Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5100 - na 8 z 10 fotek při blesku zavřené oči

ALDA._ (18)|15.12.2013 20:42
Dobrý den,
pár dní pozoruji velký problém u mého Nikonu d5100 - když fotim s bleskem roční dceru, tak má na 8 z 10 fotek zavřené oči.
Neděje se to, jen když dám manuální nastavení intenzity blesku (což nechci používat, protože může být problém to odhodnout). Takže je to vlastně problém automatiky blesku - TTL, kdy se nejdříve předbleskne a díky tomu předblesku se určí intenzita hlavního blesku. Ty záblesky jsou vypáleny rychle po sobě, že to ani není postřehnutelné, ale bohužel na zavření očí to stačí. Když jsem zkusil fotit sám sebe a při záblesku jsem rychle zavřel oči - výsledek byl, že jsem měl na každé fotce zavřené oči. Závěr tedy je, že dcera při předblesku ihned mrkne a pak má na fotce zavřené oči. Zkusil jsem nastavit i různé režimy blesku (blesk na druhou lamelu, červené oči atd.), ale bez výsledku...
Když jsem měl Canon 1100d, tak jsem tento problém neměl. Bratr má Canon 600d, zkusil můj "test" (vyfotit sám sebe s bleskem) a jen na 1 z 10 fotek měl zavřené oči. Ještě jsem vytáhl ze šuplíku starý digitál a také bez problémů.
Je to problém mého Nikonu, nebo Nikonů obecně?
Můžete to vyzkoušet?
Jaký na to máte názor?
Děkuji.
Rellik (1136)|15.12.2013 21:23
Vypni blesk s redukcí červených očí - ten dělá ten předblesk, Jiný režim předblesk nedělá, pokud nefotíš na stroboskop. Prostě nech jen zapnutý blesk bez redukce červených očí. Sice můžeš ty červené oči občas získat, ale je to lepší než oči zavřené ;)
ALDA._ (18)|15.12.2013 23:03
Já redukci červených očí nepoužívám.
Jen jsem psal, že jsem zkoušel více (všechny) režimů blesku. Navíc Nikon D5100 nepoužívá na červené oči předblesky, ale má přisvětlení, které slouží i jako osvětlení pro lepší zaostření při špatné viditelnosti. A i to mám vypnuté...
Když vypnu funkci TTL, tak je to v pořádku, ale pak musím manuálně nastavovat sílu (intenzitu) blesku. Odhadnout to může být problém a navíc to zdržuje...
Rellik (1136)|16.12.2013 05:57
Jeste me napadlo jestli nemas zapnutou funkci blesk na prvni lamelu zaverky nebo na posledni. Ted nevim presne jak sem to jmenuje. Ale je to rozepsane v manualu. Je tam obrazek auta, ze u prvni moznosti jsou zadni svetla auta mazle za autem (ve tme) a u druhe moznosti jsou pred nim. Ta prvni varianta by mohla byt ono. Blikne blesk nasledne se dela snimek se zavrenymi ocmi. Jeste zkus plny manual na fotaku. Nizke iso, cas 1/200 a nizkou clonu. Blesk ttl a uvidis. Ja fotim maleho i s predbleskem a zavrene oci snad jeste na fotce nemel...
ALDA._ (18)|16.12.2013 06:24
To jsme opět u režimu blesku, kdy jsem zkoušel všechny možnosti - vyp/zap červené oči, vyp/zap rear flash, vyp/zap slow flash atd.
Je jasné, že to dělá TTL. Nevím, jestli to dělají všechny nikony, ale jak už jsem psal, u Canonu 1100d a 600d tento problém není (i u těchto canonů byla funkce TTL zapnutá a oči byly otevřené).
Ale díky za snahu.
bedo. (70)|16.12.2013 07:24
Osobne mám veľmi dobré skúsenosti s externým bleskom s výklopnou hlavou a vlastnou automatikou - žiadne predzáblesky a aj nasvietenie odrazom vyzerá úplne inak ako priamy blesk.
Jurawood (16)|16.12.2013 19:40
bedo: pochybuji že nepoužíváš TTL předzáblesk, leda že by to byl blesk za litr a neuměl z foťákem komunikovat.

