Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka - ano či ne?

Luccicek (4)|17.1.2014 14:12
Dobrý den,
Už pár dní tady pročítám fóra a recenze a jsem bezradná.
Vlastním ultrazoom - Panasonic Lumix DMC FZ-150. S fotkami jsem spokojená, ale stále tomu něco chybí. Fotím moc ráda, tak bych chtěla nějakou dobrou zrcadlovku. Zatím je mým favoritem Nicon D5000 nebo D7000, ale nerada bych se zase spletla.
Neporadili by jste mi dobrý fotoaparát pro mne? Nejvíce fotím psy v pohybu a krajinu.
Vzorové fotky od D7000 mne uchvátily, jen si nejsem jistá, zda to není jen kvalitou fotografů.
Nemusí to být to nejdražší na trhu, ale zase si raději něco přišetřím, než kupovat něco nejlevnějšího za každou cenu. A taky aby ten rozdíl oproti mému dosavadnímu aparátu byl znát.
Děkuji moc za každou reakci.
L
nephilim (353)|17.1.2014 14:36
Tak v první řadě by bylo dobré vědět co se skrývá za slovy: "S fotkami jsem spokojená, ale stále tomu něco chybí." Ono to je často skutečně víc o těch rukou než o foťáku. Pro přechod na zrcadlovku je důležité vědět nakolik fotograf spoléhá na automatiku nebo nakolik používá poloautomatické režimy, případně plný manuál.
Begy_cz (537)|17.1.2014 14:46
D5000 se už tuším neprodává - takže předpokládám nákup z druhé ruky/bazaru. Na naučení postačí bohatě
D7000 sehnat starší bude asi oříšek - takže předpokládám uvažuješ o nové.

můj pohled na fotky z DSLR. 70% dělá fotograf, 20% objektiv a zbytek tělo.
Begy_cz (537)|17.1.2014 14:51
S fotkami jsem spokojená, ale stále tomu něco chybí.

pokud nevíš co tomu chybí - tak ti sebelepší fotoaparát nepomůže. Uvědom si že TY musíš říct fotoaparátu co chceš/jak to chceš a on jen vyplní tvůj příkaz.
Luccicek (4)|17.1.2014 18:49
Já se uklepla, líbí se mi 5100 a napsala jsem 5000, omlouvám se
nephilim (353)|17.1.2014 19:06
V pořádku, to se stane. Takže, můžeš nám popsat co myslíš tím, že ti na tvých fotkách něco chybí?
Luccicek (4)|17.1.2014 21:11
prostě na první pohled vidím, že jsou ze zrcadlovek lepší fotky. Focení mne baví a chtěla bych se to i naučit pořádně, ale jak jste psali už výše, asi zkusím manuální nastavování na svém stávajícím a uvidíme co se mnou dál ;)
Begy_cz (537)|17.1.2014 21:21
snad mne tady neukamenují, ale moje bible, matka moudrosti atd.: Mistrovství práce s DSLR.

doporučuji pročíst. Pokud nebudeš něčemu rozumět - nevadí, čti dál. Časem začnou věci do sebe zapadat a dávat smysl. Jako další velkou školu doporučuji pročítat EXIF informace u obrázků na zdejší galerii - také to mnohé prozradí.
rousini (738)|17.1.2014 21:56
No tak to vypadá, že zrcadlovka je jen modla. Začni se o problematiku zajímat, hledej zajímavé články, recenze, zajímej se o objektivy k tomu zrcadlu, protože jinak to nemá smysl. Pokud jsi fotila jen automat, tak samozřejmě nevynech fotoromán.
Begy_cz (537)|17.1.2014 22:05
spíš bych to definoval že... zrcadlovku (DSLR) používají spíš lidi co o focení už něco vědí - proto vědí jak využít výhod které nabízí - a samozřejmě výsledek by se měl pak dostavit.
Polud dáš DSLR úplnému amatérovi rozhodně mu to nějak zvlášť lepší výsledky nepřinese.

