Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Hledam rozumny Kompakt do hor

hasman75 (7)|25.12.2013 14:14
Dobry den,
hledam rozumny kompakt do hor, zatim to u mne vychazi na Canon PowerShot S110, ktery mohu zakoupit asi za 200-210 €, dale jsem uvazoval o Panasonic Lumix DMC-LX7, ale ten uz je trochu drazsi zirka 340-350 €.
Nejde mi o zadne video, jde mi jen ciste o fotky. Doma mam jeste Canon EOS 350D, ale ten je proste moc velky a tezky. V horach jezdim na kole (MTB), ale hlavne ho chci pro vysokohorskou turistiku (skalni lezeni, Ferraty, ledovce apdobne). Hledam neco co umi RAW a ma ohnisko od 24mm. Dekuji predem za jakoukoliv radu anebo poznamku k memu vyberu.

Dik Svata
rousini (738)|25.12.2013 16:30
No to ohnisko 24mm hodně zužuje výběr, ale rozumím požadavku. Do úvahy připadá i Samsung EX2F. Osobně by mi na Canonu S110 vadila světelnost, která po přizoomování jde rapidně do kytek. Ale jestli chceš hlavně nacpat co nejvíc do záběru a nebudeš zoomovat za šera, tak to nebude problém. Ten Samsung taky není bez chyb, ale má rozumnou cenu a člověk má na rozdíl od mýdlové krabičky něco v ruce. Jinak LX7 bude nejlepší.
Třeba Sony umí dobře skládat panorama a potom by RX100 byl doporučeníhodný, pokud skousneš cenu...
hasman75 (7)|25.12.2013 19:32
Rousini, dik za prispevek. Koukal jsem na ten Samsung EX2F, no nevypada spatne i cena by sla 255€, ale neumi RAW, jestli jsem neco neprehledl. No cenovou hranici bych si predstavoval 300€, ale nechci si neco koupit abych pak nadaval, ze to stoji za starou backoru a mel jsem si priplatit, proto se asi vic klonim k Panasonicu LX7, protoze v horach neni pokazde pekne pocasi. No kazdopadne jeste chvilku pockam, treba u Panasonicu jeste trochu klesne cena anebo se objevi neco noveho.
Dik Svata
rousini (738)|25.12.2013 21:37
Samsung EX2F umí RAW. Všechny foťáky, které tě zajímají tady mají recenze. Takže vyber podle toho, eventuálně se ptej na konkrétnosti.
nephilim (353)|26.12.2013 00:04
Já jsem udělal výbornou zkušenost se setem Nikon J1 (viz fotky Dolomit v mé galerii).
Pokud by ale bylo zapotřebí také dlouhých ohnisek, pak bych se podíval po Nikon P7700 (P7800), Panasonic LX7, případně jiném profikompaktu, ale pouze Nikon P7700/P7800 mají ohniska až 200mm.
hasman75 (7)|26.12.2013 00:40
2Rousini - tak to jsem prehlednul, v technicky specifikaci v testu je jen JPEG, tak to vypada hodne zajimave, kouknu po svatcich v obchodech, jak se drzi a o ovlada
2Nephilim - ten Nikon P7800 se mi hodne libi, ze ma hledacek, jsem nejak na to zvyknuty, ale je to uz strasne tezka potvora, potrebuju neco do 300g v horach mi zalezi na kazdem gramu

diky moc
asverusmusic (14)|26.12.2013 09:43
[QUOTE=hasman75;28510]Dobry den,
hledam rozumny kompakt do hor, zatim to u mne vychazi na Canon PowerShot S110, ktery mohu zakoupit asi za 200-210 €, dale jsem uvazoval o Panasonic Lumix DMC-LX7, ale ten uz je trochu drazsi zirka 340-350 €.
Nejde mi o zadne video, jde mi jen ciste o fotky. Doma mam jeste Canon EOS 350D, ale ten je proste moc velky a tezky. V horach jezdim na kole (MTB), ale hlavne ho chci pro vysokohorskou turistiku (skalni lezeni, Ferraty, ledovce apdobne). Hledam neco co umi RAW a ma ohnisko od 24mm. Dekuji predem za jakoukoliv radu anebo poznamku k memu vyberu.

Dik Svata[/QUOTE]

Zdravím. V priebehu šiestich mesiacov som mal tri kompakty Panasonic:
1.DMC SZ3 - slabšia kresba, šum, video mizerné.
2. TZ 35 - kresba i šumové vlastnosti použiteľné, video slabé, výhoda do hory - dlhý zoom, spoľahlivá automatika, cena vo Vašom rozpočte
3. LX7 - dobrá až veľmi dobrá kresba, rýchly prístup pre manuálne nastavenie, prijateľné šumové vlastnosti, výborná svetelnosť, dobré video (použil som ako tretiu kameru na stužkovej)

Z uvedených fotoaparátov jednoznačne LX7.
Na Vaše účely do hory - TZ 35.

Používam aj zrkadlovku Canon EOS 600 D. Panasonic LX 7 vo foto sa na ňu nechytá. Video má jednoznačne lepšie Panasonic LX7.