Alda: tak ať se nedívá na blesk. Mimochodem fotil jsem se já na nikon a fotil se kamarád canonem a je to rozdíl, tohle není nic průkazného, spíše nějaká nezjištěná náhoda.

Třeba takhle reaguje na TTL vídeňský havran.
[ATTACH=CONFIG]970[/ATTACH]
DSC_2950.jpg
bedo. (70)|16.12.2013 19:46
vážne nepoužívam TTL ani predzáblesk, blesk má vlastné čidlo a automatiku na 2 clony - čo bolo v časoch analógu trošku limitujúce, ale teraz, keď sa dá hýbať aj s citlivosťou, je to z môjho pohľadu tá najjednoduchšia a najspoľahlivejšia možnosť...
ALDA._ (18)|16.12.2013 20:03
Ale já vlastnil Canon 1100d a tam jsem problém se zavřenýma očima u dcery neměl - samozřejmě někdy měla, každý má, ale bylo to zřídka.
Pak jsem koupil Nikon a zavřené oči měla dcerka celkem často... Poslední týden je to až neuvěřitelně často. Asi na to začala více reagovat. ALE před 3 dny jí bratr fotil Canonem 600D a na žádné fotce zavřené oči neměla.
Ať se nedívá na blesk je u ročního (je jí 375 dní) mimča problém. Neposlechne ;) Hlavně, když jí fotím sám...
Jurawood (16)|18.12.2013 19:02
jen teda abych to od sebe shrnul, fotím 2 svoje děti a ještě jedinkrát si nepamatuji že by někdo mrknul.:)
mám d5100
ALDA._ (18)|18.12.2013 21:05
Jurawood: Mohl bys zkusit udělat fotku sám sebe a při záblesku zavřít okamžitě oči?
Jak jsem již psal, když okamžitě zavřu oči, tak na fotce "spím".
Dcerku mam asi citlivou na světlo, tak rychle mrkne...nebo chyba foťáku. Nebo mě chce na.rat :-)
Rellik (1136)|18.12.2013 21:16
Jak jsem psal už výš: nastav plný manuál: Čas 1/200 (1/250) co foťák u blesku dovolí, nízké ISO a nízkou clonu. Pak nemůžeš stihnout zavřít oči...Vyzkoušeno právě několikrát po sobě i s tím, že téměř zároveň se spouští zavírám oči. Má to jednu nevýhodu - teď vidím stále obdelníček blesku... :) Jinak ani jednou zavřené oči. Nemám sice D5100 ale D7100, ale princip je stále stejný ať jde o jakýkoliv foťák. Mimo to jsem to zkoušel i s předbleskem pro redukci červených očí i se stroboskopem...
ALDA._ (18)|21.12.2013 17:00
OK. Zkusim to. Teď jsem v práci, takže až večer...
Už jsem ale zkoušel prioritu času. Nastavil jsem nejkratší čas 1/200, ISO 400, bez zoomu. Výsledek - zavřené oči.
Je jasné, že na takový čas nelze reagovat, tak problém tedy musí být v pomalu po sobě jdoucím předblesku a blesku (již zmíněné TTL). Při manuální intenzitě blesku vše v pořádku.
Dále, co mě na D5100 ještě mrzí, že neumí sériové focení s bleskem a při vyfocení cca 5 fotek (někdy i méně) po sobě musím chvíli počkat, až blesk vychladne. Když jsem měl Canon 1100D, tak sériové snímání s bleskem šlo a nikdy se mi nestalo, že by musel blesk vychladnout...
Na moji mrkající dcerku by se série hodila ;)
Pomalu si říkám, že jsem měl radši koupit Canon 600D...
ALDA._ (18)|22.12.2013 08:07
Tak jsem zkusil manuální nastavení, 1/200, f 3,5, ISO 100, normální režim blesku a když vyfotím sebe, tak mam zavřené oči.
Mám prostě pocit, že se ty 2 blesky vypálí pomalu po sobě.
Nebo je to tak normální a prostě jak jsem již psal, dcera začala na blesk víc reagovat a mrká.
Po Vánocích vyzkouším mrkání na Canonu 600D.
