Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

RX100 vs xz-2 vs X-20

bedo. (70)|5.2.2014 10:51
Rovnako môžem doporučiť aj 1 Nikkor 30-110, pre mňa bol ten objektív primárny dôvod, prečo som šiel do Nikon 1 systému. Je fakt dobrý. A rozmerovo tiež celkom zaujímavý na ekvivalent 80-300 (35mm)... :)


fotené s Nikon 1J1+1 Nikkor 10-30@F6.3 - musel som ho poriadne zacloniť, inak bola HO príliš malá... ;)
avrs (7)|5.2.2014 13:17
Tu pevnou 18tku jsem zvažoval, zatím ale nechávám být a zkusím co zvládne seťák 10-30. Hlavně si potřebuji s foťákem trochu pohrát a pokud možno cvaknout i nějakou fotku za denního světla ;o)
noskowski (11)|10.2.2014 10:05
Tak po dlhom uvazovani, citani recenzii, citani nazorov na tomto fore, na inych forach, diskusii sam so sebou som zasiel do obchodu a nechal si porovnat rx100 a x20.
Chcel som pocut aj osobny nazor predavaca (bol zbehly a naozaj fundovany) a po prebrani vsetkych vyhod a nevyhod som sa stal stastnym majitelom Fuji X20. Po prvych dvoch dnoch mozem vypisat par dojmov z fotaku:
1, estetika fotaku je super, paci sa mi, rad ho berem do ruky,
2, fotky zatial som fotil relativne malo, z vystupom som spokojny, s farbami a celkovym vyrazom na fotkach
3, v skutocnosti je trocha vacsi ako sa mi zdal na fotkach, cize nosenie vo vrecku neprichadza do uvahy (popruh na krk je ok)
4, opticky hladacik ma trocha zaskocil, to ze zobrazuje cca 85% sceny som si vysvetlil tak, ze nieco nakomponujem a na fotke este budu
miesta okolo povodnej kompozicie, zaskoceny som zostal po komponovani na max. zoome a foteni blizkych predmetov, kedy kompozicia v hladaciku zobrazovala predmet, ale na fotke zostala z predmetu len polovica. Cize nie, ze by okolo bolo este cast sceny, ale fotografovany predmet bol posunuty na vrch fotky a polovica chybala. Tu sa chcem spytat, ci je to nejaka typycka vlastnost hladacika, alebo je to prejav chyby? Pri sirsich ohniskach sa to nevyskytuje...
5, ku fotaku som dokupil hned aj nahradnu baterku, vydrz je relativne slaba (to beriem ako minus)
(nastastie ma fotak externu nabijacku a netreba nabijat baterku v tele fotoaparatu ako pri RX100)
6, k fotaku bolo pribalene kozene puzdro, ktore je sice krasne, ale mne sa zda neprakticke. (pouzivat ho budem len na prenasanie fotaku v ruksaku atd...)

Este raz vdaka vsetkym, co sa podelili o svoje nazory a skusenosti.
Pozdravujem.
Antivir123 (81)|10.2.2014 10:59
[QUOTE=noskowski;29275]Tak po dlhom uvazovani, citani recenzii, citani nazorov na tomto fore, na inych forach, diskusii sam so sebou som zasiel do obchodu a nechal si porovnat rx100 a x20.
Chcel som pocut aj osobny nazor predavaca (bol zbehly a naozaj fundovany) a po prebrani vsetkych vyhod a nevyhod som sa stal stastnym majitelom Fuji X20. Po prvych dvoch dnoch mozem vypisat par dojmov z fotaku:
1, estetika fotaku je super, paci sa mi, rad ho berem do ruky,
2, fotky zatial som fotil relativne malo, z vystupom som spokojny, s farbami a celkovym vyrazom na fotkach
3, v skutocnosti je trocha vacsi ako sa mi zdal na fotkach, cize nosenie vo vrecku neprichadza do uvahy (popruh na krk je ok)
4, opticky hladacik ma trocha zaskocil, to ze zobrazuje cca 85% sceny som si vysvetlil tak, ze nieco nakomponujem a na fotke este budu
miesta okolo povodnej kompozicie, zaskoceny som zostal po komponovani na max. zoome a foteni blizkych predmetov, kedy kompozicia v hladaciku zobrazovala predmet, ale na fotke zostala z predmetu len polovica. Cize nie, ze by okolo bolo este cast sceny, ale fotografovany predmet bol posunuty na vrch fotky a polovica chybala. Tu sa chcem spytat, ci je to nejaka typycka vlastnost hladacika, alebo je to prejav chyby? Pri sirsich ohniskach sa to nevyskytuje...
5, ku fotaku som dokupil hned aj nahradnu baterku, vydrz je relativne slaba (to beriem ako minus)
(nastastie ma fotak externu nabijacku a netreba nabijat baterku v tele fotoaparatu ako pri RX100)
6, k fotaku bolo pribalene kozene puzdro, ktore je sice krasne, ale mne sa zda neprakticke. (pouzivat ho budem len na prenasanie fotaku v ruksaku atd...)

