Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Firmware

tomas.lex (14)|19.1.2014 22:13
Existuje nejaky univerzalni firmware/software do fotaku? Chtel bych bych vyuzit kompakt co nejvice, ale zda se mi, ze je "omezeny" a ze by zvladl vic. Konkretne se jedna o Panasonic Lumix DMC-FS28. Myslim si, ze by mohl mit treba u histogram, kdyz to zvladne aplikace fotaku na android.
nephilim (353)|19.1.2014 22:20
Pokud vím, tak jedna z možností nastavení zobrazení u Panasoniků je histogram v reálném čase. Přepíná se to tlačítkem Disp.
tomas.lex (14)|19.1.2014 22:25
To ale bohuzel panasonic lumix dmc-fs28 nenabizi, ale nejde jen o histogram, ale i jine "vychytavky"
tomas.lex (14)|20.1.2014 22:43
nikdo dalsi k tomu nic nevi? :( skoda, alespon malinko jsem doufal, to potom vubec nemusi uvadet cislo formware, kdyz nedelaji dalsi
Begy_cz (537)|21.1.2014 06:45
na druhou stranu proč by dodávali vylepšení? To nepřináší žádný zisk... Chceš něco víc? - kup si vyšší (drařší) model.
nephilim (353)|21.1.2014 08:29
[QUOTE=tomas.lex;28890]nikdo dalsi k tomu nic nevi? :( skoda, alespon malinko jsem doufal, to potom vubec nemusi uvadet cislo formware, kdyz nedelaji dalsi[/QUOTE]

Ne, že bych pochyboval o tvých slovech, ale před asi 6 lety jsem koupil tchýni mýdlovou krabičku LZ6 a která to umí. Foťák pro důchodkyni, cvakálistku. A jak jsem napsal, zatím jsem to viděl u snad každého Paňáka. No ale pokud to FS28 neumí, pak smůla.
Pavel Matějka (394)|21.1.2014 08:39
[QUOTE=tomas.lex;28865]Existuje nejaky univerzalni firmware/software do fotaku?[/QUOTE]