Jurawood (16)|22.12.2013 11:19
Jen jsem tomu teda dal šanci a 3x jsem se vyfotil, dal jsem větší clonu, nízký iso aby byl druhej blesk hodně dlouhej. Cítil jsem že ani na ten druhej hlavní blesk jsem vůbec nezareagoval, natož abych mrkl. Mám asi otupělej zrak :-)

Nejste nějak moc lekavý?
ALDA._ (18)|22.12.2013 17:45
Ale on není problém v délce blesku, ale v tom, že jdou 2 blesky pomalu po sobě. Ony sice jdou rychle po sobě, že to ani nejde postřehnout, ale na reakci mrknutí to stačí. Tedy alespoň u mého Nikona. Opět píši, když jsem měl Canon 1100D, tak se to nestávalo.
Zítra bych měl dostat do ruky Nikon D40, tak jsem zvědavý.
Jurawood (16)|24.12.2013 12:13
Ale já ti rozumím, však píši, že jsem dal ten hlavní blesk schválně co nejsilnější, protože to jestli mrknu nebo ne si dobře uvědomuji. Jak jsem díky tobě a tomuhle pokusu zjistil, moje postřehy nebo ochrané reflexy, říkejme tomu jak chceme, nemají vůbec nejmenší snahu jakkoliv zareagovat.
Oko si toho vůbec nevšímá, natož potom už na slabounkej měřící předblesk. A nevšímají si toho i moje děti 2 a 6 let.
Mám doma stovky fotek dětí z tohohle foťáku, i cizích, nikdy se mi nepodařilo při použití TTL vyfotit, jak někdo mrknul..
Je to tak ani jediná fotka...
ALDA._ (18)|26.12.2013 20:04
Vyzkoušel jsem starší Nikon 40D a při mém "testu" jsem pokaždé spal.
Pak jsem testoval Canon 600D a na žádné fotce jsem nespal.
Takže Nikon má prostě pomalejší předblesk - blesk, než Canon.
Pro mě to znamená jediné - prodávám můj ani né 2 měsíce starý Nikon a kupuji Canon.
Další věc pro Canon - sériové snímání s bleskem, při focení s časovačem se dá nastavit, kolik fotek se má pořídit - při focení skupiny je to super funkce... A celková ergonomie Canonu je pro mě lepší. Delší dobu mi trvalo se přeorientovat z Canonu 1100D na Nikon D5100. Ale to jde jen o zvyk.
U Nikonu mi dost vadí automatický režim, který nastavoval nesmyslně vysoké ISO. Já to sice automatický režim nevyužíval, ale přítelkyně ano a ty fotky stály za starou Belu ;-)
Prostě Nikon jde z domu...
Rellik (1136)|26.12.2013 20:35
[QUOTE=ALDA._;28520]U Nikonu mi dost vadí automatický režim, který nastavoval nesmyslně vysoké ISO.[/QUOTE] Tato možnost jde nastavit v menu - omezení automatického ISO na zvolenou nejvyšší hodnotu. A fotit ze zrcadlovkou na plný automat mi přijde trochu barbarské i když to někdo s takovým přístrojem moc neumí. Stačí zvolit poloautomat a nebo prioritu času nebo clony. U obojího stačí jednoduché vysvětlení, které snad pochopí každý.
Jinak pokud myslíš, že za zavřené oči může foťák, tak budiž, vyměň ho. Ale pak nepiš, že máš opět 8 z 10 fotek spící oči. ;) Fotil jsem synka od narození a fotím ho stále nikonem (dříve D90, teď D7100) a zavřené oči snad nikdy neměl (max při sériovém snímání, kdy mrkl přirozeně). Takže ať se ti pak daří s novým foťákem ;)
ALDA._ (18)|26.12.2013 22:15
Rozhodně za to může foťák. Třeba to je vada mého kusu a i kusu mého kamaráda... ale můj bývalý Canon a Canom mého bráchy na zavřené očí "netrpí". Jasný, dcera je na blesk asi citlivá, tak prostě mrká. U Canonu to ale nevadí, tam nikdy nespí.
Jak by ti asi bylo, kdybys vyfotil po sobě 6 fotek a na každé mělo dítě zavřené oči. Má měl chuť žahnout foťákem o zem ;)

I při špatných světelných podmínkách v interiéru stačí na 99% ISO 800 (foťák dává 3200), ale nastavit maximální ISO na 800 je ale málo. Někdy se vyšší ISO hodí.