Este raz vdaka vsetkym, co sa podelili o svoje nazory a skusenosti.
Pozdravujem.[/QUOTE]

Gratulace! Pokud jde o baterky tak bych zkusil Ebay - Na jiné pouzdro taky - proč platit víc když nemusím.
Milan Šurkala (3381)|10.2.2014 11:00
4, To je normální. Je nutné si uvědomit, že hledáček je mimo osy objektivu, takže čím blíže člověk fotí, tím více mimo je pohled přes hledáček a přes objektiv. Pokud teda člověk zazoomuje na max. objektivem zírá na malý objekt před objektivem. Hledáček je ale o pár centimetrů posunutý a po zazoomování kouká o těch pár cm vedle, tedy úplně mimo objekt.
5, Některé obchody nabízejí k RX100 i externí nabíječku v rámci akce.

Jinak výběr je určitě hodně dobrý a přeji hodně šťastných chvil s X20.
Sakini (1174)|10.2.2014 11:57
To s tím hledáčkem můžu potvrdit, prostě to není TTL, většinou ale komponuje správně, a na blízké objekty je stejně lepší displej. Jeden akumulátor by měl vydržet 300 snímků, pokud dává podstatně míň, je potřeba si trochu poštelovat vypínání a úsporu energie. A hlavně si maximálně stáhni odšum, základní nastavení dost maže jpegy. A velmi opatrně na povrchovou úpravu, ta stříbrná se docela lehce otře na hraně - to originální pouzdro je praktičtější než by se zdálo, jen je ze začátku tvrdé a špatně se používá. Za chvilku se začne normálně ohýbat, od začátku jsem ho už nesundal protože opravdu důkladně obalí celé tělo a na ten tvar jsem ani žádné jiné neviděl, v kterém by se to nehýbalo (a jak se to hýbá, tak se to lehce poškodí).
noskowski (11)|10.2.2014 13:08
vdaka za info ohladom hladacika.
Ste ma zase upokojili :)
Sakini: Teba by som sa rad opytal, ako nastavim moznost manualneho vyberu ostriaceho bodu a ako funguje tlacidlo AE (na lavej strane diplay-e)
Doteraz sa mi pri ziadnom nastaveni rezimu nepodarilo vyvolat ponuku tlacidla AE...
Dik za rady
Milan Šurkala (3381)|10.2.2014 13:36
[QUOTE=noskowski;29282]ako nastavim moznost manualneho vyberu ostriaceho bodu[/QUOTE]

Nechce se mi teď hledat manuál k X20, nicméně alespoň u dnes testované X-M1 musíš mít jednak zapnutý režim výběru AF bodu a jednak musí být vypnutá detekce tváří (pokud je zapnutá, tak to nefunguje).
Sakini (1174)|10.2.2014 15:32
Přesně tak to je u X20 - musí být vypnutá detekce tváře, a pak zvolený režim ostření "volitelný".
noskowski (11)|10.2.2014 16:02
znovu dakujem za rychle odpovede, je to tak. Vypol som detekciu tvare a dostal som sa k pozadovanym nastaveniam.
pomaly prechadzam vsetky clanky o temach ako clona/expozicia, hlbka ostrosti, a vsetky dalsie veci, ktore pomaly chcem pobrat a posunut sa zo sveta low kompaktu do sveta tvorivej fotografie...
Teoriu uz v celku ovladam, uz len sa vrhnut do praxe :)
noskowski (11)|28.2.2014 13:27
Pridam dalsi postreh... Kolega si kupil RX 100MII, dnes s tym prisiel do prace, tak sme porovnavali...
Vystup z RX je omnoho lepsi ako z X20. (2 x vacsi snimac co sa plochy tyka) Po tom co som cca 2 tyzdne pouzival X20 mi RXka v rukach robila problemy (mini tlacitka, elektricky zoom...) Nejak som sa vnutorne nastavil na to, ze moje fotky budu zrnitejsie a zasumenejsie, ale akosi mi to nevadi. Viete mi poradit, ci do tych sanok na fotaku mozem pridat blesk inej strany, alebo su urcene len pre original blesky fuji? Tak isto sa chcem spytat, ci pri natacani videa funguje nieco ako zaostrovanie. Sa mi stava, ze obraz je niekolko sekund nezaostreny a nasledne v zlomku sekundy sa zaostri... Video mi pride docela nepouzitelne (primarne som to nekupoval koli videu, cize mi to probrem nerobi)
Sakini (1174)|28.2.2014 13:46
To je právě to ostření, ono se při videu nedá vypnout a neustále přeostřuje, je to maximálně na krátký klip. Fotíš do jpegu? Když to zkusíš do rawu, ten rozdíl oproti RX100 se trochu zmenší. A TTL funguje jen s Fuji blesky, jinak funguje jakýkoliv se středovým kontaktem ale jen manuálně - zkoušel jsem Nikon SB-700, kombo jak sviňa :-) ale když jsem odladil sílu tak se to dalo normálně používat.
noskowski (11)|28.2.2014 17:11
ano, zatial fotim do JPG, nastavil som si tlacidlo Fn na RAW, ze ak budem mat pocit, ze zaber stoji za to dat to aj do RAW-u a potom sa k nemu v PC vracat. Uz som si precital par diskusii RAW vs JPG a ja som skor ta JPG strana. Rawy prenecham profikom a mne na moje fotky 10/15 stacia JPG-y, ktore len vyberem a vytlacim. Ziadne post processing upravy uz neprevadzam... az na panoramy, ktore treba poskladat... OK, cize vidoe necham napokoji :) a vdaka za info ohladom blesku :)