Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

D3100/d5100

HonzaVej (11)|7.2.2014 00:11
Dobrý večer chci se zeptat která sestava je lepší?: Nikon D3100 + 18-105 AF-S DX VR za 13990,-
nebo: Nikon D5100 + 18-55 AF-S DX VR + 55-200 AF-S DX VR za 14990,-
Begy_cz (537)|7.2.2014 06:45
jak kreslí 18-55 a 55-200 je tady: https://www.digimanie.cz/recenze-dva-objektivy-nebo-jeden-ultrazoom/3171
jak kreslí 15-105 je tady: https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-s-nikkor-dx-18-105mm-f35-56g-ed-vr/4539-4

osobně bych tedy volil 5100 + 18-105
nephilim (353)|7.2.2014 10:54
[QUOTE=Begy_cz;29212]jak kreslí 18-55 a 55-200 je tady: https://www.digimanie.cz/recenze-dva-objektivy-nebo-jeden-ultrazoom/3171
jak kreslí 15-105 je tady: https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-af-s-nikkor-dx-18-105mm-f35-56g-ed-vr/4539-4

osobně bych tedy volil 5100 + 18-105[/QUOTE]

Mám stejný názor
Antivir123 (81)|7.2.2014 17:52
Tento set má příbuzný a je spokojený, výsledky pěkné. - Standardní jpg výstup je ale dost "teplý" ale to jde samo že změnit:)
HonzaVej (11)|7.2.2014 18:30
Tak jsem nakonec objednal D3100+18-105, vyjde levněji a myslím že pro moje účely bude dostatečný. Díky za rady- Popřípadě kdyby jste ještě měl někdo tip na makro objektiv
nephilim (353)|7.2.2014 19:43
Špatný set to určitě není. Otázkou je jaké jsou ty potřeby. Snad to na ně bude postačující.
HonzaVej (11)|7.2.2014 19:48
chci to na focení rodiny (malé děti v interieru i venku) aby nebylo potřeba fotit s bleskem, proto jsem se rozhodl pro zrcadlovku. Sem tam nějaké ty výlety, zoo, krajinky. Občas trochu toho videa, ale ne moc, proto jsem zase nebral v úvahu výklopné LCD 5100, Tisk 10x15 - A4, ale při povedeném záběru i větší. Tak snad to bude OK
Časem počítám s dokoupením ext. blesku, a nějakého makro objektivu
Rellik (1136)|7.2.2014 21:22
Externímu blesku se nevyhneš. ani zrcadlovka není v interiéru bez blesku všemocná... Dnes jsem schválně zkoušel fotit s vysokým ISO (2500 - 4000) při osvětlení pouze stropním svítidlem (3x40W). Není to žádná sláva. Pro tisk 10x15 ok, pro 20x30 bych to už asi nepoužil. Možná mám vysoké nároky, ale i u zrcadlovky s tímto vysokým ISO bez použití jak interního, tak externího blesku mi to připadá jako z mobilu... Je to můj názor, který určitě někdo bude vyvracet, ale prostě mi to tak přijde. :)
Jinak je tvá volba správná ;)
Begy_cz (537)|7.2.2014 22:02
tak tak, začínám si všímat fenoménu zrcadlovka=pokaždý jistá fotka... to je ale mohutný omyl!!!!!
Zrcadlovka ti umožní hrát si s parametry, ale fyziku prostě očúrat nejde. Spíš bych to bral stylem vyšší ISO - nižší šum = více detailů/rozsah
Rellik (1136)|8.2.2014 09:10
Tak tak. to že někdo koupí zrcadlovku neznamená, že může fotit všechno za jakýchkoliv světelných podmínek a vždy to bude vypadat supr.
Tady je ukázka toho mého včervejšího experimentu. Místnost cca 3x4,5m osvětlena jedním stropním svítidlem s žárovkami 3x40W ( http://www.elektrojirku.cz/media/images/975952229.jpg ).
Tady je srovnání 100% výřezů z fotografií zmenšených z 24Mpx na 12Mpx (ukládám tak víceméně všechny - zbytečně plýtvat místem). Můžu říct, že jak ta fotka vypadá na ISO4000 bych vyfotil stejně na mobil. Takže zrcadlovka není žádný zázrak porušující fyzikální zákony... ;)
[ATTACH=CONFIG]985[/ATTACH]
srovnani.jpg
rousini (738)|8.2.2014 09:41
Zrcadlovku bych si vybral pro širokou škálu příslušenství, ergonomii a taky samo výstup s pořádným sklem. Set D3100 bez ochoty dále investovat z toho nabízí jen úzkou výseč...
Rellik (1136)|8.2.2014 09:47
[QUOTE=rousini;29238]Set D3100 bez ochoty dále investovat z toho nabízí jen úzkou výseč... [/QUOTE] Znám profi fotografa co se focením živí, a který na focení používá pouze set Canon 550D + 18-55mm k tomu externí blesk. Když jsem se s ním o tom bavil, tak na to odpověděl, proč kupovat něco lepšího, když to na fotkách 10x15 případně na 18x25 nepůjde poznat... Fotí zejména svatby. Takže honba za lepšími objektivy je sice pěkná, ale ve většině případů naprosto zbytečná. Zejména pokud chce někdo fotit pouze svou rodinu a fotky pro sebe... ;)
rousini (738)|8.2.2014 10:13
Ten profifotograf by s bezrcátkem vypadal fakt blbě... Třeba Nikon1, který já moc nemusím, by mohl udělat dobrou službu o videu už nemluvě. Ale už je vybráno. Měl jsem na mysli, že stejnou službu jako levné zrcadlovky, dovedeu i menší mašinky, ale pravda levnější to nebude....
Antivir123 (81)|8.2.2014 14:02
[QUOTE=Begy_cz;29236]tak tak, začínám si všímat fenoménu zrcadlovka=pokaždý jistá fotka... to je ale mohutný omyl!!!!!
Zrcadlovka ti umožní hrát si s parametry, ale fyziku prostě očúrat nejde. Spíš bych to bral stylem vyšší ISO - nižší šum = více detailů/rozsah[/QUOTE]

