Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

výstava motýlů

Begy_cz (537)|9.5.2014 18:21
o víkendu se chystám na výstavu tropických motýlů viz: http://www.botanicka.cz/buxus/generate_page.php?page_id=4984

vůbec jsem o něčem takovém nevěděl a jako na potvoru to tento víkend končí. Poslední dobou mě hmyzáci neuvěřitelně baví - takže tohle beru jako povinnost.
Chtěl bych si znovu zaexperimentovat s makrem a něčemu se přiučit. Pokud by se někdo přidal budu opravdu rád ;)
nephilim (353)|9.5.2014 21:47
Vřele doporučuji. Absolvoval jsem tuto akci již 3x a musím říct, že pokaždé jsem byl nadšený. Jediné, co mě opravdu štvalo, že lidi po motýlech spadlých na zem klidně šlapali. Především ženský, který si nekoukají pod nohy.
Většina motýlů má opravdu obrovské rozměry. Ve srovnání s těmi, které můžeme potkat u nás na loukách. Je běžné, že si člověku sednou na ruku. Fakt paráda.
Begy_cz (537)|9.5.2014 22:09
ježiši to mě nedělej... takhle neusnu....
nephilim (353)|9.5.2014 22:12
A to jsi neviděl moje fotky ;) Máš se opravdu nač těšit. Vezmi si velkou svačinu a dvoulitrovku Kofoly.
Begy_cz (537)|9.5.2014 22:24
kofolu zrovna nemusím, mě to chutná jako zvětralá cola :D - ale to mě přivádí k myšlence... mám si vzít sebou nějaký lákadlo (cukrovou vodu atd...??)
A jak je to tam se vzdáleností? Budu mít 55-200 s 36+20mm kroužkama. Takže mám takhle rozsah +- 10-150cm vzdálenosti. Samozřejmě s jednotlivými kroužky se to mění
nephilim (353)|9.5.2014 22:44
Lákadlo není zapotřebí. Motýli jsou tak "blbí", že si sednou kamkoliv. Pokaždé, když jsem tam byl, tak si sedali na okna, rostliny, dokonce i na ruce (mám to vyfocené, jak mi sedí na předloktí), nechali se i vzít do ruky. Lidé jim vůbec nevadili. Organizátoři rozmístili po Fata Morganě několik "krmítek" se shnilým ovocem. Pro fotografa pravý ráj. Pravda, neumím posoudit jak to vypadá na konci, já tam byl vždy na začátku celé akce.

Ohniska spíš střední až delší. Tebou uvedené objektivy budou stačit. Nasadil bych si už rovnou 55-200mm.

Jinak přímo ve skleníku jsou toalety, takže si nedělej hlavu s tím pitím. ;)
Begy_cz (537)|9.5.2014 22:52
super info, opravdu děkuju.
Mě tak napadá... udělat nějakou "akci" příští rok. Letos tipuju z celý plejády motýlů uvidím prdlajs/zbytek - ale i tak to budou pro mne vánoce.
nephilim (353)|9.5.2014 23:02
Další super akce pro fotografy je ve Fata Morganě výstava orchidejí. Ta je vždy o měsíc dřív než výstava motýlů. Obojí stojí za to.
Begy_cz (537)|9.5.2014 23:14
tak mne napadá... založit na foru rubriku pro podobné "výživné" akce a v neposlední řadě možnosti se setkat a mnohé se přiučit. To ale asi záleží na zdejším moderátorovi ;)


PS
První foťák jsem pořídil cca před rokem - takže se mám stále co učit. Padnul jsem do toho natvrdo kdy mě po kompaktu přistál od kamaráda zapůjčený Canon 50D a já měl problém ho i zapnout.
nephilim (353)|9.5.2014 23:18
To je v pohodě. Jedna možnost je takové akce svolávat, druhá prostě jít do ZOO nebo Botanické zahrady, hledat zajímavé záběry a užívat si to. Pro náročnější focení tu jsou například muzea různé výstavy, kde si člověk potrénuje focení za špatného světla. Samozřejmě, že bez blesku.
Begy_cz (537)|9.5.2014 23:29
jsem v povaze tak trochu vlk samotář, ale objevovat ameriku mě nijak zvlášť nebaví. Proto bych uvítal společné akce s výměnou zkušeností - i když principy tuším celkem znám, tak mě ohromně lákají spíš fígle a praktické zkušenosti
nephilim (353)|9.5.2014 23:31
Rozumím, zkušenosti druhých jsou cenné. To je jeden z cílů tohoto diskusního fóra, tohoto webu. Jak jej tedy chápu já.
Begy_cz (537)|11.5.2014 13:08
tak jsem se právě vrátil a unešen... na to že motýlů tam poslední den bylo pomálu tak stejně dobrý.
A jak psal nephilim - jděte ráno než se naženou rodinky s prckama, pak něco nafotit je celkem očistec. Batoch vám nedovolí, ale kočárky tam pustí. Přiznám se že jsem byl chvílema v duchu až dooost sprostej...
Jako výbavu pro příště nějakou led baterku, páč blesk není vždy úplně to pravý ořechový a nějakou "kreditku/kartu". Vracel jsem s ní polochcíplý motýly na listy aby je to stádo neušlapalo.
Možná i nějaký čtivo na zkrácení času, prvních 10-15minut jsem nenafotil nic - nestíhal jsem otírat orosený objektiv atd...
nephilim (353)|11.5.2014 19:20
Vidím, že to dopadlo zhruba tak, jak jsem ti popsal. Dle fotky v galerii je poznat, že jsi si to užil a to i přes všechny potíže, které jsi popsal. Alespoň víš do čeho půjdeš za rok ;) Pokud tě bude stále brát to makro, určitě tam zajdi na přelomu února a března, až tam bude expozice orchideí.
Begy_cz (537)|5.4.2015 16:44
tak opět je tu výstava motýlů http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/aktualni-akce/motyli.html?page_id=5105
chystá se někdo?