Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt do 500 eur

perdoch (12)|6.3.2014 12:48
Caute,potrebujem poradit pri vybere fotaku,citam kopec recenzii a uz sa v tom stracam :) Fotak budem pouzivat hlavne na dovolenky,tury,rodinne foto...Kedze na dovolenky sa chodi vacsinou v lete,tak aby objektiv zvladal co najlepsie protisvetlo.Redukciu cervenych oci,rychlost zoom,rychle ostrenie,autofokus,kvalitne foto pri horsich svetelnych podmienkach,nocne fotenie...

Kandidati : Poradie tu nerozhoduje.

Panasonic Lumix LX7
Olympus xz-2
CANON PowerShot G16
Sony RX 100,najlepsie recenzie,ale bojim sa vyskakovacieho blesku,slaba kvalita pisu dost casto.
Nikon P7800

Popripade odporucte iny a lepsi dakujem.

Este raz hlavne fotoaparat na dovolenky a vylety,takze krajina,portrety a pamiatky :)

Ktory a preco by ste vybrali,dakujem za nazory,
Komo (840)|6.3.2014 13:23
Zasa ten blesk u RX 100. Vsetko su to zrejme len dohady. Skus vygooglit nejake konkretne pripady, kedy sa blesk pri normalnom pouzivani odlomil. Fotak je na trhu myslim dva roky. Do tej doby sa uz tato pomyselna zavada mohla prejavit.
Pavel Matějka (394)|6.3.2014 17:33
Pokud se bojíš RX100, vezmi G16, a jestli chceš ušetřit a přesto být spokojený, tak XZ-2 (nebo si k XZ-2 kup hledáček VF-2, budeš to mít cca za cenu G16).
alimandr (10)|7.3.2014 19:02
Tiež som sa nevedel rozhodnúť v tejto kategórii profi kompaktov. Nakoniec som sa rozhodol pre G16ku.
perdoch (12)|7.3.2014 19:35
Tak teraz neviem ci ist do tej RX100 alebo G16. A ten lumix LX7 je oproti G16 v com horsi ak sa smiem opytat,ked si odporucil G16.A som sa docital,ze Canony su neni moc kvalitne na automatiku,keby som pozicial priatelke. Ta sony asi bude na tom lepsie v automatike ze ? No uz sa konecne musim rozhodnut,zachvilku leto a treba sa na fotaciku co to poucit :0
Pavel Matějka (394)|7.3.2014 19:55
Ten Lumix LX7 má dvě drobnosti - krátký zoom, mnoha lidem jeho rozsah moc nevyhovuje, a při zamračeném počasí přibarvuje fotky do hnědozelena (tzv. "filtr pivní láhve"). Jinak je O.K.
On každý ten foťák má nějaký ten drobný nedostatek...
asverusmusic (14)|7.3.2014 20:21
[QUOTE=Pavel Matějka;29581]Ten Lumix LX7 má dvě drobnosti - krátký zoom, mnoha lidem jeho rozsah moc nevyhovuje, a při zamračeném počasí přibarvuje fotky do hnědozelena (tzv. "filtr pivní láhve"). Jinak je O.K.
On každý ten foťák má nějaký ten drobný nedostatek...[/QUOTE]

Zdravím. Priateľu, netreba kolegu odraďovať "hnedozeleným prifarbením ". V každej predvoľbe WB je možné nastaviť WB bracket. Farebný nádych tak posuniete podľa svojej ľubovôle a dáte do pamäte. Výber WB predvoľby je rýchly, nenáročný a nebude Vás zdržovať. Súhlasím s Vami, že zoom je krátky.
perdoch (12)|7.3.2014 20:28
Tak ok,ktory na dovolenky,tj protisvetlo,svetelnost pri horsich podmienkach,v poho automatika,radsej kvalita foto na ukor zoom,
Rx100 alebo G16. No dajte mi este cerva do hlavy,uz mi zacina z toho sibat :0
perdoch (12)|8.3.2014 11:28
---------- Doplněno v 11:28 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:27 ----------

[QUOTE=alimandr;29578]Tiež som sa nevedel rozhodnúť v tejto kategórii profi kompaktov. Nakoniec som sa rozhodol pre G16ku.[/QUOTE]