:)) Tak to je asi mediální masáží a trocha šumu nikoho nezabila( alespoň zatím:) ) U mě je Zrcadlo=Hledáček = velmi přirozený styl rámování a možnost udržení delších časů a možnost vymíněny objektivu a v mém přiřadě i vetší odolnost než můj současný kompakt i když i ten vydržel dost hodně a běh mu nevadí.

---------- Doplněno v 14:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:59 ----------

[QUOTE=Rellik;29241]Znám profi fotografa co se focením živí, a který na focení používá pouze set Canon 550D + 18-55mm k tomu externí blesk. Když jsem se s ním o tom bavil, tak na to odpověděl, proč kupovat něco lepšího, když to na fotkách 10x15 případně na 18x25 nepůjde poznat... Fotí zejména svatby. Takže honba za lepšími objektivy je sice pěkná, ale ve většině případů naprosto zbytečná. Zejména pokud chce někdo fotit pouze svou rodinu a fotky pro sebe... ;)[/QUOTE]

Tak koukám nejsem sám s tímto názorem:) ale LBA je LBA:) (je to takový fetišimus :))) )
nephilim (353)|8.2.2014 16:53
Pánové, zkusil jste někdo sledovat profi fotografa při práci? Víte čím se liší od nás, amatérů? Na rozdǐl od nás se nestydí používat blesk. Za jakýchkoliv okolností. A proč? Protože chápe význam slova fotografie, nebo-li kresba světlem.
Takže, kde není světlo, tam nebude obraz. Jinými slovy, my, s našimi požadavky fotit za přirozeného osvětlení jsme mnohem náročnější než profesionál. O studiovém focení raději ani nemluvím. Tak si profík nasvítí scénu dle svých představ, takže stěží bude kdy potřebovat vyšší ISO než 800. Obvykle si vystačí s ISO200.
Několikrát jsem toto diskutoval s profesionálními fotografy, když jsem zvažoval nákup DSLR nebo objektivů. Každý se mi divil o čem mluvím, když jsem mluvil o problémech s šumem. Až když jsem vyjevil, že běžně fotím při ISO3200 a vyšším, tak teprve pochopili proč řeším citlivost a tedy šum. A všichni se shodli v tom, že oni tyhle problémy neznají, protože si scénu nasvítí bleskem nebo ve studiu světly.
Proč to píšu je snad už zřejmé. Kdekdo se mylně domnívá, že profíci fotí nějakou super technikou, protože jedině tou se dá taková profi fotka udělat. Vůbec ne. Možná největším důvodem proč si profík nekoupí do studia low-end je ten, že by si připadal "blbě".
HonzaVej (11)|8.2.2014 17:34
Tak ja samozrejme pocitam s tim, ze se blesku nevyhnu.
Za 1. na mym UZ mi praskla vnitrni cocka, dnes jsem byl venku zkusit neco nafotit, a na kratsich ohniscich ( do cca 50 mm)jde videt smouha. Takze kratky ohniska jsou nepouzitelny.
2. Taky nehodlam permanentne fotit na ISO 3200, ale proste jsou podminky kdy je treba vyssi citlivost pouzit a u kompaktu je 400 max a i to je nekdy dost spatny
3. Puvodne jsem chtel nechat ten muj opravit, ale chteli za to 5000. Tak jsem se rozhodl pro tento set.A hlavne pro tento set se da dokoupit spousta prislusenstvi
vetsi moznosti nastaveni, pouzitelnost clony, hloubka ostrosti a rychlost je taky pro me prinos. Tak jsem snad vysvetlil proc DSLR
