Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nazory na výber fotaku (E-pl3, ilce3000, eos 350D)

metatron123 (166)|19.5.2014 21:03
Ahojte,

tak môj prvý príspevok, vlastne kvôli čomu som sa sem regol. Fotenie viac menej pasívne sledujem, sem tam sa niečo snažím vyčariť z z Canonu 130sx, ale viem, že nebudem mať pokoja kým si to nevyskúšam na niečom relatívne normálnom. Možno to čaro, ktoré cítim vo fotení teraz sa udrží, prehĺbi... možno nie. Ak nie a prestane ma to baviť, rád by som z tohto vlaku vystúpil relatívne lacno :) chápete. Som úprimný, viem že nepotrebujem žiadny zázrak, aj rozpočet mám obmedzený (zatiaľ povedzme 300€). Mám v hladáčiku momentálne 3 stroje:

1. Olympus PEN E-PL3 + seťák 14-42 , cca. 230€, nový v záruke - as najhorúcejší kandidát, chýba mi EVF a trochu viac ergonómie, ale je zase super skladný, ľahký, rýchly, seťák celkom použiteľný podľa recenzií

2. Sony ILCE 3000 + seťák 18-55mm F3.5-.56. OSS - cena 200 eur nový v záruke - má ergonomickejší tvar, má EVF aj keď žalostný ale má... podľa recenzií je čip OK, je to predsa len APS-C

3. Canon eos 350D + seťák 18-55 dc III - cena 110 eur - použitý, je to zrkadlo... hm...

hlavne sa naučiť vplyvy časov, expoície, clony, citlivosti... čo sa z toho da vycucať, možno trochu krajinky, skúsiť portréty...

Tak, a teraz sa do mňa môžte pustiť :)

Vdaka za všetky názory.
Dan7 (411)|19.5.2014 21:31
Taky jsem se začal učit fotit 3 roky zpátky na bezzrcadlovce (Samsung NX11) a můžu to jen doporučit. Jsou do dobré a pěkné mašinky. I přes starší senzor a další nedostatky ji rád používám ještě dnes. Mě z té nabídky asi nejvíc zaujal Sony Alpha ILC-E3000. Jsou na něho dobré ohlasy a už to připomíná i zrcadlovku. Asi bych si je oba šel trochu osahat a podívat se na rozložení tlačítek. I s tabulkově výborným foťákem se člověku nemusí fotit dobře, když je špatné ovládání a padá to z ruky :)
metatron123 (166)|19.5.2014 21:40
Vdaka za nazor. Ide o to, že rozloženie ovladacich prvkov nemám "naprogramovane" nakolko nemám mať z čoho. Myslím, že to sonyčko je dobre, prípadne k nemu v buducnosti ešte nejaké pevne sklo 50/1.8 a možno bude vystarané. zatiaľ len s nívam, ale myslím že za 200 ečok to je dobrá ponuka, nie.
Dan7 (411)|19.5.2014 21:50
Nevím. U nás máme pořád nějaké pražské groše :) No snad se taky někdy Eura dočkáme ;). A teď vážně :). Myslím, že za tu cenu je to fakt dobré. U toho Olympusu nevím, jestli by se to dobře drželo. Navíc ten Sony je i dobrá průprava na případnou zrcadlovku. Ta 50mm na APS-C je dobrá na portréty.
rousini (738)|19.5.2014 22:48
Já bych začal tím, že vybíráš systém jako celek a tak se zorientoval v množství, kvalitě a ceně objektivů. Další ne nepodstatnou věcí je ergonomie a nejen samotné držení, ale i dostupnost nastavení jednotlivých parametrů na těle, případně možnost určité customizace.
Osobně bych se nebál E-PL3. Menu a možnosti nastavení zastíní i levné zrcadlovky. Časem přikoupíš bazarový hledáček a nabídka skel Sigma 19,30,60mm je "za hubičku" a kvalita od lehce nadprůměrné po skoro vynikající.
Na té Sonce se mi nelíbí konkrétní tělo. To je hadraplán, přečti si zde recenzi.

Edit: možná by stál za úvahu i E-PM2. Nový je za 300E, má novější snímač a vyšší kvalitu výstupu. Na druhou stranu je tělo drobné, ale pokud tě to chytne, tak časem vyměníš tělo, objektivy zůstanou v rámci systému kompatibilní Jinak systém m4/3 je nejčastější mirrorless v bazarech a nebál bych se koupit něco výrazně levněji se zbytkovou zárukou...
metatron123 (166)|19.5.2014 23:07
Pochopiteľne, recenziu som čítal. Čo myslíš hadraplánom ? :) rozpíš to prosím. čo sa ti nelubi na tele ? ide predsa o ergonomiu, stabilitu držania nie ? menu sa prisposobiť da.. trochu.
Ano, máš pravdu ako celok. Preto ten olympus tam práve je.
Aké sklá sa dajú dať na E-mount Sony ? predpokladám že cez redukcie to ide nie?
rousini (738)|19.5.2014 23:18
Hadraplán je výraz pro Velorex, což je kategorie osobní motorové vozidlo... Prostě je to dutý bakelitový výlisek. Držení bude asi OK. Na E-mont se přes redukci dá nasadit takřka cokoli, rozšířená jsou především skla Minolta. Navíc zmíněné Sigmy jsou stejná skla jako pro m43 jen E-mount...
Ten hledáček na sonce je sice plus, ale jde o to, jak je kvalitní. Jak uspokojí časem rostoucí potřeby a to klidně může být důvod pro výměnu těla.
metatron123 (166)|19.5.2014 23:24
Ano, casom to moze byt. Ale zatial by to mohlo stacit si myslim a za cenu 200 eur... co je cca. kolko 5400 Czk ?
Lamerska otazka: ako si to myslel ze Sigmy su rovnake skla pro m43 len E-mount ?
rousini (738)|19.5.2014 23:30
Stejná optika, jiný bajonet a pochopitelně jiný cropp (1,5 namísto 2, ale to je záležitost velikosti snímače).
Jinak prachy neřeš. Když tě to chytne, tak 400E nejsou žádné peníze. Spíš se snaž o tom přemýšlet stylem, co ti to nabídne, kam se posuneš...
Dan7 (411)|20.5.2014 08:33
Je fakt, že pokročilejší fotografové nad Sony ohrnou nos. Tady Sony ILCE 3000 v recenzi na digimanii nedopadla nejlíp. Zajímavá je i debata pod recenzí.