zažil jsem to o prázdninách, kdy jsem coby úúplný začátečník dostal do ruky od kamaráda při cestě přes Alpy půjčenou Canon 50D a zkoušel udělat pár fotek - výsledek byl opravdu tristní...
nephilim (353)|18.1.2014 00:40
Luccicek: Pokud jsi zatím fotila pouze na automat, tak by to opravdu chtělo začít se snažit fotit kreativně. Dívat se na svět kreativně. K tomu vede cesta přes režimy A/S/M. Díky nim můžeš pochopit k čemu slouží čas a clona. Dokonce i na tvém foťáku. Až narazíš na limity těchto expozičních vlastností, až vyčerpáš možnosti svého foťáku, budeš zralá na přechod k zrcadlovce. Pak z přechodu nebudeš zklamaná. Pokud budeš potřebovat pomoct, ozvi se. Určitě ti tu někdo z nás rád poradí.
Komo (840)|18.1.2014 01:10
begy napisal :spíš bych to definoval že... zrcadlovku (DSLR) používají spíš lidi co o focení už něco vědí*
Nemyslim. Niekde som cital statistiky, podla ktorych vela ludi so zrkadlovkami nevie fotit a vela si ani nekupi druhy objektiv. Myslia si, ze s nou budu mat automaticky lepsie fotky. Sam takych poznam. Ked mu poviem, ze na to jeho obcasne cvakanie by mu stacil aj kvalitny kompakt, tak mi neveri.
didrik (75)|18.1.2014 02:27
[QUOTE=nephilim;28837]V pořádku, to se stane. Takže, můžeš nám popsat co myslíš tím, že ti na tvých fotkách něco chybí?[/QUOTE]Ja by som tipoval, ze nizsia hlbka ostrosti.
rousini (738)|18.1.2014 09:58
Tak mimo DOF to může být míra šumu, schopnost rychlého ostření, lepší kresba použitím lepších objektivů... Já bych mudrování z mé strany uzavřel tím, že se dá koupit zrcadlovka na první šup, ale laik musí být připravený, že se bude muset začít vážně tomu věnovat, protože to samo o sobě nezaručí lepší výsledek.
Určitě je lepší cesta začít nasávat info z diskuzních fór, zjišťovat co by bylo pro mě, kolik to bude ve finále stát a samozřejmě čerpat teorii. A prozatím zkoušet vymačkat maximum z toho co mám.
Luccicek (4)|18.1.2014 10:50
Vy jste fakt boží, díky moc, možná jste mi i otevřeli oči ;). Děkuji moc za odkazy, pročtu je a vyzkouším vpraxi. L :thumb
Milan Šurkala (3381)|18.1.2014 15:07
Já bych ještě doporučil náš seriál Fotíme s Koalou ( https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou/ ), kde je vše také vysvětleno co nejjednodušeji pro začínající fotografy - jsou tam i ukázky, že i z kompaktu se dají vytřískat zajímavé věci a je to opravdu z velké části o fotografovi a ne jen o technice.
nephilim (353)|18.1.2014 16:48
Tak pod to bych se podepsal. Mnoha lidem jsem doporučil přečíst seriál Fotíme s Koalou. Je to pozoruhodné dílo, které může mnohému majiteli nejen mýdlové krabičky pomoct naučit se fotografovat, protože mačkání spouště foťáku nepovažuji za fotografování.
Juraj_K (17)|19.1.2014 11:56
Dobrý den, já doporučuji zrcadlovku, pokud nejsou peníze na FF tak 5100 je výborný začátek, ale pouze tělo a pevný světelný objektiv ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste]) . Jsem si vědom, že jsem začal z nejdražšího konce, ale slevovat z požadavků můžete vždy dle Vašich ambicí. Jo a pokud fotíte v interiéru - na blesk ze zeptejte opět....

