Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HS30EXR - priorita clony

andurillek (28)|1.5.2014 09:13
Ahoj, mám dotaz na majitele tohohle přístroje. Má ho můj brácha a včera jsme řešili problém při použití priority clony. Přístroj mu při nastavení clony 2,8 (plná díra) na ISO 100 ukazuje čas 1/1000, který bliká, takže je příliš dlouhý, ale nepoužije rychlejší. Přitom přístroj umí čas 1/4000. Pokud přepnu do manuálu, tak to v pohodě nastavím ručně a správně nastavím expozici zrychlením času přes 1/1000. Přístroj nemá ani ND filtr, který by v tom mohl dělat neplechu. Tak teď dumám, jestli je to chyba ve firmware, nebo je foťák bolavej. Řešili jste to už někdo?
Dzany80 (126)|1.5.2014 09:55
1/1000 je prilis dlouhy cas? Spis prilis kratky ne? Samozrejne 1/4000 je minikratunky cas. To blikani nevim, co znamena, to se musis podivat do manualu. Ale dle meho usudku je to logicke. Pokud mas prioritu clony, tak fotoaparat automaticky dopocitava cas, dle svetelnych podminek. Tzn. ze pokud je clona 2,8 a namiris objektivem na neco, co je hodne svetle, tak ta krabicka zvany fotoaparat vypocita casna tzv.stredne sedou a v tomto pripade se jedna o 1/1000. Kdyz namiris objektivem na tmavsi misto pri clone 2,8, mel by cas byt o neco delsi treba 1/640. Zkus to.
A jestli tohle znas a vis, tak promin vyse uvedene radky...
Ma ten fotak tzv. mereni sceny?
andurillek (28)|1.5.2014 10:56
Fotoaparát mi blikáním signalizuje, že čas 1/1000 je "příliš dlouhý", ale v použitém režimu "priority clony" nepoužije kratší (což umí a měl by udělat, protože podporuje čas až do 1/4000). Když v tomto expozičním nastavení fotoaparátu zmáčknu spoušť (1/1000), obrázek bude přeexponovaný(přepálený)! Jestli jsi můj dotaz ani teď nepochopil, je mi líto, ale lépe to vysvětlit neumím. Dotaz je pro ty, kteří přístroj vlastní, nebo ho alespoň důvěrně znají.
Dzany80 (126)|1.5.2014 11:11
A mohu se zeptat pri jake fotograficke situaci ti to dela? Co konkretne fotis?
Chapu, ze potrebujes jeste vic zkratit cas, aby ta fotka byla exponovana dobre, ale fotis v poloautomatickem rezimu, takze dle me to blikani bude znamenat, ze automat by zkratil jeste vic cas, ale neco to ovlivnuje, co ho dal nepusti. To urcite bude nejake nastaveni ve fotoaparatu.
andurillek (28)|1.5.2014 12:17
xxx-xxx
andurillek (28)|1.5.2014 12:32
[QUOTE=Dzany80;30412]ale neco to ovlivnuje, co ho dal nepusti. To urcite bude nejake nastaveni ve fotoaparat[/QUOTE]
Ano, a na to něco se snažím doptat těch, co ho mají. Protože je to nelogické. Foťák to umí a v manuálním režimu to v pohodě nastavím. Takže chyba firmware, nebo jen bráchova kusu? To je to, na co se snažím získat odpověd.
Milan Šurkala (3381)|1.5.2014 21:59
Manuální režim ale má jiné limity než priorita clony (např. v prioritě clony nastavíš max. F8, zatímco v manuálu lze nastavit až F11). Nicméně kompakty často při plné díře jednoduše tak krátké časy neumí (problém centrální závěrky, která to při plně otevřené cloně takhle rychle prostě nestihne). Stejný problém je velmi známý např. u Fujifilmu X100 (tam se dá za určitých podmínek přinutit fotoaparát fotit při 1/4000 sekundy a F2 a je vidět na tvaru odlesků bokehu, jakou to dělá neplechu). Takže je to běžná vlastnost. Schválně si zkus trochu přiclonit a uvidíš, jak se postupně bude tento limit měnit.
Sakini (1174)|2.5.2014 08:16
U Fuji je tahle limitace naprosto typická, nejen pro HS30, ale i další jejich pokročilé kompakty (toto omezení nemá třeba HS50). Po mírném přiclonění už volí i kratší časy, ale ne hned 1/4000 - limit se zvedá postupně a maxima dosáhne až nad F4. Pokud někdo chce za silně světelných situací fotit s co nejvíc otevřenou clonou, bez ND filtru se u těchto přístrojů neobejde.
andurillek (28)|2.5.2014 09:33
Hm, to znamená, že v digitálech se používá mechanická závěrka? Měl jsem za to, že se v okamžiku exponování pouze dle nastavení přivře (nebo nepřivře) clona a dojde k odečtu parametrů z čipu v takové délce, jaká je nastavena časem. Existuje o závěrkách u digitálních přístrojů nějaký článek? Docela by mě to zajímalo.
Ale zní to logicky, pak ale nechápu, proč to není bloklé i v manuálním režimu? Navíc v návodu k přístroji o tom také není ani zmínka, tam je popsáno jediné omezení času na 1/1000 při použití režimu "Noční scéna".
Určitě to vyzkoušíme a dám sem vědět. Díky za radu.
Milan Šurkala (3381)|2.5.2014 10:23
U kompaktů se používá centrální závěrka, u CSC/DSLR pak štěrbinová. Manuální režim ti dovolí to použít, ale holt musíš počítat s tím, že to má pak negativní důsledky v tom bokehu. Mrkni sem ( http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmx100/17 ) na kapitolu Large aperture / high shutter speed combinations in manual mode. Bude ti to jasné, proč je to zakázané.
andurillek (28)|2.5.2014 12:24
Tak jsem početl na Tvém odkazu, i jinde. Už je mi to jasné. Takže se nejedná o chybu, ale o konstrukční vlastnost zejména přístrojů Fuji.
Je pro mne tedy velkým překvapením, že někdo vyrábí a do svých přístrojů montuje centrální závěrku s tak vysokou rychlostí, jakou 1/4000 bezesporu je. Možná to konkrétně u Fuji souvisí s jejich technologií EXR čipů, které zřejmě(?) neumí snímat progresivně (najednou) a tím pádem asi nemůže snímat v režimu elektronické závěrky. Jiné rozumné vysvětlení takového řešení mne nenapadá.
Navíc pak absence ND filtru je u takovéto konstrukce vyloženě na kopanec do zadku :-)
Nezbývá tedy, než přiclonit, popř. dokoupit ND filtr, hahaha.