Mirda4 (79)|27.12.2013 21:36
Já nějak nechci věřit, že by za to mohl samotný fotoaparát. Sám jsem teď přes svátky s D5100 pořídil desítky fotek malých dětí s bleskem a ani jednu fotku jsem nemazal z důvodu, že by na ní někdo mrknul, takže je to nějaké divné.
Cejpatka (220)|27.12.2013 23:20
[QUOTE=ALDA._;28520]Další věc pro Canon - sériové snímání s bleskem, při focení s časovačem se dá nastavit, kolik fotek se má pořídit - při focení skupiny je to super funkce...[/QUOTE]
Tohle jde i u Nikonu D5100 - viz návod str.160 (uživatelské funkce - C3 samospoušť)
Jinak také potvrzuji, že u Nikonu D5100 ani u Nikonu D7100 nepozoruji žádné "zavřené oči při blesku", ani interní ani externí blesk.
ALDA._ (18)|28.12.2013 13:02
Nikon umí sériové snímání, ale jen bez blesku... Při vysunutém blesku udělá jen jednu fotku. Bohužel.
6 fotek po sobě...Nemůže to být přeci náhoda...[ATTACH=CONFIG]971[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]972[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]973[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]974[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]975[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]976[/ATTACH]

---------- Doplněno v 13:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:01 ----------

Nespí...Byla vzhůru :)
DSC_0923.JPG DSC_0924.JPG DSC_0925.JPG DSC_0926.JPG DSC_0927.JPG DSC_0928.JPG
Mirda4 (79)|28.12.2013 19:47
To je fakt divné, před půlhodinkou jsem tu měl návštěvu s rok a půl malým dítětem, udělal jsem cca 25 fotek a mrknutí bylo pouze na jedné z nich, to je prostě to procento náhody, které se může stát, ale to že se to stává takřka pořád je zajímavé. Opravdu by mě zajímalo co za to může. Jinak fotím pouze s interním bleskem, abych to upřesnil.
ALDA._ (18)|28.12.2013 20:37
Zkus, prosim tě, taky udělat fotku sám sebe. Nebo ať tě někdo vyfotí, to je jedno. Jakmile uvidíš záblesk, tak zavři oči. Už to píšu poněkolikáté - já když uvidím blesk, úmyslně okamžitě mrknu a na fotce mám zavřené oči. U Canonu 600D nestihnu zavřít oči.
Na návštěvě jsme dělali skupinovou fotku. Vedle sebe jsme dali Nikon d5100 (18 - 105) a Canon 600D (18 - 55 IS II), nastavili časovač a běželi pózovat. Musím říct, že fotky z Nikonu byly o dost lepší, lépe osvícené, detailnějsí a ostřejší. Tak se zase nechci Nikonu zbavovat. Asi ho pošlu do servisu a uvidim...
Mirda4 (79)|28.12.2013 21:30
Tak jsem to zkusil teda na sobě. Udělal jsem cca 10 fotek (ještě teď pořád vidím červenej obdélníček :-). Soustředil jsem se na počátek odpálení blesku, pokud jsem při odpálení pouze provedl krátké mrknutí, které je reakcí oka na silný záblesk, tak jsem na všech fotkách měl oči normálně otevřené. Pokud jsem je ale nechal jen o chvíli déle zavřené (tudíž neproběhlo krátké mrknutí, ale mrknutí s ještě krátkým zavřením očí), tak tam jsem měl již oči buďto částečně otevřené nebo úplně zavřené. Nicméně jsem musel mít oči zavřené abnormálně dlouho, ve srovnání s časem, který trvá běžné mrknutí ( třeba 3x delší čas zavření oka). Přijde mi tak, jestli není tvoje dítě třeba citlivější na záblesk a delší dobu drží oči zavřené než je standardní. Jelikož na interní blesk je nejkratší čas 1/60s, tak pokud mrknu pouze na začátku při zpozorování blesku, tak to mrknutí trvá například pouze polovinu tohoto času a ta druhá polovina času jsou již oči otevřené. Pokud nechám oči po zablesknutí úmyslně déle zavřené, tak na fotce spím. Pokud člověk použije externí blesk s časem 1/200s, tak je dle mého ta šance na vyfocení zavřených očí ještě větší, neboť po odpálení blesku je mnohem kratší čas na expozici a tím i na možnost zpět po mrknutí ty oči otevřít. Možná je ta moje myšlenka nesprávná, nevím, jen mě to tak napadlo. S interním bleskem a časem 1/60s máš ty stejné potíže?
