Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoaparáty s EVF: Jak řešíte na foťácích s 4/3 snímačem tisk fotek 10*15

Neregistrovaný (0)|2.5.2014 21:34
Tazatel: Dudgeon

Znění dotazu: Ahoj, potřeboval bych poradit od zkušenějších.
Jak řešíte problém, když máte fotoaparát, který má snímač rozměru 4/3 a následně chcete vyvolat fotky klasicky třeba 15/10 cm?
Zjistil jsem, že je dost velké procento fotek, které prostě oříznout nejdou bez poškození vyfoceného motivu.
Fotíte rovnou v rozměru 3/2 a nevyužíváte celý čip a rozlišení?
Nebo vyvoláváte fotky s bílými okraji?
Děkuji za radu.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Olympus PEN E-PM1
ewing (68)|3.5.2014 05:08
zajimave,jeste jsem tohle neslysel pritom mam olympusy od ultrazoomu po e5. mozna bych spise hledal vhodne nastaveni a vyladeni tiskarny ,pripadne software pres ktery fotky upravujes. samozrejme pokud fotis do formatu 4:3 a tisk chces ve formatu 3:2 (16:9 a jiny),pak se to musi nekde projevit jestlize chces zachovat veskery zachyceny obraz.
Pavel Matějka (394)|3.5.2014 07:29
Jedna možnost je fotit na 3:2, druhá je výřez, třetí je dávat dělat fotky 4:3, ať už přímo formát papíru nebo bílé pruhy po stranách. Já používám výřez, když chystám fotky do labu, tak si v Zoneru nastavím pevný poměr výřezu a řádím.
Neregistrovaný (0)|3.5.2014 10:48
Já fotím na celý čip a většinou nechávám trochu prostoru na úpravy jako je např. srovnání horizontu nebo svislic, kdy dojde k ořezu a pro použití v různých poměrech stran (pro internet, FullHD, tisk A4 atp). Určitá rezerva vznikne i při focení přes hledáček, když nemá 100 % pokrytí. Při použití na fotky 10x15 nebo pro internet se ani větší ořez na kvalitě neprojeví. Jiná situace je při velkoformátovém snímku. Pak je každý pixel dobrý a je dobré s tím počítat již při focení snímku.