Samozrejme nepocitam, ze z toho hned polezou fotky 1A
Rellik (1136)|8.2.2014 18:05
Set s objektivem 18-105mm a neuděláš chybu :) Já tak odfotil i nějaké akce včetně jedné svatby (blesk SB700 D90 + 18-105). Takže takové by bylo shrnutí :)
Sakini (1174)|8.2.2014 18:20
Taky trochu to bude tím, že profesionál si nemůže dovolit hrát si, nebo experimentovat - musí podat výkon a mít výsledky. Nemůže si dovolit že mu fotky prostě nevyjdou, jelikož to zkusil jinak, když ho za to někdo platí (to by to mohlo být taky napsoledy co mu někdo něco dal). Proto použije blesk a jde na jistotu, proto taky řada profi fotografů používá starší techniku osvědčeným způsobem, místo enormního zbrojení nejnovějšími technologiemi. Pak už to je jen o tom jaký k tomu má konkrétní vztah a co chce mít. Takže je mnoho druhů profi fotografů, namátkou můžu zmínit pár které jsem osobně potkal (dle oficiální definice "profesionální fotograf je osoba která získává minimálně 50% příjmů z fotografické činnosti"):
1) fashion fotograf na volné noze, pobíhající po přehlídkách s Nikonem D90 a Sigmou 18-200, vlastnící pouze starý manuální blesk
2) svatební fotografka s Canonem 550D a sbírkou vysoce kvalitních objektivů, používající několik blesků
3) fotografka na volné noze s Canonem 5D Mk.III a sbírkou pevných skel za několik set tisíc, používá pouze studiová světla
4) produktový fotograf se Sigmou DP1 a malými přenosnými světly, fotící úspěšně reklamu (zákazníci se pravidelně vztekají že přišel s kompaktem, ale dělá tuhle práci už několik let a nemá o ni nouzi)
5) svatební začátečnice s Pentaxem K30, seťáky a jedním bleskem (není drahá a práci odvede)
6) starý profesionál s čtyřicetiletou praxí, dondes křižující republiku s otlučeným Canonem 50D a pevnou padesátkou, pravidelně fotící na nejvýznamějších společenských akcích v zemi

Je to opravdu hodně různorodé, každý má svuj styl práce, ale jedno mají společné - jdou na jistotu a nemají čas něco zkoušet, natož riskovat že by ta správná fotka nevyšla.
nephilim (353)|11.2.2014 17:16
2 Rellik & Sakini: Pokud správně chápu reakce vás dvou, pak máme obdobné zkušenosti a názory.
Když už jsme u těch zkušeností. Přidám jednu "veselou historku z natáčení". Zažil jsem jednoho profíka, který fotil krasobruslení (juniorská soutěž). Nasvícení kluziště vyřešil tak, že si rozmístil okolo stadionu dálkově ovládaná světla. To byl zážitek, když stiskl spoušť. Zatímco kolega se svým Canon 30D + 70-200/2.8 L bojoval s ISO3200, tenhle profík si to prostě dostatečně nasvítil a neřešil ISO. I tak se to dá dělat. Často ale potkávám právě ty, kteří hrají na jistotu a fotí relativně obyčejnou technikou (dtto zkušenost jako Sakini). Vůbec se jim nedivím. Když něco funguje, proč to měnit, že?
Pavel Matějka (394)|11.2.2014 17:52
Takový zedník taky neustále neslintá po fórech a nedohaduje se, která lžíce, fanka a olovnice jsou nejlepší a jestli se vyplatí dovézt je z USA. :D Dokud má práci, nemá na to čas, a když práce není, nemá to pro něj význam.