JK
Rellik (1136)|19.1.2014 12:56
[QUOTE=Juraj_K;28860]pouze tělo a pevný světelný objektiv[/QUOTE]
Pro začátek velmi nevhodná kombinace pro uživatele který chce přejít z UZ. A celkem všeobecně je jeden pevný objektiv celkem k ničemu, zejména pak kdo chce fotit i v místnosti, krajiny a pod, kde je potřeba široké ohnisko. Do místnosti je ideál objektiv tak do 30mm aby se dalo rozumně fotit více lidí a ne jen portréty. Takže kombinace tělo + objektiv 35mm v tomto případě vůbec nedoporučuji!
nephilim (353)|19.1.2014 13:36
Naprosto souhlasím. Pro někoho, kdo chce přejít z UZ je pevné ohnisko peklo. S D5100 bych doporučil koupiit 18-105. Parádní univerzální objektiv s nímž se dá naučit ovládat DSLR.
Dan7 (411)|19.1.2014 22:30
Pevná skla jsou lepší až pro pokročilé, taky jsem po dvou letech focení se zrcadlovkou do pevného skla tolik neproniknul. To by byl na začátek šok proti ultrazoomu. I tak to bude možná šok při přechodu na 18-105mm, který je pro začátečníky dobrý na učení :).
Komo (840)|19.1.2014 22:36
Preco vsetci pisete, ze pre zaciatocnika je pevne sklo nevhodne? Ake to ma pre neho uskalia?
Milan Šurkala (3381)|20.1.2014 00:03
Náročnost na přesné zaostření (prokletí malé DOF, ono trvá, než začátečník pochopí, jak s tou clonou pracovat, jak ostřit...), nemožnost zoomu, což je zejména po přechodu z UZ dost bolestivé. Takže i já se přikláním k něčemu univerzálnímu jako je 18-105mm, což nebude tak bolestivé s tím zoomem, zároveň už nabídne možnost hrát si trochu s hloubkou ostrosti, přičemž ale nevyžaduje, aby ji člověk dokonale ovládal - ten objektiv mu ještě mnoho prohřešků odpustí (což při f1,8 objektivu už bude nutné clonu velmi dobře ovládat, pokud bude s těmito clonami fotit - pokud s ní fotit nechce, tak si takový objektiv nemusí kupovat). Prostě ten 18-105mm objektiv bych bral jako takový přechodový výchovný prvek k cestě k pevným objektivům.
nephilim (353)|20.1.2014 07:54
Pod to se podepíšu.
bedo. (70)|20.1.2014 10:26
Otázka potom je, prečo vlastne zrkadlovku, keď sa má čím viac podobať tomu ultrazoomu. Kvôli o niečo vyššej kvalite výstupu, ktorá sa aj tak prejaví až pri veľkých zväčšenínách? Z môjho pohľadu je tiež rozumnejšie dobre ovládateľné telo a k tomu kvalitné pevné ohnisko s "normálnym" FOV - možno to bude zo začiatku náročnejšie, ale pomôže to vypestovať "fotografický" pohľad na svet. Plus kopec kreatívnych možností navyše - HO, makro (stačí reverzný krúžok)... A kľudne by som popri tom ďalej používal ten ultrazoom.
rousini (738)|20.1.2014 10:40
bedo: svým způsobem máš pravdu, ale z toho, co píšeme my ostatní vyplývá, aby se tazatelka učila na stávající omezené technice a sama dospěla k tomu, co bude nejvíc potřebovat. Proto neříkám dlouhý zoom, světelné sklo, mohutné tělo s dobrým ovládáním... Třeba nakonec zjistí, že její požadavky splní pořádný profikompakt, skladnější bezzrcátko... Prostě mám kolem sebe minimálně dva lidi, kteří mají zrcadlovku, ale jen ve skříni... Je to pro ně nepohodlné nosit a nechtějí se věnovat tomu, jak fotit.
bedo. (70)|20.1.2014 10:47
Pozor, ja som písal "dobre ovládateľné telo" - to nemusí byť zrkadlovka. ;) Schválne som nepísal aké, ani značku, lebo to je individuálne - čo sadne jednému, nemusí sadnúť druhému. Desiatky rokov sa v Amerike vyučovalo fotografovanie na Pentaxoch K-1000 s 50mm objektívom (žiadny zoom, žiadna automatika), asi na to bol nejaký dôvod...
nephilim (353)|20.1.2014 11:47
Jistě, učit někde v kurzu fotit, tak to také budu dělat na pevném skle. Coby lektor si tak ulehčím práci. Ale radit někomu, kdo, jak se ukázalo, fotil kompaktem na plný automat, aby si koupil zrcadlovku s pevným objektivem mi nepřipadá rozumné. A to nemluvím o tom, že tazatelka psala, že fotí pohybující se psy. S pevnou 35kou jít na běžící psy, tak za takovou radu by nás hnala klackem.
Milan Šurkala (3381)|20.1.2014 12:19
[QUOTE=nephilim;28875]S pevnou 35kou jít na běžící psy, tak za takovou radu by nás hnala klackem. [/QUOTE]

Zas na druhou stranu, na běžící psy nebude ani ta 18-105mm ideální, to je rozhodně jeden z těch pomalejších objektivů.
bedo. (70)|20.1.2014 12:30
Tento obrázok bol fotený nielen, že s pevným ohniskom, ale aj s manuálnym zaostrovaním. Chýba mu vari niečo?