Prajem všetko najlepšie!!!
fabikp (40)|26.12.2013 18:25
Z vlastní zkušenosti bych doporučoval větší zoom. Krátké ohnisko je často potřeba, aby se tam všechno vešlo, ale dlouhé někdy taky, ne proto, aby se dalo něco přiblížit, ale aby se "zhustila" perspektiva. Velkolepá strmá a vysoká hora vyfocená krátkým ohniskem pak na fotce skoro nikdy není ani strmá ani vysoká, tudíž ani velkolepá :-) (řekl bych, že 90 mm u LX7 je málo)
hasman75 (7)|26.12.2013 20:19
fabikp, to je taky pravda, no kdyz on ten vyber neni az tak moc velky, kdyz chci, aby ta fotka k necemu byla. No kazdopadne mam cas, treba se objevi nejaka novinka. Jen mam jeste dotaz, ty vsechny features jako Wifi a GPS se daji normalne vypnout, myslim kvuli vydrzi baterky, ta je u mne, taky docela dulezita, kdyz budu nekde na prodlouzenem vikendu abych nemusel plasit, ze je baterka zase vybita.
fabikp (40)|27.12.2013 06:25
Pokud není možnost dobití, bez další záložní baterky bych nejezdil
hasman75 (7)|27.12.2013 09:46
Nahradni baterku budu urcite kupovat hned s fotoaparatem. Koukal jsem na Nikon Coolpix P330, podle spezifikaci nevypada spatne, ale ta pomalost je asi otravna.
Jak je to s Custom Firmware pro fotaky, dela to nekdo anebo to je spis vyjimecne.
didrik (75)|27.12.2013 12:32
Pokial viem, custom firmware sa robi pre Canon (zrkadlovky aj kompakty). Dokaze to z fotaka urobit inu triedu. Pre kompakty: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
Nahra sa to na SD kartu, netreba nic "flashovat".
Komo (840)|27.12.2013 13:25
Inu triedu? Ako si to myslel?
hasman75 (7)|27.12.2013 15:11
kazdopadne zajimave, jeste jestli je tu nekdo, ktery ma s tim trochu zkusenost
Milan Šurkala (3381)|27.12.2013 16:16
Pokud se na to opravdu nespěchá, počkal bych dva týdny, 7. ledna 2014 začíná CES 2014. Tam se představí spousta nových fotoaparátů, každopádně je nutné počítat s tím, že pokud se něco zajímavého objeví, v prodeji to bude až tak v únoru-dubnu a samozřejmě za zaváděcí vyšší ceny.
fabikp (40)|27.12.2013 16:21
Kdysi jsem si stáhl na kartu CHDK pro kompakt Canon S90, párkrát jsem to vyzkoušel a odložil. Chovalo se to dost náladově, nevyzpytatelně. Např. to mělo umět snížit citlivost z původních ISO 80 na 70, 60, atd. až na ISO 10. Což bych uvítal pro možnost použití delších časů bez zatmavovacího filtru. Citlivost se sice snížila, ale ani úplně nadoraz to rozhodně nebylo ISO 10, ale jen o málo menší než defaultní minimum - navíc se dalo jen těžko zjistit, kolik jsem vlastně nastavil. A podobně se chovaly i ostatní parametry. Naopak ale můj chytřejší syn (než já) to používal u Canonu ( už nevím jakého ) a byl s tím docela spokojený. Takže asi nezbývá než vyzkoušet. Jinak tvým požadavkům nejblíž bych taky viděl Nikon P330, i když je to dost kompromis.
Milan Šurkala (3381)|27.12.2013 16:32
Jinak, osobně bych šel do Sony RX100, pokud by to dovolovaly finance. Je to pořád velmi malý fotoaparát a obrazovou kvalitou se to víceméně vyrovná základní zrcadlovce (v některých podmínkách horší, v jiných stejné nebo trochu lepší...).
didrik (75)|27.12.2013 16:45
Zle som sa vyjadril (: Inou triedou som myslel vyssiu triedu. Ako priklad mozem pouzit podporu RAW aj pri kompaktoch, kt. tu funkcnost nemaju. Takisto Av, Tv a M pre tie, kt. maju len automatiku (popripade P). Nic nie je ale dokonale a sam som mal moznost vyskusat, ze niekedy to nemusi byt na 100% dotiahnute (napr. pri modeloch, pre kt. je dostupna iba beta CHDK)

Dalsou vecou je projekt Magic Lantern pre zrkadlovky niektore Canon. Na mojej relativne jednoduchej 600D pridava kvantum funkcii (pouzitelnych hlavne z live view a pre video).

Vyhodou je pristup Canonu k tymto "third-party" FW. Vyjadrili sa k nim stylom (parafrazujem): Canon pozna urcite typy servisnych oprav. Bud je servis daneho problemu opravneny a podporovany alebo nie. Neexistuje nieco ako: mate third party FW, tak vam automaticky pada zaruka.
Komo (840)|27.12.2013 17:19
To je zaujimavy pristup. Je pri tomto sposobe aj nejake riziko poskodenia pristroja? Lebo fotit to aj tak lepsie nebude, ci? Okrem toho kompakty , o ktorych sa tu pise, maju plny manual, Raw atd. Clovek to nieco naviac mozno ani extra nepotrebuje.
hasman75 (7)|27.12.2013 18:15
Ja opravdu nespecham, ja to potrebuju hlavne az na leto.
lt (15)|3.1.2014 11:12
Co Olympus Stylus 1 ? Sice 600e a nema 24mm, ale ma konstatny f2.8 az do 300mm, vaha cca 420g, automaticku krytku, snimac 1/1.7"