji za odpověď a jakoukoliv radu.

Fotovýbava, které se dotaz týká: NIKON D7000 s objektivem AF-S NIKKOR 18-200 f/3,5-5,6G DX VR
Rellik (1136)|12.12.2013 18:51
To nestačí napsat jednou?! Projdi si nastavení práce práce s bleskem v menu fotoaparátu.
nephilim (353)|12.12.2013 21:42
Velmi zvláštní chování. Rád bych se ujistil, že rozumím správně. Namíříš foťák na jedno místo a uděláš pět fotek aniž bys cokoliv změnila nebo se změnilo nasvícení focené scény. Přičemž foťák pokaždé blýskne. Výsledkem je, že foťák exponuje některou(é) fotku(y) jinak?
Mollík (2)|12.12.2013 21:42
Určitě stačí, jen jsem se tu nemohla nějak zorientovat a trochu s tím bojovala.
Práci s bleskem jsem samozřejmě prošla jak ve foťáku, tak v manuálu a ještě si o tom četla v knížkách o focení, ale na tento konkrétní problém nikde nenarazila. Nejvíc mě zaráží, že se to za stejných podmínek focení a nastavení foťáku víc jak rok nestalo ani jednou a teď v posledním týdnu se to děje při každým focení. Nemůže být něco s tím bleskem? Nebo nějaký nápad co zkusit přenastavit? Jo a jinak to teď upravuji přenastavením korekce zábleskové expozice (-0,7 EV nebo -1,0 EV).
A díky za reakci.
Mollík (2)|12.12.2013 21:43
Ano přesně tak.
nephilim (353)|12.12.2013 22:31
Úmyslně jsem psal, že se fotky musí udělat nejen za naprosto stejného nastavení, ale také naprosto stejné scény. Výkon interního blesku řídí automatika podle toho co vidí na scéně. Tedy podle měření. Jednou jí může zaujmout tmavá modrá deka pod miminkem a proto přidá na výkonu blesku, podruhé se chytne světlé tvářičky a ubere. Zkus naprosto stejnou scénu. Upřímně, moc si od toho neslibuji, protože ty fotky mimča mi připadají dostatečně stejné. Přesto bych to zkusil na něčem co se vůbec nemění.