Kúpiť si zrkadlovku ešte neznamená, že netreba zvládnuť techniku.
rousini (738)|20.1.2014 12:40
Nj, je pěkná. To jsi neměl ukazovat.
Asi už jsi měl předostřeno a čekal až pes doběhne...
nephilim (353)|20.1.2014 12:42
[QUOTE=Milan Šurkala;28876]Zas na druhou stranu, na běžící psy nebude ani ta 18-105mm ideální, to je rozhodně jeden z těch pomalejších objektivů.[/QUOTE]

Samozřejmě, ale jednak bude mnohem vhodnější než pevná 35ka a za druhé, co by nám asi řekla tazatelka, kdybychom jí napsali, že na pejsky jedině 70-200/2.8VR, nebo 70-200/4VR? ;)
bedo. (70)|20.1.2014 12:51
[QUOTE=rousini;28878]Nj, je pěkná. To jsi neměl ukazovat.
Asi už jsi měl předostřeno a čekal až pes doběhne...[/QUOTE]
to nie je môj obrázok (ja psa nemám, tak nemám ani žiadny na ilustráciu :)), ale tiež si myslím, že je výborný. Ale zrkadlovka to sama neodfotila, aj fotograf jej musel pomôcť. Pre viac informácií klik na obrázok...

Ak chce pôvodná pisateľka len nahradiť ultrazoom zrkadlovkou, potom bude asi najlepšia kombinácia s nejakým zoomom. Ak sa chce naučiť fotiť, potom skôr to pevné ohnisko. Asi toľko som chcel napísať k tejto téme...
nephilim (353)|20.1.2014 12:56
[QUOTE=bedo.;28877]Tento obrázok bol fotený nielen, že s pevným ohniskom, ale aj s manuálnym zaostrovaním. Chýba mu vari niečo?



Kúpiť si zrkadlovku ešte neznamená, že netreba zvládnuť techniku.[/QUOTE]

Ta fotka nemá chybu, ale jednak si autor musel pedostřit (tedy vědět k čemu je clona, čas a znát fintu s předostřením) a druhák, co myslíš, za jak dlouho se tazatelka naučí všechno to co umí autor, když doposud byla, slečna či dáma snad promine, pouhým cvakačem? Proč jí to hned na začátku otrávit? Vždyť doposud fotila UZ na plný automat!!! Tobě snad nemusím říkat jak propastný je rozdíl mezi tím co doposud znala (cvakač) a tím co by potřebovala znát pro takovou fotku jakou jsi sem postnul.
Můj osobní názor je ten, že bych jí raději poradil koupit set, který bude moct používat hned od začátku bez hlubších znalostí fotografování a až se naučí pracovat s clonou a časem, nechť si koupí třeba pevné sklo, naučí se spočítat si HO pro ohnisko, vzdálenost objektu a clonu a fotí na plný manuál včetně zaostření.
Milan Šurkala (3381)|20.1.2014 14:03
[QUOTE=bedo.;28877]Tento obrázok bol fotený nielen, že s pevným ohniskom, ale aj s manuálnym zaostrovaním. Chýba mu vari niečo?[/QUOTE]

Trocha empatie by ti fakt neuškodila. To, že se někomu chce drbat s focením takových snímků ještě vůbec neznamená, že se to chce všem. Jestli se tazatelka chce při focení psů posunout trochu dál, tak si opravdu nemyslím, že z focení s UZ půjde hned na zem s DSLR, k tomu s nějakým těžkým hodně odcloněným objektivem a bude čekat na přesně jeden okamžik, kdy zmáčknout spoušť, aby to bylo správně ostré a rozostřené. Trošku mysli. Tazatelka chce fotit krajinu, na což se jí hodí spíše kratší širokoúhlé objektivy, tak psy v pohybu, na což se zas hodí delší objektivy. Opravdu si myslíš, že obě tyto disciplíny ta 35ka zvládne? Na krajinu to bude moc dlouhé, na psy moc krátké (což ale neznamená, že se to nedá pro tyto účely vůbec použít, ta krajinka se 35kou fotit dá), takže vlastně ta nejhorší možná volba, protože nezvládne pořádně ani jedno, co tazatelka převážně fotí.
bedo. (70)|20.1.2014 14:34
Také tie zjednodušenia, že na krajinky širokáče a na portréty dlháče sú naozaj len zjednodušenia, môžem ukázať x príkladov fotenia krajiniek teleobjektívom, alebo ľudí širokáčom (tzv. environmentálne portréty). Perspektíva 50mm objektívu (35mm na APS-C) zodpovedá tomu, čo vidíme voľným okom. Obmedzuje nás to vari v niečom? Ja celkom dobre chápem, že fotky vyfotené normálnym sklom môžu byť "nudné", lebo ich neobzvláštňuje nijaké "zaujímavé" perspektívne skreslenie alebo niečo podobné a keď chcú zaujať, tak musia mať obsah. Ale stále si myslím, že je dobre najprv zvládnuť jedno ohnisko poriadne a až potom "postúpiť" na zoomy (keď už ich človek vie používať aj iným spôsobom, ako "priblížim si to"). Viem, že to môže pôsobiť v súčasnej dobe nepochopiteľne, ale boli aj časy, keď žiadne zoomy neexistovali a záklaďákom bolo pevné ohnisko 50-58mm so svetelnosťou 1.4-2. Tá cesta môže vyzerať ťažšia, ale... myslíš si, že je náhoda, že Leica nevyrába žiadny zoom?

