reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Digitální zrcadlovky: Rozdílné expozice při focení na D5100?

Neregistrovaný (0)|26.3.2014 15:00
Tazatel: eudard

Znění dotazu: Zvláštní.. když D5100 přepnu na plně automatický režim a fotím přes hledáček, výsledek je totálně přeexponovaný.. viz..

http://regex.info/exif.cgi?imgurl=http%3A%2F%2Fjetu.cz%2F00%2FDSC_0069.JPG

Pokud ale přepnu fotoaparát na LiveView, stejná scéna pak vypadá takto..

http://regex.info/exif.cgi?dummy=on&imgurl=http%3A%2F%2Fjetu.cz%2F00%2FDSC_0068.JPG

Nevíte někdo proč tomu tak je? Výsledek by přece při stejném nastavení (AUTO) stejný.

Díky za každou reakci.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Fotoaparát Nikon D5100
Sakini (1174)|26.3.2014 20:46
Nechme teď stranou to, že od plné automatiky nejde moc očekávat. Vzhledem k základům konstrukce typické zrcadlovky je jednoduché vysvětlení: v každém módu se měří expozice jiným způsobem. Pokud fotíš přes hledáček, slouží k tomu speciální senzor v horní části zrcadlovky, který vyhodnocuje světlo jdoucí přes zrcátko nahoru. Pokud to při LiveView sklopíš, přestane fungovat a musí nastoupit klasické měření přímo ze senzoru. To dostává světlo přímo z objektivu bez překážek, a díky tomu rozumně nastaví expozici. Když ovšem jde přes ty zrcátka nahoru k senzoru měření, může za určitých podmínek být pro onen senzor zdánlivě slabší než ve skutečnosti je, a ten udělá na plnou automatiku to co tobě - odcloní, natáhne čas a zvedne ISO. Tím se snaží vyrovnaně kompenzovat aby nemusel víc hnout jen jednou veličinou, ale dohromady to už může být při dobře osvětlené scéně moc. Bojoval jsem s tím teď u kolegy, koupil si D7000 a pořád tam rval P nebo plný automat s vysokým ISO, a nebyl schopný při jasném počasí udělat nepřeexponovanou fotku. Až na mě dal, přešel na A čímž foťáku nastavil pevnější mantinely co může a co ne, tak mu to začalo normálně fotit. Prostě to TTL měření přes zrcátko nemusí být tak přesné, přece jen to světlo má komplikovanější cestu, a když si ten foťák může dělat co chce tak mu to ujede.
Pavel Matějka (394)|27.3.2014 07:50
Jeden by čekal, že si s tímhle konstruktéři dokážou poradit. Ale zjevně se moc nesnaží... Já bych ještě udělal pokus s měřením se zdůrazněným středem - celoplošné bývá u docela dost foťáků příčinou expozičních potíží, zvlášť u scén, které se vymykají průměru.
Sakini (1174)|27.3.2014 08:21
To už by potom dost záleželo od scény, v té ukázkové by byl výsledek přes hledáček stejný, a přes LiveView přiexponovovaný vzhledem k tomu jak vypadá střed. No co si budeme vykládat, zrcadlovka principielně je stavěná spíš na to aby byla konkrétně ovládaná, plná automatika jí tak úplně nesvědčí a výsledky pak podle toho vypadají. To je jako s fázovým ostřením - v zrcadlovkách musí světlo nějakou cestou kolem dokola projít na speciální senzor, a FF/BF je poměrně často řešená věc. V bezzrcadlovkách vybavených fázovým ostřením takový problém nikdo nikde nezmiňuje, světlo jde přímo na ostřící senzor a všechno je pevně dané (ne že by se FF/BF nemohl vyskytnout, ale spíš z jiných důvodů jako třeba sestavení objektivu nebo něco posunutého u míň kvalitní techniky). Konstrukce zrcadlovek prostě není ideální, dlouho to bylo nejlepší řešení pro opravdu výkonný foťák, ale pomalu už přestávají být vrcholem techniky a víc jsou vidět jejich slabiny.