https://www.digimanie.cz/recenze-sony-a3000-ilce-3000-csc-co-nejlevneji/5443

Ale je to takový levný foťák pro začátečníky. A tady za cenu nad 5000 Kč.
Sakini (1174)|20.5.2014 08:42
Ta A3000 zase víc odpustí než senzor E-PL3, je to sice cenová odrbanina ale základ není vůbec špatný. Navíc se oproti malým bezzrcadlovkám opravd dobře drží, solidně ostří a natáčí slušné video. Je pravda že zobrazovací prostředky jsou otřesně laciné, displej je omezený a sotva stačí na kontrolu správné ostrosti fotek, ale hledáček i přesto že to je vyložené kukátko jde v případě skutečné potřeby používat, a i manuálně ostřit se přes něj dá rozumně. Focus peaking je dobrá věc, a rychlé menu taky pomůže, na naučení to vůbec není špatný přístroj. E-PL3 poslouží na daný účel stejně, má stejné základní možnosti nastavování, pak už je to jen o volbě dalších schopností a vlastností toho či onoho zařízení. Ceny jsou podobné, takže už je to jen o osobním rozhodnutí.

Systém objektivů myslím v takových počátcích není potřeba nějak zásadně řešit - levné Sigmy jsou k dispozici pro oba systémy, na naučení nějakých extra buřtů nebude potřeba super optika, a v takové počáteční fázi s jedním tělem a jedním, maximálně dvěma objektivy se po nějakém větším pokroku dá všechno relativně slušně prodat a jít třeba do jiného, sympatičtějšího systému bez výraznějších ztrát.
metatron123 (166)|20.5.2014 09:59
Takze koniec koncov to nemusi byt zla volba, to som rad. Snazil som sa vyber obmedzit. A som rad ze ste nespomenuli tan canon 350d, je to sice maximalne lacne a zrkadlo, ale asi jedina vyhoda.
kultus (1295)|20.5.2014 10:08
Sonka ma velmi dobry senzor, ale ja bych se stejne podival jeste na ten olympus E-PM2. Nevim jak na slovaci, ale v CR je za dobrou cenu 8000 a tento system ma mnohem lepsi nabidku objektivu-hlavne pak vyberes i levneji. Sony ma schopne a "cenove dostupne" pouze 50/1.8 za 8000,- a 35/1.8 za 11000,- takze se rozmysli i ve spojitosti s nakupem dalsiho objektivu. Problem s tema sigmama 19/30/60mm aspon pro mne je, ze nejsou stabilizovane a Sony nema stabilizaci ani na cipu, takze do horsich podminek muze byt trochu problem a nejsou az tak svetelne aby se dala natolik snizit citlivost ISO. Zalezi ale co budes fotit. Jinak mam Sony NEX5R coz je objektivem a vetsinou vlastnosti +- to same jako ICL3000 takze nejsem zadny odpurce Sony :D Jinak odrbany displej ma i ta E-PM2 tak nevim...za ty prachy ale ta sonka nebude spatny zacatek, rozhodne bych se ale podival jak bude pouzitelny ten hledacek protoze ten displej na mne pusobi zalostne...to uz ten UZ za 5000 co jsem nedavno kupoval mel lepsi displej nez tohle takze predpokladam, ze budes fotit jen tim hledackem.
Holota1 (15)|20.5.2014 21:32
Ahoj, vlastním E-pl3 v setu s objektivy 14-42 + 40-150. A fotoaparát mohu doporučit oproti předchozímu kompaktu pro mě znamenal velký posun a novou radost z focení. S krátkým objektivem jsem naprosto spokojený má ostrou kresbu rychle ostří je skladný(foťák se mi i s objektivem vejde do podzimní bundy). S dlouhým objektivem se dá také pěkně fotit např portréty či když je třeba něco přiblížit :-). Co mi u pl3 nevyhovuje je ergonomie v kombinaci s dlouhým 40-150. Fotoaparát nemá žádný grip a při ohnisku 150 mm objektiv dost u převažuje a focení je obtížnější. Přesto se dají udělat pěkné fotky.
metatron123 (166)|20.5.2014 21:43
Ano, viem mal som e-pl3 v ruke s nasadeným 40-150. v tomto sete s oboma sklami sa predáva u nás za 439 eur....

Prípadne ešte nejaké iné nápady ?
Holota1 (15)|20.5.2014 21:52
Tak to se mi povedlo set se 2 skly hodně výhodně.. jen za 8500 Kč na mall.cz. Jediná nevýhoda je že za to cenu byl pouze v červeném provedení, takže vypadá spíš jak módní doplněk nějaké puberťačky :-), ale za ty prachy :-)
metatron123 (166)|20.5.2014 21:59
Ano, to je super... ked samotný objektív stojí okolo 10000 CZK :)
Komo (840)|20.5.2014 22:27
Ja osobne by som pred e pl3 uprednostnil e pm2. Trocha lepsie ovladanie na jednej strane by som tym vymenil za ovela lepsi cip a video na strane druhej.