Ja proste nerozumiem, prečo ísť do zrkadlovky a používať ju štýlom ultrazoomu. Okrem marginálne lepšej obrazovej kvality a pohotovosti ovládania (a aj to môže byť u low endu problematické) to nič neprinesie. Nie je lepšie v takom prípade minúť tie peniaze nejako účelnejšie? Napr. štúdiom fotografických techník?
Milan Šurkala (3381)|20.1.2014 15:08
Tady je ale otázkou, zda tazatelka je ten typ člověka, který se do fotografování chce až natolik ponořit, aby pro ni mělo pevné ohnisko smysl (to, co tu píšeš o tom učení, s tím souhlasím... ale je tu ta otázka, zda tazatelka chce to focení až tak moc kutit). Já jsem teda takového dojmu nenabyl. To, že např. já mám doma čtyři pevné objektivy a už koukám, kde splaším pátý, přece neznamená, že každý, kdo chce DSLR (nebo CSC) bude z pevných objektivů také tak nadšený a budu mu je doporučovat, protože pro mě mají smysl. Pro někoho jiného smysl mít nemusí.

[QUOTE=bedo.;28883]Také tie zjednodušenia, že na krajinky širokáče a na portréty dlháče sú naozaj len zjednodušenia, môžem ukázať x príkladov fotenia krajiniek teleobjektívom, alebo ľudí širokáčom[/QUOTE]

Jak vidím, tak ani závorka "(což ale neznamená, že se to nedá pro tyto účely vůbec použít, ta krajinka se 35kou fotit dá)" ti nestačila :-( Ano, nikde nikdo neříká, že krajinky se musí výhradně fotit širokáčem a zvířata teleobjektivem, ale prostě nesouhlasím s tím, že člověk zvyklý na ultrazoom se bude rozplývat nad tím, jak s 52mm ohniskem fotí krajinku a nic moc se mu tam nevleze a naopak jak mohl fotit zvířata z rozumné vzdálenosti a teď musí až k nim na metr, aby byla na fotce vůbec vidět. Mně osobně nevadí vyrazit na krajinky se 46mm přepočteným ohniskem (a klidně i 90mm, 130mm a 208mm), ale prostě si nemyslím, že tazatelka je ten typ, kterému tohle bude stačit. Nemyslím si, že bude spokojena, že ta zvířata kvůli jednomu ohnisku musí fotit ve značně omezeném rozsahu kompozic proti tomu, co by ji nabídnul ten zoom. Každý objektiv se dá použít v podstatě na cokoli, ale to neznamená, že je na to vhodný. I pevným pětikilem vyfotím krajinku, ale pokud budu chtít širokoúhlou krajinku, to ji budu skládat panoramatem ze stovky snímků? Prostě a jednoduše, záleží na tom, zda se člověk chce posunout dále tím, že posune limity techniky (a samozřejmě naučí se s níi lépe pracovat) nebo tím, zda posune limity svoje překonáváním limitů techniky. Ty preferuješ druhý způsob, já také, miluju to omezení jednoho ohniska, kdy s tím člověk nějakým způsobem musí vyfotit všechno. Ale nenabyl jsem dojmu, že k nám do této skupiny chce patřit i tazatelka. A to je to, proč si myslím, že 35mm objektiv je pro ni v nynější době dosti nevhodný.