Moc díky za pomoc. Zase vím o něco víc :-)
Dzany80 (126)|2.5.2014 16:04
Anebo prejit na zrcadlo....:)
andurillek (28)|2.5.2014 16:29
[QUOTE=Dzany80;30428]Anebo prejit na zrcadlo....:)[/QUOTE]
Zrcadlo mám, a to jako vyřeší chybějící šedý filtr v bráchově kompaktu?
Aha, ty sis dělal legraci... Tak to jo...I tobě děkuji za radu...
Dzany80 (126)|2.5.2014 16:32
No ja ti moc neporadil, ale hlavni jem ze se to vyresilo.... :)
Pavel Matějka (394)|3.5.2014 07:26
Mechanickou závěrku mají jen některé kompakty, především ty dražší a ultrazoomy. Vzpomínám si, že naprosto stejně se choval kdysi dávno Panasonic FZ30, není to specialita Fuji. Levné kompaktíky mají jen "závěrku" elektronickou.
andurillek (28)|8.5.2014 21:04
Protože má X100 APS-C čip, je jasné, že i průměr clony při stejné hodnotě bude daleko větší, než u HS30EXR. Takže brácha udělal podobný test závěrky, jako na dprewiev. Dole je výsledek při ohniskové vzdálenosti objektivu eq35 - 455mm a cloně 5.

V podstatě totožné, jako na dprewiev. Teď už vím, proč to tak je, ale stejně nechápu, jak to vzniká. Nemáte někdo tip, kde je něco o centrálních závěrkách, jak fungují, třeba i nějaké video? Našel jsem toho spoustu o štěrbinových, i názorné ukázky funkce, ale o centrálních celkem nic moc :-(

Pak ještě brácha přišel na jednu zajímavou věc, že délka závěrky se řídí přesným pravidlem a to platí nejen pro A režim, ale i pro manuál a to v závislosti na použitém ISO a navoleném "dynamic range" (zvýšení dynamického rozsahu technologie EXR)
ISO100:
EXR-DR400 max. 1/1000
EXR-DR200 max. 1/2000
EXR-DR100 max. 1/4000

ISO200
EXR-DR400 max. 1/2000
EXR-DR200 max. 1/4000
EXR-DR100 max. 1/4000

ISO400 a výš
EXR-DR400 max. 1/4000
EXR-DR200 max. 1/4000
EXR-DR100 max. 1/4000

Z toho jsem taky jantar, ale vzhledem k neznalosti přesného principu technologie EXR mě to až tak nežere :-) Je to jen taková zajímavost :-)
zaverka_zm.jpg
Pavel Matějka (394)|9.5.2014 07:28
Centrální závěrka je několik lamel (podobně jako irisová clona), které se rychle otevřou, vyčkají, a zase se rychle zavřou. Umisťuje se do objektivu tam, kde je obraz přenášen nejmenším průměrem optiky, aby se zmenšila dráha lamel a dosáhlo se tak kratších časů. Na velmi krátkých časech se zhoršuje poměr doby osvitu středu a okrajů - vzniká vinětace. To je dáno tím, že otevírání ani zavírání nelze provést nekonečnou rychlostí (ba ani nadzvukovou, vznikaly by akustické rázy :) ) a čas plného otevření se tak snižuje až k nule. Vinětace se omezí dalším zmenšením průměru "optického tunelu" - čehož se docílí clonou. Proto se nejkratší časy dají rozumně použít jen při zaclonění.
andurillek (28)|9.5.2014 10:14
Hm, myslel jsem si, že se lamely v závěrce nějakým záhadným způsobem protočí tak, aby bylo každé místo osvětlené po danou dobu stejně. Teď už je mi jasné, že to tak není a i přesto to funguje.
V závislosti na tom si ale lámu hlavu s tím, proč když čip umí režim elektronické závěrky (když točí video, tak umí) a dle různých článků není problém sejmout impulz o délece až 1/10 000, tak se místo toho do foťáků(hlavně těch dražších) montuje mechanická závěrka, která ať je sebekvalitnější, pořád bude mechanická?