A preco si si nevybral rx100 ? Co ta odradilo od kupi ,a preco prave G16 bol vitaz.
alimandr (10)|8.3.2014 11:43
Ako tu už bolo povedané. Všetky fotoaparáty sú dobré. U mňa G16 pre toto: svetelnosť, zoom, poznám menu, mal som možnosť mať ho v ruke, celkom rýchlosť, dobré video, kamarát skutočný fotograf mi ho tiež odporúčil.
V skratke asi toľko. Myslím, že neurobíš chybu, keď si vyberieš ktorýkoľvek z tvojho rebríčka
Panasonic Lumix LX7
Olympus xz-2
CANON PowerShot G16
Sony RX 100
Nikon P7800
perdoch (12)|8.3.2014 12:06
Tak ale RX100 je top v tejto kategorii,tak preco tento nie,zle drzanie alebo co ta odradilo ?
Pavel Matějka (394)|8.3.2014 13:41
P7800 neé - je pomalý. Jinak souhlas. Na RX100 mi vadí průběh světelnosti a zbytečných 20 MPx - na moje fotky je opravdu škoda vyplýtvávat tolik místa na diskách.
Komo (840)|8.3.2014 14:12
Nie je top ako top. Pre kazdeho moze byt prioritou nieco ine. Je tu vela faktorov, ktore zavazia pri rozhodovani. V prvom rade si ty musis ujasnit, co od toho hlavne cakas.
perdoch (12)|8.3.2014 17:44
A este sa chcem opytat,este som nemal fotak s vyklopnym displeyom,zatial som rozhodnuty pre G16,ale XZ 2 je o trosku horsi v kvalite videa a foto,zase je o dost lacnejsi a ma vyklopny display.Niekto si uz nevie predstavit bez vyklopneho displeja,no ja by som ho vyuzil max pri natacani videa.A este do 500 eur s vyklopnym displeyom a pod parametrami ako ma G16 fotak,ktory by ste odporucili,ak nic kupim asik G 16,dufam ze neolutujem.
rousini (738)|8.3.2014 21:12
Fotografování není jen finální snímek. Je to práce s aparátem, jeho výstup a eventuální editace. Takže doporučím něco od Olympusu a k tomu VF-2 (když není na VF-1). Po krátké době ti focení na dlouhou ruku nebo kompozice přes štěrbinu z plexiskla přijde, jako jít na ples v galoších. Sice nebudeš mít polobotky z krokodýlí kůže , ale dobře vyšlápnutý botky, co netlačí...
perdoch (12)|9.3.2014 12:16
Takze ak som dobre pochopil lepsia volba ako kupit G16 bude kupit Olympus xz-2 + VF-2 hej ?
perdoch (12)|9.3.2014 12:28
[QUOTE=Pavel Matějka;29559]Pokud se bojíš RX100, vezmi G16, a jestli chceš ušetřit a přesto být spokojený, tak XZ-2 (nebo si k XZ-2 kup hledáček VF-2, budeš to mít cca za cenu G16).[/QUOTE]

Asik toto bude najrozumnejsie riesenie XZ-2 + VF-2,ale zase aj pri pozerani len fotiek sa vysunie objektiv,na G16 sa uz asi neda dokupit ten el.hladacik ze,bolo by to drahsie,ale tak casom
Komo (840)|9.3.2014 17:40
Musis oddelit zrno od pliev. Pre teba dolezite parametre od menej dolezitych a nepodstatnych. Kazdy to mozeme mat nastavene inak. Preto ti nikto jednoznacne nepovie , ze co je najlepsie. Pre mna , napriklad , vysunutie objektivu u XZ-2 je prkotina. Odfotene fotky si vo fotaku takmer vobec neprezeram. Naco? Skontrolujem ju iba pri urobeni snimku. Chces dobry hladacik? V tom pripade si kup XZ-2 a VF-2. Pocitaj ale s tym, ze uz to take skladne nebude. Alebo to budes stale nasadzovat a davat dole?.Mne by sa to nechcelo,niekomu to nevadi.....atd...
Ked som si ja napriklad vyberal fotak, urcil som si tieto hlavne kriteria:
-Kvalitny vystup, hlavne pri slabom svetle
-Praca s hlbkou ostrosti
-Kvalitne video
-Pomer cena-vykon

Samozrejme, dost mensich kriterii som musel ozeliet. Stale je to kompromis.

Zabudol som este na jedno kriterium- hmotnost a rozmery. Preto som zrkadlovky hned vylucil.
perdoch (12)|9.3.2014 20:23
Tak to uz by som mohol radsej kupit Olympus Stylus 1,vacsie rozmery od XZ-2,ma el. hladacik,G16 mensi skladnejsi,ma len opticky hladacik,ale nic moc
Milan Šurkala (3381)|10.3.2014 01:10
[QUOTE=Pavel Matějka;29592]Na RX100 mi vadí průběh světelnosti a zbytečných 20 MPx - na moje fotky je opravdu škoda vyplýtvávat tolik místa na diskách.[/QUOTE]