BTW, Leica X Vario, což není žádný přebastlený Panasonic, které nepočítám, má zoom https://www.digimanie.cz/leica-x-vario-s-aps-c-cipem-a-optickym-zoomem/5092 .

A ještě jedno BTW, zoomy existovaly i v době kinofilmu a že jich bylo.
bedo. (70)|20.1.2014 15:42
Myslím, že tu ide o isté nepochopenie, len je ťažko povedať koho kým. :) Ja som mal pocit, že pôvodná pisateľka si myslí, že pre zlepšenie kvality obrázkov jej pomôže zrkadlovka. Lebo veď vidí obrázky zrkadlovkami urobené a sú "lepšie" ako tie, ktoré má z ultrazoomu. Lenže ono mať zrkadlovku nestačí, obyčajne sú tie obrázky lepšie kvôli niečomu inému. Použijem takú paralelu - myslí si snáď niekto, že keď si zaobstará rovnaké plátno, paletu a farby ako Picasso, tak jeho obrázky budú tiež vyzerať podobne?

Niektoré veci sa proste treba naučiť, bez toho to nejde. A nevidím problém učiť sa ich na ultrazoome, stačí ak má aspoň základné manuálne režimy a vie pracovať s clonou a časom (a dá sa vlastne aj s "motívovými", alebo na automatike, len sa treba dívať). Inak by sa mohlo stať aj to, že by si kúpila zrkadlovku a zistila, že obrázky sa vlastne až tak veľmi nezmenili (ak vôbec). Navyše by mala obmedzený rozsah zoomu a vážilo by to 3x viac, ako to, čo má teraz.

Možno sa k tomu vyjadrí aj sama...
Milan Šurkala (3381)|20.1.2014 18:18
[QUOTE=bedo.;28885]Inak by sa mohlo stať aj to, že by si kúpila zrkadlovku a zistila, že obrázky sa vlastne až tak veľmi nezmenili (ak vôbec).[/QUOTE]

