Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

fotak s manualem

tomas.lex (14)|25.1.2014 16:19
Ahoj, hledam nejaky levny fotak (nejlevnejsi) s manualnim nastavenim. Hledal jsem na heurece, ale tam to maji uplne na ho*no to vyhledavani, neni to uplne, takze spoleham na vase znalosti. Diky vsem :)
Begy_cz (537)|25.1.2014 16:42
nový? starý?? cenové rozpětí??? požadované vlastnosti????
kultus (1295)|25.1.2014 19:34
Ano tohle se na heurece tezko hleda, musim ale napsat co krome manualu a nizke ceny pozadujes, takto je tezke se odpichnout... jen tak od boku canon SX160IS...jo a cemu konkretne chces ten manual?
tomas.lex (14)|26.1.2014 01:43
Jelikoz bych se chtel zacit venovat vice fotografovani a rad si hraju, tak bych zezacatku koupil fotak s manualnim nastavenim, ale nechci do toho davat desetitisice :) Jinak jsem trochu pokukoval po BenQ GH600. zdá se mi to jako zajimave reseni :)

---------- Doplněno v 01:43 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 01:40 ----------

Mimochodem nemate nekdo nejaky trik, jak oklamat automatiku v dobe expozice? muj dmc-fs28 ma mit udajne az 8s, ale jen jednou se mi stalo, ze jsem se dostal na 4s, ale ted se dostanu pouze na 1/4s, delsi cas proste nedokazu uhrat :( treba prave proto bych chtel manualni nastaveni. DMC-fs28 zvlada jen manualni nastaveni bile, iso "a zapnuti/vypnuti blesku" :D
Pavel Matějka (394)|26.1.2014 07:38
https://www.digimanie.cz/recenze-benq-gh600-a-gh700-levne-prekvapeni/4484

Ten BENQ nemá irisovou clonu, jen ND filtr. Takový manuál je hodně k ničemu. Podle mě jsou nejlevnější použitelné foťáky s manuálem Olympus XZ-10 (kapesní kompakt) nebo XZ-1 (trochu větší, starší typ, vyprodává se), oba za 5990 Kč.
fabikp (40)|26.1.2014 07:54
Tak v tomto tě chápu. Různých stránek, kde se dá vybrat foťák podle všech možných kritérií je docela dost, ale takové jednoduché zadání jako nejlevnější foťák s manuálem prostě nezvládají. Sám jsem chtěl takhle najít nejlevnější foťák, který umí Raw a musel jsem je procházet jeden po druhém ručně. Je sice pravda, že zrovna tyhle požadavky nejsou asi časté, někdo by řekl i skoro nesmyslné, ale už z principu by je ty vyhledávače zvládat mohly.
Begy_cz (537)|26.1.2014 10:41
ještě bych podotknul, pokud si chceš hrát s ručním nastavením expozice a speciálně dlouhými časy - bylo by dobré se dívat po přístrojích s objektivy nakteré lze našroubovat filtry. Což je u "kompaktů" spíše vyjímkou. Jako další kritérium bych bral ukládání do RAW - což je speciálně u dlouhých časů snad i povinností....

Osobně bych se podíval spíš po bazarových kouscích. Pokud se chceš a začneš učit, tak velmi brzo u těch levných narazíš na limity a foťák půjde z domu - což u novýho znamená vždy větší finanční ztrátu.
kultus (1295)|26.1.2014 10:56
no jelikoz chces zacit, tak nejlepsi je podle mne ten XZ-10 (RAW, irisova clona a ND filtr + super macro a svetelny objektiv se slusnym rozsahem ohnisek, kompletni manualni ovladani s casem az 30s, slusny dyn.rozsah na kompakt s 1/2.3", dotyk.displej a jednoduche ovladani, fullHD video ) pripadne XZ-1. Za ty prachy se od beznych kompaktu hodne odpichnes. Bazar muze byt zradny takze spis neco z bazarovych obchodu aspon s pul letou zarukou...ale tech 6K je hodne dobra cena za tyhle kousky a nejsi ochuzen prakticky o nic duleziteho a vystup z obou je vic nez dobry v tehle kategorii. Sam jsem s XZ-10 zacinal a urcite se s nim hodne vyhrajes...uvedom si, ze kupovat pravdu levny kompakt s manualem te bude hodne limitovat a koupe budes pak litovat...
Begy_cz (537)|26.1.2014 11:10
[QUOTE=tomas.lex;28958]

Mimochodem nemate nekdo nejaky trik, jak oklamat automatiku v dobe expozice? muj dmc-fs28 ma mit udajne az 8s, ale jen jednou se mi stalo, ze jsem se dostal na 4s, ale ted se dostanu pouze na 1/4s, delsi cas proste nedokazu uhrat :( treba prave proto bych chtel manualni nastaveni. DMC-fs28 zvlada jen manualni nastaveni bile, iso "a zapnuti/vypnuti blesku" :D[/QUOTE]

to se dělá našroubováním šedého (ND) filtru před objektiv - ten sníží množství propouštěného světla a umožní tak prodloužit expozici. Což ale jak jsem již psal je u kompaktů problém
Pavel Matějka (394)|26.1.2014 11:49
Mnoho Panasoniců má režim "Noční obloha", ve kterém chodí až na 15 sekund. Ale samozřejmě musí být před čipem tma...
kultus (1295)|26.1.2014 12:17
no predpokladam, ze pri tech rezimech nejde snizit ISO, jinak se snazi prave ty rezimy urcene pro foceni za horsiho svetla z ruky zvedat ISO aby udrzeli rozumne casy, pises ze umi nastavit ISO tak kdybys ho snizil, mozna by ses dostal na delsi casy, ale jestli to ten panak podporuje i u tech nocnich rezimu to nevim...holt manual je manual. Jeste si muzes na objektiv ten ND filtr povesit stejne bude na stativu :D
tomas.lex (14)|26.1.2014 14:31
diky vsem, donutili jste me o tom vice premyslet :) ted trochu ze srandy: koukal jsem po nd filtru, ale nejakych 52mm je pro me velmi zbytecne, me by stacilo i 15mm, a to uz by nemuselo stat 200,- a vice, ale treba jen 50kc, a to uz by se dalo :D
crashpc (541)|26.1.2014 18:35
Jak už tu bylo řečeno, Olympus XZ-1 z druhé ruky je super stroj. Pak XZ-2, Canon powershot G15. To jsou stroječky, se kterýma už se dá něco naučit i vyfotit. Ale hodně stará zrcadla se dají za obdobné peníze sehnat taky. Myslím, že takový Nikon D40 nebo Canon EOS 350D udělaj za pár tisícovek hodně práce. Benq a podobné počiny od takových značek rovnou přehlížet. Tam se nenaučí nikdo nic.
tomas.lex (14)|26.1.2014 19:54
Tak jsem prave prisel na to, jak dojit na 8sekund zaverky :) Pro ty, kteri na to taky nemohli prijit, tak staci dat rezim nocni portret nebo nocni krajina, mit vypnuty blesk, iso dat na iISO a VYPNOUT stabilizaci obrazu, to je nejdulezitejsi, ta vas prave nepusti na tak dlouhej cas. A pak uz jen muzete tvorit "rozmazana" kouzla ;)