Neexistuje a existovat doufejme nikdy nebude. Znamenalo by to buď sjednocení techniky - konec pestrosti na trhu - nebo naopak operační systém typu obluda, který umí všechno - ale je neohrabaný, pomalý a laguje.
kultus (1295)|21.1.2014 09:22
spis bych ocenil vetsi otevrenost, treba nebyl problem si nahrat do satelitniho prijimace Strong nebo DVD prehravace Orava custom firmware s opravou chyb pripadne dohranim dalsich funkci ci vylepseni stavajicich. Neni to pro kazdeho, ale ta moznost by mnohe urcite potesila, protoze je tolik malickosti, na ktere vyrobce ve sve "moudrosti" a kvuli marketingu kasle nebo nechava schvalne nejak...kolikrat by stacilo prehazet polozky v menu a uz by se s fotakem pracovalo lip, kdyz nejsou tyhle polozky namapovane na tlacitka. S tim souvisi i vlastni namapovani tlacitek, ktere vyrobce nechava natvrdo...atd. paskvil by snad nikdo nechtel, ale otevrenejsi system by neskodil (samozrejme u kazdeho vyrobce zvlast).
nephilim (353)|22.1.2014 20:23
[QUOTE=kultus;28894]spis bych ocenil vetsi otevrenost, treba nebyl problem si nahrat do satelitniho prijimace Strong nebo DVD prehravace Orava custom firmware s opravou chyb pripadne dohranim dalsich funkci ci vylepseni stavajicich. Neni to pro kazdeho, ale ta moznost by mnohe urcite potesila, protoze je tolik malickosti, na ktere vyrobce ve sve "moudrosti" a kvuli marketingu kasle nebo nechava schvalne nejak...kolikrat by stacilo prehazet polozky v menu a uz by se s fotakem pracovalo lip, kdyz nejsou tyhle polozky namapovane na tlacitka. S tim souvisi i vlastni namapovani tlacitek, ktere vyrobce nechava natvrdo...atd. paskvil by snad nikdo nechtel, ale otevrenejsi system by neskodil (samozrejme u kazdeho vyrobce zvlast).[/QUOTE]
Chápu, ale je to prostě tak jak to je. Chyby výrobci obvykle opravují prostřednictvím FW. Víc nám, zákazníkům, nedávají. Pokud jde o velkou nastavitelnost, pak bych doporučil podívat se na nejnovější Olympus OM-D E-M5. Krom jiného ho často chválí práve za nastavitelnost téměř všeho.
bedo. (70)|24.1.2014 10:23
ešte je tu možnosť Open Source, ako napr. Magic Lantern pre Canon - v podstate asi jediná vec, ktorú kanonistom úprimne závidím (avšak Canon samotný na tom nemá takmer žadnu zásluhu)...
kultus (1295)|24.1.2014 10:58
tak zase si nebudu kupovat novy fotak a jeste k tomu o tolik drazsi, abych si donastavil dve veci neco musi clovek obetovat-kompromis se tomu tusim rika ;) to je jako kdybych si kupoval sportaka abych ho jednou za rok prohnal po nemecme dalnici :) a od vyrobce samozrejme ze zkusenosti nic necekam, ti na nas vetsinou kaslou. Ohledne tech custom firmwaru to bylo vzdycky jen na komunite kolem daneho zarizeni, jedine co by musel vyrobce zpristupnit tak moznost prehrani. Jako treba nedavno jsem prehraval na WIFI routry firmware ciste neoficialni a neni problem...co uz telefony to nejsou tak se asi nedockame dokud to nesk*rvi nejakym androidem...zkousel jsem nejake samsungy (i ten NX) s droidem a ikdyz jsem android-positive tak jenom na telefonech ve fotaku to nema moc co delat...jo jeste na televizi bych to uzil v podobe miniPC protoze ty smart TV stoji za prd, ale to uz jsem odbocil...
nephilim (353)|24.1.2014 16:52
Úpravy FW se dělají dlouho a na kdejaké zařízení, ale na foťáky ne. Možná dost překvapivě. Asi to nebude tak snadné.
Pavel Matějka (394)|24.1.2014 20:06
No, ony se úpravy dělají tam, kde je základem firmwaru linuxové jádro. To se u foťáků nepoužívá - kvůli rychlosti startu, například. Foťákové firmwary jsou standalone programy - jedny z posledních. Pokud jste někdy přemýšleli, proč se váš moderní televizor zapíná třikrát tak dlouho, než stařičký elektronkový - tak to je ono. Výrobci si zjednodušují práci použitím hotového a zdarma dostupného základu operačního systému, jenže na slaboučkých procesorech a pomalých pamětech, které se do drobné elektroniky dávají, to jaksi není ono. Ale lidi si zvyknou na všechno...
nephilim (353)|24.1.2014 20:24
Tak on ten HW foťáků zase tak slabý není. Pravda, grafické procesory mají obrovské výkony, ale jsou specializované na "jednu úlohu". Zásah do FW je spíš otázka toho jednoučelového SW, který není postaven na open source platformě a asi to nebude tak snadné, když některé algoritmy mají výrobci chráněné patenty. Mimochodem, o nesnadnosti dostat se do FW svědčí možná i to, že to nedělají výrobci ani v rámci konkurenčního boje. To, že dva foťáky se stejným snímačem dávaji zásadně rozdílné JPGy je známá věc a přesto se výrobce toho horšího nepokusí poučit od toho lepšího. ;)
Pavel Matějka (394)|25.1.2014 09:59
Procesory ve foťácích si můžeme představit jako extrémní výrobek AMD :) - univerzální mikroprocesor s malým výkonem pro řízení, práci s menu a podobně, a vysoce výkonný grafický adaptér pro vlastní zpracování obrazu, to obojí v jednom pouzdře.
nephilim (353)|25.1.2014 18:13
Ano, chápu to stejně. Proto nevidím velký prostor pro improvement prostřednictvím hacknutí FW.
bedo. (70)|26.1.2014 09:03
Doteraz používala väčšina výrobcov Fujitsu Milbeaut procesory, pravda pod rôznymi "fancy" menami, ako "EXPEED", či "PRIME", až na Canon, ktorý používal ARM (to práve umožnilo Magic Lantern). Fujitsu však nedávno prešlo aj u Milbeaut procesorov z vlastnej architektúry na ARM Cortex A5, takže sa tým výrazne zjednodušili možnosti alternatívnych FW pre ostatné značky. Ostáva len dúfať, že sa toho niekto (v Rusku? ;)) chytí...
kultus (1295)|26.1.2014 10:48
hmm zajimave informace zase tak moc jsem to nepytval, dik za doplneni znalosti, na soucasne modely uz je pozde tak snad v budoucnu...neco se ale dit urcite bude. Vyrobcum dochazeji napady a moznosti jak alespon udrzet nejake schopne prodeje...
tomas.lex (14)|26.1.2014 19:55
Tak jo, diky vsem, je to skoda, ze se s tim nic nedela.
andurillek (28)|27.1.2014 14:19
Bohužel jediná značka, pro kterou existuje něco jako alternativní firmware je Canon, s čímkoliv jiným máš smůlu. U Canonu kromě již zmíněného Magic Lantern najdeš ještě třeba CHDK, což je poměrně dobrá záležitost a sám jeden takto upravený foťák používám. Nicméně přístroj, který používáš je opravdu hodně jednoduchý a moc si neumím představit, co bys na něm chtěl za vylepšení?