Pokud fotíš do JPEGu, není nic jednoduššího, než tam nastavit rozlišení 10 MPx a je po problému. To, že fotoaparát nějakou funkci má, ještě neznamená, že jsi povinen ji používat. Jinak osobně si myslím, že v podstatě žádným profi kompaktem se nedá udělat chyba, každý má ale jinou oblast, kde exceluje.
Pavel Matějka (394)|10.3.2014 07:27
Jenže světelnost mi to nezlepší. :-)
Milan Šurkala (3381)|10.3.2014 13:11
[QUOTE=Pavel Matějka;29629]Jenže světelnost mi to nezlepší. :-)[/QUOTE]

To ne, zase ten čip v RX100 je ale podstatně lepší, takže část (neříkám, že všechno) té špatné světelnosti nahradí nižší šum snímače a totéž platí i pro hloubku ostrosti (F4,9 na 1" čipu odpovídá F2,8 na 1/1,7" senzoru při téže ohniskové vzdálenosti, pokud počítám správně). Takže osobně mi spíše vychází, že RX100 je stejně tak dobrá jako ostatní profi kompakty na nejdelším ohnisku a na kratších je už jen a jen lepší (např. na nejširší ohniskové vzdálenosti by byla ekvivalentem světelnost F1,05 na 1/1,7" senzoru co do hloubky ostrosti). A 1EV v šumu tam rozdíl bude (tzn. místo 1,8-4,9 by to bylo cca F1,3-3,5, co do šumu).
rousini (738)|10.3.2014 14:29
Sony RX100 nemá smysl řešit z hlediska výstupu. Jeho problém je z mého pohledu ergonomie a vzhled. Ale věřím tomu, že jako majitel se člověk může zamilovat do všeho...
perdoch (12)|10.3.2014 16:35
Tak asi kupim XZ-2 + VF-2 ako G16,budem vyuzivat hlavne na dovolenke v lete,takze slnko prudke,bez hladacika asik displej nepouzitelny,alebo tazko viditelny,G16 ma opticky,ale podla recenzii pouzitelnost asik 42%,nic moc. Len ten XZ-2 dufam ze nema od G16 moc velky prepad v kvalite fotiek,keby g16 mal lepsi hladacik,beriem hned,ale takto sa neviem rozhodnut,asik tak.
Pavel Matějka (394)|10.3.2014 17:25
Bez obav, fotky z Olympusu mají obvykle hezčí barvy než z Canonu. G16 trošku míň šumí na vyšším ISO, ale zase má o něco horší průběh světelnosti, takže často musí na stejném ohnisku volit ISO o 1/3 EV vyšší, čímž se to cca vyrovná. Při běžném focení stejně s touhle světelností jedou oba na ISO 100, kde se o šumu nedá mluvit.
Na tom XZ-2 si zmenši odšumování o jeden nebo dva stupně a vyzkoušej, jak se ti to bude líbit, standardní nastavení trošku patlá jemné detaily. Je to v sekci °E, Noise filter, z továrny je tam Standard.
perdoch (12)|10.3.2014 18:08
A ako je to s tym zaostrovanim pri horsich podmienkach,pisu ze XZ- 2 horsie zaostruje,ako to myslia,dufam ze to nebude ostrit az na 3-4 pokus,alebo ako je to casovo sekund .Toto by som potreboval presnejsie vysvetlit od ludi co uz maju dost praktickych skusenosti,dik
Pavel Matějka (394)|10.3.2014 18:35
V listopadu 2013 vyšel firmware 1.3, který by to měl vylepšovat.
rousini (738)|10.3.2014 20:56
Já mám starší model XZ-1 a rychlost ostření mě nelimituje. Pravda nesnažím se fotit tmu. Jestli si Olympus na něčem zakládá, tak je to rychlost ostření a v tomto směru není PR daleko realitě. Nevím proč by to u XZ-2 mělo být jinak...
perdoch (12)|12.3.2014 18:25
Takze,nakoniec som sa rozhodol pre Olympus Stylus1,ma el. hladacik,rozmerovo je podobny ako XZ-2 + VF 2 aj cenovo.Do vrecka uz nebude ako som na zaciatku planoval kupit kompakt,ale zase kvalita.pytal som sa aj znamych a jeden pozna kamosa co ma tento Stylus 1 a je s nim velmi spokojny,tak dufam ze budem aj ja.Dakujem velmi za Vase nazory,cenim si toho ze takto pomahate pri vybere THX :)
rousini (738)|12.3.2014 18:40
Stylus 1 nemá vůbec špatný recenze. Hlavně žes koupil něco se slušným EVF, je to návykový. Onehdá mě požádali amíci v Krumlově, abych je cvaknul. Automaticky jsem natiskl jejich kompakt k oku a ono to tam nebylo... Tak jsme se trošku :D
Možná jsi měl trochu strach z toho nasazovacího VF-2, ale drží dobře a já ho ráno nacvaknu, večer sundám...