Proti tomu nic nemám. Samozřejmě, že zrcadlovka sama nenabídne automaticky lepší fotky je třeba se s ní učit, v tom souhlasím. Jenže, je jednodušší se učit na univerzální kombinaci, která člověku odpustí nějaké ty prohřešky. Navíc, zrcadlovka i s tím 18-105mm objektivem nabídne menší hloubku ostrosti a nižší šum, nemluvě o vyšším rozlišení, takže kvalitnější ty fotky budou, ať už s tím bude umět pracovat nebo ne. A to je právě problém té 35ky. S tou si prostě člověk "neoddechne" a musí se jí podřizovat, zatímco s 18-105mm (nebo podobným) objektivem si člověk může dovolit si hrát, učit se na tom, ale také se na všecko "vykašlat" a fotit. Nemusí hledat jedno konkrétní místo, odkud to vyfotit, aby se pes vůbec vešel na fotku nebo naopak, aby tam byl vůbec vidět. Ano, pevné ohnisko člověka naučí tolik, kolik zoomovací objektiv nikdy nezvládne, ale musíš brát v potaz to, zda se s tím člověku chce drbat nebo chce mít možnost fotit lépe, naučit se to, ale nepodřizovat se fotoparátu. Někomu, kdo chce fotit vyloženě umělecké fotografie a chce přejít z UZ na DSLR, byl tu 35ku do startu vřele doporučil, ale opravdu nemám pocit, že tohle je ten případ. Prostě nemám pocit, že tazatelka chce proniknout do tajů fotografie hned až tak hluboko a budou jí pro začátek stačit o něco lepší fotky (což DSLR splní i s tím 18-105mm objektivem a i s ním se dá dojít k hodně dobré kvalitě) a postupem času zjistí, co a jak a pak si tu 35ku klidně koupí. Jinak řečeno, s pevnou 35kou se musíš učit a hledat nové cesty, s 18-105mm můžeš, ale nemusíš, pokud se ti zrovna nechce.
bedo. (70)|20.1.2014 18:49
Tak jo, viac názorov nikdy nezaškodí a pôvodná pisateľka si nakoniec môže sama vybrať taký prístup, ktorý bude vyhovovať jej. Myslím, že túto tému sme prebrali dostatočne na to, aby sa vedela rozhodnúť aj na základe pojmov, nie len na základe dojmov. :)
nephilim (353)|20.1.2014 21:44
Tak proč se jí pánové nezeptáte? Nakolik jí bude vyhovovat pevné ohnisko 35mm si ostatně může vyzkoušet už dnes. Stačí, aby si na svém UZ nastavila před každým focením 35mm. Věřím, že nás za takovou radu pošle hodně rychle do (_!_).
crashpc (541)|25.1.2014 21:05
Poněkud mi začal unikat smysl této diskuse, ale podle toho co tu čtu, tak tu snad nikdo psa v běhu proti fotografovi nefotil, jinak by tu nepadaly tak nerelevantní názory.
Než fotoaparát zaostří a vyfotí, pes se pohne dost na to, aby se posunul z bodu ostření a mimo bod ostrosti. A to i na zrcadle (osobně odzkoušeno). Proto ostření předem a výcvak ve správný moment mi přijde jako jediné rozumné řešení, pokud fotíte na takovou clonu, aby se pozadí mazalo. V ostatních případech to dopadne ostrou mordou a rozmazanou hlavou.
Jaké z toho plyne ponaučení pro tazatelku moc nevím, ale pokud má peníze a opravdu se chce učit, není jiná volba než zrcadlo. Totiž takové kompakty a bridge foťáky selžou v mnohem více situacích nežli zrcadla. Můžou si to ale za tu cenu dovolit. Pokud tazatelka přemýšlí nad zrcadlovkou, tak by nad tím měla přemýšlet jako nad dlouholetým koníčkem. Sežere to hodně peněz. Kompletní řešení pro nenáročného uživatele v konečném důsledku snadno přesáhne 30 000Kč (postupnými nákupy). Pokud se s tím člověk nesmíří, stejně tak jako s dlouhodobým sebevzděláváním a tréningem, nemá cenu na zrcadla koukat.
nephilim (353)|26.1.2014 13:30
Drobně si dovolím nesouhlasit s výrokem, že ani zrcadlovka nestihne zaostřit a vyfotit běžícího psa. Pár známým jsem udělal fotky jejich čtyřnohého miláčka a šlo to. Pravda, fotil jsem to sestavou D300+70-200/2.8VR. Trochu jiná cenová liga, to je fakt, ale jde to. Dokonce šlo vyfotit černého vlčáka.
Jinak s ostatním souhlasím. Pořízením zrcadlovky si fotograf zásadním způsobem zvýší šanci na úspěch.
crashpc (541)|26.1.2014 18:31
A šlo opravdu o rychle běžícího psa přímo proti vám? Jasně, že bokem je to relativně sranda, když člověk stihne panning.
Antivir123 (81)|1.2.2014 10:33
Nechte si tady zanadávat na Pentaxí AF?:) Mě nezklamal ani v potemelé hospodě atd..
nephilim (353)|1.2.2014 23:23
Tak já jsem dnes fotil také v jednom hodně potemnělém restauračním zařízení (1/60, F4, ISO6400; histogram je v levých cca 25%; takže opravdu šero). Namířil jsem, Nikonní AF ve zlomku vteřiny pípnul a bylo zaostřeno. ;) Proč ale kvůli tomu nadávat na Pentax?
Antivir123 (81)|2.2.2014 10:34
Soused se divil že jsou fotky ostré(live view nepožívám, to bych si kupil sony- jsem asi konzerva) na f2.8 z moji K30(nechapu proč se ostatní neopičí po Pentaxu a nezkopčí jejich P mod ktery v sobě srývá TV,AV s SV) asi tak po 5 a více pivech. Já moc nedám na laboratorní testy i když rozlišení objektivů je dobrý ukazatel jejich použitelnosti. Známý si bude kupovat D7100 Tak porovnáme.Docela se těším je to pěkná mašinka. Ty dnešní AF ostri tam kdy člověk už nic nevidí:) Focení zdar
nephilim (353)|2.2.2014 16:02
A co je mimořádného na tom, že je fotka na F2.8 ostá? Všechny objektivy, které mám a jsou schopné nastavení této clony, udělají ostrou fotku.
Antivir123 (81)|2.2.2014 16:16
Tady šlo o to že při cca 1 metru není moc dlouhá hloubka ostrosti a AF se trefil tam kam měl :)
nephilim (353)|2.2.2014 21:21
Jak jsem psal, všechna má skla schopná F2.8 nebo ještě nižší clony to zvládají s přehledem. Všechna jsou od Nikonu.