ALDA._ (18)|29.12.2013 07:58
Zkoušel jsem všechna možná nastavení.
D5100 zvládá blesk s časem až 1/200, ale to s tím asi až tak nesouvisí, protože záblesk (i ten nejsilnějsí) trvá jen zlomek času expozice.
Asi je citlivá na blesk a třeba už ví, že trvá "delsí dobu", tak prostě zavře oči. Ale to je chyba Nikonu a jeho TTL. Canon má také TTL a mrknout nejde stihnout. To jsem si sám ověřil.
Teď zvažuji co dál... I kdybych koupil objektiv s lepší světelností, tak stejně v interiéru budu potřebovat blesk. Kdybych koupil externí blesk, tak to má také své nevýhody...
bedo. (70)|29.12.2013 12:07
výhoda externého blesku je v tom, že sa dá blýskať aj odrazom, nielen priamo do očí - okrem neporovnateľne lepšieho nasvietenia by to možno vyriešilo aj Tvoj problém...
ALDA._ (18)|29.12.2013 13:28
S ex blesky nemám zkušenost. Nechtěl bych nějaký drahý a asi bych nepotřeboval nějak hodně výkonný...ale aby se rychle nabíjel, protože dcerka neposedí, tak musim cvakat jak o závod ;)
Jirka X (60)|29.12.2013 14:17
Ta z tebe asi musí být nadšená. Být na jejím místě a táta mi to několikrát denně takhle pálit do očí, tak je budu zavírat už jak se přiblíží.
ALDA._ (18)|29.12.2013 17:21
Ale jooo, má mě ráda ;)
A jsi dobrej, že víš, že to do ní peru několikrát denně...
A ještě jedna věc. Ty když fotíš a fotka se z nějakého důvodu nepovede, tak se na to vybodneš a řekneš si, zkusím to jindy?
Nechci tu řešit ptákoviny, ale na to rejpnutí jsem musel reagovat...
Jirka X (60)|29.12.2013 18:25
To samozřejmě nevím, jenom mi to tak připadlo. Např. z posledního příspěvku. Ale to je vedlejší, nakonec je to tvoje věc, tvoje dítě. Já bych se blesku pokud možno vyhýbal. Vždyť ten tvůj Nikon by to měl zvládnout i bez blesku.
Rellik (1136)|29.12.2013 18:33
[QUOTE=Jirka X;28562]tak je budu zavírat už jak se přiblíží.[/QUOTE] I tohle může být jeden z důvodů - jak tě uvidí s foťákem u oka, tak zavře oči. Zkus ji vyfotit potajnu kdy to nebude čekat a neuvidí tě. ;)
SULAKOVSKY (21)|29.12.2013 19:44
Ahoj měl jsem d5100 a tento problém jsem neměl ale jestli mužu poradit skus si dát třeba před blesk kousek toaletního papíru možná se ti to bude zdát jako kravina ale myslím si že ti to pumuže (nemusí to být to...papír :) stačí bílí papír ale toaletní má asi každí doma ) a možná nebude tak ostré to blesknutí pro tvojí dcerku jinak jsem fotil na manuál a dá se nastavit i síla záblesku ale to si určitě zkoušel nykdi jsem ho nenastavoval na plno tak snad ti to pomuže
Begy_cz (537)|30.12.2013 07:57
vím že to sem nepatří ale.... ten pravopis... to už je snad provokace.....
ALDA._ (18)|30.12.2013 08:20
To mačkání o závod byla taková nadsázka...ale to neva... Ono ani s Nikonem nejde fotit (s bleskem) jak o závod, když po cca 3 fotkách musí chladnout blesk...
Kdyby zavírala oči vždy, když mě vidí s foťákem, tak by měla zavřené oči i když jsem jí fotil s Canonem. S Canonem 1100D jsem ji fotil od narození do 10 měsíců a s Canonem 600D teď o Vánocích (teď je jí necelých 13 měsíců).
V létě celkem šlo fotit bez blesku i při nízkém ISO, ale v tomto zimním (předtím i podzimním) období už nemáme takové světlo doma. A fotky s vysokém ISO se mi nelíbí.

Ono těch 6 fotek po sobě se zavřenými oči byl takový extrém (ale stalo se to a může se to opět stát). Někdy udělám i několik pěkných fotek po sobě a normálně kouká na foťák. Ale opět to nic nemění na tom, že mezi předbleskem a hlavním bleskem je dlouhá doba. Canony to zvládají bezproblémově. A vlastně jediné, co tady řeším, jestli je to nešvar jen mého kusu (a tedy bude reklamace a tím pádem si dcerka od blesku odpočine :-) nebo to prostě Nikony dělají.
A jak jsem již psal, můj kus a i Nikon D40 kolegy z práce na to trpí. Když chci, tak při předblesku mrknu a na fotce mám zavřené oči. U Canonů nestihnu zavřít oči.

SULAKOVSKY: Díky za tip s papírem. Vyzkouším...
Rellik (1136)|30.12.2013 08:54
[QUOTE=ALDA._;28570]mezi předbleskem a hlavním bleskem je dlouhá doba[/QUOTE] No tak si ten předblesk můžeš vypnout tím, že změníš režim blesku z TTL na Manuál. Jen si ho pak budeš muset nastavit ručně a pak to korigovat clonou nebo časem. Není to tak složité a stačí "vychytat" tu správnou sílu blesku do místnosti. ;)
ALDA._ (18)|30.12.2013 10:22
Begy_cz - díky. Už jsem si nějaký diffuser objednal z Číny...
Rellik - O možnosti vypnout TTL vím, ale když jsem to zkusil, tak výsledek nebyl tak dobrý... A abych pokaždé laboroval s nastavením intenzity blesku, clony a času, na to není čas. A opět to samé - když to zvládá jina značka, proč né Nikon, popř. to dělají jen některé Nikony.
Bohužel už neznám nikoho jiného, kdo má zrcadlovku Nikon, abych si ji sám otestoval...
Asi ji tedy pošlu do servisu a jestli nenajdou a nevyřeší problém, tak Nikona prodám...
Rellik (1136)|30.12.2013 13:45
No nevím, podle mě tam je ještě něco jiného co možná s bleskem vůbec nesouvisí. Jak jsem psal už dříve. Fotil jsem synka od narození Nikonem D90 s interním bleskem. Dalo by se říct, že ze 100 fotek měl tak možná na 5 oči zavřené a to nebylo kvůli blesku ale protože prostě mrkl. Od 2 let ho teď fotím Nikonem D7100 jak s interním, tak i s externím bleskem, oči neměl zavřené snad ani jednou. Nicméně můžu říct, že některé děti jsou citlivé na toto blikací světlo. Na jaře jsem fotil první svaté příjímání (cca 30 dětí). Byla tam jedna holčička, která byla dle focení na tyto vysoké výkyvy světla (blesk) citlivá a i když ostatní kolem ní to neregistrovali, tak ona měla na celkem dost fotkách oči zavřené. Naštěstí jsem si toho po chvilce všiml a fotil z trochu jiného úhlu nebo bez blesku aby měla taky pár fotek. Takže klidně to může být i tento případ. Mě osobně taky silné světlo celkem vadí, ale pokud mě někdo fotí (čímkoliv), tak většinou nemrknu. Ale to už jsme někde jinde, jelikož já si uvědomuju, že to jen blikne a i přes to, že mi to vadí, tak se snažím blesk ignorovat a nemrkat. Malé děti s tím ale počítat nemůžou a tak mrknou... Vyzkoušej pak ještě ten difuzor, případně si před blesk nějak nainstaluj zrcátko, které bude světlo odrážet do stropu a od něj zpět dolů. Tím by mělo být mrkání eliminováno úplně. Jde vlastně o focení odrazeným světlem, které se využívá právě v místnostech.
ALDA._ (18)|30.12.2013 18:12
Díky za rady.